Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

Powtarzam w Polsce standard nadawania kanałów HD jest w rozdzielczości 1080i.

Sam sobie mogę ustawić w dekoderze 1080p, elektronika dekodera usunie przeplot ale to nie jest natywne 1080p, bo nadawca i tak ten kanał ma w 1080i.

Każdy operator satelitarny czy kablowy ma kanały HD w 1080i.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie powatrzać, ale nie ma żadnego "standardu" ani przeciwskazań, żeby pakować 1080p do kabla.
Moja lokalna sieć miała w takim formacie np. Active Family HD ;).

I tak jak już napisałem, Polsat Sport, Polsaty Sport Premium i wiele innych jest dostępnych w pełnym 1080p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie pisać, że mogą pakować co chcą ale nie zmienisz tego, że Polsce jest przyjęty standard nadawania 1080i. Nikt nie zmusi nikogo do tego, że ma nadawać w 1080p. Full HD tak naprawdę nie jest już zbyt interesujące, wszyscy patrzą w kierunku 4K a nie w tym, żeby teraz bawić się w 1080p.
Zrozum że możesz sobie ustawić to 1080p w dekoderze ale to nic ci nie da, bo i tak większość kanałów jest w 1080i, więc to tylko sztuczne usunięcie przeplotu.
Nie wspominaj o Polsatach bo to śmiech na sali, wymyślili sobie Super HD ? zamiast iść w 4K. To ich Super HD powinno być tak naprawdę normalnym sygnałem HD a nie jak teraz gdzie zdecydowana większość ich kanałów nie osiąga nawet 12-15Mbps. Zresztą to temat rzeka, nie ma żadnego odgórnego ustalenia, że kanał HD powinien mieć bitrate minimium 12Mbps a jak nie ma to mamy kanały HD z bitratem 5-6Mbps no ale znaczek HD jest i to najważniejsze?.

Edytowane przez Michaelis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że większość kanałów na satelitach, to 12-15Mbps? Zapomniałeś [beep], że transpondery nie są z gumy, więc wsadź sobie tyłek swoje dywagacje nt "co powinno być". Nazwa Super HD jest może marketingowa, ale adekwatna do tego, co nadają również inni operatorzy, nie tylko Polscy. Bitrate powyżej "dyszki", to rzadkość. Wystarczy zerknąć na konkurencyjną PC+, uważającą się za platformę "premium".  http://www.sat-charts.eu/wykaz_kanalow,ncplus,pakiet.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej spojrzeć na wykresy na www.digitalbitrate.com bo tam są dane aktualizowane kilkanaście razy dziennie, a z tego wyciągana średnia.

C+ Sport ma średnio 8.9 Mbps: http://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=11278&pid=13022&live=65&sec=0&lang=fr

Polsat Sport Premium średnio 17.4 Mbps :)http://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=11117&pid=1801&live=65&sec=0&lang=fr

@Michaelis No wiesz, Full HD z Netflixa, nie mówiąc już o Blurayu wygląda często lepiej niż niektóre super emisje 4K na Canal+ ;). A nie jest interesujące dla nadawców bo 10 kanałów w 1080p nie da się wepchnąc na jeden transponder... Zgodnie ze "sztuką" zakłada się, że dla jako-takiego 1080i starczy połowa bitrate jakiego potrzebowałoby 1080p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nikogo nie zmusi do nadawania w natywnym 1080p, więc możesz sobie wsadzić jeszcze głębiej swoje Super hiper HD. Nadawcy zostają przy 1080i a ty możesz korzystać z ipli, netflixa.

Bitrate w niektorych kablówkach jest znacznie wyższy, bo mają sygnał po światłowodzie ale to nadal 1080i. Niestety niektóre kanały nawet po światłowodzie mają żenujący bitrate. Pretensje mam o to, że możesz sobie dzisiaj nadawać kanał ze znaczkiem HD i dać tam bitrate 5Mbps, to jest po prostu przykre, jakaś minimalna przyzwoita wartość powinna obowiązywaćz chociaż dzisiaj i tak jest lepiej niż kilka lat temu.

