Skocz do zawartości

Jaki kupić tuner DVB-T2/HEVC?


andyg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem tu gdzieś, że miał jakość 43% i stabilny odbiór... Nie wierzę.

Jeśli chodzi o odbiorniki GI T/S 870 CRCI, to jakość sygnału pokazują niemal identycznie, a miałem "w ręku" kilka różnych sztuk ;)

Stabilny odbiór miałem też np przy 37 - 40 % jakości ale tylko na kanałach niemieckich nadawanych w MPEG-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne osiagi mojego Fergusona 8200.

kanaly TVP - sila 96-98% - jakosc 98-100% Odleglosc do raszyna(Lazow) w prostej lini ok 20 km - co ciekawe antena wykierowana na PKiN wiec kat jest jakies 60stopni.

osiagi POT - sila 38-45 % - jakosc ok. 70%.

Niestety sygnal Polsat Sport HD zakodowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co można, to poszerzać strumień

Jakie "poszerzać"? Masz szerokość pasma i na niej wyliczone albo 7 SD MPEG-4, albo 4 SD MPEG-2. Można szaleć np.: z modulacją przechodząc na 64QAM i na tym zyskując dodatkowe Mbit/s (pisałem o tym, wklejałem nawet tabelę z przeliczeniami), ale ilość kanałów jest ustalona. Nie ma żadnego "upchnąć" - obydwie wartości dla MPEG-2 i MPEG-4 są wyliczone i zbadane i dla takich ilości zachowana jest (conajmniej) jednakowa jakość. Teraz w testach jest sytuacja wyjątkowa, bo połączono SD z HD. Czy 4 SD + 1 HD to dobry przelicznik to już sprawa dyskusyjna, aczkolwiek z komentarzy na forum w różnych miejscach wynika, że do jakości TVP HD przyczepić się nie można (zależy jeszcze od materiału jaki emitują), SD wymagają pewnych poprawek, ale w cuda też nie wierzę - przykładowo TVP Info jest po prostu ogólnie kiepsko nadawany i jest tak samo w przekazie satelitarnym na Astrze. Mimo dużego bitrate to co wychodzi z TVP ma jakby rozmyte krawędzie, słabą ostrość - tak jest i koniec.

Pewnym [ale b. zamożnym] wyjątkiem są tu Niemcy, którzy na niektórych kanałach oferują nie żadne tam [pseudo] HD, tylko SD ze strumieniam 8 Mbit/s i oczywiście w mpeg2.

8Mbit/s nie w DVB-T, a na satelicie. Niemcy są świetnym przykładem jak ubić DVB-T. Oferta na satelicie przebija DVB-T w każdym zakresie - jakości, ilości kanałów, dostępności, kosztów (niewielka różnica). Do tego jest tak ciasno (za dużo nadawców, za mało miejsca), że kanały w niektórych muxach muszą dzielić czas antenowy między sobą. Niemcy zaraz po Wielkiej Brytanii są drugim krajem, gdzie na poważnie testuje się DVB-T2 - a przecież DVB-T/MPEG-2 jest "takie świetne".

Niemieckie mpeg4? No, tak, jasne, jasne, przy wysokim strumieniu zaczyna to JAKOŚ wyglądać.

Niemieckie MPEG-4? Gdzie znaczy się, bo poza Kabel Deutschland nikt tak nie nadaje (swoją drogą Kabel Deutschland to wzór jakości MPEG-4 i to wcale nie przy dużym bitrate - RedXClub są nadawane ze średnim bitarate 1,36 MBit/s i są to kanały erotyczne, więc dużo ruchu na ekranie - jakość wśród erotycznych nie do pobicia, gdyby podkręcili do 2 MBit/s to już byłaby rewelacja).

