Skocz do zawartości

Komputery i programy komputerowe - problemy, dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Moja sprawa wygląda tak:

- Stary komputer PC z orginalnym oprogramowaniem Windows 7

- Windows 7 darmowo uaktualniony do Windows 10

Teraz chcę kupić nowy komputer  PC i przenieść tego Windowsa 10 do niego. Jak to zrobić oraz czy to jest legalne?

Może jakaś instrukcja jest w necie, a ja jej nie potrafię odszukać?

Albo czy mogę z powrotem zainstalować tę 7 na nowym PC?

Edytowane przez Barti
Nie stawiamy spacji przed znakami interpunkcyjnymi i przestankowymi, tylko po nich. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jeśli to system w wersji OEM (przypisana do komputera), to licencja nie pozwala jej przenieść na inny sprzęt. W praktyce bywa z tym różnie - czasem się da aktywować online, czasem nie. Sprzęt komputerowy się psuje, więc przy telefonicznej aktywacji można powiedzieć, że np. awarii uległa płyta główna i została wymieniona. Podobno sposób działa, choć osobiście nie sprawdzałem. Sprawa jest bardzo złożona, na forach internetowych ostre dyskusje. Jedni twierdzą, że od Windows w wersji 8.1, Microsoft zmienił zasady i teraz licencja jest przypisana do konta MS. Inni z kolei, że nic się nie zmieniło i licencji OEM nie można przenosić.

 

Powrotu do Windows 7 ja bym nawet nie rozważał, tym bardziej na nowym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawdzić, jaka to wersja? Na pudełku nic nie pisze.

Drugie pytanie: to ja mam dzwonić do MS, czy ten, co będzie sprzedawał mi nowego PC?

@maniek357, możesz bardziej wyjaśnić, dlaczego nie wracać do  7 na nowym sprzęcie?

Edytowane przez Barti
Zdanie pytające kończymy znakiem zapytania, a nie kropką. Nie stawiamy spacji przed znakami interpunkcyjnymi i przestankowymi, tylko po nich. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maniek357 napisał:

 Jedni twierdzą, że od Windows w wersji 8.1, Microsoft zmienił zasady i teraz licencja jest przypisana do konta MS. Inni z kolei, że nic się nie zmieniło i licencji OEM nie można przenosić.

 

 

Tak od 8.1 zmienił się system licencjonowania ale na rynku nie do końca funkcjonuje dobre nazewnictwo. Ten OEM który kupiłeś w sklepie od 8.1 możesz przenieść, tych które była już zainstalowane na komputerze który kupiłeś nie bo one korzystają kluczy korpo.

 

 

 

Sprawdzić można bardzo prosto, wierz poleceń  - slmgr -dli 

Bo na na 7 nie wykorzystam w pełni nowego komputera.Czas idzie do przodu.

 

A co do ciebie o ile to jest prywatny komputer (z firmowy mogłoby być po prostu więcej tłumaczenia a w zasadzie nic nie mogą) to aktywujesz co bez problemu i nikt nic ci nie zrobi bo jest pewna furtka w pełni legalna którą zostawił Microsoft mówię tu o kwestiach prawnych albo nie umie tego naprawić a mianowicie większość uprage-dów oem (tych np. instalowanych na laptopach też) zmienia się do uaktualnienie do 10  na Reteil, czyli taką wersje można przenieść i tu jest w zasadzie spór moralny, bo wiele osób o tym piszę  bo niby jak ma wyglądać uaktualnienie, regulaminy itd a jest zupełnie inaczej.  Jedni to robią inni potępiają, Microsoft do końca też się nie odniósł. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W swoim leciwym już lapku wymieniłem dysk HDD na SSD i jest duża poprawa w szybkości pracy laptopa. Chciałbym dołożyć też RAM-u (obecnie mam 2 GB), jednak nie mam pojęcia jaką kość pamięci wybrać by dobrze działała z moim komputerem. Wiem że mam DDR3 i czytałem w internecie że istotna jest też częstotliwość pamięci RAM, tylko skąd dowiedzieć się jaką częstotliwość obsługuje moja płyta główna? Podejrzewam że 1333 MHz, tak czytałem w internecie. Jednak różne strony podają różne wartości. Mój laptop to HP 630.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek
 Spróbuję ją wyjąć i dobrać taką samą, oby tylko były na niej jakieś oznaczenia. Co do taktowania to nie mam o tym pojęcia, wymienić dysk czy RAM daję radę jednak zagadnienia typu taktowanie są mi obce. W stacjonarnym PC patrzyłem tylko na rodzaj kości pamięci czy jest DDR czy też DDR2. A tak na marginesie jeśli kupię kość z nie odpowiednim taktowaniem to nie zadziała?

 

Edit: Poszperałem w necie, dowiedziałem się o numerze seryjnym laptopa. Wpisałem go w necie i znalazłem RAM:

2048 MB DDR3 1333 MHz  - taki mam. Mogę maksymalnie rozbudować ilość RAMu do 8GB. Chciałbym dołożyć 4GB by łącznie mieć 6GB.

Edytowane przez Ozzy666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy o jakich grach myślisz  bo karta graficzna jest do biura czy multimediów a nie grania ale to kwestia w co się chce grać, RAM-u mu też zbyt dużo nie jest. W tej cenie zdecydowanie coś lepszego złożyłbyś sam w sklepie, nie opłaca takich firmowych się brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...