Skocz do zawartości

Antena pokojowa do DVB-T


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Cześć :)

 

Chciałem się dowiedzieć, co myślicie o antenach pokojowych, Czy taki wynalazek jest czegokolwiek wart? Mój kumpel mieszka w Łodzi na osiedlu akademickim Lumumbowo i chciałby taką antenę kupić, bo nie ma możliwości zamontowania anteny zewnętrznej. Kumpel po kupieniu anteny, chce ją połączyć kablem i postawić na oknie, tak aby polepszyć odbiór. Ale jak trochę czytaliśmy w necie, to nie którzy uważają, że anteny pokojowe to szmelc pierwsza klasa i nie odbiorą nic, jeżeli nadajnika nie ma w promieniu 500 metrów, a drudzy zachwalają je pod niebiosa. Jak myślicie, czy warto wydawać kasę, a jeżeli warto wydawać, to może polecilibyście jakiś konkretny model. I zaznacze, że chodzi tu o odbiór telewizji analogowej, nie DVB-T.

 

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak trochę czytaliśmy w necie, to nie którzy uważają, że anteny pokojowe to szmelc pierwsza klasa i nie odbiorą nic, jeżeli nadajnika nie ma w promieniu 500 metrów, a drudzy zachwalają je pod niebiosa.

a prawda, jak to bywa w życiu - leży po środku. Wszystko zależy od warunków odbioru - czyli sygnału w danym miejscu. Mówiąc inaczej - może być dobrze, a może być bez sensu, z tym, że dużo bardziej prawdopodobna jest właśnie ta druga opcja.

 

Ściany i okna tłumią sygnały TV, a dodatkowo pojawiają się odbicia wewnątrz pomieszczenia, więc szanse na dobry odbiór, a zwłaszcza w zabudowie wielkomiejskiej, są zwykle takie sobie (inna rzecz, że w trudnych warunkach to i na zewnętrznej antenie czasami trudno jest uzyskać poprawny odbiór analogu). I trzeba pamiętać, że dobry odbiór może być tylko w jakimś jednym miejscu w pomieszczeniu - niekoniecznie przy oknie - trzeba więc sobie powędrować trochę z anteną. Tak, trzeba próbować, może się uda.

Kumpel po kupieniu anteny, chce ją połączyć kablem i postawić na oknie, tak aby polepszyć odbiór.

jeśli w oknach są nowego typu szyby (panelowe) to zwykle są one napylane (lub mają domieszkę) specjalnymi metalicznymi patentami (poprawa izolacji termicznej) bardzo skutecznie tłumiącymi sygnały TV. Więc jeśli już, to może lepiej spróbować wystawić ją za okno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Czy możecie mi pomóc w wyborze niezbyt drogiej anteny pokojowej do odbioru DVB-T, która działałaby w następujących warunkach:

1) nadajnik cyfrowy Rachocin

2) odległość 15 km

3) teren wiejski

4) pomieszczenie na parterze

 

Wstępnie myślałem o:

a) Vivanco TFV16

B) Elta 1370N

c) antena pokojowa szerokopasmowa ze wzmacniaczem (na allegro od 32 dB do 50 dB na "podzespołach Philipsa")

 

Bardzo proszę o opinie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy możecie mi pomóc w wyborze niezbyt drogiej anteny pokojowej do odbioru DVB-T, która działałaby w następujących warunkach:

1) nadajnik cyfrowy Rachocin

2) odległość 15 km

3) teren wiejski

4) pomieszczenie na parterze

 

Wstępnie myślałem o:

a) Vivanco TFV16

B) Elta 1370N

c) antena pokojowa szerokopasmowa ze wzmacniaczem (na allegro od 32 dB do 50 dB na "podzespołach Philipsa")

 

Bardzo proszę o opinie. Pozdrawiam

 

Kup obojętnie jaką, mi w odległości 45km od nadajnika Rachocina odbierało na jakiejś 10 letniej pokojowej antenie xD

Teren ode mnie do nadajnika jest znacznie gorszy od twojego :) no i przez to miałem max jakość 50% / siła sygnału 50%. Co nie pozwoliło na dobry odbiór, ale u ciebie jestem pewien, że będzie 100%/100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila podłączyłem do telewizora 2 połączone ze sobą kable antenowe i wystawiłem je za okno okazało się, że łapie sygnał mux2 ze 100 kW. Obraz trochę się szatkuje, więc jest to na granicy zasięgu, ale myślę, że chyba każda z tych anten będzie wystarczająca. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nadajnika mam 15/20 km. i odbieram programy na 30 - kilkuletniej antenie radiowej . Nie wiem jaka jest wartość sygnału ( antena podłączona bezpośrednio do TV Samsung UE46-Led6000 ) , ale odbiór jest super .