Szybkie obliczenia: 2 Mbit/s x 7 kanałów = 14 Mbit/s (+ załóżmy 2 Mbit/s na fonię i dodatkowe dane dla kanałów licząc łącznie), czyli jest jeszcze spory limit - w Polsce w DVB-T można śmiało dać większe bitrate - pałeczka jest po stronie nadawców. Podobnie n w MPEG-4 rzadko przekracza 2 Mbit/s. Dodatkowo mamy przecież multipleksowanie statystyczne, więc chwilowy bitrate może wynosić więcej niż wartość średnia jeśli jest taka potrzeba. W praktyce bitrate w DVB-T/MPEG-4 i tak byłoby lepsze od wielu polskich kanałów w MPEG-2 z satelity.

Generalnie zgadzam się, że przy jakości 60% i mniej nie ma co marzyć o odbiorze bez przycięć.

Pisałem już o tym - nie można porównywać wskazań procentowych pomiędzy tunerami, bo te wartości nie są zestandaryzowane i każdy odbiornik interpretuje to inaczej. Nie dość, że 43% jest realne to być może dało by się zejść niżej, bo to zależy od odbiornika i to wcale nie oznacza, że ten co zjechał niżej ma lepszą czułość głowicy - po prostu 43% tam może być tym samym co 60% gdzieś indziej.

 

Panie Orbita, ja pisałem o zwiększaniu strumieni OGÓLNIE (w zasadzie wybiegając nawet poza obecne standardy emisji), a nie dziadowskim dvb-t! :) Być może zostałem źle zrozumiany.

A inna rzecz jeszcze, że nawet w obrębie dostpnej szerokości strumieni nadawcy krajowi nadają z węższymi strumieniami. Czemu i po co? Może te skompresowane przekazy używane są jeszcze do innych celów, wymagających właśnie węższego strumienia? Nie wiem..

To samo w kwestii 8 Mbit/s - jest jasne, że miałem na myśli przekaz satelitarny.

Jeśli chodzi o odbiorniki, zgoda. Producent MOŻE inaczej przeliczać poziomy sygnału i bery.

 

Pisze Pan: "Mimo dużego bitrate to co wychodzi z TVP ma jakby rozmyte krawędzie, słabą ostrość - tak jest i koniec." - tu nie chodzi tylko o rozmyte krawędzie ale o paskudne efekty kompresji. A czemu np. krawędzie rozmywają? To proste - taki sygnał kompresuje się ŁATWIEJ i SILNIEJ. Podobnie jest z odszumianiem przed skompresowaniem, z ograniczeniem rozpiętości tonalnej (wypalanie bieli i czerni - częste zwłaszcza w emisji SD). Ogólnie obraz "wylizany", odrealniony. To właśnie takimi metodami mpeg4 góruje [pozornie czesto] nad mpeg2

 

"Niemcy zaraz po Wielkiej Brytanii są drugim krajem, gdzie na poważnie testuje się DVB-T2 - a przecież DVB-T/MPEG-2 jest "takie świetne". - Proszę Pana szanownego, to, że prowadzi się takie testy, to nie jest dowód na to, że mpeg2 jest tak [sarkastycznie] świetne, tylko na to, że mpeg4 jest tak naprawdę w obecnej formie nadal DO KITU :) A tak naprawdę, to potrzeby jest wyższy bitrate, jak Pan dobrze wie. Wszelkie kompresje to przecież ERSATZ!

Za to wszelkie formaty skompresowane (obraz, dźwięk) nadają się świetnie "dla ludu", bowiem ta "większość" nie zauważa braków jakościowych, baa, nawet woli takie "upudrowane" gęby i "gładki świat bez wad", co jest efektem skompresowania ;). Ważne, że obraz jest "odziarniony" i bez [wielkich] odbić. I dlatego właśnie wciska się łatwo takie niedorobione i nie wymagające wielkich skoków technologicznych standardy. Tak to już jest.

 

 

Czytałem tu gdzieś, że miał jakość 43% i stabilny odbiór... Nie wierzę.

Jeśli chodzi o odbiorniki GI T/S 870 CRCI, to jakość sygnału pokazują niemal identycznie, a miałem "w ręku" kilka różnych sztuk ;)

Stabilny odbiór miałem też np przy 37 - 40 % jakości ale tylko na kanałach niemieckich nadawanych w MPEG-2.

 

No, może przy MPEG2 to tak... I może ten producent tak przelicza bery na procenty, nie wiem.

Na odbiornikach [kilku marek], które ja widziałem w akcji, stabilny odbiór w mpeg4 przy jakości poniżej 50-60% jest zwyczajnie niemożliwy. A przy jakości 40% zaniki sygnału są nagminne i długotrwałe.

 

Aktualne osiagi mojego Fergusona 8200.

kanaly TVP - sila 96-98% - jakosc 98-100% Odleglosc do raszyna(Lazow) w prostej lini ok 20 km - co ciekawe antena wykierowana na PKiN wiec kat jest jakies 60stopni.

osiagi POT - sila 38-45 % - jakosc ok. 70%.

Niestety sygnal Polsat Sport HD zakodowany.

 

Wyniki bardzo dobre, żeby nie rzec doskonałe :) Zwłaszcza TVP, ale to nie dziwi, bo jednak z Łazów, co umożliwia z pewnością bardziej dalekosiężny odbiór. No i kanał nadawczy nieco niższy. A 70% jakości przy sygnale ca. 40% świadczy zapewne o bardzo małych zakłóceniach i odbiciach, ale być może i o wyskoiej jakości tego Fergusona! A jaka antena? Bo być moze na innej i POT byłby lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sygnal Polsat Sport HD zakodowany.

Ciekawe, czy ten kanał odbierałby z modułem CAM od Cyfrowego Polsatu i wykupionym tym kanałem za 6 zł? :>

Myślę, że to jest nie tyle kodowanie komercyjne, co po prostu celowe obcięcie dostępności. Dlatego nie będzie możliwy odbiór z żadnym modułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka mam siatkową, płytkę najsłabszą i zasilacz. odległośc ok 30 km od pałacu na południe. Anetna wykierowana w pałac.

odbiór POT 68/74 (moc/jakość)

TVP- 67/78

gdy wykieruję w łazy

POT 51/0 (brak wszystkiego)

TVP 69/53 ( brak obrazu)

natomiast po wyłączeniu zasilacza

TVP 24/62 i wszystko ok ?

Coś mało to logiczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do P. Orbity

Czy są aktualnie obserwowane zakłócenia odbioru paczki Emitela zwłaszcza TVP1 i TVPHD (przycięcia obrazu i fonii) na testowanym przez Was sprzęcie ?

Mam te problemy na Technomate 6900 Combo od ubiegłego czwartku. Być może jest to problem z testami nowego nadajnika w Łazach (Raszyn) albo problem jest już w sygnale dostarczanym do emisji.

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki bardzo dobre, żeby nie rzec doskonałe :) Zwłaszcza TVP, ale to nie dziwi, bo jednak z Łazów, co umożliwia z pewnością bardziej dalekosiężny odbiór. No i kanał nadawczy nieco niższy. A 70% jakości przy sygnale ca. 40% świadczy zapewne o bardzo małych zakłóceniach i odbiciach, ale być może i o wyskoiej jakości tego Fergusona! A jaka antena? Bo być moze na innej i POT byłby lepszy?

 

Antena kierunkowa wycelowana na PKiN ze wzmacniaczem i z multiswitchem po drodze. Niestety nie pamietam nazwy ale kupowalem ja w Dipolu wraz z antena na VHF i radiowa.

Jesli chodzi o mojego Fergusona to wydaje sie on troche ubogi w opcjach. trudno sie jest przyzwyczaic do specyficznego EPG (z pozycji info na programie nie ma rozszerzonej informacji tylko tytul i to jeszcze jesli jest dlugi to nie widac jego ostatniej czesci). Poza tym wydaje sie ok. Acha. przy rozruchu uruchamia sie dosc dlugo . Ok 3-5 sekund zanim ruszy ze standby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słówko o tunerach, a właściwie odbiorze na T-1300. Uważajcie na dźwięk! Kiedy sygnał jest słaby, zakłócany, dźwięk potrafi się zaciąć ale nie tylko to! Potrafią się też pojawić piski/skrzeki/trzaski, które są do tego stopnia głośne, że potrafią załatwić głośniki wysokotonowe w kolumnach!

