Skocz do zawartości

Eutelsat Hot Bird 13B ma problemy (?)


Rekomendowane odpowiedzi

Poranna ciekawostka - wygląda, że awarię ma cały satelita - padło szereg transponderów od różnych nadawców, ogólnie dość dużo, dotkniętych jest wielu operatorów i platformy.

 

  • tp. 115 (10,815 GHz, pol. H) - SES (przywrócony)
  • tp. 122 (10,949 GHz, pol. V) - Xtra TV (przywrócony)
  • tp. 123 (10,971 GHz, pol. H) - SRG*SSR (przywrócony)
  • tp. 127 (11,054 GHz, pol. H) - Media Broadcast (przywrócony, ok. 10:30 wyłączony ponownie, od ok. 12:50 wrócił, ale osłabiony, problem rozwiązany od 6.09)
  • tp. 128 (11,075 GHz, pol. V) - Media Broadcast (przywrócony, ok. 10:30 wyłączony ponownie, od ok. 12:50 wrócił, ale osłabiony, problem rozwiązany od 6.09)
  • tp. 132 (11,200 GHz, pol. V) - dane (7.09 przesunięto na 11,604 GHz, pol. H, zajmują tak jak poprzednio tylko część transpondera i widoczny jest "pik")
  • tp. 14 (11,470 GHz, pol. V) - dane (6.09 przesunięto na 12,616 GHz, pol. H)
  • tp. 18 (11,542 GHz, pol. V) - M-Three Broadcast (przywrócony)
  • tp. 153 (11,565 GHz, pol. H) - GlobeCast (przywrócony)
  • tp. 156 (11,623 GHz, pol. V) - GlobeCast (od 14:00 kanały awaryjnie skopiowane na 12,149 GHz, pol. V, w tym Mezzo)
  • tp. 159 (11,681 GHz, pol. H) - Bis TV (przed 21:00 kanały awaryjnie przeniesiono na nieużywany ostatnio tp. 87 - 12,437 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
  • tp. 50 (11,727 GHz, pol. V) - GlobeCast (przywrócony)
  • tp. 53 (11,785 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 54 (11,804 GHz, pol. V) - Nova Greece (przywrócony 7:55)
  • tp. 55 (11,823 GHz, pol. H) - Nova Greece (przywrócony)
  • tp. 56 (11,843 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 57 (11,862 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 58 (11,881 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 59 (11,900 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 61 (11,938 GHz, pol. H) - Nova Greece (przywrócony)
  • tp. 62 (11,958 GHz, pol. V) - SKY Italia(przywrócony)
  • tp. 63 (11,977 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 64 (11,996 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 65 (12,015 GHz, pol. H) - Polsat Box/MTV (przywrócony 6:41)
  • tp. 66 (12,034 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 67 (12,054 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 68 (12,073 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 69 (12,092 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 71 (12,130 GHz, pol. H) - Nova Greece (przywrócony)
  • tp. 72 (12,149 GHz, pol. V) - Eutelsat (przywrócony)
  • tp. 73 (12,169 GHz, pol. H) - Nova Greece (przywrócony)
  • tp. 74 (12,188 GHz, pol. V) - Polsat Box (przywrócony 6:20)
  • tp. 75 (12,207 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 76 (12,226 GHz, pol. V) - VoA (przywrócony)
  • tp. 77 (12,245 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 78 (12,265 GHz, pol. V) - Polsat Box (przywrócony 6:20)
  • tp. 79 (12,284 GHz, pol. H) - Polsat Box (przywrócony 6:25)
  • tp. 80 (12,303 GHz, pol. V) - TSA (przywrócony)
  • tp. 81 (12,322 GHz, pol. H) - Eutelsat (przywrócony)
  • tp. 82 (12,341 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 83 (12,360 GHz, pol. H) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 85 (12,399 GHz, pol. H) - Etisalat (przywrócony 6:48)
  • tp. 86 (12,418 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 88 (12,466 GHz, pol. V) - SKY Italia (przywrócony)
  • tp. 89 (12,476 GHz, pol. H) - GlobeCast (przywrócony)
  • tp. 90 (12,520 GHz, pol. V) - STN (przywrócony ok 9:00, spadki sygnału do 9:30)
  • tp. 94 (12,597 GHz, pol. V) - GlobeCast (przywrócony ok. 15:00)

 

Praktycznie padło wszystko Nova Greece i SKY Italia, obrywają też Polscy operatorzy - 4 transpondery Polsat Box są aktualnie offline + brak GlobeCast wycina np. BBC.

