Skocz do zawartości

Komputery i programy komputerowe - problemy, dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.10.2023 o 19:59, czytnik napisał(a):

Jak z dysku o wielkości 350,62 przenieść połowę pojemności na dysk o wielkości 104,21

Tego fizycznie nie da się zrobić,150GB do 100GB.!Odwrotnie to tak) Naciskając na właściwości oznaczenie dysku( A,B...)Pojawią się jego dane.Ilość miejsca wolnego i zajętego.Jezeli Ilość wolnego tam miejsca pozwala na przeniesienie,to nie ma problemu.Przenoś.

Edytowane przez zefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operować rozmiarami dynamicznych partycji  przenosić i zmieniać rozmiary dowolnie można tylko i wyłącznie ja jednym dysku.  

 

Jak chce mieć więcej miejsca na dysku z systemem wystarczy go zainstalować tylko na większym dysku i ma po problemie. Będzi emógł wtedy zmieniać sobie rozmiary partycji jak pasuje w locie. 

 

Co do linuxa można go zainstalować na dowolnym dysku i wcale nei musi to być akurat ten na którym jest windows. Przeciez jest dysk 1 Tb na którym wycięcie ok 50-100 Gb na linux to nie problem. 

Wystarczy odciąć z  350,62 GB partycji dysku 1 Tb np. 100 Gb i na miejscu wolnym zainstalować Linux.  Jak to zrobić to Microsoft udostępnia przecież tutorial i pełne wsparcie w czasie instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
5 godzin temu, czytnik napisał(a):

Komputer kupiony z Windows 10 , następnie jak była możliwość to zaktualizowałem do 11 . 

Teraz chcę na nowo zainstalować Windowsa ale nie wiem czy 10 czy 11 , żeby niebyło problemu z kluczem .

Aktywacja jest przypisana do urządzenia, klucz pomijasz przy instalacji i potem system sam ci się aktywuje online.

Instaluj od razu Windows 11.

Tylko przy instalacji wybierz to co masz aktywowane, Pro lub Home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uległo za bardzo, zwykle należy zainstalować 10 i potem aktualizować do 11. Czasem przechodzi bez problemów ale to znowu zależy kiedy się uaktualniało, na samym początku promocji czy w późniejszych terminach gdzie Microsoft zmieniał warunki instalacji .   

Czasami zależy to też o wersji Windows w Home zwykle nie działa.  Zależy też od wersji klucza jaka się posiada i czy klucz jest wpisany do biosu urządzenia.

Ważne też jest czy aktualizacja była przeprowadzana tylko na tym sprzęcie bez zmian z tym samym kluczem i czy było się zalogowanym na to samo konto w Microsoft. 

 

U mnie przechodzi aktywacja na starszych sprzętach, instalacja najpierw 10 a potem uaktualnienie systemu z oryginalnej płytki Windows 11 albo czasami pena ze starszą wersją Windowsa. Robię to bo nie aktywuje mi jeśli od razu jest instalowany Windows 11 Home/PRO.  

 

Czasami po prostu najlepszą opcją mając już Windows 11 zainstalowany i działający na sprzęcie zrobić sobie backup na dysku czy penie i z niego odtworzyć system, będzie aktywny.  

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

O ile kojarzę aktywacja jest przypisana do Windiws 10 i nie aktywuje się nowa czysta instalka Windows 11.

Już raz to przerabiałem z aktualizacją do Windows 10. Ale może coś uległo zmianie. 

Aktywacja jest związana z rodzajem licencji. Licencja OEM jest przypisana do konkretnego urządzenia, a licencja BOX nie jest i można ją przenieść na nowy komputer. Trzeci rodzaj to licencja zbiorcza czyli jedna licencja na grupę komputerów. Bez problemu komuś zainstalowałem na czysto Windows 11 i sam się aktywował online, a fabrycznie miał Windows 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że tak instalujesz nie znaczy że zawsze się da, skoro Windows 10 by na nim aktualizowany kiedy Microsoft przypisywał na stałe klucz z W10 do W11.

W niektórych sprzętach markowych producentów jest to związane z kluczem zapisanym w BIOS i będzie aktywowało zawsze Windowsa 10 i 11. 

Mam tylko wersje PRO Windows ale instalowane czasami na sprzętach z Home i b wlazła aktywacja musze zainstalować Home który sie aktywuje i dopiero wprowadzić klucz PRO. 

