Skocz do zawartości

TVN - ostatni, analogowy kanał satelitarny (Polski)


JamesBond007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kto właściwie sprawuje władzę nad analogowym transponderem TVN-u - Eutelsat czy TVN? Jeśli TVN, to czy są jakieś techniczne zabezpieczenia, aby ktoś inny nie zakłócił danej częstotliwości swoim sygnałem? Przykładowo TVN ma od Eutelsatu specjalny klucz, za pomocą którego można porozumieć się z satelitą i zarządzać danym transponderem. Ciekawi mnie cała ta sytuacja, że można przełączyć analogowy transponder w cyfrowy bez ingerencji w budowę satelity. Tylko czemu to tak długo trwa, TVN wyłączono przecież 15 grudnia, a przełączenie ma nastąpić dopiero w nocy z 17 na 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Władzę" sprawuje TVN, to z Polski jest nadawany sygnał, jest zlokalizowany uplink.

Jak jest z "prawami dostępu" i zabezpieczeniami to dokładnie nie wytłumaczę ;)

 

Trzy dniowa zwłoka z wyłączeniem (przełączeniem) transpondera jest celowa. Przez te dni wyświetlają planszę informacyjną dla osób, do których jeszcze nie dotarło, ze stracą dostęp do kanału.

 

Zaraz zrobię kopię tych postów traktujących o wyłączeniu analogowego TVN-u i umieszczę w dziale "wspomnieniowym". Tam zapraszam do kontynuowania tematu i omawiania spraw z wyłączeniem sygnału.

 

 

EDIT:

Wątek zmajstrowany... W czasie tworzenia wątku znalazłem takie coś... wypowiedź dotyczy wyłączenia analogowej transmisji:

 

Dnia 27 gru 2007 18:53 napisano:

A na moje to jeszcze rok do jesiennej konferencji Nki pociągną :D

:brawo: prawie idealnie przepowiedział ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto właściwie sprawuje władzę nad analogowym transponderem TVN-u - Eutelsat czy TVN? Jeśli TVN, to czy są jakieś techniczne zabezpieczenia, aby ktoś inny nie zakłócił danej częstotliwości swoim sygnałem?
No w końcu głównym właścicielem transpondera jest Eutelsat i to ten operator powinien dbać, aby sprzedawany towar nie był wadliwy... Przynajmniej tak mi się wydaje :> A tak poza tym, to zadajesz takie pytania, na które nikt tak naprawdę nie zna jednoznacznej odpowiedzi :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję, że jednak wiecie coś więcej, bo nadawanie sygnału do transpondera jest chyba podobne do działania wozów transmisyjnych? Też chyba muszą mieć jakieś zabezpieczenie, żeby drugi wóz nie zakłócił nadawania pierwszemu? Może nie wszyscy pamiętają taką sytuację, gdy pewna osoba spytała technika od transmisji, czy jest możliwe zakłócenie sygnału wozu TVN-u przez TVP. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał analogowego TVN-u został całkowicie wyłączony.

Wyłączona została także część "cyfrowa" transpondera, używana na potrzeby TVN HD.

 

Nowa częstotliwość - 11508V nie jest jeszcze aktywna, ale to kwestia godzin...

 

EDYCJA (4 minuty później...)

Widać kwestia minut.... pojawił się sygnał na nowej częstotliwości. Oprócz wcześniej wymienianych kanałów, które mają się tam przenieść pojawiły się też kanały Filmbox, F. Extra oraz F. Family

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Kanał znikł pojawiły sie cyfrowe kanały na jego miejscu strata średnia Bo TNK zastąpiła:)i to cyfrowo bez dopłat:)No wiadomo było że kiedyś musi nastąpić ten czas>Siła sygnalu dla mnie jest ok przynajmniej moge spokojnie oglądać TVP SPORT>Bo moj sprzęt miał słabą czułosc na sygnal i na karcie sat nie mialem ze starych tp sygnału:) a tu leci pieknie.Wspomnienia pozostaną bo własnie od tego kanału zaczeła sie moja przygoda z sat analogową i teraz cyfrową:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością takie pytania się już przewijały wielokrotnie, ale co to właściwie jest sygnał analogowy z satelity?

Czy ten boom na TV-sat w okolicach 2000 roku, gdzie oglądało się RTL7, a Polsat kodował niektóre swoje programy (były wtedy takie białe paski), a wszystkie inne kanały miały "mrówki", to był właśnie ten analog?

W jakim systemie nadaje taka telewizja (chodzi mi o kompresję), jaki był tam bitrate i czy w ogóle można tu mówić o bitrate? Jakiej jakości był tam dźwięk? Czy to było coś na zasadzie naziemnej telewizji? Może mnie ktoś oświecić lub zarzucić linkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegółowo mogę odpowiedzieć na pytanie odnośnie boomu na telewizję satelitarną. Ten zaczął się nie w okolicach roku 2000, a dużo wcześniej, bowiem już po roku 1995 poprzez satelitę można było odbierać analogowo nawet kilka polskich kanałów nie płacąc abonamentu. Polsat, Polonia 1, TV Polonia, Canal+ czy RTL7 nadawały właśnie analogowo - wtedy właśnie ludzie rzucali się na anteny satelitarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV Polonia - 11,474 H - Hot Bird 1

TV 4 - 11.428 H - Hot Bird 1

 

Newsy na ten temat:

https://satkurier.pl/news/26167/

https://satkurier.pl/news/27789/

https://satkurier.pl/news/20800/

 

Ciekawa informacja jest też tutaj: https://satkurier.pl/news/32066/ Dotyczy ona przenosin częstotliwości z Hot Birda 1 na 7A i wytłumaczenie, co stało się z transponderami TV Polonii i TV4, tzn. dlaczego nie mogły być wykorzystane pod cyfrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością takie pytania się już przewijały wielokrotnie, ale co to właściwie jest sygnał analogowy z satelity?

Czy ten boom na TV-sat w okolicach 2000 roku, gdzie oglądało się RTL7, a Polsat kodował niektóre swoje programy (były wtedy takie białe paski), a wszystkie inne kanały miały "mrówki", to był właśnie ten analog?

W jakim systemie nadaje taka telewizja (chodzi mi o kompresję), jaki był tam bitrate i czy w ogóle można tu mówić o bitrate? Jakiej jakości był tam dźwięk? Czy to było coś na zasadzie naziemnej telewizji? Może mnie ktoś oświecić lub zarzucić linkiem?

Na chłopski rozum, satelitarna telewizja analogowa to coś w myśl obecnej analogowej transmisji naziemnej, tyle, że w 'satelitarnych' pasmach. Odpowiednikiem naziemnego nadajnika jest w telewizji analogowej (i ogólnie satelitarnej) jest transporder.

A dokładniej powie ci to Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja_satelitarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...