 

Niezła jazda. Odkąd sięgam pamięcią w branży, czyli gdzieś od czasów Eutelsata II F1 w 1996 roku, nigdy nie było takiej sytuacji.

 

EDIT: Wygląda, że powoli transpondery są startowane, być może są przerzucane na Hot Bird-a 13C i 13E? Wstają pojedynczo różne. Najszybciej SKY Italia. Może jakieś planowe przerzucanie, ale dziwne, że nie było żadnej zapowiedzi...

 

EDIT: Dodatkowo wyłączone obecnie z Hot Bird 13C (chwilę temu jeszcze działały):

tp. 1 (11,219 GHz, pol. H) - Xtra TV (przywrócony)

tp. 4 (11,278 GHz, pol. V) - CANAL+ (przywrócony)

tp. 157 (11,642 GHz, pol. H) - Eutelsat (przywrócony)

 

Wybudzono kilka transponderów ostatnio nieużywanych, jest tam sama nośna, dotyczy:

tp. 8 (11,355 GHz, pol. V) - ponownie wygaszono

tp. 155 (11,604 GHz, pol. H) - uruchomiono serwis z danymi przeniesiony z 11,200 GHz, pol. V

tp. 84 (12,380 GHz, pol. V)

tp. 87 (12,437 GHz, pol. H) - uruchomiono później paczkę Bis TV

tp. 95 (12,616 GHz, pol. H) - uruchomiono serwis z danymi przeniesiony z 11,470 GHz, pol. V)

tp. 96 (12,635 GHz, pol. V) - wygaszono 7.09

tp. 101 (12,731 GHz, pol. H) - wygaszono 7.09

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awaria była od 4.55 i w sumie awaria trwa dalej ponieważ Eutelsat przerzuca częstotliwości na TP na innych stelitach co powoduje również problemy po stronie operatorów, którzy muszą modyfikować parametry uplinków. Ta sytuacja pokazuje jak łatwo jest unieruchomić łączność satelitarną czy radiową.

 

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, SatExpert napisał:

Ciekawe co mogło się wydarzyć? Jakiś obiekt uszkodził satelitę (kosmiczny śmieć), czy może starość? 😃 Bo nic nie słyszałem o wzmożonej aktywności słonecznej (czy coś przegapiłem?). 😃

Atak hakerski? Ostatnimi czasy dużo tych awarii u wielkich gigantów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety @SatExpert trochę wypadłem z gry ;) Tyle, co widzę, że po 8 godzinach nadal parę emisji jest niedostępnych.

 

Mogę najwyżej pogdybać ;) 

 

Żeby coś ściągnąć na zastępstwo musiałoby to spełniać 4 warunki:

  • wolny
  • sprawny
  • zgodny rozkład transponderów downlink
  • brak konfliktów uplink (jeśli nadawca A coś wrzuci, to żeby nie pokazał się duch na transponderze nadawcy B )

Z tego co wiem, nic takiego nie ma. Jest wprawdzie nowy Eutelsat Quantum, ale nie do końca zgodny, otwarte pytanie na ile można go dostosować lub użyć częściowo (miało to być możliwe jako pierwszy satelita "software defined"), a poza tym jest na 48°E i natychmiast się go nie ściągnie. Mógłby być na 13°E za ~2 tygodnie od decyzji. I nie zakończono jego testów. Ale może i by nie był potrzebny, przy optymistycznym założeniu, że 13C i 13E są w pełni sprawne i mogą pociągnąć maksymalne obciążenie. Obydwa razem mają 102 transpondery, w tym 13C może jednocześnie mieć aktywnych do 64. 13E ma ich 38. Żeby wszystko zagrało - transpondery pokrywające się z 13C musiałyby zostać przerzucone na 13E, a resztę zabiera 13C, kilka operacji może odpaść dzięki temu, że grupa tp. była ostatnio wolna. Ale 13E jest nawet starszy (to dawny Hot Bird 7A, później Eutelsat 9A, nazwy są nie po kolei), operatorzy niekoniecznie muszą się bezwarunkowo zgodzić na taką zamianę (wiązki się różnią, może mieć znaczenie szczególnie dla operatorów międzynarodowych) i już do tej pory na pozycji 13°E to on raczej stanowił backup, z niego grały chyba ledwie 3 transpondery. Czy jest w stanie przyjąć pełne obciążenie - nie wiem, pewnie nie. Może dlatego do tej pory nadal leży aż tyle transponderów. Np. klienci francuskiej Bis TV stracili w ten sposób pół oferty, w tym kluczowe kanały publiczne.

