Skocz do zawartości

Antena pokojowa do DVB-T


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić antenę pokojową. Mam cyfrę+ i w niej brakuje Polsatu i TVP3 więc z anteny pokojowej chciałem te dwa kanały odbierać. Jest sens inwestować w coś takiego? Będzie to dobrze odbierać? Mieszkam na terenie nizinnym w Lublinie i nie wiem czy sygnał będzie wystarczający do odbioru tv. Możecie jakąś antenę pokojową polecić jeżeli jest sens w to inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja w Lublinie jest taka: TVP 1, TVP 2 i Polsat idą z RTCN Piaski z mocą umiarkowanie dużą (80 kW - TVP 1, 500 kW - TVP 2 i 100 kW - Polsat). TVP Info jest z RTCN Boży Dar (100kW). TVN i Czwórka idą z ul. Raabego z mocą 1 kW. Tobie zależy na TVP Info i Polsacie. Są z różnych obiektów i gorsza sytuacja jest w wypadku TVP Info (moc taka sama jak Polsat, ale dalej od miasta). Modrzewiowa jest w części północno-wschodniej Lublina (jeśli dobrze widzę ;) ), więc jeszcze gorzej, bo obydwa nadajniki są na południe od miasta. Wniosek: w mojej opinii antena pokojowa może się sprawdzić najwyżej jeśli mieszkasz wysoko i masz dobrą widoczność na południe (nic nie przysłania horyzontu). Jeśli tego warunku nie spełniasz - szanse na działanie są raczej niewielkie - odbicia itp. wyniszczą odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Mieszkam w domku 4 piętrowym, więc jest dosyć wysoko. Akurat widoku na południe nic nie przysłania, więc może się uda złapać te kanały. Podjadę na tygodniu do sklepu i wybiorę jakąś antenę jak będę mógł ją zwrócić jeżeli nie będzie dobrze odbierać. Jeżeli nie to jednak będę musiał zainwestować w normalną antenę na dach. Sygnał na pewno złapie bo sąsiedzi mają, więc i u mnie nie powinno być problemów a u mnie jest jeszcze wyżej.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podczepię się pod ten wątek. Obecnie korzystam z takiej anteny pokojowej o wzmocnieniu 35 dB. Ktoś może mi potwierdzić, czy ten parametr zdecydowanie ma wpływ na odbiór telewizji naziemnej? Noszę się z zamiarem kupna takiej anteny o wzmocnieniu do 42 dB. W sklepach widziałem jeszcze mocniejsze, nawet do 46 dB (to już z tej górnej półki). Mój cel to poprawić odbiór analogowych kanałów białoruskich z Grodna, a w niedalekiej przyszłości odbiór DVB-T z Grodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przedwzmacniaczem ile mniej więcej tych dB uzyskam dla kanałów w zakresie UHF21-69? Taka antena byłaby dobrym pomysłem, bo jest nawet dwukrotnie tańsza od wypatrzonych przeze mnie anten pokojowych, ale ona raczej nie jest przystosowana do pracy w wewnątrz. Nie chcę szpecić okna :) No cóż, chyba będę musiał zaryzykować i kupić jakiś sprzęt o większym wzmocnieniu by móc się przekonać, czy wartość ta podawana w dB ma duże znaczenie, czy też nie. Mam tu na myśli cały czas anteny pokojowe :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena Log 2-65 ma w całym pasmie wzmocnienie 12 dB + wzmacniacz 25 dB.

Logarytmiczna jest przystosowana do pracy na zewnątrz ale poniekąd w pomieszczeniach też daje rade.

 

Tu jest kwestia anteny, jej wykonania, parametrów, itp. Kilka pogiętych drutów podczepionych do przedwzmacniacza to nie jest antena (czyli 99% pokojowych), nie ważne ile dB będzie miała, efekty w odbiorze będą w większej mierze zależne od szczęścia czy przypadku. :)

 

Pisze o logarytmicznej, bo tak się zastanawiam czy nie nabyć takiego modelu na testy i zabawy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej, Vivanco też tak ma, element roboczy dla wyższego pasma UHF (w tym DVB-T) to najzwyklejsza pętla, dla VHF i FM - popularne "wąsy" teleskopowe. Niektóre posiadają dodatkowo efektowną obudowę dla pętli (dipola) żeby klienta omamić ładnym wyglądem ale cóż, coś za coś albo mała, niewidoczna i kiepska albo konkretna ale zewnętrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

60 km dla anteny pokojowej to poważna odległość, nawet maksymalne wzmocnienie może nie pomóc, jeśli "mieszkasz wyoko"

a antena umieszczona będzie przy oknie od strony nadajnika i nie ma po drodze większych przeszkód to być może zadziała ale nie robił bym sobie dużych nadziei, w twoim przypadku najlepsza będzie jednak zewnętrzna antena kierunkowa na pasmo UHF a przy długim kablu można pokusić się o przedwzmacniacz umieszczony w puszcze anteny, taka antena z wzmacniaczem zapewni ci bezproblemowy odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu daj sobie spokuj z antena pokojową i kup dwie anteny yagi http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=102&id=419 na polsat i tvp info do nich przedwzmacniacz PAP 630 http://tels.pl/przedwzmacniaczezseriipap-p-43.html i zwrotnica kanałowa na kanały 35 i 39 ,powinło byc ok z pokojowymi daj sobie spokuj :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Podpinam się, bo mam taki sam problem. Otóż chcę na działkę na Mazurach (pomiędzy Oleckiem a Ełkiem) kupić antenę pokojową, która pozwoli mi odbierać podstawowe programy, czyli tvp1, polsat, tvp2. Zewnętrznej chciałbym uniknąć ze względu na to, że nie zawsze tam jestem, a nieobecności wiążą się z ryzykiem, ze ktos ją zniszczy.

