Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, pasjonat napisał:
 
1

Na razie nie ma zainteresowania bo na DAB+ nie nadają nadawcy prywatni dlaczego?  bo nie chcą mieć większej konkurencji, lepiej mieć monopol niż walczyć o słuchacza. Proste, biznes. 

Zgadza się. Mam odbiornik DAB+, leży i się kurzy. Od czasu do czasu podczas pracy w domu czy wokół domu włączę na nim Polskie Radio Lublin. No bo co mam na nim słuchać, jak komercyjnego MUX-a w mojej okolicy nie ma?

 

Jak DAB+ obejmie zasięgiem cały kraj i padnie data wyłączenia FM (kiedyś w końcu będzie trzeba wyłączyć), to zobaczymy, czy nadal się ktoś będzie na DAB+ obrażał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DAB+ kółko się zamyka, brak bogatej oferty = drogi sprzęt bo nikt tego nie kupuje. Gdyby oferta była bogatsza i więcej nadajników to sytuacja by się zmieniła.

Prywatnych jak widać trzeba bo tego zmusić... a naciskać można różnie, nie tylko zagrożeniem że się  wyłączy FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Zeusek napisał:

Prywatnych jak widać trzeba bo tego zmusić...

Z tym się wiąże zmuszanie prywatnych odbiorców.

Ja tego nie chcę i nie kupię :) Więc możesz próbować mnie zmuszać :)

14 minut temu, pavl6 napisał:

 i padnie data wyłączenia FM (kiedyś w końcu będzie trzeba wyłączyć), to zobaczymy, czy nadal się ktoś będzie na DAB+ obrażał.

Przejdę na internet, bez żadnych kosztów w zakup sprzętu :) Zatem będę się obrażał :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyłączanie FM nie ma najmniejszego sensu, gdyż DAB+ nadaje na innych częstotliwościach, w przeciwieństwie do pasma telewizyjnego, gdzie trzeba było zwolnić pasmo z analogu, żeby uruchomić cyfrę.

Zatem wg mnie FM nigdy nie zostanie wyłączone, a jeśli to nie prędko, na tyle późno że DAB+ będzie zbyt przestarzałą technologią.

Podobnie jest teraz, zabierają pasmo telewizyjne pod internet, zatem aby zmieścić się w węższym paśmie trzeba zmienić standard. To nieco inna sytuacja.

 

Gdyby faktycznie MUX8 miał zostać wyłączony z VHF, a pasmo UFF dalej podkradane, będziemy się mierzyć ze zmianą standardów w telewizji co 10 lat. Innego wyjścia nie ma.

Ale jak mówię telewizja jest tak popularnym na dziś źródłem informacji i rozrywki, że ludzie to jakoś akceptują, choć nie mało narzekań się wysłuchałem że przechodzimy na HEVC i same z tego kłopoty.

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie wiem,jak jest u Was,ale u mnie w rodzinie skończyła się era radia.Nikt już nawet nie załącza odbiornika,choć jest ich kilka.Starzy,czy młodzi,są obecnie na etapie smartfonów,telewizji i internetu.Nawet w samochodzie korzystamy,ze swojej ulubionej muzyki.!!! Ktoś napisał,że telewizory,nie wyprą radia w samochodach.Moim zdaniem,był w błędzie.W większości tirów mają małe telewizorki,a już nie wspomnę o autach Kowalskiego z monitorami,gdzie teledyski lecą w bardzo dobrej jakości. dodatkowo podgląd cofania,nawigacja,wideórejestrator i inne bajery !!! Może to smutne,ąle taka jest rzeczywistość -  Teraz przekazy radiowe bez wizji,to przeżytek.Nawet na satelicie,co niektóre stacje radiowe pokazują obraz ze studia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zefir napisał:

W większości tirów mają małe telewizorki,a już nie wspomnę o autach Kowalskiego z monitorami,gdzie teledyski lecą w bardzo dobrej jakości. dodatkowo podgląd cofania,nawigacja,wideórejestrator i inne bajery !!!

Kierowcy oglądają te telewizory na postoju, a nie w czasie jazdy (taką przynajmniej mam nadzieję).

Godzinę temu, zefir napisał:

Teraz przekazy radiowe bez wizji,to przeżytek.Nawet na satelicie,co niektóre stacje radiowe pokazują obraz ze studia.

No i co takiego ekscytującego się tam dzieje? Jeżeli nawet nic, to nie jest już to radio, tylko telewizja. Taki kanał dekoder zapisuje na liście kanałów telewizyjnych, a nie radiowych. Były na satelicie polskie stacje z "radiem w telewizji" i ... już dawno ich nie ma. Po prostu ta forma nie zyskała popularności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, K63 napisał:

to nie jest już to radio, tylko telewizja.

