Skocz do zawartości

rozszerzenie monolocka o dodatkowy konwerter


Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

 

Od pewnego czasu mam antenę (80cm) z monoblockiem wycelowanym w Hotbirda i Astrę - działa znakomicie. Teraz zastanawiam się nad możliwością rozszerzenia tego zestawu o dodatkowy konwerter odbierjacy Eurobirda 9. Czy to w ogóle jest możliwe bez pozbycia się monoblocka i zatąpienia go trzema osobnymi zezującymi konwerterami?

 

Nie jestem specem, ale wydaje mi się, że teoretycznie powinno się dać to zrobić przy użyciu przełącznika DiSEqC 1.1. W końcu monoblock ma już wbudowany przełącznik 1.0, ale gdyby jego wyjście podłączyć do przełącznika 1.1, to taka kaskada powinna zadziałać. Mam rację?

Co o tym sądziecie?

 

Tuner to Topfield 7710 - obsługuje DiSEqC 1.1 i 1.0, więc powinno wszystko zadziałać. Chyba... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się. Musisz zastosować trzy konwertery i przełącznik diseqc. Różnica między diseqc 1.0 a 1.1 jest taka, że diseqc 1.0 przełącza maksymalnie 4 źródła, a diseqc 1.1 do 16 źródeł sygnału. Protokół diseqc 1.2 maksymalnie do 16 źródeł i dodatkowo steruje obrotnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Czy to w ogóle jest możliwe bez pozbycia się monoblocka i zatąpienia go trzema osobnymi zezującymi konwerterami?
Jest możliwe tylko i wyłącznie po zastosowaniu takiego przełącznika ręcznego. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że gdy będziesz chciał coś obejrzeć z 9E, wtedy trzeba będzie podejść do przełącznika (montowany jest w wewnątrz) i go "pstryknąć" :) Oczywiście trzeba też będzie pociągnąć drugi kabel do domu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to od razu pojechać z wersją 4 konwertery ;) Skoro zostanie jeszcze jedno miejsce w przełączniku... ;)

 

Odstęp między HB a Eurobirdem to tylko 4 stopnie, trzeba zastosować konwerter zezujący z "małą główką" aby go maksymalnie zbliżyć do konwertera centralnego (centralny tez może być tego typu). Konwertery Inverto i Sharp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to torchę mnie zmartwiliście, bo ten monoblock to quad. Zamiana tego na potrójny (albo może od razu poczwórny) zez przy zachowaniu pełnej "quadowości" to koszmar...

 

Jeśli dobrze rozumiem techniczne sprawy, to trzebaby najpierw sygnał każdego z konwerterów przepuścić przez poczwórny rozdzielacz (czy jak to się tam nazywa...), a potem każdą wiązkę trzech (lub czterech) kabli przepuścić przez osobny przełącznik DiSEqC. Razem z konwertermi to 10 (lub 12) nowych urządeń do kupiienia i jeszcze pęk kabli, uchwyt do zeza i pewnie wielka hermetyczna puszka do zawieszenia przy antenie. Mam rację? Chyba nie będzie mi się chciało w takie wygibasy bawić... :-(

 

Pierwotnie miałem nadzieję, że dodatkowy konwerter "zsumuję" tylko z jednym wyjściem quada, bo na pozostałych 3 odbiornkach nie potrzeba mi go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj dział FAQ oraz dobór sprzętu, były rozważane i projektowane różne instalacje.

 

Skrócona lista zakupów:

- konwertery (3 - 4 sztuki)

- uchwyty zezujące do montażu dodatkowych konwerterów (dobierane pod antenę)

- przełacznik (przełaczniki) DiSEqC 4/1

- krótkie odcinki kabla koncentrycznego, do 2 metrów (połaczenie konwerterów z przełącznikiem).

 

 

Chyba najlepiej by było zamontowac dwa konwertery Quad + dwa Single.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pisałes wcześniej, ze nie potrzebujesz sygnału z dodatkowych konwerterów na pozostałych tunerach, więc można Single powstawiać, przytnie się koszta.

Jakie (i ile) przełączniki będa potrzebne to zależy od zastosowanych konwerterów, oczywiście można kupić "na wyrost" (4/1 zamiast 2/1), bo to akurat nie jest drogie (przełącznik 4/1 można znaleźć poniżej 20 zł sztuka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w zasadzie nie potzrebuję dodatkowych konwerterów w pozostałych tunerach, ale jeśli już będę przerabiał instalację, to wolę zrobić na wyrost... :-)

Interesuje mnie natomiast, czy 4 quady się zmieszcą? Talerz mam taki http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=20&id=522, a że wisi na balkonie, to wolałbym nie wymieniać na większy - i tak mam już ciasno... :-(

Chętnie ustawiłbym Hotbirda, Astrę, Siriusa 5E i Euribirda 9E. Nie za blisko będą Hotbird/Eurobird/Sirius?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy cztery Quady się zmieszczą. Miedzy HB - Eurobird - Sirius jest mały odstęp, wcześniej podałem konwertery Które warto by zastosować jako zezujące, niestety nie znam podobnych w wersji Quad (czy nawet Twin).

Jest specjalne mocowanie multiffed do Triax, gdzies na forum jest o nim wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...