Skocz do zawartości

TV Analogowa dawniej


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja Astrę oglądałem od samego początku.

Nie ma co gdybać jaki był początek.

Na przełomie roku 1988/1989 roku kupiłem Amstrada 200 SX (sprowadziłem go z Anglii pocztą kurierską za 500 funtów + cło)

Byłem chyba drugi na osiedlu z anteną satelitarną.

Wtedy była obsadzona dopiero połowa z 16 transponderów Astry 1A.

Aby było jasne jakie wtedy były programy obejrzyjcie sobie jedną z pierwszych ramówek Astry.

http://rapidshare.com/files/4177811/astra1.wmv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to w dzieciństwie pamiętam, te dobre czasy i takie kanały jak:

 

1.RTL 7 - polski kanał potem zmienił się na TVN7 i był przez chwile FTA

2.Polsat - niekiedy był komunikat że odbiór tylko z nadajników naziemnych

3.Canal + - rano pasmo nie kodowane i bajki przed szkołą oglądałem

4. Eurosport - był w kilku językach (oprócz polskiego)

5. VIVA - każdy wie o co chodzi

6.Animal Planet - Nie które audycje były po POLSKU za free ;D

 

Te kanały najbardziej pamiętam :)

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę jesteś młody. :)

Ja oglądałem pierwsze programy z Eutelsat 1F1 już w roku 1985 z parabolą 160 cm., wtedy Astry jeszcze nie było, odbiornik Echostar - o ile dobrze pamiętam między innymi były Music Box, Sky Channel, Super Channel.

Może ktoś ma lepszą pamięć to... uzupełni listę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak spróbuję ożywić temat zadając pytanie a nawet więcej pytań. :roll:

Dwa kanały: Sky Channel i Super Channel. Co to były za telewizje? Czy były kodowane? Czy wchodziły w skład BskyB? Jeżeli nie były kodowane to może ktoś pamięta jaką ramówkę miały te programy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba programy były free, pierwszy i drugi oferowały głównie seriale, sensacje, wieczorem filmy, coś na wzór dzisiejszego SKY One, było dużo reklam ale w tamtych czasach człowiek zupełnie inaczej je odbierał. Kodowany był FilmNet i TeleClub. Później Super Chanel wszedł w spółkę z NBC zaczął z wiadomościami i to był w zasadzie jego koniec a SKY Channel zmienił swoją nazwę na SKY One. Ponieważ miałem obrotnicę a na satelitach było tylko po kilka programów po tylu latach już nie pamiętam jakie programy każdy z nich nadawał. Były to także czasy w których władza wymagała złożenia podania w celu uzyskania zezwolenia na oglądanie TV-SAT. :D

Pozdrawiam.

 

super.jpg\

 

sky%20channel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.Polsat - niekiedy był komunikat że odbiór tylko z nadajników naziemnych

Było tak - "Program/Film będzie niedostępny drogą satelitarną. Prosimy o odbiór z nadajników naziemnych."

Jak pojawił się Cyfrowy Polsat, to jeszcze przedłużyli - "lub przez dekoder Polsatu".

Ale już tego nie używają, bo Polsat został zakodowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pytanie z innej beczki, ale w dawnych latach kodowane programy dało się oglądać. Ciemności nie było. A nie wiem czy dobrze kojarzę, a czy ludzie nie nakładali jakiejś foli na telewizor, co troszeczkę poprawiało obraz?

:lol::lol::lol::lol::lol:

Nie wiem czy mi się nic nie sknociło... Najwyżej wyjdę na głupka :)

 

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folię, która była zabarwiona (chyba: od góry był żółty, po środku czerwony a na dole niebieski) nakładało się kiedyś – dawno, dawno temu na kineskopy czarno-białych telewizorów, aby stworzyć imitację, że oglądamy programy w kolorze, były i inne wynalazki, z TV-SAT nie miało to nic wspólnego – w tamtych czasach jej jeszcze nie było.

O dekoderze na FilmNet spróbuję później coś napisać (ponieważ wtedy piraty były legalne), miałem i dekoder TeleClub, ale go rozebrałem (przydała mi się jego obudowa :) )

Wtedy na założenie satelity potrzbne było pozwolenie z SB... Mi nie dali... :(

Mnie to kosztowało 2000 złotych (praktycznie miesięczna pensja) + zgoda spółdzielni oraz 51% lokatorów – wtedy mieszkałem jeszcze w bloku.

