Skocz do zawartości

Jaki kupić tuner DVB-T2/HEVC?


andyg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra wiadomość dla osób planujących nabyć TechniSata HDT4. Będzie dostępny od połowy października, cena znacznie lepsza niż zapowiadano na początku - przypuszczalnie będzie to 389 zł.

RWT DTV-421T trafił na stół testowy, póki co trafiliśmy małego babola w nagrywaniu - niekiedy odbiornikowi tak się nagrywanie spodoba, że nie chce przestać :wink: Musimy sprawdzić, czy to wina użytego dysku, czyli problem jest po naszej stronie, czy taka mała wpadka, ale zajmę się tym szczegółowo dopiero w przyszłym tygodniu. Oprogramowanie jest z 17 września, czyli świeżutkie. Jeśli ktoś DTV-421T już nabył i może to sprawdzić, to do czasu, do kiedy my nie rozpracujemy sprawy - można się podzielić własnymi spostrzeżeniami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszym artykule na satkurier.pl zakup tunera dvb-t jest bez sensu. Jak TVP wypadnie z 1 muxu to jedyne w co należy się zaopatrzyć to tuner combo z dekoderem NDS Videoguard aby móc odbierać TVP z satelity a resztę z dvb-t. I może o to chodzi?

Mr Orbita - czy dostępne już są na rynku tunery combo z NDS Videoguard?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie nie ma żadnych tunerów z NDS VideoGuard, nie wspominając nawet o combo. Niektóre firmy mają jedynie nieoficjalne wsparcie NDS w oprogramowaniu UCAS, ale pomijając fakt, że jest to dorobione do oprogramowania całkowicie nieoficjalnie i nie jest to certyfikowane (i nie będzie) przez NDS, to nie ma żadnej gwarancji, że karty TVP będą działać. Pisałem to tu: viewtopic.php?f=29&t=11481&start=0#p260447

Oficjalne, certyfikowane odbiorniki dla TVP z NDS VideoGuard będą pod koniec roku, a combo - w styczniu 2010. Zakup wcześniej odbiornika mającego wsparcie NDS w "lewym" sofcie - proszę bardzo, ale jak coś nie będzie działać później, to żal tylko do samych siebie.

 

Co do newsa - niestety, ale jak tak ma to wyglądać, to producenci sprzętu i sprzedawcy dadzą sobie w końcu spokój. Tu ludzie na głowie stają, żeby ściągać i testować sprzęt, a decydenci zamiast przyśpieszać temat, wymyślają coraz to nowe sposoby blokowania i opóźniania cyfryzacji. Jeśli multipleksy zostaną wyłączone do czasu startu, to z ofert sklepów znikną odbiorniki DVB-T, bo jak sprzedawać produkty, które nie odbierają nic, a to, co będą odbierać w przyszłości - nie jest jasne? Jeśli to nastąpi to mówię wprost - cyfryzacja jest na dobre kilka miesięcy skutecznie ubita.

 

Ci, którzy odbiorniki już kupili - jeśli przekaz zgaśnie - też będą w niekomfortowej sytuacji, bo zakupiony sprzęt przez kilka kolejnych miesięcy będzie się kurzyć na półce... Pozostaje podziękować wszystkim, którzy do ew. blokady się przyczynili - brawo.

 

Mam nadzieję, że TP EmiTel będzie zainteresowany ew. kontynuacją emisji testowych jeśli tylko otrzymają pozwolenie od UKE, do czasu aż nadawcy i decydenci ustalą jakąś spójną wizję startu I multipleksu.

 

Jednocześnie z przykrością stwierdzam, że sprawdzają się moje słowa z 2007 roku - emisja testowa może zostać wyłączona i przez jakiś okres czasu (tzw. czarny scenariusz) nie będzie żadnego przekazu DVB-T w Polsce, a my nic na to nie możemy poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to Pana nie rozumiem. Po co Panu tuner combo? Zanim wyłączą nam analog napewno TVP będzie obecna przez DVB-t, więc po co tu odrazu zamieszanie z dekoderrem combo skoro pan to chyba nie ma szczęścia do dekoderów......