Więc Tobie wystarczy zwykła tania antena pokojowa skoro ja odbieram na takim :censored: i nie mogę narzekać . Kanały Cyfry+ ( z satelity ) nie mają polotu do kanałów naziemnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam!

Na wstępie napiszę, że nie jestem znawcą sprzętu do DVB-T. Posiadam telewizor z tunerem MPEG-4, zastanawiam się nad zakupem anteny do DVB-T. Chciałbym odbierać przede wszystkim kanały czeskie i słowackie, ale mile widziane są też polskie.

Ostatnio zauważyłem na allegro antenę Elita DVB-T. Co sądzicie o tej antenie? Czy mógłbym ją kupić, by móc dobrze odbierać wymienione kanały?

Podaję link do aukcji tej anteny: http://allegro. :censored:

Dziękuję za udzieloną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mieszkam w Łodzi, gdzie od niedawna został uruchomiony MUX3 z nadajnika TON Łódź - Sienkiewicza. Czy antena pokojowa da radę odebrać sygnał z tej lokalizacji zakładając, że mieszkam w Łodzi ok. 6-7 km w linii prostej od nadajnika i nie mam widoku z okna na ten nadajnik? Zdaję sobie sprawę, że ten nadajnik jest tymczasowy i o bardzo małej mocy. Dodam, że mieszkam na 4 piętrze w bloku i teoretycznie nie ma większych przeszkód na linii mój blok-nadajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qwerty01 ale żeś mu pomógł...... Foszmat twoja lokalizacja wydaje się być jak najbardziej ok. do odbioru z anteny pokojowej. Przemawia za tym 4 piętro w bloku i te 7km w linii prostej. Sprawdź jeszcze na http://www.dvbtmap.eu pokrycie sygnału w twojej lokalizacji od tego nadajnika.

Oraz to - http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html Uważaj też na aukcje gdzie sprzedawane są anteny z kawałkiem drutu + przedwzmacniacz w ładnej obudowie bo za nią najwięcej płacisz. Jak coś w dobrym sklepie powinieneś mieć możliwość zwrotu jeśli antena nie spełniłaby twoich oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qwerty01 ale żeś mu pomógł...... Foszmat twoja lokalizacja wydaje się być jak najbardziej ok. do odbioru z anteny pokojowej.
Dobrze powiedział i "pomógł". To antena pokojowa, urządzenie całkowicie nieprzewidywalne. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia ze słabym nadajnikiem.

 

Uważaj też na aukcje gdzie sprzedawane są anteny z kawałkiem drutu + przedwzmacniacz w ładnej obudowie bo za nią najwięcej płacisz.
Czyli 99,9% anten pokojowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Przeglądając portal aukcyjny pod kątem odbioru DVB-T w opcji antena pokojowa,zauważam niesamowitą sprzedaż oraz skutecznosć tej anteny pokojowej jako numer 1 na rynku,czy ktoś ma takową ANTENA DVB-T ELITA i potwierdza skuteczność odbioru DVB-T z dobrym skutkiem,nadmienie moje położenie jest dobre w stosunku do nadajnka dla mux 2,3.Mowa o skuteczność tego typu konkretnej anteny czekam na opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekujecie,Koledzy odpowiedzi typu:"pokojowa jest OK".Nie jest,choć bywa.Przeciwnie,każdy bezstronny i bezinteresowny rozmówca odpisze Wam:pokojowa niekiedy odbiera,choć nie powinna.Moja babcia czasem czyta bez okularów,to również niczego nie dowodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz Ojcze rację, nawet dobra (cokolwiek by to znaczyło) pokojowa na zapiecku będzie gorzej odbierała niż gołąb na dachu ;)

Ale z tą babcią to trochę przegiąłeś - no chyba, że babcia podejdzie pod nadajnik i przeczyta baner na murze centrum nadawczego głoszący, że NTC już działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mogę polecić Relooka RE-TAC38. To jest antena, która może działać jako pokojowa i jako zewnętrzna. Jest aktywna (do 40dB) i ciągnie aż miło, ale ma dośc duże rozmiary 60 x 30 cm, więc nie należy do rodziny małych antenek, które można postawić obok telewizora. Inna wada to duża cena, ale za to efekt gwarantowany.

