Skocz do zawartości

TV Analogowa dawniej


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z tv analogowa zacząłem chyba w 1993-94...pierwszy tuner UniSat 1500 póżniej Next Wave e-300...i te kanały najpierw z Astry Pro7,Sat 1,Rtl......pozniej Eutelsat 16 stopni ok 30 stycznia 1995 i Canal plus analogowy i latanie z talerzem na 13 stopni i ViVa de.....oj super czasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Na ten powyższy zapping załapały się też kanały polskie, takie jak Polsat, Polsat 2, TV Polonia (obecnie jest to TVP Polonia), jeszcze jakiś jeden polski kanał (nadawane na nim akurat reklamy, bez logo stacji), a także polski analogowy CANAL+ z zakodowanym akurat obrazem i dźwiękiem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawszych stacji tego nagrania, pojawiają się VIVA GER i VIVA ZWEI. Oczywiście na VIVIE muzyka non stop, jak na lata 90. przystało. Chciałoby się cofnąć o te 22 lata i znów jej posłuchać, gdy tętniła życiem...

 

Sam także osobiście robiłem tego rodzaju próbki nagrań z analogu, potem już cyfrowe. 

Edytowane przez Sentence
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia, dlaczego, prawdopodobnie włoski widz, zaczepił się na dłużej na kanale Polsat 2... Poszedł po coś do lodówki, czy tak go zaciekawiła ta bajka? ? Także powinien być chyba w tym czasie nadawany kanał Onyx, którego nie ma w zappingu. Chyba, że się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 miesiąc temu...

Kanał to były czasy ciężkie zwłaszcza jak każdy dekoder miał inne ustawienia i instrukcji obsługi brakowało.Z analogu pamiętam z końcówki roku 2000 Polsat,Canal+ miały emisję większości kodowane w Polsacie napisy do cyfrowego Polsatu i co należy zrobić audio nadawało,Canal+ 10% ramówki za darmo reszta zaszyfrowana z głosem,TV4 kodowała tylko Formułe1 oraz koszykówkę,RTL7 zamiana na TVNSiedemoraz wielkie mrowisko w TVN-ie brak dogodnego odbioru wyjątek rok 2002 kiedy to po Polsatach,Canal+,TVN7 gdzie zakończyły analog to TVN chwilowo poprawił emisję lecz na krótko ten Hotbird1 i jego emisją nie była wydajn.TV4 zakończyła analog z końcem kwietnia w analogu zaistniała TVP Polonia gdzie nadawała programy z TVP1 i TVP2 i dlatego brak emisji w analogu satelitarnym

.TVP Polonia istniała w tym systemie do Listopada 2005r na rzecz Astry lecz obecnie nie nadaje i Hotbird-a jako FTA cyfrowo a obecnie DVb-S2 w HD.TVN mrowiły do sierpnia 2006 i do 2009 nadawał w analogu z Hotbird 7a.Analog został zastąpiony Telewizją na kartę conax SD do 2006 lecz przed istniała analogową naziemna to też szybko skończyła z kretasem.Winą tego jest słaba jakość mało kanałów komercji się nie opłacało nadawać większej mocy kanały tylko publiczne nadawały na całą Polskę przy 100-700  A bywało 1000kw na zasięgu i mocy.Komerrcja od 1 do 3,7kw to dawało średnio 20km powierzchni 15km powierzchni poza miastowe danego obszaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 14.10.2022 o 01:04, viva-91_91 napisał(a):

wielkie mrowisko w TVN-ie brak dogodnego odbioru wyjątek rok 2002 kiedy to po Polsatach,Canal+,TVN7 gdzie zakończyły analog to TVN chwilowo poprawił emisję 

 

W czasach świetności analogu na Hot Birdzie istniały dwie wiązki: Wide i Super. Wiązka Wide jak sama nazwa wskazuje była szeroka, natomiast wiązka Super miała zasięg chyba tylko na zachodnią Europę. Już na wschodzie Polski sygnał był słaby. Niektóre kanały nadawały właśnie w niej. Analogowy TVN na 11148 MHz jako jedyny z polskich kanałów był nadawany w wiązce Super. Ja wtedy mieszkałem na Lubelszczyźnie i pamiętam, że TVN mi też śnieżył niemiłosiernie. 😬

 

Aczkolwiek w wakacje 2001 roku TVN na krótki czas przełączano na wiązkę Wide. Jeśli wierzyć artykułowi z Satkuriera, przełączenie nastąpiło 12 lipca (według mojej pamięci też było około połowy lipca i pamiętam jak mi się nagle odbiór poprawił):

 

https://satkurier.pl/news/2082/tvn-z-hot-birda-przelaczony-na-wide.html

 

TVN24, który rozpoczął nadawanie 9 sierpnia, również był początkowo w wiązce Wide i z odbiorem nie było problemu.