Żadne zamieszanie :-) Po niepowodzeniu zakupu Neotion Np4 i Fergusona postanowiłem poczekać na rozwój sytuacji i pojawienia się większej oferty tunerów dvb-t, nawet upodobałem sobie Technisata... Dodam, że nie mam możliwości podłączenia się do kablówki a i pomysł zakupu jakieś platformy sat. jakoś mi nie pasował bo nie chciałem inwestować w abo... Analog także nie wochodzi w grę bo na zwykłej antenie na LCDeku obraz nie zachwyca. Już "miałem się witać z gąską" (Technisat po testach w dobrej cenie) a tu news, że w 1 muxsie ma nie być TVP.... a ponadto możliwa jest całkowite czasowe zaprzestanie nadawania... zatem jedynym sposobem to zakup satki combo i czekanie na rozwój platformy TVP i rozwój sytuacji w dvb-t- brak abo jest dodatkową zachętą jak i możliwośc odbierania kanałów niemieckich... ale jak pisze Mr Orbita znów trzeba czekać.... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO tak tylko mając nawet den dekoder combo nic to panu nie da skoro, na niby platformie TVP nie ma jeszcze polsatów i tvnów, a pewnie i koszt takiego urządzonka jest niezły,myśle że 1tyś minimum, więc może pan kupić sobie polsat pakiet mini i za ten tysiąc oglądać te kanały co są naziemnie przez 8.5 roku prawie(1000,00/9,99zł=ok 8 lat :)

A chyba każdy z nas kto kupił dekoder DVB-T liczył się z tym że na początku mogą być problemy z odbiorem , dekoderem i resztą. Dla mnie to bicie piany jest, TVP na pewno będzie w DVB-T, kwestia czasu.

Osobiście mogę dodać że mam MAXIMUM i jestem zadowolony z niego:) i szczerze polecam jak ktoś się chce w to bawić, ale zabawa na razie jest droga :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście moje słowa nie stały się rzeczywistością i 1 Mux ruszył zgodnie z planem wraz z emisją TVP. Jednak jednocześnie wyłączyli emisję dvb-t w Krakowie.

@Mr Orbita, czy w związku z tym zanichacie testowania tunerów dvb-t czy też testowanie przenosicie w inny rejon kraju, tam gdzie 1 mux jest nadawany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły nt. sytuacji w Krakowie są na portalu w newsie https://satkurier.pl/news/49795/dvb-t-po ... kowie.html oraz na forum w temacie o Krakowie ;) Nieco niżej w tym dziale ;) Testy będą do 2 listopada, a co później - ciężko powiedzieć. Jeśli nadajnik zostanie ponownie wyłączony, to testy odbiorników będą mocno utrudnione oczywiście, ale mamy kontakty operacyjne w kilku innych miejscach w Polsce, więc jakoś sobie będziemy próbowali radzić. Zresztą tak naprawdę to nie ma dużej tragedii dla nas jako dla redakcji. Kto był na SAT Kraku w ubiegłym roku zapewne pamięta co tam było prezentowanego. Firma Diomar prezentowała sprytne multipleksery pozwalające na stworzenie sztucznego DVB-T po kablu przenosząc paczkę kanałów z satelity. Jak nie będzie wyjścia to pozostanie nam coś takiego zakupić i zrobimy sobie sami multipleks DVB-T o dowolnej zawartości w redakcji :P Tak więc o redakcję martwić się nie trzeba ;) Gorzej mają Ci, co sprzęt kupili, bo wszystko wskazuje na to, że już więcej nie uda się przedłużyć testów i raczej Kraków zostanie bez DVB-T :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena dekoderów wg. Ministerstwa Infrastruktury

 

"Ministerstwo szacuje, że Koszt takiego urządzenia będzie plasował się w przedziale 210-280 zł. Przewiduje się jednak, że cena ta będzie stopniowo spadać w związku z uruchomieniem masowej produkcji."

http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/zaplacimy-280-zl-za-dekoder,1382724

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opticum FT14p będzie faktycznie odbiornikiem SD (w każdym razie póki co kanałów HD i tak nie ma w ofercie DVB-T), jego cena ma wynieść ok. 220 - 250 zł, będzie dostępny pod koniec listopada (przy dobrych wiatrach może wcześniej).

Globo szykuje też jeden model Combo (TS9600), cena ma być zaskakująco dobra, ale szczegółów brak.

 

TechniSat HDT 4 oprócz ceny ok. 389 zł nic nie wiadomo nadal, pracują nad poprawkami w oprogramowaniu.

 

Jednocześnie na SAT Krak 2009 trzy modele odbiorników DVB-T zaprezentowała grupa Satmedia. Jeden z nich to konstrukcja od General Satellite, a drugi jest oferowany na rynku estońskim, ale nie mam konkretów co do marki. Wszystkie trzy mają już polskie OSD i przygotowane polskie czcionki w teletekście (brak EPG, więc jak z EPG nie wiadomo w tej chwili). Ten "estoński" (DVB-T/MPEG-4/HD) ma być w cenie poniżej 300 zł i pojawi się przypuszczalnie do końca roku (ale jest to bardzo prosta konstrukcja, nie spodziewajcie się cudów za grosze!). Wszystkie trzy modele mają mieć możliwość nagrywania po USB, General Satellite będzie mieć gniazdo Ethernet, "estoński" - czytnik kart Conax.

