Skocz do zawartości

Amazon Prime Video


enski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 31.03.2022 o 12:47, bgmnt napisał:

Netflix to ma CDNy u każdego większego dostawcy netu i to go wyróżnia na tle np. takiego HBO Max.

Natomiast cloudfrontem od Amazona też się wspiera.

 

Lokalny cache Akamai'a (dostawcy HBO Max) też dużo większych ISP posiada :)

Netflix natomiast nie korzysta z CloudFronta do dostarczania kontentu, co najwyżej do obrazków czy struktury strony, chociaż to pierwsze też chyba jest już serwowane z OCA.

Amazon Prime Video jak najbardziej korzysta ze swojego CF i nie wydaje się, aby miał jakieś problemy.

Zewnętrzni klienci CloudFronta płacą spore kwoty za każdy bajt, żeby styki nie były zapchane i APV na tym zyskuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mattem Nigdzie nie napisałem, że dostarcza w ten sposób kontent. Ale faktem jest, że Netflix ogólnie wspiera się całym AWSem w dużym zakresie, jest nawet cała podstrona z różnymi case study tutaj: https://aws.amazon.com/solutions/case-studies/netflix/

Akamai nijak się ma do dedykowanych serwerów z zassanym całym potrzebnym kontentem jak w przypadku Netflixa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2022 o 00:31, Arkon napisał:

Czym mogą być spowodowane czasowe obniżki jakości podczas oglądania seriali? Zazwyczaj jakość jest rewelacyjna, ale już dwa razy zdarzył mi się taki przypadek. Na Netflixie czy HBO Max nigdy czegoś takiego nie miałem, za to na Viaplay często.

U mnie jeśli taki problem występował to na starej aplikacji HBO GO. Teraz jeśli gdzieś mam spadek jakości to tylko na Netflix, ale też tylko przy starcie serialu. Zazwyczaj pomaga ponowne uruchomienie odtwarzania. W Viaplay słabszą jakość mam tylko przy transmisjach live przez pierwsze kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bgmnt napisał:

@mattem Nigdzie nie napisałem, że dostarcza w ten sposób kontent. Ale faktem jest, że Netflix ogólnie wspiera się całym AWSem w dużym zakresie, jest nawet cała podstrona z różnymi case study tutaj: https://aws.amazon.com/solutions/case-studies/netflix/

CloudFront to usługa dostarczania treści w internecie. 

Z tego co napisałeś bezpośrednio wynika to, że właśnie o to chodziło :)

To, że Netflix mocno bazuje na rozwiązaniach Amazona (chociażby mocy obliczeniowej do transkodowania treści) to już inna sprawa.

 

10 godzin temu, bgmnt napisał:

Akamai nijak się ma do dedykowanych serwerów z zassanym całym potrzebnym kontentem jak w przypadku Netflixa.

 

Fakt, jak OCA Netflixa w regionie będzie przeciążone, to nie ma szans na przełączenie klientów na alternatywne ścieżki (patrz początek Netflixa w Polsce i zapchane styki w Plixie), po prostu każdemu solidarnie będzie ciąć ;D

U dostawcy CDN jak Akamai czy Amazon kontent po prostu poleci z innego regionu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mattem Przecież to Ty napisałeś w swoim poście, że content to video a potem osobno o obrazkach i innych treściach...

Ja nigdzie nie napisałem, że Netflix dostarcza video przez Cloudfront, a że sie nim wspiera. Wydałem na niego swojego czasu tyle kasy, że dobrze wiem do czego służy ;).

Akamai jak i Cloudfront z serwerami, które keszują pojedyncze akurat ogladane treści z krótkim TTL i je na bieżąco wymieniają z powodu ograniczonych zasobów nigdy nie będzie rozwiązaniem dla naprawdę popularnych serwisów VOD.

Ani nie jest to odpowiednio wydajne w tym przypadku, ani opłacalne cenowo. O regionach tych usług to można mówić w Stanach, gdzie rzeczywiście jest tego "jak mrówków", a nie w Polsce gdzie Akamai ma raptem kilka lokacji, a Amazonowy Cloudfront 3/4 treści serwuje z Hamburga.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że pod pewnymi względami rozwiązanie dedykowane będzie lepsze niż CDN, który dostarcza kontent pod serwis vod, platforme gamingową czy tiktoki :)

Niemniej to właśnie ta specjalizacja i optymalizacja prowadzi do tego, że tam gdzie Netflix posyła swoje OCA i w większości "za darmo" wpuszcza kontent do ISP, tam Amazon z kasą od klientów wykupuje odpowiednie styki tranzytowe, a w razie problemów przekieruje ruch w inne miejsca.

Netflix nie ma takiego komfortu, bo przy tej skali działania kontent ma docierać do klientów jak najtaniej, w końcu zarabiają "tylko" na abonamencie swojego serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylko, że Amazon właśnie średnio coś dba w tym przypadku o Prime (co przy cenie 49 zł rocznie też jakoś nie dziwi), który jak jest dobrze leci przez DECIX, a jak źle to NTT czy inną Telię do Hamburga czy Frankfurtu (tak jest w UPC).

I potem są te płacze jak wyżej, że jakość skacze. Podobnie zresztą jest z Viaplay.

Żeby nie było ja z żadnym z tych serwisów problemów nie mam, ale wiem, że ludzie mocno narzekają. I to samo jest np. jak coś robi Insys, który używa Amazona itd.

Nie bez powodu Polsat ze swoim IPTV/OTT jak i C+ Online postawili jednak na rozwiązania podobne jak Netflix.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bgmnt napisał:

No tylko, że Amazon właśnie średnio coś dba w tym przypadku o Prime (co przy cenie 49 zł rocznie też jakoś nie dziwi)

 

Ano właśnie, jaki zysk taka prezencja na polskim rynku. Nie bez powodu sporo kontentu leci z Niemiec.

 

3 godziny temu, bgmnt napisał:

Nie bez powodu Polsat ze swoim IPTV/OTT jak i C+ Online postawili jednak na rozwiązania podobne jak Netflix.

 

Polsat ma pod sobą 2 dużych operatorów telekomunikacyjnych, więc wzorem synergii większość kontentu wypuszcza z sieci Plusa.

Nie ma sensu płacić do Amazona, skoro upstream leży odłogiem.

C+ wspiera się polskim CDNem Atende, nie buduje własnego.

 

Dobra, nie ma sensu spamować wątku APV. Żeby było w temacie, APV używa CloudFronta i raczej dużo narzekań na jakość nie ma.

Edytowane przez mattem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cop Shop" na IMDB też ocena nie wiele większa. Ja jak mnie coś ciekawi to oglądam. Nie takie szmiry się na TV oglądało kiedyś hehe. Ja np wpadłem kiedyś na taki film "Underwater". Ocena też mizerna a mnie się film bardzo podobał i zaskoczył mnie. Więc jak to ze wszystkim... jeden lubi bardziej schabowy a drugi karczek z grilla... ;) 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz @Cinemaniac4K jeden lubi to a drugi tamto. Miałem takie same odczucia w przypadku serialu La Brea. Opinie na rotten tomatoes beznadziejne a mi się 1 sezon spodobał w głównej mierze przez podobieństwo do serialu Lost z mojego dzieciństwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...