 I o to mi chodzło.Odchodzimy od radia na rzecz telewizji.A tak w ogóle,to smartfony,wyparły radyjka.Sam kiedyś byłem fanem trójki.Teraz słuchawki w uszach, muza z tidala w smartfonie i jazda na rowerze.Jeżeli leciał mecz bayernu,właczałem viaplay i małe przerwy na obejrzenie bramek. Takich ludzi,jak ja jest cała masa.Mało kto jeszcze słucha radia,a szczególnie regionalne rozgłośnie.Dlatego też nie wróżę sukcesów DAB +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, A&G napisał:

Z tego, co się orientuję, to od roku w samochodach montuje się radia cyfrowe. A poza tym tak, jak napisałem, jak trzeba będzie, to nikt nie będzie patrzył na koszty. Czy ktoś pytał "Kowalskiego" jak zmieniano standard telewizji z analogowej na cyfrową. Czy kogoś obchodzą ceny odbiorników telewizyjnych odbierających DVB-T2?

 

Jak powiedzą, że 1 stycznia 2025 roku wyłączają FM, to ceny może się urealnią, dostępność odbiorników DAB+ się poprawi, rząd może tak, jak w przypadku DVB_T2, najuboższym dopłaci do najtańszego radioodbiornika DAB+, itd, itd.

 

Wystarczy podać ostateczną datę wyłączenia FM, nie udzielać nowych koncesji na FM, a dotychczasowe przedłużać tylko na DAB+, z okresem przejściowym, dajmy na to 12-18 miesięcy i po sprawie.

 

Po prostu trzeba chcieć i być konsekwentnym w tym, co się robi.

Święte słowa chce wyłączenia FM do 2025 roku. Na wsi będzie więcej stacji radiowych jedynie trzeba zwiększyć moc nadajników. 

23 godziny temu, Marko 345 napisał:

Z Tym DAB+ to jest zasięg albo go nie ma. Ja sam w smartfonie zainstalowałem sobie aplikacje Replaio i mi wystarczy. Nie zamierzam kupować odbiornika DAB+. Co do nadawców nie ma się co dziwić że nie chcą tego DABu+. Klienci też nie garną się masowo kupować odbiorniki.

Zasięg jest słaby bo nadają w mniejszych mocach KW na DAB+. Chyba same urzędy chcą, żeby DAB+ miał taką opinie, zamiast nadawać mux Polskiego radia w mux w 100 kw to oni nadają w 5 kw lub 20 kw, co to jest?. DVBT- 100 KW, DVBT-2 ma 100 KW.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pasjonat napisał:

Chyba same urzędy chcą, żeby DAB+ miał taką opinie, zamiast nadawać mux Polskiego radia w mux w 100 kw to oni nadają w 5 kw lub 20 kw, co to jest?. DVBT- 100 KW, DVBT-2 ma 100 KW.

Nie masz racji. Moc nadawania w paśmie VHF przemnóż x10, będzie w przybliżeniu odpowiadał mocy w paśmie UHF. 

To inne pasmo, inne rozchodzenie się fal radiowych. 

Dlatego MUX8 nadaje także z mniejszą mocą, a zasiegiem pokrywa prawie cały kraj. 

Oczywiście przelicznik nie jest 1:1, gdyż zachodzi tu bardzo dużo zmiennych do wyliczenia odpowiedniej mocy, ale dla uproszczenia, abyś łatwiej zrozumiał skąd te różnice w mocach i że to nie oznacza gorszego zasięgu nadajnika. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2022 o 23:39, K63 napisał:

Pewnym sposobem na zachowanie jednego mux-a na paśmie VHF, byłoby przeniesienie tam płatnego (kodowanego) mux-4. Nadawca mógłby dostarczać potencjalnym abonentom zestaw do odbioru - dekoder/moduł + antena VHF (jak w ofercie sat). Tym samym w UHF pozostałoby 6 mux-ów FTA.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tego rodzaju pomysł raczej nie ma większych szans na realizację. :wink:

"dekoder/moduł + antena vhf"  -  + jeszcze zwrotnicę antenową. Ogólnie pomysł bardzo dobry, bo skoro potencjalny abonent chciałby zainwestować $ to i wówczas montaż dodatkowej anteny w tym celu nie powinien być problemem. A dla pozostałych oferta FTA w UHF. Kwestią odrębną jakie kanały znalazłyby się w takiej ofercie i czy miałaby wówczas popyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z plotek wynika że dostaną cały dodatkowy MUX6 DVB-T2 w zamian za opuszczenie MUX1 i MUX8 więc muszą zabrać swoje kanały z obu MUX-ów jak chcą cały MUX do swojej dyspozycji dodatkowo. TVP ABC z MUX1 oraz TVP Kultura HD i TVP Kobieta SD z MUX8 muszą wtedy zwolnić przepustowość dla nadawców komercyjnych wyłonionych z konkursów o miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że należę do osób które lubią kanaly tematyczne TVP, to jednak cieszę się z tej decyzji! W NTC potrzebujemy więcej kanałów niż tylko TVP. Jeżeli rzeczywiście takby się stało to odbędzie się konkurs na 4 miejsca (1 w MUX 1 i 3 w MUX 8 ):)

 

 

Edit: A może i nawet będzie wolnych 5 miejsc! Jeżeli według planu MUX 8 w VHF stanie się MUX 5 w UHF, to najpewniej pojawi się miejsce na jeszcze 1 slot! Czyli wyglądałoby to tak: 1 miejsce w MUX 1 oraz 4 miejsca w MUX 5 czyli poprzednim MUX 8! :)

Edytowane przez September77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2022 o 15:04, dvbtowiec napisał:
 
 

 

Wyłączanie FM nie ma najmniejszego sensu, gdyż DAB+ nadaje na innych częstotliwościach, w przeciwieństwie do pasma telewizyjnego, gdzie trzeba było zwolnić pasmo z analogu, żeby uruchomić cyfrę.