 

Ale to trochę takie gdybanie na razie, nie mam informacji co się stało z 13B i czy całkiem zmarł, czy pracuje, ale z ograniczonymi możliwościami, bo od tego też zależy co i jak można zrobić... No i też nie wiadomo co już zrobiono - leżało niemal całe górne pasmo, 34 transpondery - jeśli już je zrzucono na Hot Bird-a 13E, to niemal wypykano się z transponderów (+3 już grane, zostałby 1 wolny).

 

Bez szczegółów, co leży i co zrobiono, to wróżenie z fusów...

 

Jako że nadal leży kilka transponderów DTH, to sytuacja wydaje się dość poważna i mamy w Polsce trochę szczęścia, że idziemy bez większych strat. Brak 11,623 V - brak Mezzo, brak 12,597 V - brak BBC World i Perviy. Obrywa też szereg FTA, GlobeCast jest mocno poszkodowany w tej chwili z dwoma transponderami offline. MB Satellite z TVP Polonią wrócili, ale jak zauważyliście - mocno osłabieni.

 

Eutelsat Hot Bird 13B wyniesiono w 2006 roku, obliczano jego żywotność na 15 lat. Także to ten moment. Oczywiście satelity dość często przekraczają planowaną żywotność, ale tu się chyba (?) nie udało. Eutelsat pracował nad podmianą floty, ale 13F i 13G polecą dopiero w drugim kwartale 2022, jeśli coś się nie skomplikuje (dostęp do elektroniki - są problemy w skali globalnej).

 

W obecnej sytuacji, gdyby wydarzyła się jeszcze jakaś awaria, to nawet byłoby ryzyko braku emisji ofert platform.

 

Przed 6:00 wyglądało to bardzo efektownie na analizatorze widma - Hot Bird, a tu prawie całe górne pasmo puste, jakbym pojechał na jakiegoś egzotycznego satelitę ;) Aż szkoda, że nie cyknąłem fotki ;)

 

PS:

https://www.facebook.com/tvppolonia/posts/4479010455497474

 

EDIT: Nie wiem jak u was, u mnie już MB Satellite (11054H i 11075V z TVP Polonią) idą w miarę OK.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Mr. Orbita napisał:

Przed 6:00 wyglądało to bardzo efektownie na analizatorze widma - Hot Bird, a tu prawie całe górne pasmo puste, jakbym pojechał na jakiegoś egzotycznego satelitę ;) Aż szkoda, że nie cyknąłem fotki ;)

Niedziela, dzień wolny od pracy, gdzie dla wielu ta godzina w tym dniu to jeszcze niczym 'środek nocy', a Mr. Orbita analizuje widmo na 13E i raportuje awarię. No po prostu Mistrz 🥇 👍

  • Popieram 4
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wygląda na to, że Eutelsat nie ma nic wolnego w pobliżu i na dodatek z pasującym rozmieszczeniem tp, a satelity elektryczne ruszą na orbitę za prawie rok, to jeżeli z EHB 13B jest jakiś poważniejszy problem (na co wygląda), to nie jest dobrze. 😐 Ciekawe kiedy Eutelsat wyda jakieś oświadczenie? 😐

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy piszecie. Tak się dzisiaj zastanawiałem co jest z paroma programami, a tu awaria. I skoro tak, to dorzucę jeszcze swoje dwa grosze - wczoraj się bawiłem z nowym TV i w głowę zachodziłem, czemu nie widzę TVP 2 HD. A to pewnie już była ta awaria. Nie pamiętam dokładnie o której skanowałem (pewnie między 22 a 24), ale spać poszedłem przed 1:30 dzisiaj. Tak więc ta awaria się na pewno zaczęła przed tą godziną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11623 i 11681 nadal OFF. 😃

 

O 18:50 oglądałem przez 10 minut Wydarzenia na W24 (12188) i kilka razy nastąpił chwilowy zanik sygnału, tak więc pomimo reaktywacji 98% problematycznych częstotliwości, nadal są z nimi jakieś problemy (przynajmniej z tą jedną, czy na innych to występuje, to obecnie nie mam jak sprawdzić). 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...