Skocz do zawartości

Jaką antenę naziemną wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Na to pytanie najlepszą odpowiedź udzielić by mógł prawdziwy fachowiec - instalator antenowy z najbliższej okolicy Twojego zamieszkania. Myślę, że taką odpowiedź uzyskasz tu, na Forum. Ja zaś, nie znając istotnych szczegółów, pomocnych w postawieniu w miarę słusznej "diagnozy" dołączam obrazek, który może być jakąś wstępną pomocą. Przypuszczam, że optymalne warunki zapewniły by dwie niezależne anteny: pierwsza - tylko na III. pasmo (kan. 6-12), którą odbierałbyś nadawany w kan. 7. program TVP1 ; druga - jak najlepsza na jaką Cię stać - antena na zakres UHF dla odbioru wszystkich pozostałych, wymienionych przez Ciebie programów. Osobiście sugerowałbym zakup anteny EmmE Esse 45TLS (jej koszt to ok. 120 zł.). Obie - ukierunkowane na Łódź - podłączone by musiały być do wejść tzw. Sumatora Telewizyjnego (np. ST 1-60 fmy DIPOL) a stamtąd do odbiornika TV. Oczywiście sygnał z wyjścia tego sumatora śmiało można podzielić na dodatkowe odbiorniki - np. drugi telewizor albo magnetowid, nagrywarka DVD itp. Proszę pamiętać, że wszystko co doradzam to tylko moje sugestie - oczywiście kierowane w jak najlepszej wierze . Pozdrawiam. m.m.

 

nadajnikiwojdzkiekr9.jpg

By arekatka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę tu jeszcze parę moich uwag, dotyczących pytania zadanego przez autora tego wątku. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w swoim pytaniu kol. adamek22 podaje najistotniejsze informacje dotyczące lokalizacji miejsca odbioru oraz programy, które zamierza tam odbierać -oglądać. Nie wiem, czy odpowiedzią, której ja udzieliłem - pomogłem dość skutecznie. Myślę jednak, że to na co tutaj zwracam uwagę, powinno jednak być w jakimś sensie przestrzegane. Chodzi bowiem o to, że same informowanie siebie nawzajem na temat posiadanych anten nie będzie należycie skuteczną pomocą dla kogoś kto zadaje w tym temacie konkretne pytanie. Tak będzie np. wtedy gdy pytający, mieszkając 30 km. od Poznania chciałby otrzymać dobrą poradę, ułatwiającą mu rozwiązanie problemu a w odpowiedzi dowie się jaką antenkę posiada ktoś mieszkający...przy naszej wschodniej granicy. Powyższe uwagi zamieszczam głównie dla podkreślenia, że jeśli wątek (nie tylko ten) rozpoczyna konkretnie zadane pytanie albo konkretnie i zrozumiale podany temat sprawy, to kolejni, włączający się dyskutanci powinni odpowiadać także (przynajmniej - w miarę) konkretnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie ,gdyż jest to mój pierwszy post na Waszym forum.

Nie chciałbym zaśmiecać forum i postanowiłem moje pytanie podpiąć tutaj.

Jeżeli moderatorzy uznają,że nie tutaj jego miejsce proszę o przeniesienie.

Z uwagi na to,że robię kapitalny remont domku postanowiłem sobie rozprowadzić

po mieszkaniu instalację antenową „tak jak się należy”

I w związku z tym mam kilka pytań z tym związane.

 

Może na początek napisze czego oczekuję od mojej instalacji :

- w pięciu pomieszczeniach (gniazdkach) chcę mieć możliwość odbioru dowolnego

programu naziemnego (w moim przypadku będą to TVP1,TVP2,TVP3 Rzeszów,Polsat),

 

- w pięciu pomieszczeniach (gniazdkach) możliwość odbioru jednego programu satelitarnego

z platformy Polsat (dekoder jaki posiadam to Echostar DSB-717,w przyszłości

Samsung H370G- High Definition,

 

- w pomieszczeniach (2 lub 3) możliwość zmiany programów satelitarnych poprzez

zastosowanie przedłużaczy pilotów.

