Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, bugmenot napisał:

@mattem Nie wydaje mi się, żeby Polsat "wytwarzany" przez siebie sygnał ściagał do swojego CDNa z satelity :).

A źródło PanEuropean ma wystarczające 8 Mbps.

 

Wytwarzany, czy przesyłany? Bo ma to znacznie :)

8 Mbps CBR czy VBR to nie jest "wystarczające" źródło, aby ABR wyglądał dobrze. Chyba, że leci tam plansza kontrolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już może rzeczywiście nie jest "wytworzony," bo zapomniałem, że to już nie Polsat Media wciska w naszej wersji Eurosportu reklamy. Ale tak czy siak sygnał do uplinku CP musi jakoś docierać i raczej nie jest to przekaz ze wspomnianym wcześniej bitrate 3 Mbps.

 

Co do jakości sygnału źródłowego służącego do wygenerowania ABR to nie ma co przesadzać, jeśli bezpośrednie dosyły bywają takie.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, klosz007 napisał:

....Przy zmiennym wszystko zależy od ilości ruchu w obrazie. Może się okazać że średnia wartość 5 w zmiennym może dawać całkiem porównywalny a nawet lepszy obraz niż stała wartość 10....

Jeśli "widełki" średniego bitrate to przedział 3 do 9 to nie ma siły, żeby był lepszy obraz niż przy stałym 10. Co innego gdyby górna wartość wynosiła 15.Wtedy piki w dynamicznych scenach oscylowałyby w górnym przedziale i faktycznie obraz byłby lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko u mnie w EPG po tej 'zmianie' brakuje opisów programów na niektórych kanałach ? Tzn. są tytuły ale nie ma opisu pozycji - dotyczy to np. Eurosportu, Eleven, Planete+. Jest np. 'Polska z góry' ale nie wiadomo który odcinek. Albo "Grand Prix Włoch' ale nie wiadomo czy studio przed wyścigiem, czy wyścig itp.

Przed tą całą zmianą wszystko było...

 

 

47 minutes ago, Pawel said:

Jeśli "widełki" średniego bitrate to przedział 3 do 9 to nie ma siły, żeby był lepszy obraz niż przy stałym 10. Co innego gdyby górna wartość wynosiła 15.Wtedy piki w dynamicznych scenach oscylowałyby w górnym przedziale i faktycznie obraz byłby lepszy.

Racja, ale mam wrażenie że maksymalne wartości przy zmiennym bitrate są równe tym ze stałego bitrate sprzed 'zmiany'.

Wcześniej oglądałem program gdzie siłą rzeczy wiele na ekranie się nie działo (tenis). Ale teraz jest więcej ruchu i gdy potrzeba to bitrate często idzie na poziomie stałego bitrate sprzed przeróbki.

Tak, że będę się upierał, że nie ma co patrzeć na średni bitrate tylko raczej na to jaki jest maksymalny (gdy jest taka potrzeba). Wcześniej dużo pary szło "w gwizdek". Tak, że matematyczne średnia na pewno spadła, nie ma wątpliwości, ale wartości maksymalne są równe tym ze stałego bitrate sprzed przeróbki.

Więc czy jest gorzej ? Na pewno z punktu widzenia operatora oszczędniej. Może gdyby mi ktoś pokazał zrzuty ekranu sprzed i po zmiany to bym zauważył jakieś różnice ale na dynamicznym obrazie subiektywnie nie widzę różnicy.

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, spider1978 napisał:

Mam pytanie do osób które posiadają dekoder ADB i są już po zmianach. Przede wszystkim czy macie TVP Kultura HD i France 24 HD. Na kilku kanałach brak EPG i nie działa Kino TV.

Kino TV wczoraj już mi działało. TVP Kultura i France 24 w SD cały czas. :/

 

Generalnie strasznie tnie obraz co kilka sekund. Wczoraj nie mogłem oglądać meczu na TVP Sport, bo co chwilę ścinka.

 

Straszna padaka z tą Vectrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, klosz007 napisał:

Czy tylko u mnie w EPG po tej 'zmianie' brakuje opisów programów na niektórych kanałach ? Tzn. są tytuły ale nie ma opisu pozycji - dotyczy to np. Eurosportu, Eleven, Planete+. Jest np. 'Polska z góry' ale nie wiadomo który odcinek. Albo "Grand Prix Włoch' ale nie wiadomo czy studio przed wyścigiem, czy wyścig itp.

Przed tą całą zmianą wszystko było...

 

 

Racja, ale mam wrażenie że maksymalne wartości przy zmiennym bitrate są równe tym ze stałego bitrate sprzed 'zmiany'.