Kablówki też wolą na jednej częstotliwości upchać kilka kanałów w 1080i niż 2 z wysokim bitratem w 1080p.

Sprawdziłem na kilkudziesięciu kanałach od multimedia i każdy ma 1080i, więc wszystko jest prawidłowo.

Edytowane przez Michaelis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nikt nikogo nie zmusi do nadawania w natywnym 1080p,


Nikt nie musi nikogo zmuszać, nadawcy sami to robią w miarę jak przechodzą na platformy IPTV/OTT.

Vectra Online ma kilkanaście kanałów w 1080p ;).

 

Cytat

Bitrate w niektorych kablówkach jest znacznie wyższy, bo mają sygnał po światłowodzie ale to nadal 1080i.

Niestety niektóre kanały nawet po światłowodzie mają żenujący bitrate. Pretensje mam o to, że możesz sobie dzisiaj nadawać kanał ze znaczkiem HD i dać tam bitrate 5Mbps, to jest po prostu przykre, jakaś minimalna przyzwoita wartość powinna obowiązywaćz chociaż dzisiaj i tak jest lepiej niż kilka lat temu.

 

Trzeba to umieć jeszcze skompresować odpowiednio. Niedawno gdzieś na innym forum była fajna dyskusja o Superstacji HD, która przez chwilę była dostępna w UPC w wersji światłowodowej na jednym, i wersji z satki na drugim kanale i kilka osób zgodnie stwierdziło, że ta druga była o wiele milsza dla oka ;). Zapewne dlatego, że sygnał światłowodowy był właśnie na szybko reskalowany z 1080p, a jednak CP trochę bardziej się do enkodowania swoich kanałów przykłada.

Nie ma też nic złego w nadawaniu kanału w 1080i/5 Mbps jeśli np. emituje filmy animowane, seriale komediowe/obyczajowe czy inne mało wymagjące treści bo więcej tam nie trzeba.
Natomiast dla np. Eurosportu jest to problematyczne. I nie zgadzam się, że jest lepiej niż kilka lat temu, bo jest wręcz przeciwnie. Kilka lat temu na satelicie nie było kanałów HD z bitrate ~3 Mbps, teraz jest ich kilkanaście.

 

PS. Nie musisz być wyskakiwać z taką agresją, nie jesteś u siebie pod blokiem... ;)

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bugmenot napisał:


Nikt nie musi nikogo zmuszać, nadawcy sami to robią w miarę jak przechodzą na platformy IPTV/OTT.

Vectra Online ma kilkanaście kanałów w 1080p ;).

Vectra Online jak każda usługa OTT transkoduje video pod ABR, więc prawdopodobnie usuwa przeplot i upscale'uje obraz do 1080p w najwyższym profilu.

 

Godzinę temu, bugmenot napisał:

Zapewne dlatego, że sygnał światłowodowy był właśnie na szybko reskalowany z 1080p, a jednak CP trochę bardziej się do enkodowania swoich kanałów przykłada.

1080i to docelowy format dystrybucji kanału HD, nigdy nie jest to 1080p i nie ma znaczenia czy jest to sygnał "światłowodowy" (cokolwiek to znaczy), czy SAT.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mattem napisał:

Vectra Online jak każda usługa OTT transkoduje video pod ABR, więc prawdopodobnie usuwa przeplot i upscale'uje obraz do 1080p w najwyższym profilu.

 

Po co mieliby to robić i to w dodatku do 50p? Przecież to na pierwszy rzut oka widać kiedy kanał jest marnym upscalem z 1080i...

 

 

Cytat

1080i to docelowy format dystrybucji kanału HD, nigdy nie jest to 1080p i nie ma znaczenia czy jest to sygnał "światłowodowy" (cokolwiek to znaczy), czy SAT.

 

No to zapewne wiele sygnałów (przekazów/streamów/do wyboru żeby Ci pasowało) w IXach ma 1080p przez pomyłkę ;-).

