Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, maxio napisał:

Jak lubisz dobre parametry i dobry design to polecam https://www.x-kom.pl/p/342062-system-mesh-wi-fi-ubiquiti-amplifi-hd-mesh-router-1750mb-s-a-b-g-n-ac-usb.html 

Można też kupić zestaw z wzmacniaczami ale wtedy cena +- 1700

Nie zależy mi bardzo na wyglądzie. Byle dobrze działał do max 350/400zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maxio napisał:

Przy tym budżecie osiągnięcie pełnej prędkości w całym mieszkaniu niewykonalne. 

Myślę, że nie powinno być z tym problemu. Mam dobry układ ścian - musi sie przebić przez jedną raptem działową. Myślałem nad Asusem RT-AC66U - Asus RT-AC 1300 i Netgear R6400. Co będzie najlepszym wyborem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i używam od około 3,5 roku Netgear R6400. Stabilne 300Mb/s na tym sprzęcie będziesz miał ale moim zdaniem pod pewnymi warunkami:

1. Zapewne tylko na 5GHz

2. Urządzenia klienckie obsługujące kształtowanie wiązki oraz posiadające dobre bezprzewodowe karty sieciowe

3. Nie jestem pewien jak ściany w Twoim mieszkaniu będą tłumić sygnał. Każdy ma inne ściany ;) na pewno w tym samym pokoju (czyli przy bezpośredniej widoczności routera) da się osiągnąć 300Mb/s

 

Przy powyższych warunkach zdarza mi się osiągnąć pod 420Mb/s na łączu 600.

 

Przy prędkościach >250-300Mb/s trzeba mieć już dobry router (MU-MIMO, Beamforming, dobry procek, RAM itp.) oraz obsługujące te technologie urządzenia klienckie. Taki sprzęt to koszt >600zł. A najlepiej mieć do dyspozycji z 900-1100zł.

Niedawno na rynek weszło jedno z tańszych obecnie takich urządzeń:

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-ax50/

 

Koszt około 600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adasiek74 napisał:

Myślę, że nie powinno być z tym problemu. Mam dobry układ ścian - musi sie przebić przez jedną raptem działową. Myślałem nad Asusem RT-AC66U - Asus RT-AC 1300 i Netgear R6400. Co będzie najlepszym wyborem? 

Za te pieniądze możesz mieć dobry router, ale wraz z oddalaniem się od niego spadającą prędkość. Żeby prędkość była taka sama w całym mieszkaniu musisz liczyć co najmniej 700-800 zł. Spójrz na  https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-ax50/ z https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-repeater-wifi-mesh-ac1200-tp-link-re300-8442158631?utm_medium=app_share&utm_source=facebook Powinno trzymać parametry na całej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zamówiłem tego Mikrotika hAP ac2. Jutro przy dobrych wiatrach będzie u mnie.

Aktualnie mam łącze 120mbit więc obsłuży to z palcem w nosie ;) Ciekawe jak będzie wyżej.

 

A wziąłem Mikrotika ze względu na zapewnione wieloletnie wsparcie dla softu (RouterOS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad ASUS RT-AC1300G Plus V2 i ASUS RT-AC1300G Plus. V2 można kupić za nieco ponad 200 zł, ten drugi 100zł drożej  Czym one się różnią technicznie ? Bo nie mogę znależć informacji na ten temat. Maja te sam czterordzeniowy procesor, 128mb ram a jedyna różnica to usb3.0 /2.0?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Adasiek74 napisał:

Nie zależy mi bardzo na wyglądzie. Byle dobrze działał do max 350/400zł 

Możesz kupić urządzenie jeszcze taniej. Osobiście posiadam Netgear WNR3500L v2. Na tym masz 5 portów 1000 mbit, radio do 300 mbit w standardzie Wireless N. 1 port WAN gigabitowy. Urządzenie ma wsparcie dla otwartego oprogramowania. Osobiście mam na nim DD-WRT, można stosować np. Tomato, FreshTomato. Nie mam kłopotu z zasięgiem a do obłożenia siecią ponad 50m2. Nie muszą być urządzenia z zewnętrzną anteną tylko z dobrym procesorem i układem Wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2020 o 03:52, Adasiek74 napisał:

