Jump to content
RafiX

TV Analogowa dawniej

Recommended Posts

Guest Anonymous
A kto jeszcze to pamieta

none37ug5.th.jpg

No ja pamiętam jak płaciłem za ten kanał :D i resztę kanałów z paczki Multichoice. Fajne były filmy i cena dość niska za oglądanie. :D

witam, ja zajmuję sie znikaniem programów analogowych od 1998 roku, i szczerze to nadawana jest jeszcze bardzo duża liczba tych programów....ale w Stanach, reszta świata jest znacznie bardziej do przodu jeśli chodzi o digitalizację przekazów analogowych.

Liczba brazylijskich programów analogowych w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o około 8!!!

a z ostatnich nowości to zapowiadane jest zniknięcie analogowego Canal+ France z końcem września/ jak dobrze pamiętam to na jesień zapowiedziano zniknięcie większości analogowych programów z tej pozycji satelitarnej/

Na jesień? Fakt jest faktem, mamy rok 2007 a SECAM nadal działa na AtlanticBirdzie (dawny Telecom). Ciekawy przypadek bo w Europie już są od pewnego czasu nadawane przekazy w HD :wink:

Ja chętnie zobaczyłbym analogowy przekaz z jakością VHS. Może się doczekamy... Były przecież takie przypadki.

Na jesień? Fakt jest faktem, mamy rok 2007 a SECAM nadal działa na AtlanticBirdzie (dawny Telecom). Ciekawy przypadek bo w Europie już są od pewnego czasu nadawane przekazy w HD :wink:

dlatego że system SECAM jest jeszcze dość popularny we Francji.Bądź co bądź,sami go wymyślili

Secam został opracowany we współpracy z Rosjanami.

Secam jest jeszcze w Bułgarii, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Monako, na Ukrainie.

Rosję pominąłem. Wymieniłem tylko kraje europejskie.

A ja pamiętam:

Polonia,

TV4,

RTL7 później TVN,

TVN24,

duna tv

arte

chyba tv5

Kiedyś pamiętam oglądałem Canal + na naziemnej :roll:

Czemu na naziemnej?

Niewiem :mrgreen:

Kto pamięta?

rtl7.jpg

Secam jest jeszcze w Bułgarii, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Monako, na Ukrainie.

Secam trzyma się jeszcze na Białorusi. Na Litwie używają PAL-u (i podejrzewam, że Estonia i Łotwa też).

Secam został opracowany we współpracy z Rosjanami.

Rosję pominąłem. Wymieniłem tylko kraje europejskie.

pamiętam analogowy programy Tv Bulgaria (był w Pal), T.Tv (tez Pal), chyba ze to były wyjątki

Przez satelitę pewnie pędzili w PALu.

TV Polonia leciała w PAL zanim u nas zniknął SECAM.

W czasie tropo podczas wakacji odbierałem Telekanal Rossija z Kaliningradu. Oczywiście w SECAM. Obraz wydawał mi się lepszy niż ten w PALu, co potwierdza ukrywaną teorię o wyższości starszego brata naszego systemu.

Kiedyś pamiętam oglądałem Canal + na naziemnej :roll:

Czemu na naziemnej?

Niewiem :mrgreen:

Z poczatku canal+ mial bodajze 10 przekaznikow z ktorych nadawal normalnie program (oczywiscie zakodowany + niekodowane okienka) Jednak po pewnym czasie stwierdzili ze nie oplaca sie im to i oddali do rozdysponowania KRRiT (nadajniki podzielili miedzy siebie tv4 i tv puls)

A ja kiedyś, zawsze koło godzin 19:00-20:00-21:00,

odbierałem z anteny pokojowej naziemnej, Canal +.

Odbierałem również kanały takie jak: Discovery Science, Jetix, National Geografic, TCM(w nocy), Cartoon Network(w dzień)

Odbierało słabo, z ledwością kolory łapały, ale szło oglądać.

Wytłumaczy mi ktoś dlaczego odbierałem je z anteny naziemnej (pokojowej)? :wink:

A antene miałeś w pokoju? jesli tak to może sygnał z kabla od kabłowki, który pewnie był kiepsko ekranowanyw jakiś sposób rezonował z anteną. Kiedyś w necie znalazłem poradnik, dzieki któremu można było odbierać za darmo kablówkę, bazował on właśnie na podłączeniu do TV takiej swoistej anteny.

Może puszczał sygnał po modulatorze etc. W grę wchodzi tylko i wyłącznie przebicie z istniejącej instalacji.

A pamięta ktoś takie obrazy na swoich ekranach po przełączeniu na kodowane kanały :):wink::cry:

VideoCrypt (Sky Sports 1)

84940_Videocrypt1_122_336lo.jpg

D2-MAC EuroCrypt (ZTV Viasat)

84944_d2mac1_122_441lo.jpg

Discret 12 (Rai Uno)

84953_discret1_122_635lo.jpg

Nagravision (Premiere)

84958_kodowanie_c1_122_953lo.jpg

Nagravision (C+ Hiszpania)

84958_kodowanie_c1_122_953lo.jpg

Pozdrawiam :wink:

Czy wie ktoś może do kiedy jakie kanały będą nadawać w analogu? Tvn będzie do września a potem n zabiera częstotliwość na swoje kanały jakie mają wtedy dołączyć bo obecnie mają zajęte w niemal 100% miejsce na swoich częstotliwościach.

