Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No wiem. :) Mój 21'' Telestar, która ma 16 lat również nie ma tej funkcji (takie czasy), ale nadal wymiata. ;) Ale już nie korzystam z niego.

Po prostu może ktoś nie wiedzieć, że ma taką funkcję w swoim TV - jak patrzę czasami na ludzi, którzy nawet nie wiedzą co to jest 16/9, telewizor panoramiczny i po co to jest to wolę zadać takie pytanie, tak dla czyjejś pewności. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi telewizorami to akurat prawda. Mam telewizor Panasonica, który ma 14 lat i telewizor Samsunga, kupiony 4 lata temu. Ten pierwszy ma tryb przełączania do 16/9, w tym drugim takiej funkcji nigdzie nie znajdziemy (sam też nie reaguje na sygnał po SCART). Jednak sygnał do letterboxa powinien przerabiać tuner (naziemny lub satelitarny), a nie telewizor i problemu po prostu nie ma. To tak w kwestii telewizorów.

 

Jeśli chodzi o logo, to w 16/9 jest ono w takim rozmiarze, żeby po wrzuceniu obrazu do letterboxa (na TV 4/3), było takich samych rozmiarów jak przy zwykłym 4/3. Upraszczając - nie ma pomniejszania loga jak to robi TVN przy letterboxie. Dla posiadaczy telewizorów 4/3 byłoby to niekomfortowe (pomniejszanie), ale z kolei przy telewizorach panoramicznych i odbieraniu 4/3 w pillarboxie a 16/9 nie byłoby różnicy w rozmiarach loga. I tak właśnie myśli TVN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój telewizor (Samsung , kupiony kilka lat temu) też właśnie nie ma opcji przełączania na 16/9 . Jednak za rok planuję kupić nowy (jeśli oczywiście będę mieć kasę na niego . bo co do tego tylko nie jestem pewny) , panoramiczny i taki , żeby bez dodatkowego odbiornika odbierał naziemną tv cyfrową .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak sygnał do letterboxa powinien przerabiać tuner (naziemny lub satelitarny), a nie telewizor i problemu po prostu nie ma. To tak w kwestii telewizorów.

 

Tylko żeby to zrobić, tuner potrzebuje informacji o tym, że obraz przesyłany jest w 16:9, a nie w 4:3. W przypadku TVP Kultura bez WSS najwyraźniej nie ma tej informacji, bo obraz jest rozciągnięty w pionie (byłoby to uzasadnione, gdyby w tym programie pojawiali się pewni politycy, ale akurat nie temu służy ten program). A z drugiej strony, co jest złego w tym, że TV 4:3 potrafi wyświetlić 16:9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W przypadku TVP Kultura która emituje sporo archiwalnego materiału w 4:3, nie wiem czy byłoby to dobre rozwiązanie. Poza tym w przekazie MPEG2 z Astry będącym dosyłem dla kablówek, nadal nie ma sygnału WSS, a obraz jest tylko rozciągnięty w pionie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory Kultura nadawała materiały 4/3 zawsze w 4/3. Dzisiaj taki materiał puszczono w 16/9 z pasami po bokach. Pewnie na dniach (od poniedziałku 28?) przejdą na stałe na 16/9.

Takie rozwiązanie jest bez sensu! Jak wiemy obraz w 4/3 i 16/9 zawiera taką samą liczbę pikseli - przy WSS jest tylko naciągany (bądź spłaszczany). Dlatego serwowanie widzom pillarboxu bez safe-area jest beznadziejnym rozwiązaniem. Widzowie z telewizorami 4/3 nie wiedzą, czy oglądać takie materiały w letterboxie (co w połączeniu z pillarboxem daje windowbox - czarną ramkę dookoła filmu) czy przycinać, kosztem ucięcia loga. Z kolei nie wszyscy widzowie na telewizorach panoramicznych lubią oglądać obraz z pasami po bokach - ja na przykład wolę naciągnąć obraz. No i nie zapominajmy, że przy nadawaniu materiałów 4/3 w pillarboxie, niepotrzebnie ścieśniamy obraz w poziomie, co powoduje pogorszenie jakości. Mam nadzieję, że TVP nie przejdzie ze skrajności w skrajność, tzn. z letterboxu do nachalnego pillarboxu na 80% materiałów. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory Kultura nadawała materiały 4/3 zawsze w 4/3. Dzisiaj taki materiał puszczono w 16/9 z pasami po bokach.
Takie rozwiązanie jest bez sensu!

Chyba ktoś tutaj sieje zamieszanie. :wink:

Tak się składa, że też na to trafiłem. Akurat ten program (audycja) to była nowa produkcja zrealizowana w panoramie (16:9). Natomiast znajdowały się w niej wstawki pochodzące z archiwum i tylko te fragmenty były w pillarboxsie.