Jakoś mnie nie przekonuje urządzenie z wewnętrznymi antenami :( . Zależy mi żeby mieć w każdym w miejscu w domu (45m^2) pełną prędkość (do przebicia 1 ściana)

Wyższość anten zewnętrznych nad zewnętrznymi to złudzenie. Rozumiem że nie widać antenki ale fizyka i technologia anten mikropaskowych  udowadnia że te rozwiązania są naprawdę efektywne tym bardziej dla SOHO.    Tak jak kiedyś w tel. komórkowych były antenki, potem były mniejsze, czasem chowane - teraz żaden smartfon nie ma już zewnętrznych anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, thommy18 napisał:

Możesz kupić urządzenie jeszcze taniej. Osobiście posiadam Netgear WNR3500L v2. Na tym masz 5 portów 1000 mbit, radio do 300 mbit w standardzie Wireless N. 1 port WAN gigabitowy. Urządzenie ma wsparcie dla otwartego oprogramowania. Osobiście mam na nim DD-WRT, można stosować np. Tomato, FreshTomato. Nie mam kłopotu z zasięgiem a do obłożenia siecią ponad 50m2. Nie muszą być urządzenia z zewnętrzną anteną tylko z dobrym procesorem i układem Wifi.

 

Jak takie rozwiązanie zapewni mu to czego oczekuje czyli 300Mb/s po WiFi w całym mieszkaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

802.11n to jest 2,4GHz czyli koszmar na osiedlach mieszkaniowych, na pudełku wciskają 300Mbps po WiFi ale zapominają dodać, że to w warunkach laboratoryjnych :D. Na 2,4GHz tak naprawdę może być tylko do 3 sieci, bo każda zajmuje więcej niż 1 kanał. Przy 3 i optymalnym ustawieniu kanału dla każdej, czyli powiedzmy 1, 6, 11 daję to gwarancję, że nie będą się zakłócać. U mnie na 2,4GHz jest 19 sieci LOL, w godzinach wieczornych transfer mam 4Mbps hahaha.

Tylko 5GHz czyli 802.11ac daje mu szansę na uzyskanie wysokich prędkości po WiFi.

 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Michaelis napisał:

802.11n to jest 2,4GHz czyli koszmar na osiedlach mieszkaniowych, na pudełku wciskają 300Mbps po WiFi ale zapominają dodać, że to w warunkach laboratoryjnych :D. Na 2,4GHz tak naprawdę może być tylko do 3 sieci, bo każda zajmuje więcej niż 1 kanał. Przy 3 i optymalnym ustawieniu kanału dla każdej, czyli powiedzmy 1, 6, 11 daję to gwarancję, że nie będą się zakłócać. U mnie na 2,4GHz jest 19 sieci LOL, w godzinach wieczornych transfer mam 4Mbps hahaha.

Tylko 5GHz czyli 802.11ac daje mu szansę na uzyskanie wysokich prędkości po WiFi.

 

 

Sama prawda.

U mnie w całkiem ok warunkach (mało sieci) na 802.11n 2,4Ghz max jaki uzyskuje na telefonie to 40mbit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Michaelis said:

802.11n to jest 2,4GHz czyli koszmar na osiedlach mieszkaniowych, na pudełku wciskają 300Mbps po WiFi ale zapominają dodać, że to w warunkach laboratoryjnych :D. Na 2,4GHz tak naprawdę może być tylko do 3 sieci, bo każda zajmuje więcej niż 1 kanał. Przy 3 i optymalnym ustawieniu kanału dla każdej, czyli powiedzmy 1, 6, 11 daję to gwarancję, że nie będą się zakłócać. U mnie na 2,4GHz jest 19 sieci LOL, w godzinach wieczornych transfer mam 4Mbps hahaha.

Tylko 5GHz czyli 802.11ac daje mu szansę na uzyskanie wysokich prędkości po WiFi.

 

Do tego należy dodać, że wskazane jest mieć router obsługujący w paśmie 5GHz coś ponad standardowe pasmo U-NII-1 (czyli więcej niż tylko kanały 34-48). Niestety większość tańszych routerów 5GHz obsługuje tylko to jedno podstawowe pasmo i poszaleć się na tym nie da bo też jest dość zajęte, jest lepiej niż na 2,4 ale bez szaleństw.

Ja mam w domu router ASUS RT-AC56U (dość stary model) który ma niestety tylko kanały U-NII-1.