TVN... kto wie - w sumie na jesieni TPS ma zacząć zwalniać częstotliwości - może jedna wpadnie też dla n-ki ;) Ale przedłużanie żywota analogowego TVN-u jest raczej bez sensu - odwleka się nieuniknione.

A ja kiedyś, zawsze koło godzin 19:00-20:00-21:00,

odbierałem z anteny pokojowej naziemnej, Canal +.

Odbierałem również kanały takie jak: Discovery Science, Jetix, National Geografic, TCM(w nocy), Cartoon Network(w dzień)

Odbierało słabo, z ledwością kolory łapały, ale szło oglądać.

Wytłumaczy mi ktoś dlaczego odbierałem je z anteny naziemnej (pokojowej)? :wink:

Nie wiem jak jest u nas (mieszkam na wsi i nie mam możliwości tego sprawdzić) ale kiedyś w Czechach i na Słowacji były ogólnie dostępne w sprzedaży anteny MMDS (Multichannel Multipoint Distribution Service).

Służyły one do podglądania za darmo sygnału sieci TV kablowej. Działały one:

w paśmie 2500 - 2686 MHz. Stosowany jest tam, gdzie ze względu na rozproszoną zabudowę nieopłacalne jest budowanie instalacji telewizji kablowej. Sygnał odbierany jest przez specjalne konwertery, których generator lokalny pracuje na częstotliwości 1838 - 2451,5MHz, co pozwala przesunąć sygnał wejściowy w zakres kanałów telewizji naziemnej 48,5 - 848MHz. Takie rozwiązanie pozwala na przesłanie do 31 kanałów telewizyjnych

Przez satelitę pewnie pędzili w PALu.

TV Polonia leciała w PAL zanim u nas zniknął SECAM.

W czasie tropo podczas wakacji odbierałem Telekanal Rossija z Kaliningradu. Oczywiście w SECAM. Obraz wydawał mi się lepszy niż ten w PALu, co potwierdza ukrywaną teorię o wyższości starszego brata naszego systemu.

Prawde mówiąc nie pamiętam w jakim systemie nadawali z satki, jednak ostatnio przegądając stare kasety VHS znalazłem kasete z polskim, znanym filmem Deja Vu nagrywanym z TV Polonii. (Logo jeszce nie z prostokątną flagą lecz wyglądającą jakby powiewał w nią wiatr :D ) i na telewizorze ukazał mi się system tv SECAM więc chyba jednak nadawali też na początku w Secamie.

Tv Polonia miała wtedy takie logo:

Analogowy Channel 5 (FIVE)

Czy pamiętacie ten brytyjski analogowy kanał rozrywkowy? Nadawał kiedyś na Astrze 19.2E, transponder nr 63 (10.921 H PAL). Sygnał był zakodowany w VideoCrypt I soft. System "soft" wymagał tylko odpowiedniego dekodera dekodującego system VideoCrypt, nie trzeba było zawierać dodatkowej umowy z BSkyB i opłacać abonament. Obecnie ta częstotliwość pracuje w przekazie cyfrowym i jest wykorzystywana na potrzeby platformy cyfrowej UPC.

channel5dn2.jpg

Channel 5 był ostatnim kanałem brytyjskim, kodowanym w VideoCrypt który opuścił analogowe transpondery Astry 19.2E. Tuż po jego wyłączeniu nie nadawał już żaden kanał wykorzystujący podobny system kodowania co FIVE. "Śmierć" systemu VideoCrypt (tak jak wynika z planszy) nastąpiła z końcem roku 2001.

c5akm3.jpg

Tak właśnie wyglądał wspomniany kanał (kodowanie w VideoCrypt) na naszych telewizorach. Szyfrowany był tylko obraz, przekaz audio był niekodowany.

videoc1dc3.jpg

I to co zobaczyliśmy na ekranach dnia 1 stycznia 2002 roku - niekodowana plansza informacyjna BSkyB.

skymanfj7.jpg

Tak oczywiście że pamiętam ten świetny kanał :):cry: od ok. 2000 r. weszłem w posiadanie dekodera Videocrypt PHILIPS (taki szary) i oglądałem ten kanał, jak i parę innych (reszta chodziła z karty).

@Rafix, małe sprostowanie co do śmierci Vidocryptu. Masz racje że Channel 5 był ostatnim kanałem kodującym w VC ale na Astrze 19,2E. Do października 2002 (mam nadzieje że miesiąca nie pomyliłem!) nadawał z 16E erotyczny kanał chyba był to TVX-The Fantasy Channel, który kodowany był w VC. Kanał ten wcześniej nadawał na 19,2E. Jednak po zakończeniu nadawania w analogu kanałów BSkyB system ten powoli odchodził w zapomnienie.

Przejrzałem kilka gazet TV-SAT z wykazami kanałów z tamtego okresu i nic nie znalazłem :( Szkoda, że nie posiadam wszystkich numerów z 2002r., może w którymś z wydań uwzględniono ten kanał. Jedno jest pewne - faktycznie nadawał (już sobie przypominam) i pojawił się w drugiej połowie 2002 roku na 16.0E, tak więc na orbicie przez kilka miesięcy nie było żadnego kanału kodowanego w VC I.