@czytnik zrób jak pisałem wcześniej, kopie systemu albo najlepiej wyciąg dysk z działającym windows i zainstaluj na innym dysku to się dowiesz czy przejdzie aktywacja do sprzętu  po zalogowaniu na konto Microsoft jakie masz na poprzednim systemie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie do poprzedniej.  Użycie recovery to inna opcja, przywracanie może być związane z obecnym systemem. Ściągnie sie instalka Windows 11 , zostanie skasowany stary system ( przeniesiony do katalogu ) i zostanie zainstalowany od nowa. Większość plików na dysku zostaje. 

 

Odzysk z recovery skasuje WSZYTSKO na dysku z systemem czasami kasuje też inną partycję na tym dysku. 

 

 

Zwykle na komputerach składanych nie ma partycji recovery z instalką. Takie rozwiązanie  jest stosowane w komputerach sprzedawanych w gotowych zestawach . 

Recovery z osobną partycją  zwykle stosuje się na laptopach.  

 

Moim zdaniem najlepiej było by jest po prostu zainstalować czysty  system Windows 11 z oryginalnej płytki czy pena ( instalka z netu )  na dowolnym dysku minimum 120-256 Gb z rekomendacją na dysk SSD odpinając wszystkie inne dyski . 

Jak nie aktywuje to znowu zainstalować Windows 10 , sprawdzić aktywację i dopiero potem upgrade do 11 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer kupiłem już jako gotowy zestaw.

Mam dwa dyski jeden 120 GB SSD i na nim mam system.

Drugi dysk  zwykły 1000 GB i na nim mam trzy partycje. I właśnie na jednej  z nich chcę wgrać system windows .

Ale za bardzo na tym się nie znam więc muszę poszukać fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji to nawet nie ma co kombinować z instalacją, tylko wykonać za pomocą narzędzia Windows o nazwie "Kopia zapasowa Windows 7" archiwizację dysku SSD na pamięć USB i na płytkę nagrać dysk rozruchowy. To narzędze zaproponuje wykonanie takiej płytki. 

Wyjąć ten SSD, kupić większy i włożyć na jego miejsce. 

Z płytki rozruchowej uruchomić system do wgrania przygotowanego wcześniej archiwum, wskazać nowy SSD do rozpakowania archiwum i po kłopocie. 

 

Jeśli komputer nie ma napędu płyt, to kupić zewnętrzny pod USB. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Crossi To mało ważne jaki ma SSD  , do komputera nadaje się idealnie każdy SSD nawet starszej generacji.  Windows i tak działa szybko na każdym dowolnym dysku  SSD.  Różnice w szybkości są tylko przy ładowaniu systemu  w granicach 5-20 sekund szybciej się ładuje ale w  w działaniu praktyczne żadne bo windows nie wykorzystuje w czasie działania praktycznie dysku .

Ważne byle by tylko nie instalować systemu na dysku zwykłym  HDD i najlepiej go odłączyć  na czas instalacji. 

 

@czytnik jak masz możliwość kup po prostu dowolny dysk SSD przynajmniej 120-256 Gb bo kosztują grosze  50-100  zł. 

Nie podałeś jaką masz płytę główną w kompie i procesor. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor mam Intel Core i-3 - 8100 CPU , Ram 4,00 GB , płyty nie wiem gdzie poszukać.

Dysk SSD 128 GB , ale pokazuje 107 GB , wolnego miejsca mam 14,6 GB .

Czy to może być przyczyna że tak komp zwolnił , aby otworzyć przeglądarkę potrzebuje 20-30 sekund .

Gdzie mogę znaleść  instrukcję jak zainstaolwać na nowo windowsa .

Kupię nowy dysk SSD 256Gb .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, czytnik napisał(a):

Ram 4,00 GB

Bardzo mała ilość pamięci RAM - dodaj drugą czwórkę, komputer będzie działał lepiej. Dodaj jeszcze, jaką masz płytę główną oraz jaką dokładnie pamięć RAM - program CPU-Z dokładnie Ci to pokaże, tak jak na przykładowych grafikach:

płyta główna:

Check-Motherboard-with-CPU-Z.png

pamięć RAM:

full_elektronika-komputery-podzespoly-ko

19 minut temu, czytnik napisał(a):

Kupię nowy dysk SSD 256Gb .

Tak na start mogę Ci polecić dysk Crucial MX500 250GB za 155 złotych - dysk SSD na kostkach 3D TLC, bardzo dobry kontroler oraz pamięć podręczna DRAM i 5 lat gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...