Przypomina mi to g.ówniane telefony komórkowe (miałem takiego Sony'ego na przykład), które potrafią wydać z siebie taki koszmarny dźwięk w czasie rozmowy. Ciekaw jestem, czy inne tunery też mają takie niszczycielskie zdolności?

 

 

Pytanie do P. Orbity

Czy są aktualnie obserwowane zakłócenia odbioru paczki Emitela zwłaszcza TVP1 i TVPHD (przycięcia obrazu i fonii) na testowanym przez Was sprzęcie ?

Mam te problemy na Technomate 6900 Combo od ubiegłego czwartku. Być może jest to problem z testami nowego nadajnika w Łazach (Raszyn) albo problem jest już w sygnale dostarczanym do emisji.

Grzegorz

Obserwuję na swoim t-1300 dokładnie to samo odkąd przenieśli nadajnik paczki TVP do Łazów. Są jednak dni, że jest idealnie, mimo iż sygnał/jakość prawie nie zmieniają się. Mimo to podejrzewam, że winne są warunki odbiorcze, nie sposób kodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam kamyczek do ogródka Maximum T-1300. Otóż czasem dochodzi do trwałego zawieszenia dekodowania obrazu. Niestety nie jestem w stanie określić dokładnie w jakich okolicznościach. W każdym razie dzieje się tak po którejś z kolei zmianie kanału.

Objaw: zostaje sama fonia. Tuner reaguje na polecenia zmian kanałów itp. ale żeby obraz powrócił, konieczne jest wyłączenie do "głębokiego uśpienia" (migająca dioda na panelu), bądź całkowite - przez odłączenie od sieci.

Na szczęście nie zdarza się to zbyt często...

 

PS. W Warszawie testy MUX TVP z Raszyna mają potrwać mniej więcej do końca miesiąca. Potem uruchomią emisję synchroniczną z PKiNu.

 

PS2. T-1300 nie pokazuje, że Polsat Sport HD jest zakodowany, ale może... nie umie tego stwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oto mój pierwszy raport z odbioru TV cyfrowej MPEG-4

Mam od 2 dni odbiornik D-TV 401T HD z Radomia 419zł Sam odbiornik prezentuje sie dobrze Jest wyswietlacz i proste przyjazne menu.

Antena siatkowa (stara) ze wzmacniaczem zamontowana z boku domu ok 3m nad ziemią.

Miejsce odbioru powiat nowodworski, gmina Leoncin ( 50km od Raszyna i 40km od PKiN)

Odbior:

TVP-1, TVP-2, TVP-Info, TVP-HD, TVP-Sport - (k48 z Raszyna) moc 96% jakość 96% (czasem spada 96/84)

TVN, Polsat, TV4, Polsat Sport HD-zakodowany - (k55 z PKiN) moc 31% jakość 84% (wieczorem 38/84)

Odbiór tych 2 paczek jest bezproblemowy (mimo 31%!!!) nie występują ani zatrzymania ani uszkodzenia pikseli. Obraz jest czysty STABILNY, kontrast idealny, kolory naturalne. EPG działa super (tylko na kanałach TVP) na POT nie jest nadawany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze instrukcji obsługi tunera RWT 401 (http://www.rwt.pl) dochodzę do wniosku, że to prawie taki sam tuner co Fergusson 8200 HD. Takie same funkcje, takie samo menu, trochę inna obudowa i w RWT dodatkowo gniazdo RS 232. Czyżby wszyscy polscy producenci i dystrybutorzy zamawiali tunery w jednej chińskiej fabryce???? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos jak już widzę - jest nowa wersja oprogramowania do RWT, do pobrania tu: http://www.rwt.pl/index2.php?section=produkty&sub=&id=76. O podobieństwie do Fergusona już pisałem. W międzyczasie dowiedziałem się, że RWT ma osobno rozwijane oprogramowanie, dzięki temu mimo podobnego wyglądu możliwości i działanie, a także obecność błędów lub ich brak może się różnić. Póki co z tego co widzę Ferguson ma najnowszą wersję 1.2.9 (527), a RWT 1.2.9 (540).