Niestety z końcem wakacji oba kanały przełączono na wiązkę Super i odbiór znowu się pogorszył. Według mojej pamięci przełączenie miało miejsce w ostatni dzień sierpnia.

 

Artykuł z Satkuriera o przełączeniu TVN-ów do wiązki Super: https://satkurier.pl/news/2548/tvn-z-wiazki-super.html

 

Od września 2002 roku TVN przeszedł na transponder 11489 MHz (zamiast TVN7), który pracował w wiązce Wide, więc problemu z odbiorem nie było. 

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wytłumaczy mi ktoś po co wtedy się kodowało? Nie chodzi mi tu i kwestie techniczne, bo i tak mnie to nie interesuje, ale o sam sens tego podejścia. Przecież  na dłuższą metę nie miało to żadnego sensu. To musiało być strasznie irytujące jak się chciało obejrzeć swoją ulubioną transmisję i dostawało wielkie nic od stacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 24.10.2023 o 03:34, Lannan napisał(a):

Wytłumaczy mi ktoś po co wtedy się kodowało? Nie chodzi mi tu i kwestie techniczne, bo i tak mnie to nie interesuje, ale o sam sens tego podejścia. Przecież  na dłuższą metę nie miało to żadnego sensu. To musiało być strasznie irytujące jak się chciało obejrzeć swoją ulubioną transmisję i dostawało wielkie nic od stacji. 

 

Ależ zakodowanie nie oznaczało braku odbioru dla wszystkich. Ci co opłacali dane kanały  mogli normalnie oglądać to co było zakodowane dla użytkowników którzy nie opłacali. Kodowanie kanałów jest stosowane do tej pory. 

Edytowane przez Jerzykowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak jest obecnie, wiele telewizji kodowało programy HD ale nie kodowalo SD. 

Przy obecnym trendzie likwidacji programow w SD pozbawia się darmowego dostępu zmuszając do kupna abonamentów.

 

Alternatywą był by beam na dany kraj i udostępnienie programów FTA a poza beamem kodowanie ale nie stać na to nadawców. Tak np. robią brytyjscy nadawcy  telewizja w beamie brytyjskim i europejskim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o płatnych, bezpłatne kanały też są kodowane i nie dlatego że wymaga tego operator tylko w celu ograniczenia dystrybucji poza regon kraju i licencje. 

GB dałem tylko jako przykład gdzie większość programów darmowych  jest zakodowane poza Wielką Brytanią w beamie europejskim nawet od czsu tv analogowej ale i obecnie darmowe kanały FTA SD/HD są kodowane np. SKY Digital ale bez problemu dostępne za darmo mając odbiornik SKY i kartę bez opłat abonamentowych. 

 

Przecież w Polsce masz nie kodowane programy w naziemnej a praktycznie 70% z nich potem masz zawsze kodowane przez satelitę ale niedostępne bez abonamentów czy subskrypcji u operatorów. 

Żaden sprzęt nie zapewnia bezpłatnego dostępu do polskiej tv publicznej na satelicie. 

 

Jak widać sens kodowania nawet kanałów FTA jednak jakaś jest. @Kirk to opisał dokładnie dlaczego. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby operatorzy mieli obowiązek sprzedaży modułu dostępu warunkowego z uprawnianiami wyłącznie dla kanałów które są dostępne naziemnie, rozwiązałoby to wszelkie problemy, także tzw. białych plam w pokryciu sygnałem nadajników naziemnych.

W kosztach ich utrzymania mogliby partycypować nadawcy, choć podejrzewam że te koszty nie byłyby aż tak duże. I tak trzeba utrzymywać centra i infrastrukturę obsługujące abonentów, zatem (zakładam) kilkaset tysięcy więcej modułów z włączonymi uprawnieniami aż takim problemem by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem kodowania programów publicznych powiniem się zająć rząd by udostępnić przynajmniej w formie kart czy modułów możliwość odbioru. 

 

Obecnie co robił rząd to tylko obligowal operatorów do nadawania programów publicznych. 

Nie wiem jak to technologicznie by rozwiązano ale zawsze istnieje możliwość  dołożyć dodatkowe CAID tylko dla tych programów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...