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witajcie,

 

Mieszkam w Warszawie, dzielnica Mokotów, rejon metra wilanowska w starym wieżowcu z wielkiej płyty na parterze. Posiadam TV Sony Bravia KDL-37S5600 z wbudowanym tunerem DVB-T mpeg4, do tego podłączyłem antenę pokojową Vivanco (antena z wbudowanym wzmacniaczem sygnału). Problem jest następujący: Wszystkie Muxy odbierają pięknie gdy wystawię antenę na zewnątrz za okno na parapet, odbiera wtedy również idealnie test Polsatu i TVN w HD, ale gdy schowam antenę na parapet za okno (kierunek anteny nie zmieniony) to praktycznie wszystko ginie, czasem zostaje Polsat HD. Garść faktów:

 

Antena na parapecie na dworze - jakość sygnału 80-90%

Antena na parapecie ale już za oknem - jakość sygnału od 0 do 50% z tym ze te 50% to jak mam wyjątkowe szczęście. Każde użycie laptopa (internet WIFI 2,4 GHz oraz 5GHz, naprzemiennie w zależności od pokoju, siły i jakości sygnału) powoduje zanik obrazu, to samo z telefonem GSM - ktoś dzwoni i już TV nie ma. ALE gdy wystawię antenę za okno to problemu nie ma.. O co tu chodzi? Czy mieszkając niecałe 8 km od nadajnika na PKiN i 10 km od nadajnika w Raszynie nie mam szans na odbiór z anteny pokojowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po primo - powyższa sytuacja jest całkiem normalna.

Nie wiem co to za antena (jaki wzmacniacz, jakie szumy...), ale generalnie stabilny odbiór na pokojowej w domu jest BARDZO uzależniony od konkretnych warunków lokalowych (zakładając, że mamy silny sygnał z nadajnika): czy okno w kierunku na nadajnik, czy obok budynki zasłaniające sygnał, jaka szyba ("plastikowe" okno z podwójną szybą bardzo tłumi sygnał), jakie ściany... Może np. okazać się, że w mieszkaniu dobry (stabilniejszy) sygnał jest nie na parapecie lecz w innym kącie pokoju - sygnał odbity bywa lepszy i może być dobrze wykorzystany. Jednym słowem - wielka loteria i żadnych gwarancji.

Masz szanse, ale nie ma lekko :)

ps. GSM zakłóca i to bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mieszkając niecałe 8 km od nadajnika na PKiN i 10 km od nadajnika w Raszynie nie mam szans na odbiór z anteny pokojowej?
szanse, jak było powiedziane wyżej masz, ale musisz wiedzieć, że nadawana w chwili obecnej DVB-T przeznaczona jest do odbioru na antenach zewnętrznych kierunkowych. Po 2013 będzie trochę lepiej, bo wtedy ma być częściowy odbiór wewnątrz pomieszczeń.

 

Jeśli masz nowe okna panelowe, to one potrafią dodatkowo bardzo wytłumiać odbiór wewnętrzny.

 

Jedyna rada to próbować różne anteny wewnętrzne, albowiem każda będzie się zachowywać w danym miejscu inaczej. Długi przedłużacz i wędrówka po mieszkaniu. Czasami najlepiej skutkują samoróbki na bazie dipola szerokopasmowego lub bi-quada.

 

Najlepiej jednak taką samoróbkę (albo najmniejszą nawet antenę zewnętrzna) jest zwykle przyczepić jakoś na zewnątrz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowy dla dobrego odbioru,szczególnie w trudnych warunkach,czy odległym nadajniku jest zysk samej anteny.Gdy sygnał jest mimo to za niski,chcemy go podzielić na dwa /więcej/ odbiorników,lub potrzebny jest długi kabel-zaczynamy myśleć o wzmacniaczu.Nie należy się fascynować jego maksymalnym wzmocnieniem,bo możemy przesterować odbiornik i odbiór zaniknie.Anteny pokojowe używane są zawsze w ostateczności,gdy użycie anteny zewnętrznej jest naprawdę niemożliwe,ponadto przy małej odległości od nadajnika i dobrych warunkach odbioru.Nigdy dla kaprysu.Pamiętajmy też,że odbiór ma być stabilny.I jeszcze jedno-anteny nie szpecą,są elementem naszej cywilizacji i krajobrazu tak,jak kominy,drzewa,lampy uliczne i samochody na parkingach.W końcu telewizor też można postawić w przedpokoju,żeby nie szpecił salonu... :)

Kol. @jarenty-spraw sobie dobrą antenę zewnętrzną do łatwego montażu i demontażu,np. mocowaną na "motylkach" i złączką na kablu.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...