Jump to content

Recommended Posts

15 godzin temu, Wezu napisał:

Vectra może przejąć licencje na ww. kanały od MMP? Netia, czy Orange nie ma swoich sieci HFC?

Vectra przejmując MM musi respektować zawarte umowy z dostawcami. Oczywiście każdą umowę można rozwiązać. Pytanie jakim kosztem. Do tego umowy często są na czas określony więc kiedyś i tak wygasną lub trzeba je renegocjować.

Netia ma HFC po Asterze. Chyba Warszawa, Kraków i Zielona Góra. Orange nie ma HFC. Nie sądzę by Orange był zainteresowany ale kto wie. Rynek jest rozdrobniony więc przejęcia to jedna z metod scalania rynku.

Mi tam w sumie rybka czy będę miał 160 czy 220 programów. Bardziej martwią mnie głosy, które były swego czasu o tym, że Vectra robi coś niefajnego z obrazem i ponoć widać różnicę w jakości na niekorzyść Vectry. Coś kompresują, przepuszczają, stosują inne kodeki (?).

Szala za każdym rokiem przesuwa się i tak w stronę internetu i platform na żądanie więc istotne jest by Vectra była obecna w wielu krajowych i międzynarodowych punktach wymiany ruchu oraz miała dobre wyjścia na świat. W UPC są już sygnały o niepokojących rzeczach w godzinach szczytu (18:00-21:30).

A potencjalnie Vectra+MM to firma mająca najwięcej klientów na rynku.

Ja w krótkim czasie miałem okazję oglądać TV od UPC, MM i Vectry na zbliżonych modelach TV. I jakość w moim odczuciu subiektywnym była taka, jak wymieniłem powyżej. Vectra najgorzej wypadła.

41 minut temu, mixiorek napisał:

Vectra przejmując MM musi respektować zawarte umowy z dostawcami. Oczywiście każdą umowę można rozwiązać. Pytanie jakim kosztem. Do tego umowy często są na czas określony więc kiedyś i tak wygasną lub trzeba je renegocjować.

Netia ma HFC po Asterze. Chyba Warszawa, Kraków i Zielona Góra. Orange nie ma HFC. Nie sądzę by Orange był zainteresowany ale kto wie. Rynek jest rozdrobniony więc przejęcia to jedna z metod scalania rynku.

Mi tam w sumie rybka czy będę miał 160 czy 220 programów. Bardziej martwią mnie głosy, które były swego czasu o tym, że Vectra robi coś niefajnego z obrazem i ponoć widać różnicę w jakości na niekorzyść Vectry. Coś kompresują, przepuszczają, stosują inne kodeki (?).

Szala za każdym rokiem przesuwa się i tak w stronę internetu i platform na żądanie więc istotne jest by Vectra była obecna w wielu krajowych i międzynarodowych punktach wymiany ruchu oraz miała dobre wyjścia na świat. W UPC są już sygnały o niepokojących rzeczach w godzinach szczytu (18:00-21:30).

A potencjalnie Vectra+MM to firma mająca najwięcej klientów na rynku.

Scalenie rynku usług telekomunikacyjnych to ograniczenie konkurencji na nim. To z punktu widzenia Nas jako odbiorców oznacza podwyżkę cen. Na razie radziłbym nie trząść się z powodu doniesień o rzekomym przejęciu Multimedia przez Vectrę. Nie wiemy czy potencjalny nabywca przystał na warunki UOKiK'u. Nawet jeśli dojdzie do fizycznego przejęcia firmy Multimedia to skutki dla klientów końcowych będą odczuwalne za więcej niż rok.

7 godzin temu, mixiorek napisał:

A co się w UPC dzieje? Łącza na świąt są przytkane i są problemy z transferami z zagranicy?

Był problem u głównego dostawcy tranzytu zagranicznego w UPC. Od jakiegoś czasu nie występuje.

Kolega (abonent UPC) jakiś czas temu się skarżył na gubienie pakietów gdzieś za granicą (ważne dla niego, gdyż, tak jak ja, pracuje z domu przez VPN i łączy się z firmowymi serwerami w DE). Od jakiegoś czasu problem faktycznie nie występuje.

W dniu 18.01.2020 o 17:46, bugmenot napisał:

W momencie przejęcia Astera przez UPC, do wielu bloków na dawną sieć Astera wchodziła "Gigakablówka", mimo, że Netia też już była dostępna z TV i Internetem po BSA/LLU na sieci Orange.

Nie porównuj jednak HFC na EuroDOCSIS 3.0, a wkrótce na 3.1 z tragicznym BSA i LLU na DSL Orange. LLU jest strasznie awaryjne w Netii.

@bugmenot poza tym inna jest marża na BSA/LLU i ceny.

Nie zmienia to jednak faktu, że Netia była dostępna, a wchodziła dodatkowo pod postacią "Gigakablówki", która w dodatku wbrew nazwie nawet nie oferowała takich prędkości :).

Tak więc "telewizja kablowa" CP też pewnie ma w razie czego otwartą drogę do tych sieci po Multimediach, wreszcie byłaby adekwatna nazwa zresztą.

