Skocz do zawartości
RafiX

TV Analogowa dawniej

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedź. Jakimś cudem udało mi się po części ustalić datę telegazetą. Data jest niewyraźna, bo telegazeta jest tam "poszatkowana" i widać tylko strzępek daty - Sonntag 1x.11.198x

Postaram się jakoś złapać jedną ze stron telegazety, by w pełni rozczytać tą datę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No, zawsze to jest jakaś poszlaka, a dzięki tym danym, które jak dotąd odczytałeś, jest góra 7 możliwych dat.

Teraz sobie przypomniałem nagrania z ARD z 9.11.1989, i tam już był inny zegar niż na powyższym nagraniu, więc pochodzi ono najpóźniej z 1988 roku.

Edytowane przez Kirk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Antena ustawiona na Hotbird i trzeba było kręcić aby ustawić na Astrę. Miałem gdzieś 11 lat jak się tym interesowałem. Tuner firmy Amstrad Fidelity SRX 200. Z tym tunerem była taka dziwna sprawa. Facet który instalował nam satelitę i dekoder powiedział takie coś "Nie przerzucaj kanałów bardzo szybko bo wtedy pojawią się cztery kreski (----) i tuner się zablokuje. I faktycznie tak się działo. Może ktoś też się z tym spotkał?? Nie wiem o co w tym chodziło ale jak to widziałem to szybko wyciągałem kabel z gniazdka. Mnóstwo kanałów na Astrze, co z tego że się za dużo nie rozumiało bo wszystkie po niemiecku. Najbardziej lubiłem VIVA,MTV,VIVA Plus,Mtv 2 Pop,Viva Zwei,DSF,Super RTL,Eurosport,RTL.Oglądanie ich sprawiało niesamowitą frajdę. Nawet reklamy były świetne :) Szkoda że to już minęło. Najbardziej brakuje mi tych kanałów muzycznych bo to co jest teraz to jedno wielkie g***o,Fajne czasy jeśli chodzi o analogową telewizję

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Amstrady lubiły się wieszać z byle powodu, więc dlatego "spec" mówił żeby za szybko nie zmieniać kanałów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co pamiętam ten model Amstrada miał taką pierwszą zajawkę LCN bo miał z góry przyporządkowane numery kanałów na programy z satelity Astra 1A,B,C itp...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz to bardziej wyjaśnić? Były nieraz kłopoty z tym tunerem. A jeśli chodzi o te kreski to nie wiem, na czym to polegało. Włączałeś go, a tam czarny ekran i kreski na wyświetlaczu. ☺ Ale telewizja analogowa miała taki klimat, którego nie ma obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale telewizja analogowa miała taki klimat, którego nie ma obecnie.

Ojj, to prawda. :) Pamiętam jeszcze na przykład te biało-czarne "dropy" na ekranie, które były widoczne, gdy sygnał z anteny był zbyt słaby albo tuner był niedokładnie dostrojony. ;)

Obecnie, dla porównania, w przekazie cyfrowym w miejsce "dropów" mamy pikselozę i "szatkowanie" obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dropy towarzyszyły mi w dawnych latach, gdy nagrywałem teledyski m.in. z Vivy. Było to uporczywe. Dekoder analogowy sobie zachowałem ze względów sentymentalnych i ciekaw jestem, czy dałoby radę jeszcze coś na nim odebrać. Nadaje coś jeszcze w analogu z satelity na Europę? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety już nie, ale możesz go użyć jeszcze, jeśli zakupisz nadajnik TV na to pasmo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

riversedge_pl Masz te teledyski jeszcze ? ja mam plan na jakim pasmie można naziemni legalnie nadawać? w analogu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety już nie, ale możesz go użyć jeszcze, jeśli zakupisz nadajnik TV na to pasmo.

A to ciekawe. Możesz coś więcej powiedzieć na temat takiego nadajnika? Pytam z czystej ciekawości.

riversedge_pl Masz te teledyski jeszcze ? ja mam plan na jakim pasmie można naziemni legalnie nadawać? w analogu?

Pewnie. Nawet jakiś procent zarchiwizowałem, ale jest tego tona. Plan jest by zgrać wszystkie, ale jest to extremalnie czasochłonne. Do tego dochodzą problemy sprzętowe (jeden magnetowid daje gorszy obraz, drugi gorszy dźwięk) i w zasadzie jestem w kropce.

vlcsnap-2016-10-18-16h51m28s556.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też posiadałem tuner Amstrad Fidelity SRX200, zakupiony w 1989 roku w Niemczech. Całe lata 90-te służył. W roku 1996 dokupiliśmy rotor do anteny. Wcześniej antena była ustawiona jedynie na Astrę. Później, gdy pojawiła się TV Polonia, Polsat 2 to antenę przestawiałem na Hot Birda. Jeżeli chodzi o przycinanie się itp. to nie zauważyłem, aby się przycinał na kanałach. Natomiast często zdarzało się przepalenie bezpiecznika. Było ich bodajże 4 sztuki. Zazwyczaj, gdy wykręcało się kabel z wtyku F przy włączonym tunerze.

Tuner służył prawie do końca TV analogowej.

Do dnia dzisiejszego mam ten dekoder gdzieś schowany w piwnicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze wspominam niemiecką Vivę (kuzyn nagrywał teledyski na kasety VHS). Nadawała również z HB, razem z Vivą Zwei. Nie wiem, czy dobrze sobie przypominam, ale ok. 2000r. oba kanały zostały wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A propos muzycznych kanałów na Astra. Jedne z ciekawszych, które ja lubiłem oglądać to były Onyx oraz MCM. Onyx przypominał nieco dzisiejszy Deluxe Music.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bardzo lubilem MTV2 pop nie wiem tylko czy nadawali FTA po wyłączeniu sygnału z analogu.MCM pamiętam ale słabo Onyx zwłaszcza z nocnego pasma później zmienili nazwę na Teranova albo 9live .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MTV2 Pop cały czas był nadawany FTA, a wyłączony nie był z analogu tylko został zastąpiony przez Nickelodeon. A co do Onyx, to ten kanał zmienił swoją nazwę na Terranova, gdzie również został zmieniony profil kanału z muzycznego na dokumentalny.

A co do 9Live, to ten kanał powstał w 2001 roku gdzie zastąpił tm3.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Telewizja analogowa hmm az łezka sie kręci,od 31-stycznia 1995 miałem Canal plus pamietam ze póżniej do analogowego dekodera dawali tuner analogowy.Moje tunery co miałem 1 Unisat 1500 a póżniej Next Wave 300.To były super czasy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi