Skocz do zawartości

Antena + LNB + Multiswitch z wyższej półki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Najwyższy czas zmienić moją analogową zezowatą antenę na coś nowego, cyfrowego ;) Zależy mi na dobrej jakości i trwałości wiec system może być trochę droższy. Instalacją ma uzupełniać moje żmudnie wyselekcjonowane kino domowe (m.in. 60”ekran) więc w instalacji antenowej nie chcę za bardzo odbiegać z jakością od pozostałego sprzętu.

 

 

ANTENA

Przeglądając różne strony i tematy na forach ograniczyłem swój wybór do Hirschmanna

Antena ma działać z zezem (2*quatro) na hotbird’a (cyfra+ z kanałami HD) i Astrę (niemieckie kanały FTA)

Mam zamiar zainstalować ją na kominie obejmami taśmowymi. Komin jest po stronie północnej spadzistego dachu, ale „widok” na orbitę trzubek dachu nie zasłania.

Montaż w starym miejscu na fasadzie nie wchodzi w rachubę, ponieważ nie da się bez większej ingerencji doprowadzić 8 koncentryków.

 

Potrzebują więc solidną antenę, która wytrzyma mocniejsze podmuchy wiatru. Mieszkam na Opolszczyźnie, tuż przy granicy z czechami i Sudetami wiec czasem tu ładnie wieje :)

 

Pierwsze pytanie:

Jaki rozmiar powinna mieć w moim przypadku antena ? Czytałem ze nawet 90 w zupełności wystarczy, ja bym jednak preferował coś większego (100-110). Obecnie mam solidna antenę offsetową (20-30kilo! LNB philipsa) 105*95cm (nie pamiętam producenta, kupiona w 95 roku w DE) to podczas złej pogody obraz zaczyna smużyć a nawet się urywa. Tak samo ramie trzymające konwertery w kształcie C przekręca się pod czas wiatru dość znacznie. Dla tego wolę mieć troszkę większy i solidniejszy talerz, ale czy to naprawdę ma sens? Tego nie wiem!

 

Drugie pytanie:

Hirschmann ma w ofercie wzmocnioną wersję.

Są to anteny z serii HiQ z 1,6mm Alu reflektorem i masywnym ramieniem. Dostępne są 3 modele z talerzem 78;88;110.

FESAT 88 HiQ ma talerz o rozmiarach 85*95cm i zysk przy 11,3Ghz- 38,8dBi

FESAT 110 HiQ rzeczywisty rozmiar podany na stronie jest błędny, ale zysk wynosi 40,2dBi

http://www.triax-hirschmann.de/Hirschma ... eries.aspx

 

Anteny z serii HiQ musiałbym importować, ale za to cena taka jak w Polsce seria FESAT.

Z tej serii natomiast mam do wyboru:

FESAT 95K talerz 113*107 zysk przy 10,95GHz- 39,7 dBi

FESAT 120K z talerzem 141*132 to już raczej za duży parasol jak na komin i moje wymagania :)

 

Jaką antenę wkońcu wybrać, wytrzymały FESAT 110 HiQ (ewentualnie 88) czy łatwo dostępny FESAT 95K ? a może coś innego ???

Czy FESAT 95K jest dość wytrzymała i stabilna (ruszanie się ramienia podczas silniejszego wiatru)

 

 

MULTISWITSH

Czytając niemieckie fora zauważyłem ze bardzo często chwalą Multiswitche niemieckiej firmy SPAUN. W testach od lat sa na 1. miejscu wygrywają z AXINGami itp. Ja osobiscie tej firmy nie znam ale ten model SMS 9982 NF przypadł mi do gustu. Ma szeroką gamę nastaw (wiem, często nie potrzebne) jak i również obsługuję pasmo zwrotne (poniżej 50Mhz) co jest dla mnie bardzo istotne (przedłużacz pilotów)

Obecnie mam niby dobry multiswitsh Schweigera 5/4 ale miałem z nim różne problem (zakłócenia i przesłuchy) a ponieważ w domową sieć wpuszczam jeszcze obraz z kamer przemysłowych to tym bardziej zależy mi na wysokiej jakości. niestety to cacko kosztuje ponad 900zł ale trudno.

http://www.spaun.de/?lang=en&modul=prod ... =SMS9982NF

http://www.spaun.de/files/96bee_en_spau ... 12-013.pdf

 

Macie jakieś inne propozycje ???

 

 

LNB

Tu się kompletnie nie znam. Co byście polecili ? Jest mnóstwo konwerterów z Azji z S/N na poziomie 0,3 0,2 a w rzeczywistości mają gorsze parametry niż taki SMW, co ma katalogowo 0,8dB. Wiem, że dla moich pozycji geostacionarnych (13E i 19,2E) nie potrzebuję super drogich i wyścigowych konwerterów, ale jakieś solidne konwertery z dobrymi parametrami, które są tez zachowane przez te 10-15 lat by się przydały.

 

KABLE

Od LNB do MS mam tylko 15m i mam zamiar kupić żelowany z osłoną PE kabel TRISET 113.

Od MS do każdego TV mam od 4m do 20m i tu już mam zakupiony Triset 113 (biały-wewnętrzny)

Dobry wybór ?

 

Ale się rozpisałem. Oby się komuś chciało odpisać ;)

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena.

Jeśli to ma być odbiór HB + Astra to nie świruj za bardzo ;) Najzwyklejszy Corab 90 cm. czy Triax o podobnych wymiarach w zupełności wystarczy. Ważne aby antena była stabilna i dobrze ustawiona, a wszystko będzie pięknie ładnie.

W przekazie cyfrowym antena, konwerter czy kabel nie odpowiadają za jakość odbieranego sygnału, tylko za silę sygnału.

Jesli to ma być mocowane taśmami to tym bardziej nie wieszaj kolosów jakichś...

 

Multiswitch.

Jesli planujesz do 4-ech tunerów (lub łacznie do 4-ech sygnałów) to wystarcza konwertery Quad. Jeśli już planujesz dołaczenie do tego innych sygnałów (tv naziemna, kamery) to Multiswitch jak najbardziej słuszny. Niestety nie podpowiem co najlepiej wybrać.

Zwróć uwagę czy nie będzie jakich "nieporozumień" między Multiswitchem a tunerem sat (szczególnie te od platform cyfrowych czasem nie chcą wysterować jakiego przełącznika).

 

Konwerter.

Zainteresuj się wyrobami firmy Maximum, Globo czy Golden Interstar.

Konwerter ogólnie ma nieciekawą pracę, ciągle narażony na warunki atmosferyczne, więc jak podziała z 5 lat to dobrze :)

 

Kable.

Triset dobry pomysł, ewentualnie coś podobnego o dobrym ekranowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki za wskazówki.

W sprawie anteny to przypadkowo wpadłem na następujący pomysł.

Ja nie chce „na wyrost” instalować dużej anteny (100-110) na kominie, bo zrobi mi się niepotrzebny „żagiel” z drugiej strony obawiam się zanikami obrazu pod czas złej pogody lub słabych sygnałów FTA (o ile są na astrze i HB).

A więc lepiej wezmę triaxa 88 (85*95cm) niż 110 (100*105cm) a do tego konwertery Invacom QTH-031. Wiem, kosztują 250zł za sztukę i przy odbiorze cyfrowym z tych konkretnie satelit nie ma większego sensu przepłacać 4 krotnie. Ale ponieważ i tak muszę sprowadzić tego multiswitsha z DE to od razu mogę w tym samym sklepie za 120zl kupić konwertery. A wiec różnica w cenie dosyć spora a tak przynajmniej będę miał porządne i trwałe LNB.

 

Czy ja dobrze kombinuje ? :)

 

Z pomysłu ściągnięcia wzmocnionej wersji hirschmanna czy triaxa odstąpiłem z powodu ewentualnych uszkodzeń pod czas transportu (czasze z Alu)

 

P.S. czy według ciebie mocowanie masztu taśmami jest niepewne?

Ja tak zainstalowałem znajomej antenę na drzewie i aż do ścięcia (6lat) bez problemu tam pracowała. Na kominie natomiast myślę ze to będzie najmocniejsze rozwiązanie, ponieważ mój komin jest wymurowany na takiej „dziwnej” zaprawie. Polecił ja wówczas pseudofachowiec. Ta zaprawa po pewnym czasie zaczęła się kruszyć (woda ją rozpuszczała). W celu ochrony wydłubało się parę cm z fug i dało się nowej zaprawy. Teraz jest ok., nic się nie kruszy, ale do komina nie ma na tyle zaufania by uchwyt trójnożny do 3 cegłówek przykręcić. Dla tego właśnie uważam ze takie dwie szerokie taśmy z kształtkami na rogach będą najlepszym rozwiązaniem.

Wymiary komina: ok. 30*110cm

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprowadzanie konwertera zza granicy ma sens, nie wiem... Może on popracować rok, a może i 10 lat, tak samo jak jakiś Globo czy Inverto z najbliższego sklepu z "zabawkami satelitarnymi". Oczywiście im lepiej oceniana firma, tym ryzyko awarii mniejsze, ale nigdy nic nie wiadomo ;)

W sumie możesz je "przy okazji" kupić.

 

Na Hot Bird nie ma słabych sygnałów (no może transponder z TVN HD ale i on na 90 cm. dobrze odbiera). Zaniki sygnału podczas złej pogody? Jak nadciągnie konkretna chmurka to żaden rozmiar nie pomoże :) Poza tym są to zazwyczaj kilku lub kilkunastominutowe braki sygnału.

 

Obejma kominowa to bardzo rozsądne rozwiązanie. Chodzi mi tu o to, że komin to bardzo odsłonięte miejsce, podmuchy wiatru mogą konkretnie machać anteną, więc nie jestem zwolennikiem wieszania czegokolwiek dużego i ciężkiego na kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieku

 

tu akurat mam jeszcze większe prawdopodobieństwo że dłużej pociągnie (tak mi się zdaje)

jak bym nie musial sprowadzać tego muliswitscha to bym sobie nawet głowy nie zawracał, ale jak już, to czemu nie wrzucić jeszcze dwa konwertery do paczki :)

a jak sygnał wysiądzie pod czas silnych opadów to przynajmniej nie będę zwalał na "mała" antene czy tam "tanie" LNB ;)

 

co do burzy to gdzieś tu na forum wyczytałem ze faktycznie na burze na ma rady ale zaniki na wiekszym i mocniejszym sprzęcie są jednak krótsze wiec dodatkowy argument. jak by nie było 120zł dopłaty za Ivanci plus oszczędność na mniejszej i tańszej antenie dosyć mocno wyrównują :)

 

jeszcze raz dzieki za pomoc teraz już w sumie wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...