Później było jeszcze na mnie kilka donosów, od życzliwych. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten dekoder do odbioru Filmnetu, szkoda że teraz może jedynie służyć jako przedmiot muzealny. :wink:

 

 

Ostatnio rozmawiałem ze swoim wujkiem który bardzo dawno temu kupił antenę satelitarną (początek lat 90) i dowiedziałem się parę ciekawych rzeczy. Wydał wtedy cały majątek chyba.

Kiedyś mieć antenę satelitarną to była jakby przepustka do zupełnie innego świata, lepszego świata. W Polsce nadawały tylko dwa programy i głównie pokazywano obrady sejmu, polskie i radzieckie filmy fabularne i dokumentalne. Na satelicie natomiast telewizje wyświetlały różne seriale i filmy produkcji amerykańskiej, programy rozrywkowe, teleturnieje. Także oglądanie reklam na zagranicznych kanałach można było traktować jako osobny program rozrywkowy. Szkoda że czasy w których telewizja satelitarna smakowała najlepiej już minęły (choć dzisiaj też mamy wiele ciekawych programów).

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z telewizja satelitarna zaczela sie w styczniu 1991. W domu rodzice kupili zestaw Diory z 90cm antena (micha), konwerterem z mechanicznym polaryzatorem (fajnie brzeczal podczas przelaczania polaryzacji) oraz tunerem na pilota wyposazonym w 39 kanalow. Tuner jak na tamte czasy wydawal sie nowoczesny (chociaz wygladal niespecjalnie) -> mial plynne strojenie fonii audio co wtedy nie bylo takie oczywiste. Antena wycelowana byla oczywiscie w Astre. Pamietam jak kazdy swiezo wyszukany kanal byl wielkim przezyciem.

 

Pierwsza znaleziona wtedy stacja bylo MTV (to prawdziwe MTV, bez glupot i [beep]skich programow). Kolejne kanaly jakie pamietam z tego czasu to RTL, Sat1, Pro7, Sky One, Eurosport, Sportkanal (uwielbialem ten kanal za transmisje z kregielni), Sky Sports, Sky Movies (oba kodowane), RTL4 (czasem kodowane, czasem nie -> filmy zawsze lecialy tu w oryginale z holenderskimi napisami), Teleclub (kodowany chyba w Discret), The Childrens Channel (to byla dla mnie wtedy wielka frajda), Lifestyle (kanal chyba oryginalnie amerykanski z motylkiem w logo -> ogladalem tam teleturnieje takie jak Classic Concentration w ktorym koncowa nagroda byl jeden z kilku samochodow zgromadzonych w studiu), Sky News, Filmnet.

 

Z co ciekawszych pozniejszych wydarzen pamietam upadek Eurosportu ktory nie nadawal przez dlugi czas, wejscie Premiere, wystrzelenie Hotbirda na ktorym pojawily sie atrakcyjne muzyczne kanaly (dlugo niekodowane) takie jak MCM, VH1, Country Music Television, niekodowany przekaz Discovery Channel, polska wersje Animal Planet.

 

Z ogolnej "sieczki" telewizyjnej pamietam jeszcze Onyx TV (muzyczny), Vive. Ogolnie rzecz biorac milo wspominam tamte czasy (bylo na co popatrzec -> nikt nie byl wtedy tak zachlanny na kase wiec bylo co poogladac).

 

Zestaw Diora pomimo ogolnej spolecznej ignorancji (polska nedzna firma) dzialal sprawnie prawie 10 lat (po kilka godzin dziennie) az sie zepsul. Antena poszla na zlom, konwerter rowniez, zostal sie tylko tuner (ale nie umiem stwierdzic czy jest jeszcze sprawny). Teraz szczerze mowiac juz nie jestem w temacie (tuner analogowy Neusat250 + antena 105cm + dwa konwertery -> nie ma juz co ogladac) i jesli wogole jeszcze ogladam tv, to juz tylko z kablowki. Teraz juz nie te czasy. Kto wtedy odkrywal technike satelitarna to wie o czym mowie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak bylo to ok. Ja osobiscie nie kojarze czegos takiego jak ScreenSport. Pamietam jednak, ze Eurosport przestal nadawac (nie pamietam kiedy to moglo byc, w ktorym roku) i przez jakis czas (miesiac, moze dluzej) wisiala plansza informacyjna. Po tym jak zostal wlaczony na nowo pojawilo sie od groma reklam -> przed kazda transmisja ze sponsorzy sa tacy a tacy. Wczesniej tego nie bylo.

 

A tak przy okazji, jesli sie polaczyl z ScreenSportem to dlaczego przestali nadawac? Bo na pewno przez jakis czas nie nadawali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...