 

Informacje,które udało mi sie zebrać o nadajnikach z których zamierzam pobierać sygnał :

mapa_kopia.gif

 

 

1) Nadajnik Sucha Góra :

TVP1,

- kanał 12,

- 223,25 MHz,

- ERP kW 100,000

- polaryzacja pionowa,

- antena dookólna.

TVP2,

- kanał 29,

- 535,25 MHz,

- ERP kW 700,000

- polaryzacja pozioma,

- antena dookólna.

TVP3 Rzeszów (DVB-T),

- kanał 42,

- 642,00 MHz,

- ERP kW 18,200

- polaryzacja pozioma,

- antena dookólna.

 

2) Nadajnik Krosno :

POLSAT,

- kanał 51,

- moc/zasięg (średnia),

- polaryzacja pozioma,

- antena dookólna.

 

Teraz troszkę pytań,odnośnie doboru odpowiednich anten :

 

- Z nadajnika na Suchej Górze wysyłany jest sygnał TVP1 w polaryzacji

pionowej,a TVP2 i TVP3 poziomej, czy zmuszony jestem zastosować w tym przypadku dwie anteny

VHF pionową i UHF poziomą ?

- Czy w instalacji tego typu można zastosować jedną antenę szerokopasmową skierowaną

na nadajnik znajdujący się na Suchej Górze, a drugą kierunkową UHF sierowaną na

nadajnik Polsatu w Krośnie ?

- Czy można by wykonać instalację według TEGOschematu.

 

Dodam,że anteny zmuszony jestem umieścić nie na dachu ,lecz na ścianie budynku, z którego widoczny jest nadajnik jedynie nadajnik z Suchej Góry.

Zależałoby mi również na niezbyt dużych gabarytach anten (zwłaszcza, jeżeli będą to trzy anteny).Fundusze jakie mam przeznaczone na cała instalację to 400-500 zł.

 

Z góry dziękuję za udzielenie mi jakichkolwiek porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Z nadajnika na Suchej Górze wysyłany jest sygnał TVP1 w polaryzacji

pionowej,a TVP2 i TVP3 poziomej, czy zmuszony jestem zastosować w tym przypadku dwie anteny

VHF pionową i UHF poziomą ?

Tak. Pasowałoby zastosować dwie osobne anteny. Anteny te nie muszą być duże bo moc tych nadajników jest duża i anteny będą widziały nadajnik.

- Czy w instalacji tego typu można zastosować jedną antenę szerokopasmową skierowaną

na nadajnik znajdujący się na Suchej Górze, a drugą kierunkową UHF sierowaną na

nadajnik Polsatu w Krośnie ?

Wszystko się da zastosować. Jednak anteny szerokopasmowe są przygotowane do odbioru polaryzacji poziomej, a tu na VHF-ie masz polaryzację pionową. Zalecałbym jednak osobne anteny.

 

Co do Polsatu to będzie potrzebna jakaś większa antena, bo Polsat nadaje z mocą 1kW z niskiego obiektu. Możliwe, że będzie potrzebny przedwzmacniacz.

 

Odnośnie TVP Info/Rzeszów to tak nie odbierzesz z nadajnika na Suche Górze. Program ten jest nadawany w cyfrowo więc potrzebny będzie tuner dvb-t. Na razie wystarczy taki który obsługuje MPEG2, ale nie wiadomo kiedy zmienią na MPEG4 (kiedyś na pewno) i wtedy już będzie potrzebny tuner dvb-t MPEG4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką i konkretną odpowiedz ,do tego z moich okolic :smile:

Wszystko się da zastosować. Jednak anteny szerokopasmowe są przygotowane do odbioru polaryzacji poziomej, a tu na VHF-ie masz polaryzację pionową. Zalecałbym jednak osobne anteny.

Dotychczas używałem anteny szerokopasmowej i jakość obrazu TVP1 jak i TVP2 była zadowalająca,problemem był jedynie Polsat.

Jeżeli zdecydowałbym się jednak na zastosowanie szerokopasmówki AS-8 do odbioru TVP1,TVP2 i dodatkowo kierunkowej UHF ATV 16/21-60 skierowaną na nadajnik Polsatu

To :

- jakiej zwrotnicy do połączenia sygnałów mogę użyć ?

- czy w obydwu antenach można zastosować jedynie symetryzatory,

a sygnał wzmocnić pomiędzy zwrotnicą a rozgałęźnikiem ?

- jakiego wzmacniacza użyć,biorąć pod uwagę to,że instalacja będzie musiała

dostarczyć sygnał naziemny i satelitarny do pięciu odbiorników ?

 

Dodam również,że łączna jej długość to ok. 50 metrów .

Odnośnie TVP Info/Rzeszów to tak nie odbierzesz z nadajnika na Suche Górze. Program ten jest nadawany w cyfrowo więc potrzebny będzie tuner dvb-t. Na razie wystarczy taki który obsługuje MPEG2, ale nie wiadomo kiedy zmienią na MPEG4 (kiedyś na pewno) i wtedy już będzie potrzebny tuner dvb-t MPEG4.

To na razie sobie odpuszczę.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem bo nie wiem czy jest sens kupowac antene dvb-t pokojowa np http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=105&id=602? Mieszkam na Dolnym Mokotowie i nie wiem czy da rade cos zlapac?

 

Na paczke TVP szanse masz, to w koncu 3-4km pytanie czy Palac widzisz ? No i kaplica jak przeniosa do Raszyna.

Ja 300 metrow do Palacu odbieram paczke TVP na koncentryku bez anteny :)

 

Jednak na dzis lepiej zewnetrzna o ile masz mozliwosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas używałem anteny szerokopasmowej i jakość obrazu TVP1 jak i TVP2 była zadowalająca,problemem był jedynie Polsat.

Jeżeli zdecydowałbym się jednak na zastosowanie szerokopasmówki AS-8 do odbioru TVP1,TVP2 i dodatkowo kierunkowej UHF ATV 16/21-60 skierowaną na nadajnik Polsatu

To :

- jakiej zwrotnicy do połączenia sygnałów mogę użyć ?

- czy w obydwu antenach można zastosować jedynie symetryzatory,

a sygnał wzmocnić pomiędzy zwrotnicą a rozgałęźnikiem ?

- jakiego wzmacniacza użyć,biorąć pod uwagę to,że instalacja będzie musiała

dostarczyć sygnał naziemny i satelitarny do pięciu odbiorników ?

Jeśli byś zastosował te dwie anteny to zwrotnicę np. ZWP-12 1-33/42-60.

Jeśli byś miał trzy anteny (osobna dla VHF) tak jak Ci polecałem to zwrotnica np. ZA 2 1-12/21-39/40-69/75.

Trudno znaleść jakąś zwrotnicę która by przepuszczała kanał 42 (dla dvb-t) z anteny skierowanej na Suchą Górę. Jak by Ci zależało na takiej zwrotnicy to zamów sobie u Wadiego z Kutna.

W antenie skierowaną na Suchą Górę nie zakładaj przedwzmacniacza, a dla Polsatu wielce prawdopodobne, że będzie potrzebny.

Jeśli chodzi o antenę dla Polsatu to możliwe, że będzie potrzebna jeszcze większa np. ATX-91. I zalecałbym abyś ją umieścił najwyżej jak tylko możesz na dachu.

Kabel ze zwrotnicy puść sobie przez modulator tunera satelitarnego, a następnie zastosuj rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów.

Jeżeli mogę to chciałbym pomęczyć jeszcze kilkoma pytaniami.

 

Czy wykonanie instalacji według poniższego schematu zapewni mi odbiór dowolnego programu naziemnego

i jednego (wspólnego) programu satelitarnego w gniazdkach 1-5 ?

