Skocz do zawartości

tp. 15 (11,508 GHz, pol. V) - transponder TVN


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

:oops: Jeśli chodzi o Twojego malego pryzjaciela, to wszystko Ci uwierzę, ale mi chodziło o antenę satelitarną ;)

 

Moje pytanie było raczej skierowane do koza i do alkoholika. Chcę się dowiedzieć do jakiej wielkości "Öffnungswinkel"* anten satelitarnych jest za duży, żeby signał nie było zakłócony przez sąsiednich pozycji satelitarnych których odstęp wynosi 3°.

 

Öffnungswinkel:

Niestety nie znam tego słowa po polsku.

Chodzi o to, z jakiego obszaru antena odbiera signał. "Öffnungswinkel" anten z wielkością 60 cm wynosi, o ile dobrze pamiętam, 3°. No i tym większa antena, tym mniejszy jest "Öffnungswinkel" i tym mniejszy jest ryzyko zakłócenia z sąsiednich pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Öffnungswinkel:

Niestety nie znam tego słowa po polsku.

Chodzi o to, z jakiego obszaru antena odbiera signał. "Öffnungswinkel" anten z wielkością 60 cm wynosi, o ile dobrze pamiętam, 3°. No i tym większa antena, tym mniejszy jest "Öffnungswinkel" i tym mniejszy jest ryzyko zakłócenia z sąsiednich pozycji.

Można to nazwać "kąt widzenia" czy "boczny obszar widzenia"... nie ważne i tak będzie wiadomo o co biega. ;)

Tak, dla 60 cm. jest to około 3 stopnie, a ze wzrostem powierzchni anteny maleje do 1 stopnia.

Oczywiście te zakłócanie nie zawsze występuje, gdy sygnał z sąsiedniej pozycji będzie słaby to nie zauważysz tego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam panowie wlasnie sobie zamontowalem tnk i mam problem nie moge wylapac nsportu i tvp sport (i jeszcze jakis 2 programów z pkaietu tnk)

 

na 11,508 V mam dosc slaba jakos sygnalu, czyli musze zmienic fizyczne ustawienie talerza? na wiekszy kat czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o wielkość anteny. Czy w pobliżu nie jest umiejscowione żadne urządzenie bezprzewodowe? Co do korekty ustawienia anteny... Poluzuj śruby mocujące antenę i lekko ją przesuń w kierunku zachodu, ale tak, żeby nie stracić całkowicie sygnału. Możesz też delikatnie obrócić konwerter w uchwycie - jeden stopień (na oko) w lewo, albo w prawo, w zależności kiedy będzie lepszy sygnał. Jeszcze innym pomysłem, który możesz wykorzystać jest wpisanie częstotliwości bardzo zbliżonej do tej, z którą występują problemy. Np. edytuj w tunerze 11.508V i wpisz 11.506V, czy też 11.510V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

dołączając do tematu , u mnie jest brak sygnału tylko na Tp 11508 ( NSport, TVP Sport i TVN Warszawa- niekodowana) od wczesnego rana do godzin południowych 13-14, sygnał moc ok 60 % jakość ok 30 % na tunerze niezależym Golden interstar i cyfrowym Pioneerze. Po południu do póznej nocy sygnał 93 % / 88 % i wszystko działa OK.

Sytuacja taka powtarza sie regularnie co dzień i jak temu zaradzić ??? ( Antena cyfry 60 cm, konwerter Inverto twin)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że to mogą być zakłócenia z pozycji 16E. Jakiś czas temu zaczęli tam nadawać na 11513 V. Małe anteny mają za słabą kierunkowość i szczególnie te źle ustawione będą łapać trochę sygnału z pozycji 16E. Jeśli mam racje to trzeba stojąc za anteną spróbować przestawić ją lekko w prawo (uciekając od pozycji 16E).

 

Edit: Polecam wszystkim posiadaczom 60-tek zakup anten 80cm. Są sporo mniejsze od 90cm a świetnie dają radę z HB w całym kraju. Jak ktoś ma antenę wystawioną na podmuchy wiatru to polecam zainwestować w anteny Triax (80cm nazywa się TD78). Mają solidne mocowanie i żaden wiatr ich nie przestawi.

 

Edit2: Teraz zauważyłem że pitter i Rafix napisali już o co chodzi z zakłóceniami z sąsiedniej pozycji, więc czytać ludzie, czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 lata później...

Teraz ten transponder ma parametry :11508 V DVB-S2/8PSK MPEG-4 27500 3/4 . U rodzinki w Wielkopolsce -Słupca, Strzałkowo- na antenie 60 cm po C+ praktycznie nie ma odbioru- wszystkie inne działają. Miejscowi instalatorzy twierdzą, że trzeba wymienić antenę na 80 cm. Coś kręcą czy faktycznie mają rację? No bo jak kręcą to na wiosnę spróbuję zrobić skręt konwertera i może to wystarczy? Wszystkie inne typu 11642,11449 czy 10911 chodzą idealnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie mają rację. Przykładowo w moim przypadku siła sygnały z tego transpondera (antena 80 cm) jest o wiele słabsza, niż w porównaniu z innymi. Nie jestem w stanie podać wartości mocy w dBm, lecz wg miernika Arivy dla większości częstotliwości jakość sygnału wynosi w granicach 75-89%, a dla wspomnianego 11.508 V tylko 62-71% i w przypadku umiarkowanych opadów deszczu pojawiają się czasami drobne makrobloczki na ekranie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie skonfigurowanie skewu konwertera to podstawa do sukcesu na tej częstotliwości. Sprawdza się również przybliżenie lub oddalenie konwertera od czaszy anteny. Sprawdzałem u siebie 11508 na antenie 60 cm sygnał był dobry nawet w czasie słabego deszczu dało się oglądać np TVN HD. U siebie mam Hot-Birda 13 E w zezie na 14-letniej antenie 85 cm lub 90 cm, 2 razy już malowanej i zaniki sygnału ww częstotliwości odnotowałem tylko w czasie letnich ulew.

11508 V 27500 a więc wg wskazań mojej Arivy poniżej 30% jakości sygnału przy FEC 3/4 dopiero występują problemy z obrazem.

załącznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...