Właśnie sprawdziłem odległość od Suwałk ok. 50 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony masz Giżycko i "silny" nadajnik z identycznym zestawem stacji, także położenie dosyć komfortowe.

Jeśli chcesz antene pokojową - kup jakąkolwiek, nie ma różnicy, albo będzie działać albo nie, taki ich urok.

Możesz też zastosować jakąś Yagi lub Logarytmiczną, bez przedwzmacniaczy, zamontować gdzieś wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z mojej strony mogę Ci polecić antenę Sigma 6HD. Znajomy ma podobny problem z odbiorem. Może być jedynie problem z dostaniem tego typu sprzętu ale poszukaj w necie kontaktu z producentem Fracarro. Naprawdę warto.

 

 

P.S.

Nawet prowadzą fbl. ;-)

http://www.photoblog.pl/fracarro

Napisz może naprowadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam. Z mojej strony mogę Ci polecić antenę Sigma 6HD. Znajomy ma podobny problem z odbiorem. Może być jedynie problem z dostaniem tego typu sprzętu ale poszukaj w necie kontaktu z producentem Fracarro. Naprawdę warto.

 

 

P.S.

Nawet prowadzą fbl. ;-)

http://www.photoblog.pl/fracarro

Napisz może naprowadzą.

 

Witam. Produkty Fracarro objęte są do końca czerwca promocją antena Sigma również. Warto zaglądać na ich blogi np.:

http://fracarropolska.wordpress.com/

http://fracarro.blox.pl/html

http://fracarro.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dla zakresu IV, częstotliwość wynosi od 470 do 606 MHz czyli długość fal ma od 64 cm do 50 cm, dla zakresu V, częstotliwość wynosi od 606 do 790 MHz czyli długość fal ma od 50 cm do 38 cm a antena ta jest półfalowa czyli 2 "wąsy" są ćwierćfalowe tzn. wartość długości fali dla danej częstotliwości dzielisz przez 2 i robisz jeden "wąs" zginając go na pół (czyli ćwierć fali) i robiąc pośrodku oczko do zamocowania pod śrubkę . Żeby uprościć, można te wartości uśrednić dla całego pasma UHF i z dwóch kawałków drutu o długości 21 cm wygiąć "wąsy" choć można dokładnie to zrobić znając częstotliwość kanału i dokładnie policzyć długość ale przy uśrednionej wielkości i tak będzie w miarę poprawnie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ile w takim wynalazku samej anteny, a ile wzmacniacza. :) Nie oszukujmy się, dobra antena to ta, która ma fizycznie dobre właściwości odbioru bez stosowania wzmacniacza tym bardziej szerokopasmowego. Taki wzmacniacz oprócz sygnału TV wzmacnia wszystkie śmieci, które do tych dwóch drucików docierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, ale jeśli widzisz przy dobrej pogodzie nadajnik a w sumie to jego maszt przez okno to zadziała a nie zawsze jesteś w stanie umieścić antenę przy oknie, większość fabrycznych anten pokojowych jest identycznie zbudowana: ma pętlę dla UHF (w naszym przypadku to "wąsy" są zamiast pętli czyli troszkę inaczej) i teleskopowe "wąsy" dla FM i VHF no i wzmacniacz który jest szerokopasmowy bo obejmuje nawet FM, więc jeśli się komuś poniewiera niepotrzebny wzmacniacz z zasilaczem z "siatki" (tym bardziej że czasem ludzie kupowali komplety na zapas gdy się nasilał sezon burz bo były to w sumie niewielkie pieniądze) to czemu go nie użyć, na pewno nie będzie wiele gorszy od fabrycznego, no może poza wyglądem a na pewno tańszy no i masz satysfakcję że sam zrobiłeś. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku, takiej anteny jaka jest różnica w odbiorze pomiędzy zwykłym wzmacniaczem antenowym a ekranowanym np LNA-177? mam na myśli oczywiście ściąganie zakłóceń.

Mam w antenie siatkowej zwykły wzmacniacz (bez ekranowania), miałem jakiś czas temu usterkę silnika pompy, (strasznie iskrzyło) i antena oddalona o jakieś 12m zbierała te zakłócenia tak ze zanikał mi odbiór cyfrowy z Raszyna. Ekranowanie wzmacniacza w antenie pokojowej dało by coś w takim przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...