 

Oprogramowanie ładujemy po USB oczywiście - zarówno do jednego jak i do drugiego modelu.

 

Dość ważna informacja dla posiadaczy modelu Digiality CX 501T - dla nich także jest nowa wersja oprogramowania , przy czym tu aby ją załadować - należy przesłać odbiornik do dystrybutora przez punkt, w którym się go zakupiło. Znacząco poprawiono stabilność pracy odbiornika.

 

Tyle informacji na teraz, wkrótce będą kolejne nowości 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czy ktos daje rady ogladac kanaly TVP. U mnie objawy sa nastepujace:

po wlaczeniu jakiego kanalu pojawia sie dzwiek a obraz to zawieszona jedna klatka. Potem wisi przez pewien czas az zanika. Dzwiek tez znika za kilka sekund. przy probach przelaczania nie pojawia sie obraz ani dzwiek. Sila sygnalu i jakosci skacze. Normalnie odbieraja za to kanaly z POT (z tym ze tez brak jest Polsat Sport HD). Obraz i dzwiek stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda przekaz z transmisją SFN (synchroniczną) z nadajnika w Łazach i PKIN .

Miałem problemy z odbiorem sygnału przy pomocy anteny siatkowej (POT cały czas ok)

Zmieniłem antenę na tę : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

nadaje się tylko do DVBT i uzyskałem bardzo dobry odbiór zarówno paczki Emitela i POTu sygnał 85% jakość 96% (POT 58% / 86%) 12km od nadajnika Białołęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos jak już widzę - jest nowa wersja oprogramowania do RWT, do pobrania tu: http://www.rwt.pl/index2.php?section=produkty&sub=&id=76. O podobieństwie do Fergusona już pisałem. W międzyczasie dowiedziałem się, że RWT ma osobno rozwijane oprogramowanie, dzięki temu mimo podobnego wyglądu możliwości i działanie, a także obecność błędów lub ich brak może się różnić. Póki co z tego co widzę Ferguson ma najnowszą wersję 1.2.9 (527), a RWT 1.2.9 (540).Oprogramowanie ładujemy po USB oczywiście - zarówno do jednego jak i do drugiego modelu.

Witam,

Dziś Ferguson udostępnił nową wersje oprogramowania 1.3.1(663) do modelu FT 8200 HD.

Wśród zmian między innymi rozwiązanie problemów z odbiorem zbyt silnego sygnału, który pojawił się w Warszawie po uruchomieniu nadajnika DVB-T w Raszynie (70kW ERP).

 

* poprawiono obsługę zbyt silnych sygnałów

* poprawiono automatyczne skanowanie

* dodano obsługę telegazety na złączach analogowych.

Funkcja istotna wyłącznie dla stacji czołowych !!! W menu wybierz konfiguracja -> inne -> TeletextMode.

STB oznacza obsługę teletekstu przez odbiornik (klawisz TEXT na pilocie)

VBI oznacza wyłączenie obsługi przez odbiornik - telegazeta będzie wysyłana wraz z wizją przez złącza analogowe. !!!

 

Uwaga: Po wgraniu przywróć ustawienia fabryczne !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest lepszy tuner RWT, czy Ferguson? Różnica w cenie, to raptem 10 złotych, choć ceny w porównaniu do tunerów DVB-S są kosmiczne...

Czy są tunery DVB-T posiadające timer? Chodzi mi o proste zaprogramowanie, czyli włączenia tunera o okreslonej godzinie, celem nagrania programu na stacjonarną nagrywarkę DVD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...