 

Kochani, jeśli to co piszę wyżej sprawdzi się, to do końca roku szykuje się nam piękny wysyp nowych modeli odbiorników dla naziemnej cyfrówki i na drugi etap uruchamiania multipleksów ceny sprzętu powinny być już znacznie bardziej przyzwoite! Tak jak pisałem kiedyś - ceny lecą w dół i do czasu wyłączenia analogu odbiorniki będą już w naprawdę przystępnej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Witkosz - nie, będzie to jakiś nowy model, z inną obudową; mam gdzieś fotki z wystawy, spróbuję je namierzyć ;)

 

@dragon25 - nie dawać linków do Allegro; co do samego odbiornika (w sumie to karta na USB pod komputer) to moje zdanie jest takie, że się nie opłaca - cena trochę wysoka, a o MPEG-4 ani słowa. Rozejrzyj się za X3M TU1100R albo nawet HU2200 - widziałem na Allegro ceny niższe, niż tego co podlinkowałeś, a do tego oprócz cyfrówki ma analog i wejście sygnału Audio/Video z zewnętrznego źródła (może robić za grabber).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Witkosz - Na targach nie było Fergusona, ogólnie raczej na bardziej szczegółowy test raczej się nie zanosi, bo niestety za kilka dni z DVB-T się w Krakowie pożegnamy. Ale zobaczymy... Cena faktycznie dobra - teraz właśnie tyle będą kosztować odbiorniki DVB-T. Ceny idą w dół. To, że tak się stanie było od początku oczywistą oczywistością ;) Ale jak zwykle przypominam - nie spodziewajcie się cudów w produktach o niskiej cenie! On ma po prostu działać, żadnych bajerów.

 

@dragon25 - w specyfikacji nie ma słowa o MPEG-4, więc sprawa jest prosta: jeśli znajdziesz odpowiednie kodeki i zmusisz tą kartę do pracy na nie oryginalnym oprogramowaniu (DVB Dream, AltDVB), to będzie działać. Zależy jak bardzo umiesz kombinować, przypuszczalnie da się to zrobić, ale nie na oryginalnym oprogramowaniu. Kolejność działań: zainstalować sterowniki (tylko sterowniki bez softu!), dograć przykładowo DVB Dream i pomodlić się, oby to chodziło na sterownikach BDA bez udziwnień ;) Wtedy się uda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 1: Dodatek do nboxa nie ma kosztować 150 zł, co błędnie zakładasz, a od 150 zł do 250 zł, jak będzie 250 zł, to także będzie tańszy od Neotiona?

Moje założenie okazało się słuszne, mam oficjalne info, koszt USB sticka będzie wynosił 129 zł :)

Dla porównania moduł Neotion FTA NP4 MPEG-4 tzw. proteza - 195 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego wynika? Sprzęty nie są porównywalne, bo służą do różnych zastosowań. Neotiona do nBoxa nie wsadzisz, a sticka nie wsadzisz do TV z modułami CI. X3M TU1100-R jest po 119 zł - 10 taniej i potrafi to samo co stick do nBoxa. Do tego jest bardziej uniwersalny, bo działa na każdym komputerze, a komputerów jest więcej niż nBoxów. Tylko nadal z tego nic nie wynika, bo jak ktoś ma nBoxa, to mu X3M się nie przyda. Każdy kupuje to, co potrzebuje. Natomiast co do samej ceny: opłacalne. Na szczęście nie przesadzili z ceną, bo jak pisałem wcześniej - stick/dongle do nBoxa od strony technicznej jest zbliżony do odbiorników DVB-T USB do komputerów. Z ciekawości jak sticki się pojawią sprawdzę, czy da się je uruchomić na komputerze oraz w drugą stronę - czy nBox obsłuży tylko sticka sprzedawanego przez n, czy też inne tunery DVB-T/USB - zależy jak to jest zrobione od strony oprogramowania ;)

 

Jak już mi się temat w oko rzucił: TechniSat wprowadzi oprócz HDT4 drugi model odbiornika DVB-T. Będzie to DiGYBOXX T4. HDT4 ma być za ok. 389 zł i to będzie produkt tańszy, a DiGYBOXX T4 ma być bardziej High Endowy (w założeniu) i ma kosztować 499 zł.

