Skocz do zawartości

odbiór DVB-T w konurbacji Śląskiej ?


Monos23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Nie masz szans na odbiór słowackiej telewizji cyfrowej. Do tego trzeba mieć odpowiedni sprzęt, dużo pieniędzy (na instalację masztu i okablowania), dużo czasu (na instalację tego wszystkiego), i dużą wiedzę na temat rozchodzenia się fal radiowych. To, że niektórym udało się odebrać słowackie programy, nie oznacza, że każdemu się je uda odebrać, tym bardziej, że słowackie multipleksy są nadawane małymi mocami z zastępczych lokalizacji, przez co nawet w u siebie mają spore problemy z odbiorem. Moce tamtejszych nadajników dvb-t powinny zostać podniesione po wyłączeniu analogu u nas. Jest to conajmniej dziwne, ponieważ wiele kanałów z których korzystają wcale nie koliduje z naszymi stacjami.

 

Polaryzacja oznacza sposób rozchodzenia się fali elektromagnetycznej (radiowej) w przestrzeni. Jeśli fala rozchodzi się w kierunku lewo-prawo, jest to polaryzacja pozioma, natomiast jeśli jest to góra-dół, jest to polaryzacja pionowa. Idealnym przykładem dla polaryzacji pionowej może być fala na wodzie, gdzie woda miejscami podnosi się i opada. Elementy anteny są ustawione równolegle do polaryzacji odbieranej fali, czyli jeśli odbierasz sygnał w polaryzacji poziomej, to do sygnałów nadawanych w pionie będziesz musiał obrócić antenę o 90st w bok.

 

Na słowacji wybrano polaryzację pionową ze względu na lepsze rozchodzenie się sygnału między górami, co może działać w teorii, jednak w praktyce nie do końca się sprawdza (spore problemy z zasięgiem, nawet przy większych mocach).

 

W emisji satelitarnej wykorzystuje się obie polaryzacje do nadawania dwóch sygnałów na tej samej częstotliwości, czyli zamiast np. 50-60 transponderów na satelicie, możemy mieć 100-120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czeskich programów powinna wystarczyć każda lepsza antena (bez wzmacniacza bądź ze wzmacniaczem LNA) skierowana na Ostrawę. Z tamtego kierunku będziesz miał trzy multipleksy na kanałach:

37 Nova, Nova Cinema, Prima Family, Prima Cool, TV Barrandov

48 Prima Love, Polar

54 CT 1, CT 2, CT 24, CT 4 Sport

 

Największe szanse masz na kanałach 37 i 54, ponieważ emisja jest prowadzona synchronicznie z Łysej Góry, a 48 tylko z Ostrawy. Być może po podniesienu mocy uzyskasz odbiór czwartego multipleksu na kanale 63, gdzie się znajdują programy HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że będziesz miał także odbiór polskich MUX-ów. Na pocieszenie dodam że odbieram Czeski MUX1 z nadajnika Jasenik/Pradet w Wieluniu w województwie Łódzkim.

Sygnał na poziomie: Siła 80%, a jakość od 30% do 60%. i tylko w niektórych dniach w godzinach wieczorowo-nocnych mam brak sygnału na wskutek tropo TVP Info Łódź z góry Kamieńsk na kanale 36, czyli na tym samym co Czeski MUX. Pozostałych MUX-ów z Czech nie odbieram, ale tylko dlatego że mam w stronę Czech skierowaną antenę na kanały 21-39, a pozostałe MUXY nadają na k.51 i K.53.

 

Myślę że spokojnie odbierzesz. Zastosuj wzmacniacz typu LNA-169 lub LNA-177. Dogadaj się z sprzedawcą i powiedz mu że jeden z nich mu zwrócisz, gdy któryś z nich będzie ok.

 

Życzę powodzenia.Na pewno się uda.

 

PS. Podobno z Ostrawy któryś z mux-ów nadaje na tym samym kanale co Któryś z móx-ów z nadajnika Katowice/Kosztowy i przez to są małe problemy. Podobno mux z Ostrawy ma być przeniesiony na kanał 48 i wtedy nie będzie problemów. Proszę o to by w tym temacie wypowiedział się ktoś bardziej obeznany w temacie, bo nie jestem z tamtych stron i kolegę Amei nie chciał bym wprowadzić niechcący w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Mam takie pytanie. Moja odległość od nadajnika w Kosztowach wynosi 21 km. Z tym że, gdy wystawie na balkon "tanią, słabą" antenę nie łapie mi nic. Przed sobą mam bloki. Pytanie brzmi : Czy jeśli zastosuję antenę biquad na częstotliwość z Katowic, to czy złapię sygnał wystarczający do oglądania DVB-T ? Antena będzie zbierać odbicia od bloków?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zamontowałem takiego biquada 1be4c886e9705.jpg. Mam do niego przygotowany ekran na tył i symetryzator 300:75 Ohm. Muszę jeszcze odpowiednia skierować antenę. Katowice mam po przeciwnej stronie bloku, niestety nie mam jak bezpośrednio skierować na nadajnik. Sąsiad ma Triquad'a wzdłuż linii bloku i ponoć mu działa. Czechy mam po linii prostej z okna. Wczoraj próbowałem złapać jakikolwiek sygnał. Gdy skierowałem w tę samą stronę co sąsiad, pokazywała mi się jakość 10 %. Muszę jeszcze wypróbować z ekranem (ekran to taka płytka jak do układów elektronicznych). Czy jest jakakolwiek szansa na złapanie sygnału tym biquad'em? Jeśli nie to jaką antenę mi polecacie? Odpada Triquad , bo nie mam go jak zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...