 

Było już nawet przy okazji "IPTV" Polsatu wyjaśniane przez osoby poinformowane w temacie, że np. Polsat Sport Premium leci tam w 8 Mbps/1080p50, gdy np. reszta kanałów sportowych ma po 5 mega z 1080i/50...

 

edit: W Czechach 1080p jest nawet w DVB-T jak się zrobiło miejsce dzięki H265 ;).

https://satkurier.pl/news/169588/t-uruchomila-multipleks-dvb-t2-hd.html

"Nowy multipleks czeskiego nadawcy publicznego nosi nazwę Przejściowa sieć 11 (PS11) i działa w standardzie DVB-T2. Obraz jest kompresowany w formacie H.265/HEVC, a dźwięk HE-AAC. Stacje ČT są nadawane w rozdzielczości 1080p/50. "

Tak więc tyle w temacie tego "nigdy 1080p" ;).

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mattem Podałem przykład Active Family HD wyżej (sprawdzane dawno temu przed tym jak zmienił się nadawca - korzystałem z malutkiej kablówki obsługującej kilka ulic w Warszawie i okolicach, która wypuszczała sygnał "jak leci" i lubowała się w różnych rodzynkach typu 13 TV, 2x2, Jazz, Love TV itd i dużo tam eksperymentów widziałem, 720p też bywało ;)).

 

Inne w edycji mojego postu - całe niemieckie i czeskie DVB-T2 idzie w 1080p. A już np. w UK mimo zastosowania DVB-T2 sporo nadal jest nadawane z przeplotem.

 

Tutaj można sprawdzić na żywo CT Sport w 1080p/50: http://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=MUX-11&pid=274&live=56&sec=0&lang=en

 

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bugmenot napisał:

@mattem Podałem przykład Active Family HD wyżej (sprawdzane dawno temu przed tym jak zmienił się nadawca - korzystałem z malutkiej kablówki obsługującej kilka ulic w Warszawie i okolicach, która wypuszczała sygnał "jak leci" i lubowała się w różnych rodzynkach typu 13 TV, 2x2, Jazz, Love TV itd i dużo tam eksperymentów widziałem, 720p też bywało ;)).

 

Inne w edycji mojego postu - całe niemieckie i czeskie DVB-T2 idzie w 1080p. A już np. w UK mimo zastosowania DVB-T2 sporo nadal jest nadawane z przeplotem.

 

Tutaj można sprawdzić na żywo CT Sport w 1080p/50: http://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=MUX-11&pid=274&live=56&sec=0&lang=en

 

 

 

 

Ok, myślałem, że wypowiadasz się od strony odbiorcy TV od nadawców, a nie abonenta jakiejś kablówki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bugmenot napisał:

@mattem Wypowiadam się ze strony osoby, która ma coś na poparcie swoich tez ;).

Ty wjeżdzasz z opinią, że nikt nie dystrybuuje tv w 1080p, a potem się okazuje, że Czesi mają tak naziemnie wszystkie kanały HD...

 

Miałem na myśli kanały dystrybuowane w Polsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może MM chciała sprawdzić swoje dekodery jak poradzą sobie z sygnałem ? I dlatego ten krótki okres jaki te kanały były w 1080p.

Coś testowali po prostu. Dla mnie ważniejsza rzecz to brak ścieżki Dolby Audio na Stars.tv, jest zwykłe stereo.

Dekodery MM chyba potrafią obsłużyć taki dźwięk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak nie po kolei. Wpierw SD 576i , potem HD 720p, z kolei "pseudo full-HD" 1080i i pierwsze programy UHD (4K).  Pogubili prawdziwe HD 1080p.

Wiadomo że transpordery nie są z gumy. Ale  skoro nadają już 4K to czemu (przynajmniej w kablówkach) nie ma 1080p ? Taka jest norma ? Normę można zmienić. Prawda jest taka :  mamy coraz lepszy sprzęt (telewizory) i nadawcy nie nadążają z jakością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...