 

Chodzą też słuchy, że różni producenci TV szykują do końca roku desant modeli TV z wbudowanymi tunerami MPEG-4, więc jak ktoś szykuje się na zmianę wysłużonego TV, to zakup nowego z wbudowanym dekoderem MPEG-4 już w środku - to najlepszy wybór. Pilnujcie tego przy świątecznych zakupach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr Orbita - poproszę o garść informacji na temat nowego tunera Maximum T-102 FTA. Brak wyjścia component jest chyba jedynym mankamentem... Co do High-endowego charakteru Digyboxxa to na oko bym mocno polemizował ;-) Jeżeli HDT4 bedzie stabilnie działał to po co przepłacać za wejście na kartę Viaccesa? Chyba, że Digyboxx ma jakieś ukryte zalety, jak np. nagrywanie czy super procesor czy animowane menu w HD???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-102 FTA z wad póki co teletekst bez polskiej czcionki, nie obsługuje nagrywania (ma USB, ale tylko przeglądanie zdjęć i odsłuch muzyki), zostały też jakieś drobne literówki w menu, ale na dniach ma być nowy soft. Działa stabilnie. Dziwnie zachowuje się w przypadku gdy nadawca zmienia dynamicznie format obrazu z 4:3 na 16:9 i na odwrót. Przy każdej takiej zmianie na chwilę odbiornik daje czarny ekran. U nas w DVB-T tak miesza TVN. W efekcie przy reklamach, które są raz w 4:3, a raz w 16:9 odbiornik przy każdej zmianie po stronie TVN-u wrzuca czarny obraz. Przy wyjściu z teletekstu też na chwilę ucina odbiór - niby w tle podczas przeglądania teletekstu jest dźwięk, ale jak wychodzimy z TXT - dźwięk ucina - jakby od nowa się przełączał na ten sam kanał, choć już jest przełączony. Ogólnie to jednak detale. Działać - działa.

 

HDT4 ma czytnik Conax, a DiGYBOXX T4 nie ma żadnego czytnika, więc nie wiem skąd ten Viaccess :P DiGYBOXX T4 nie obsługuje nagrywania (jest USB, ale póki co nie zauważyłem, żeby miało jakąkolwiek funkcjonalność - po prostu jest i nic z tego nie wynika - muszę zapytać się w TechniSacie jakie są plany z tym USB), super procesor - raczej nie, animowanego menu tym bardziej - OSD jest identyczne jak w innych TechniSatach - szare tło z czarną czcionką, dość monotonne. Gdzie więc ta High Endowość ma się przejawiać? Pod maską DiGYBOXX-a T4 zastosowano zaawansowane układy odpowiadające za obróbkę i skalowanie obrazu. Dzięki temu obraz z kanałów DVB-T wygląda świetnie, można śmiało powiedzieć, że lepiej niż u konkurencji (ale to nie moje słowa - ja mam słaby wzrok ;) ). Póki co po testach mogę powiedzieć, że potrzebne są jeszcze drobne poprawki w OSD (trzy elementy są nieprzetłumaczone) i brak polskiej czcionki w teletekście. Samo działanie - stabilne, podczas testów nie udało mi się go zawiesić.

 

PS: Zaczynam się poważnie zastanawiać, czy TXT jest w tej chwili w ogóle dobrze nadawany, bo co odbiornik, to jest ten sam problem z polskimi znakami - albo taki zbieg okoliczności, albo jest coś nie tak z identyfikacją języka w strumieniu. Chętnie bym to sprawdził, ale już nie mogę - koniec DVB-T w Krakowie. Ogólnie nie mam już możliwości testowania czegokolwiek z DVB-T (przynajmniej nie na "normalnym" strumieniu, bo być może zrobimy sobie sztuczny DVB-T po kablu na potrzeby testów, ale to nie będzie to samo, co badanie w naturalnych warunkach), więc od teraz musicie radzić sobie sami :P W SAT Kurierze 12/2009 pojawią się jeszcze opisy T-102 FTA i DiGYBOXX-a T4, bo to udało się zrobić przed wyłączeniem przekazu.

 

Z nowości: szykują się dwa nowe odbiorniki DVB-T w dobrej cenie. Oznacza to, że łącznie razem z Opticumem FT14p i nowościami od grupy SATMEDIA będziemy mieli 6 nowych modeli, przy dobrych wiatrach może wszystkie pojawią się do końca roku, chociaż wiele zależy od tego, czy wreszcie zostanie wybrany operator I multipleksu, pojawi się łaskawie EPG i zacznie to być nadawane tak jak ma być docelowo, bo producenci mają już dość robienia ciągłych poprawek w softach przy każdym nowym wymyśle nadawców. T-102 FTA miał świetny soft, to pod koniec października EmiTel pomieszał coś przy dosyle i T-102 FTA zaczął przycinać obraz. Trzeba było znowu poprawki softu robić (już jest OK - producent zareagował natychmiast). To wcale nie jest zabawne - takie mieszanie utrudnia/uniemożliwia wprowadzanie jakichkolwiek nowych produktów...

 

EDIT: Jubileuszowy post numer 6666 :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...