Fakt faktem było ich sporo i racjonalniej byłoby chyba cały program zrealizować w 4:3. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Kanał TVP Kultura przez wielu uważany jest za jedyny, która spełnia misję telewizji publicznej. Stacja śledzi i relacjonuje bieżące wydarzenia kulturalne. Teraz byt TVP Kultura jest zagrożony, dlatego powstała inicjatywa obywatelska w obronie kanału.

Kilka dni temu informowaliśmy, że czarne chmury wiszą nad tematycznymi kanałami Telewizji Polskiej - poprzedni zarząd Telewizji Polskiej podjął decyzję o wstrzymaniu od 1 stycznia 2010 roku produkcji wszystkich kanałów tematycznych. Najbardziej ucierpi na tym kanał TVP Kultura, któremu obcięto budżet

z 30 mln zł do 5 mln zł. Już wstrzymano nagrywanie programów

zaplanowanych na styczeń 2010 roku.

 

Po tego typu informacjach

w Internecie pojawiła się petycja w obronie kanału TVP Kultura. "Władze TVP zawiesiły produkcję wszystkich programów w wybranych kanałach tematycznych od stycznia 2010 roku. Jako powód podano konieczność wprowadzenia drastycznych oszczędności w Spółce. Oznacza to, że w TVP Kultura od 1 stycznia nie będą realizowane nowe filmy dokumentalne, programy publicystyczne ani reportaże. Ale co gorsza, oznacza to także, że od nowego

roku wstrzymana zostanie produkcja wszelkich dotychczas realizowanych przez kanał programów kulturalnych, między innymi relacji z koncertów, festiwali, czy debat publicznych. Zatrzymanie realizacji programów w TVP Kultura jest równoznaczne z upadkiem tego kanału, ponieważ to właśnie produkcja własna, a nie przegląd zawartości archiwów telewizyjnych, stworzyła markę tej anteny!" - alarmują autorzy listu otwartego, czyli Obywatelska Akcja TVP Kultura Popieram!

 

Twórcy protestu zwracają się z gorącym apelem do nowych władz telewizji publicznej, by zmieniła decyzję poprzedniego zarządu. Jednocześnie zachęcają obywateli do poparcia społecznej inicjatywy na rzecz ratowania kanału TVP Kultura m.in. przez podpisywanie się pod protestem przeciwko likwidacji produkcji w TVP Kultura.

Źródło: Media2.pl

Pensje wszystkich gwiazdeczek w TVP też powinny zmaleć, niż obcinanie pieniędzy misyjnemu kanałowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia, czy TVP wykupuje, te sławne już, "licencje programowe" na całą Europę dla filmów emitowanych na TVP Kultura? Kanał ten jest dostępny FTA na Astrze i Hot Birdzie - nie tylko w wiązce kierunkowej. A puszczają na nim także całkiem świeże produkcje (a na pewno nie gorsze niż na innych kanałach TVP). Wydaje mi się, że nic takiego TVP nie kupuje. Dla dystrybutora wystarczy pewnie, że film jest z lektorem - nikt nie będzie chętny na jego oglądanie poza granicami Polski (chyba, że Polonia). Mówienie więc o licencjach programowych dla TVP1 czy 2 to według mnie zwykła ściema zarządu TVP. Bo raczej wątpliwe jest, by TVP Kultura była bogatsza od TVP1 czy 2 i opłacała licencje dla tych wszystkich produkcji, które gdyby leciały na innych kanałach, byłyby kodowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP musi mieć licencje na nadawanie programów na całą Europę w TVP Kultura. Jeśli kupuje coś do emisji w TVP Kultura to wykupują licencję na Europę. Jeśli jakiś mecz, który idzie w TVP 1 i TVP Sport to tylko na Polskę. Przecież nikt nie powiedział, że wszystkie prawa są tylko na Polskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

media2.pl[/url]":3gfrecwm][...] Kilka dni temu informowaliśmy, że czarne chmury wiszą nad tematycznymi kanałami Telewizji Polskiej - poprzedni zarząd Telewizji Polskiej podjął decyzję o wstrzymaniu od 1 stycznia 2010 roku produkcji wszystkich kanałów tematycznych. Najbardziej ucierpi na tym kanał TVP Kultura, któremu obcięto budżet z 30 mln zł do 5 mln zł. Już wstrzymano nagrywanie programów zaplanowanych na styczeń 2010 roku.

Po tego typu informacjach w Internecie pojawiła się petycja w obronie kanału TVP Kultura. [...]

Z koncertów, wywiadów, reportaży związanych z nadchodzącym Rokiem Chopinowskim 2010 też zrezygnują? Tyle wydarzeń kulturalnych się szykuje, a oni obcinają budżet, jak zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Trzeba tylko mieć nadzieję, że nowy zarząd TVP zmieni coś na lepsze i to szybko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...