Wcześniej oglądałem program gdzie siłą rzeczy wiele na ekranie się nie działo (tenis). Ale teraz jest więcej ruchu i gdy potrzeba to bitrate często idzie na poziomie stałego bitrate sprzed przeróbki.

Tak, że będę się upierał, że nie ma co patrzeć na średni bitrate tylko raczej na to jaki jest maksymalny (gdy jest taka potrzeba). Wcześniej dużo pary szło "w gwizdek". Tak, że matematyczne średnia na pewno spadła, nie ma wątpliwości, ale wartości maksymalne są równe tym ze stałego bitrate sprzed przeróbki.

Więc czy jest gorzej ? Na pewno z punktu widzenia operatora oszczędniej. Może gdyby mi ktoś pokazał zrzuty ekranu sprzed i po zmiany to bym zauważył jakieś różnice ale na dynamicznym obrazie subiektywnie nie widzę różnicy.

Właśnie największy problem jest z tymi scenami statycznymi. Pisałem już o tym, że moim zdaniem minimalny bitrate ustawiają na zbyt niskim poziomie. Widać to np. na tym wspomnianym już tenisie. Jest scena, gdzie ktoś przygotowuje się do serwisu i obraz dają z dalszej kamery z tyłu. Nie jestem w stanie rozpoznać twarzy zawodnika po drugiej stronie, bo taka jest rozmazana, a na elektronicznej tablicy stojącej w rogu nie da rady dostrzec ani kto gra ani jaki jest wynik. Dodatkowo na tej plandece na końcu kortu nawet nazwa sponsora ma taką dodatkową obramówkę jak na za bardzo skompresowanym jpgu. 

Jeśli chodzi o epg, to ja nigdy w MM nie miałem takich informacji jak numer odcinka. Teraz po tej zmianie mam już takie informacje i w ogóle epg jest lepsze niż wcześniej, ale tylko bezpośrednio na telewizorze. Np. na dekoderze z Enigma2 jest dużo gorzej i te informacje są bardzo ubogie i inne niż na TV. Zresztą na tym dekoderze korzystałem z epg internetowego, ale teraz po tych zmianach są inne id kanałów, więc muszę od nowa wszystko zmapować i dlatego tymczasowo widzę oryginalne epg od nadawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, klosz007 napisał:

Obecnie standardem jest zmienny bitrate - IPTV, streaming w sieci, nawet na płytach BD UHD się go stosuje.

Ziomek, ale nie porównuj zmiennego bitrate na płycie Blu-ray 128 GB gdzie owszem jest zmienne, ale jest w miarę stałe i na wysokim poziomie...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kiler napisał:

Kino TV wczoraj już mi działało. TVP Kultura i France 24 w SD cały czas. :/

 

Generalnie strasznie tnie obraz co kilka sekund. Wczoraj nie mogłem oglądać meczu na TVP Sport, bo co chwilę ścinka.

 

Straszna padaka z tą Vectrą.

Nie wiem czy nie będzie na dekoderach ADB tych kanałów w HD?. Teraz na kilku kanałach BłądE03 a wczoraj działały... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, strzala said:

Jeśli chodzi o epg, to ja nigdy w MM nie miałem takich informacji jak numer odcinka. Teraz po tej zmianie mam już takie informacje i w ogóle epg jest lepsze niż wcześniej, ale tylko bezpośrednio na telewizorze. Np. na dekoderze z Enigma2 jest dużo gorzej i te informacje są bardzo ubogie i inne niż na TV. Zresztą na tym dekoderze korzystałem z epg internetowego, ale teraz po tych zmianach są inne id kanałów, więc muszę od nowa wszystko zmapować i dlatego tymczasowo widzę oryginalne epg od nadawcy.

No to mi się pogorszyło. Na Enigmie właśnie widziałem główny tytuł programu i podtytuł - np. UCI World Tour jako tytuł a podtytuł że to któryś etap TdF z .. do.... A teraz mam tylko UCI World Tour bez podtytułu. To samo na Planete+ - wcześniej było Polska z góry a w podtytule np. Mazury a teraz w podtytule pusto i nie wiadomo co będzie. To dotyczy tylko niektórych kanałów (głównie Eleven, Eurosport, C+ i ich pochodne typu Planete+) i nawet nie wszystkich pozycji na danym kanale (niektóre są opisane). Tak jakby nagle odechciało się komuś wpisywać te dane. Podejrzewam, że mamy teraz EPG od Vectry a tam się ktoś mniej przykłada. Z menu TV to korzysta tylko żona. Dla mnie GUI Samsunga jest za ubogie,od  za wolne i za niewygodne.