 

Drugie pytanie -muszę doprowadzić zasilanie do przedwzmacniacza anteny kierunkowej.

Jak to zrobić aby zasilacz znajdował sie wraz z rozgałęźnikiem,zwrotnicą,sumatorami w skrzynce rozdzielczej zaznaczonej

kolorem czerwonym na schemacie.

 

Trzecie pytanie - czy mając dekoder Echostar DSB 717 muszę dodatkowo zastosować modulator ?

 

schemat_.gif

 

Zwrotnica ZWP-12 1-33/42-60

Sumator telwizyjny ST 1-60

Sumator sygnałów TV/Sat DC-009 Terra

Rozgałęźnik TV sześciodrożny R-6 Signal

Rezystor obciążeniowy (F) blokada DC, 75 om

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie pytanie -muszę doprowadzić zasilanie do przedwzmacniacza anteny kierunkowej.

Jak to zrobić aby zasilacz znajdował sie wraz z rozgałęźnikiem,zwrotnicą,sumatorami w skrzynce rozdzielczej zaznaczonej kolorem czerwonym na schemacie.

Najlepiej wstawić zwrotnicę zasilania między zwrotnicę antenową a sumator.

Może to być coś takiego - zwrotnica znajduje się we wtyczce. Jednak uważam, że te wtyczki są "badziewne" i lepiej zastosować jakąś osobną zwrotnicę, np. taką. Do niej oczywiście trzeba doprowadzić zasilanie z zasilacza (taki jak w poprzednim linku, tylko wtyczkę Jack trzeba dorobić). Zasilacz może być podłączony w dowolnym miejscu mieszkania i kabelkiem doprowadzone zasilanie do skrzynki.

 

Trzecie pytanie - czy mając dekoder Echostar DSB 717 muszę dodatkowo zastosować modulator ?

 

Tak. Można kupic gotowe urządzenie lub zerknąć do działu FAQ, opisałem tam jak to zrobić "domowym sposobem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wstawić zwrotnicę zasilania między zwrotnicę antenową a sumator.

Nie wiem czy dobrze główkuje,ale jak wstawię zwrotnicę zasilania między zwrotnicą antenową a sumatorem TV to napięcie

z zasilacza popłynie również na antenę szerokopasmową ?

Nie byłoby lepiej wpiąć zwrotnicę zasilania między zwrotnicą antenową a anteną kierunkową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj specyfikację zwrotnic antenowych. Mają one możliwość przepuszczania lub nieprzepuszczania napięcia. Ustawia się to przez zwarcie lub rozłączenie drucików - także przez jedno wejście może być przekazywane napięcie, a praz drugie już nie.

Oczywiście możesz wstawić separator przed zwrotnicą o ile zwrotnica będzie wewnątrz pomieszczenia. Jednak zwrotnice antenowe najczęściej montuje się tuż przy antenach, na maszcie antenowym, wtedy do budynku schodzi jeden kabel zamiast dwóch, trzech czy więcej.

Sam mam zwrotnice przy antenach i zamiast czterech kabli do wewnątrz wchodzi jeden i tam jest rozdzielany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam takie pytanie. Na zwykłej antenie szerokopasmowej (siatce) odbiór TVP 1, TVP 2, TVP Info jest można powiedzieć bardzo dobry.

Natomiast na kanałach Polsat i TVN nadawanych praktycznie z tego samego kierunku obraz śnieży, dźwięk jest dobry. Czy jest sens zamienić siatkę na np. antenę szerokopasmową ASR-860/P25 lub inną szerokopasmową, żeby odbiór programów był lepszy? Istnieje możliwość zainstalowania tylko jednej anteny. Osobiście nie instaluję tego u siebie, bo mam jedną z Platform Cyfrowych, ale przecież komuś trzeba pomóc. Dzięki z góry za wszelkie wskazówki dotyczące wyboru jak najlepszej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...