 

Ale mam też dużo nowszego i bardzo popularnego ASUSa RT-AC68U i on już obsługuje pasmo U-NII-2 (A,C) są więc do wyboru także kanały 52-140. Na tym to już można poszaleć, wolnych kanałów jest w bród, jest tam cisza i spokój (ze względu na stosunkowo małą popularność routerów z tym pasmem). Mój laptop negocjuje się z RT-AC68U bez problemu na 800Mbit (!) (oczywiście gdy jest w tym samym pomieszczeniu) i nie ma problemu wysycić łącze WAN (300Mbit).

Oczywiście w przypadku pracy na kanałach U-NII-2 urządzenia końcowe muszą je także obsługiwać ale z tym problemu nie ma - wszystkie urządzenia końcowe które mam w domu (nawet dość stare), które obsługują pasmo 5GHz, widzą SSID 5GHz wystawiany przez RT-AC68U (który jest ustawiony do pracy w kanale 100).

 

Dla tych którzy nie wiedzą o czym mówię:

https://en.wikipedia.org/wiki/U-NII

 

Niestety jedyny znamy mi sposób aby przekonać się które pasma U-NII obsługuje dany router to wejść w jego ustawienia WiFi 5GHz i zobaczyć na jakich kanałach można wymusić mu pracę (poza Auto). Jeśli są tam kanały od 52 wzwyż to router obsługuje pasmo U-NII-2. Niestety nie spotkałem się aby takie dane były podawane w danych technicznych.

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj u siebie zainstalowałem  Mikrotik Routerboard Hap ac2 :)

Maleństwo, wielkościowo 2,5 paczki papierosów. 

Konfiguracja RouterOS nie jest dla początkujących, co nieco trzeba wiedzieć, poszukać w necie, żeby wszystko skonfigurować. Zajmuje trochę, ale jak dla mnie sama frajda :D

 

Wykonanie porządne, nie rzucające się w oczy.

 

Zużycie prądu w idle na start: 3W

Zużycie prądu przy małym obciążeniu, uruchomione dwie sieci wifi (jedna 2,4Ghz i jedna 5Ghz): 4,5W

Zużycie prądu jak wyżej, tylko z obciążeniem download 120mbit po kablu: 4,8W

Sprawdzę jeszcze później jak postawię trzecią sieć wifi (dla gości, odseparowana od LANu na 2,4Ghz)

 

Prędkości po Wifi 5Ghz. Mam mieszkanie 40m2 - w całym mieszkaniu (router stoi mniej więcej na środku mieszkania) uzyskuje full swojego łącza do internetu (120/10mbit), nie mam jak tego sprawdzić na większej prędkości.

Zrobiłem mały test. Sieć 2,4Ghz widoczna jest w bloku 3 piętra niżej, natomiast 5Ghz widoczna jest 1,5 piętra niżej i daje prędkość symboliczna 10mbit. Natomiast pół piętra niżej oraz ok 12m2 od routera + 2 ściany nośne jest ok 100mbit.

 

 

Dla porównania wcześniej miałem router Asus RT-N10U z wgranym alternatywnym firmware (Tomato). Router ze switchem 100mbit i siecią wifi 2,4Ghz w standardzie N.

W praktyce prędkość po LAN około 85-90mbit, po wifi ok 40mbit.

Ciekawostka, zużycie prądu (przy dwóch sieciach 2,4Ghz - jedna domowa, druga dla gości to 3,2W, przy obciążeniu po LANie na max 3,4W.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, gratuluję obu ;) ja przy łączu 600Mb/s nie widziałem jeszcze tyle u siebie po WiFi. Po LANie a i owszem jest. Czeka mnie wymiana routera i wtedy zobaczymy. Póki co maks jaki miałem to ~450Mb/s na smartfonie.

Do tego obciążanie pojedynczym testem nie oddaje też tego jak router będzie sobie radził przy podłączonych np: 10 sprzętach na raz i gdy kilka z nich pracuje. Mam wrażenie, że mój obecny router właśnie z tym ma delikatny problem. Leci coś po necie na smart tv, korzystam jednocześnie z tv na laptopie, żona pracuje na tablecie, smartfony, oczyszczacze powietrza są online itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

×
×
  • Dodaj nową pozycję...