Z jakiego zewnętrznego EPG korzystasz na Enigmie ?

 

 

 

6 hours ago, djadijos said:

Ziomek, ale nie porównuj zmiennego bitrate na płycie Blu-ray 128 GB gdzie owszem jest zmienne, ale jest w miarę stałe i na wysokim poziomie...

Mi chodziło wyłącznie o fakt stosowania zmiennego bitrate, bez zamiaru porównywania jakości obrazu pomiędzy tymi różnymi sposobami dostarczania treści :-)

Generalnie na pewno chodziło o zaoszczędzenie przepustowości, choć nie wiem po co skoro porobili tyle dubli, nie będę ich bronić. W Łodzi przynajmniej kilkanaście kanałów jest zdublowanych i to w tej samej jakości (np. TVN 24 HD jest 3 razy, w tym samym muxie, na innych SID).

Niektóre są zdublowane HD/SD i mamy dostęp albo tylko do SD albo tylko do HD albo do obu - choć te duble to wynikają zapewne z połączenia oferty Vectry i MMP w jedną całość.

 

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z pluginu EPG Importer i z danych od Ryteca. Dla polskich kanałów oni chyba to ciągną z Telemana. Jest tam wszystko tzn. tytuł polski, tytuł oryginalny, nr odcinka, obsada, ocena z Filmwebu i z IMDB oraz bardzo obszerny opis fabuły. Od jakiegoś czasu jest tylko taki problem, że z jakiegoś powodu dublują się 2 pierwsze linie opisu. Niestety trzeba do tego przygotować plik z mapowaniem kanałów. Standardowo jest tylko mapowanie dla platform satelitarnych oraz UPC. W sumie to jest logiczne, bo chyba tylko oni mają wszędzie stałe parametry (id) kanałów. W innych kablówkach w zasadzie w każdym mieście jest inaczej i Vectrze chyba też. Opis do tego jak takie coś przygotować umieściłem kiedyś na pewnym dużym forum satelitarnym (wciąż istniejącym). Zrobiłem tam to na prośbę właśnie abonenta Vectry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marek_Gdynia napisał:

@Kiler też jestem z Gdyni...TVP Kultura (k.134) i France 24 (k.812) od samego początku zmian t. 02.09.2020 są nadawane w HD.....dzielnica Redłowo..moduł CAM

 

pozdrawiam Marek

 

Na dekoderach ADB brak tych kanałów w HD niestety. Tylko kto mądry może odpowiedzieć na pytanie czy tak miało być. Przydałby się też nowy spis kanałów na stronie MMP dla dekoderów ADB może wtedy by się wszystko wyjaśniło.

Edytowane przez spider1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, strzala said:

Korzystam z pluginu EPG Importer i z danych od Ryteca. Dla polskich kanałów oni chyba to ciągną z Telemana. Jest tam wszystko tzn. tytuł polski, tytuł oryginalny, nr odcinka, obsada, ocena z Filmwebu i z IMDB oraz bardzo obszerny opis fabuły. Od jakiegoś czasu jest tylko taki problem, że z jakiegoś powodu dublują się 2 pierwsze linie opisu. Niestety trzeba do tego przygotować plik z mapowaniem kanałów. Standardowo jest tylko mapowanie dla platform satelitarnych oraz UPC. W sumie to jest logiczne, bo chyba tylko oni mają wszędzie stałe parametry (id) kanałów. W innych kablówkach w zasadzie w każdym mieście jest inaczej i Vectrze chyba też. Opis do tego jak takie coś przygotować umieściłem kiedyś na pewnym dużym forum satelitarnym (wciąż istniejącym). Zrobiłem tam to na prośbę właśnie abonenta Vectry.

No właśnie próbowałem tego swego czasu używać ale nie działało właśnie z tego powodu - nie umiało dopasować kanałów z XML do serwisów MMP a jak to zrobić, żeby było dobrze nie wiedziałem :-(

 

Jeszcze co do bitrate - mam nagrania zrobione przed przeróbką i porównałem z bliska jak wygląda to biało-czerwone "LIVE" Eurosportu przed i po zmianie bitrate ze stałego na zmienny - z nosem przy ekranie widzę, że jest w ten sam sposób rozmyte (ktoś tu wcześniej zwracał uwagę na ten napis).

Wydaje mi się, że bitrate wpływa jednak głównie na jakość odwzorowania ruchu - czy nie robi się wtedy pikseloza a nie na jakość odwzorowania elementów statycznych.

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...