21 godzin temu, zerojedynkaX napisał:

No to jak w końcu? Można nagrywać z modułów Vectry, czy nie?  Bo inni pisali, że nie (są zabezpieczone przed nagrywaniem).

zerojedynkaX Jak pisałem wcześniej, mam dekodery na E2 i tam mogę nagrywać jeden kodowany kanał, a w tym czasie mogę oglądać tylko niekodowane kanały.
Z tego, co sobie przypomniałem, kiedyś chyba próbowałem nagrywać na swoim TV Samsung i chyba też działało, tyle że nagrania były szyfrowane (na obecną chwilę nie chce mi się szukać plastiku, żeby włożyć moduł CI aby sprawdzić jeszcze raz).

Nagrania dokonane przez telewizor zawsze są szyfrowane i możliwe do odtworzenia tylko na tym telewizorze, na którym były nagrywane. Dotyczy to też programów niekodowanych z DVB-T. I w tym przypadku przewagę mają tunerki DVB-T za 80 zł. Nagrania dokonane na nich można odtworzyć na każdym sprzęcie.

Czy teraz każdy modem w Multimedii obsługujący prędkość ponad 100mb/s posiada Wi-Fi, czy trzeba się o taki modem pytać przy przedłużaniu umowy?

Nie każdy modem posiada WIFI. Za usługę WIFI się płaci dodatkowo. Lepszym rozwiązaniem jest własny router. Modemy WIFI od Multimedii mają bardzo ograniczone możliwości konfiguracji. Zasięg również jest lichy.

Wydaje mi się, że np. CISCO które miałem wcześniej (zanim przeszedłem ze 120 na 300Mbit) w ogóle nie ma WiFi. Gdybym chciał od nich WiFi wtedy to pewnie musieli by go wymienić.

Teraz mam Arrisa który ma WiFi ale nie chciałem WiFi od nich i mam WiFi na Arrisie całkowicie wyłączone (wymienili mi CISCO na Arrisa ze względu na zmianę prędkości).

O tym, że się chce WiFi trzeba oczywiście mówić bo to dodatkowa opcja. Jeżeli posiadany modem jej nie ma to go wymienią na inny.

Edited by klosz007
  • Upvote 1

17 godzin temu, thommy18 napisał:

Nie każdy modem posiada WIFI. Za usługę WIFI się płaci dodatkowo. ....

To raczej zależy od oferty. Od kilku lat mam sam internet w MM i za Wi-Fi grosza nie płacę. Modem Arris. Jeśli chodzi o zasięg to mieszkanie 60 m2 ogarnia bez problemu.

Zauważyłem dziś, że E-Sport zakodowany w Superbox, a był dostępny do tej pory. Też tak macie?

U mnie E-Sport działa prawidłowo, a też posiadam SuperBox. Trzeba dzwonić na 244. Dawniej też tak miewałem, że kanały pojawiały się zakodowane, po zgłoszeniu naprawiali to.

Oglądali kanał za free i jeszcze narzekają :). W 2018 była informacja, że E-Sport będzie dostępny w pakietach Maxbox i Sport Extra HD. Jeżeli ktoś go ogląda, a nie ma tych pakietów to powinien się cieszyć. Mają lukę i tyle. Sprawdźcie sobie rozpiskę kanałów.

Ciekawe, ile jeszcze będziemy czekać na TVP Kulturę w wersji HD? Przykre , że w tej wersji możemy oglądać za darmo w naziemnej, a za abonament  już tylko w SD.  😯

A najlepsze, że wpuszczają w kabel wersję HD w paczce kanałów naziemnych w paśmie VHF.

Przypuszczalnie lokalne muxy wpuszczają na zasadzie anteny zbiorczej i do tego nie muszą mieć żadnych umów z nadawcami, ani płacić im żadnych prowizji. Z kanałami w normalnej ofercie sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Nie wiem czy nie jest obowiązek oferować kanały telewizji publicznej powszechnie dostępne. Telewidz ma antenę albo kablówkę. Rzadko to i to. I powinni mieć identyczną ofertę w najniższym pakiecie kablówki.

Poza tym , co tu dużo mówić , kanały SD (w dobie wspólczesnych telewizorów) nie powinny już być nadawane.  😐

Niestety cały czas obowiązują nas archaiczne przepisy, które nakazują operatorom udostępniać w najniższych pakietach tylko 7 kanałów, które były nadawane w czasach naziemnej TV analogowej, czyli: TVP 1, TVP 2, TVP 3, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls.

Są pakiety z taką małą zawartością kanałów? Chyba jedynie w analogu.

9 godzin temu, strzala napisał:

Przypuszczalnie lokalne muxy wpuszczają na zasadzie anteny zbiorczej i do tego nie muszą mieć żadnych umów z nadawcami, ani płacić im żadnych prowizji. Z kanałami w normalnej ofercie sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Nie sądzę. Anteny zbiorcze były dostępne dla wszystkich mieszkańców, a tutaj trzeba mieć umowę z MM. Muxy są w innym paśmie częstotliwości, ale reguły udostępniania raczej są takie same.

Moim zdaniem ilość kanałów cyfrowych jest w Multimedii wystarczająca ( no może z małymi wyjątkami ). Ale należy dążyć do wyeliminowania kanałów o małej rozdzielczości (SD) by nie drażnić oka na QLEDach i OLEDACH. 

• Upvote 1