Zatem wg mnie FM nigdy nie zostanie wyłączone, a jeśli to nie prędko, na tyle późno że DAB+ będzie zbyt przestarzałą technologią.

Podobnie jest teraz, zabierają pasmo telewizyjne pod internet, zatem aby zmieścić się w węższym paśmie trzeba zmienić standard. To nieco inna sytuacja.

 

Gdyby faktycznie MUX8 miał zostać wyłączony z VHF, a pasmo UFF dalej podkradane, będziemy się mierzyć ze zmianą standardów w telewizji co 10 lat. Innego wyjścia nie ma.

Ale jak mówię telewizja jest tak popularnym na dziś źródłem informacji i rozrywki, że ludzie to jakoś akceptują, choć nie mało narzekań się wysłuchałem że przechodzimy na HEVC i same z tego kłopoty.

Nieprawda. Nowy standard DVB-T2 nie ma nic do tego, jak szerokie jest dostępne pasmo. Tzn. były dwie drogi. Można było zmianę standardu było rzeczywiście wykorzystać na zmniejszenie zajmowanego pasma - wówczas kanały pozostałyby w SD, ale połączono by MUX-y i to co teraz jest w czterech, zmieściłoby się w dwóch. Jednak dobrze wiemy, że wybrano drugą drogę, tj. podwyższenie jakości kanałów z SD do HD. W związku z tym MUX-y zajmą tyle samo pasma, co dotychczas. Zmienią się jedynie wykorzystywane częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pavl6 napisał:

Nieprawda. Nowy standard DVB-T2 nie ma nic do tego, jak szerokie jest dostępne pasmo.

Ma, gdyż więcej nadajników musi pracować w dużych sieciach SFN, ze względu na węższe pasmo. Standard DVB-T  nie jest do tego przystosowany.

Dlatego zdecydowano się przy okazji na zmianę standardu łącznie z kodekiem skoro i tak następuje wymiana sprzętu. A to z kolei pociąga za sobą możliwość podniesienia emisji do HD.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pavl6 napisał:

Pasma starcza tyle, że jeszcze emisje testowe robią.

W całym kraju, czy lokalnie? Spora część emisji lokalnych została już wygaszona, a UKE nie che wydawać kolejnych pozwoleń, ze wzgl. na brak miejsca.

Jedynie TVP ma MUX5 lub MUX6 do dyspozycji w całym kraju, ale to na częstotliwościach skoordynowanych z sąsiednimi krajami i przewidzianymi do emisji naziemnej.

 

Zmiana na DVB-T2 była konieczna, ze wzgl. na wąskie pasmo i konieczność pracy dużych nadajników w wielu regionach na tych samych częstotliwościach. Bez tego mielibyśmy poważne problemy z odbiorem, gdyż takie nadajniki w DVB-T by się zakłócały.

Sieć DVB-T miała bardziej rozproszone nadajniki w szerokości pasma, przykładowo Katowice i Kraków, MUX'y na zupełnie innych częstotliwościach.

Obecnie poza MUX3 wszystkie pracują na tych samych. To nie jest fanaberia a konieczność, ze wzgl. na węższe pasmo.

 

Jeśli MUX8 tak jak mówią przecieki przejdzie w miejsce MUX5, zostaje wyłącznie MUX6 do dyspozycji, który chce zarezerwować TVP w całości dla siebie.

Zatem tego miejsca nie ma. Pozostając w DVB-T nadajniki kolidowałyby ze sobą i powodowały zakłócenia.

Widać to już w MUX3, który działa w DVB-T ale nastąpił referming, czyli pracują synchronicznie nadajniki dużej mocy.  W wielu miejscach odbiór MUX3 jest najgorszy, gdyż nadajniki DVB-T się zakłócają wzajemnie.

 

Nie mamy jako Polska do dyspozycji całego węższego pasma 21-49 gdyż część częstotliwości wykorzystują sąsiednie kraje i aby im nie zakłócać nadawania, musimy z części częstotliwości z tego pasma zrezygnować.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP być może dostanie dodatkowy MUX, a MUX8 przejdzie na inny nie dlatego, że tego miejsca nie ma, tylko właśnie dlatego, że ono jest i dzięki temu można takie manewry zrobić. Jasne, że jak potworzą nowe MUX-y, to miejsca nie będzie, ale pisałem o sytuacji, gdzie byłyby nadal tylko MUX 1,2,3,4,8, tylko ewentualnie na nieco innych częstotliwościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...