Skocz do zawartości

Jaki kupić tuner DVB-T2/HEVC?


andyg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

własnie testuję od kilku godzin fergusona FT8200 na nowym sofcie 1.3.1(663) z nadajnika w śremie-

poziom sygnału 80% , jakość 100%

na obu multipleksach K23 mpeg2 i K39 mpeg4

Jak na razie chodzi bez żadnych zacięć, zawieszeń i innych niespodzianek.

Obraz bardzo ładny, wyraźny, kontrastowy -lepszy niż z tunera sat.

Chociaż po przygodach z tunerami sat Fergusona nie jestem ich zwolennikiem to teraz jestem mile zaskoczony :brawo:

Oby tylko się to nie psuło jak FX-y bo serwis mają fatalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dokonałem aktualizacji softu w Fergusonie FT 8200 HD do wersji 1.3.1(663) i muszę powiedzieć, że jestem pełen uznania.

Sygnał odbieram z nadajnika ze Śremu. Do tej pory sygnał miałem na poziomie 95-99% jakość 90-98% pomimo to zdarzały się przycięcia i drobne zakłócenia.

Po aktualizacji softu sygnał spadł do 85-90% a jakość zawsze 100% - nawet nie drgnie. Od tej pory żadnego najmniejszego nawet zacięcia, czy piksela.

Tuner zaczął zachowywać się wzorowo. Dokładnie widać teraz jak działa nowy soft. Po przełączeniu na inny kanał poziom sygnału skacze na grubo powyżej 90% najczęściej ok. 95-98% jakość wtedy nie jest zbyt wysoka, po sekundzie sygnał zostaje zmniejszony do ok 86-88% a jakość skacze na całe 100% i tak już stabilnie pozostaje - krótko mówiąc rewelacja!!! :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janusz123 - już wspominałem o tym, że sprzętowo RWT i Ferguson to jest to samo. Różnią się softem. W tej chwili dwa posty nademną potwierdzają w 100% poprawną pracę Fergusonów. Przy RWT nie mogę sprawdzić silnych sygnałów, czyli nie wiem, czy ten błąd, który był w Fergusonie i został poprawiony, występował też w RWT. Istnieje takie prawdopodobieństwo, ale w Krakowie dzięki UKE mamy całe 10W mocy, więc na 50kW w Poznaniu, czy 70kW w Warszawie nie zbadam tego. Jeśli ktoś ma RWT i jest w zasięgu w/w nadajników (najlepiej dość blisko) proszę o informację, czy coś jest nie tak... Być może przedzwonię też do RWT i podpytam się ich, czy coś na ten temat wiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wgraniu softu do fergusona jest poprawa ale Polsat Sprt HD (teraz juz test) nadal przycina obraz.....

Na TVP kanal 48 jest super. Niestety po wczorajszym wgraniu nowego softu na 48 nie bylo sygnalu ale poprawilo sie po godzinie. Moze mieli jakas przerwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie odkryłem jedną bardzo głupią wadę na fergusonie FT8200HD -soft 1.3.1(663). :/

Po przełaczeniu tunera na stby przelot dla sygnału antenowego zostaje wytłumiony tak samo jak po odłaczeniu wtyczki z sieci.

Czyli oglądanie analogówki na TV po przelocie anteny przez FT8200HD może się odbywać tylko przy właczonym fergusonie bo na stby jest śnieżenie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Maximumy podnoszą mi już ciśnienie. Wiadomo coś na temat nowego softu?

Widać że Fergusonny są lepsze.

A więc POLSAT SPORT HD jak przełącze na kanał na którym jest pojawia się obraz po 5 sekundach(czemu tak wolno skoro TVP HD bajka ??)

TVP się przycina co jakiś czas, a raczej jest komunikat brak sygnału video, na pocie też się zdarza.

jakość na tvp jest na poziomie 80, a pot 70.

A ten brak sygnału video najgorszy jest na tv4 po prostu co 10 minut :(

sorki od 6:10 do 6:20 przycieło mi się 7 razy tragedia

ale chyba te t-1300 nie zdadzą egzaminu skoro już używki pojawiają sie na allegro???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do polsatu sport hd to na relooku 9000 z głowicą dvb-t też jest problem z odbiorem inne kanały chodzą w tym TVN,TV4 i polsat i paczka TVP. Myślałem że polsat sport zakończył już testy a tu widzę że nie tylko ja mam problem z odbiorem tego kanału. Na soniaku z mpeg4 też był problem ale jeszcze to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem, ale nie dostałem odpowiedzi, o timer w jakimś tunerze DVB-T. Przejrzałem całą ofertę Hollex-u i niestety tego wynalazku nie ma ŻADEN odbiornik DVB-T! Dziwne to, bo Ferguson satelitarny FK 8500 HD, a więc producent jest ten sam, ma obsługę... dziesięciu programowalnych timerów, ZA DARMO dodaje w komplecie przewód HDMI, ma 8-znakowy alfanumeryczny wyświetlacz VFD, ma menu ekranowe w wysokiej rozdzielczości (HD OSD)! Normalny szok.

A cena wyższa od FT 8200 HD tylko o 120 złotych, odejmując cenę kabelka HDMI, różnica skurczy się do ok. 70 złotych!!!

Moim zdaniem, przy tak wysokich cenach, FT 8200 HD powinien mieć chocby obsługę kilku timerów, bo bez tego taki tuner w obecnych czasach jest mało przydatny, no chyba że ktoś jest na rencie i ma czas oglądać TV na bieżąco, jak leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adi790 - z Polsatem Sport HD wszyscy mają problemy - rwanie itp. - wina nadawcy - dopiero wyżej ktoś zgłaszał to samo dla Thomsona (a niżej dla AB IPboxa 9000).

 

@Janusz123 - to, że na panelu przednim pisze Ferguson to nie znaczy, że to ten sam producent. Ferguson nie ma fabryki w Polsce, ściąga sprzęt z Azji od różnych dostawców, więc to, że w FK 8500 jest timer nie znaczy, że w FT 8200 też ma być - to odbiornik od innego producenta. To samo z ceną - różni producenci, więc różnica w cenie nie musi być proporcjonalna.

 

Wiem już na czym mniej-więcej polegała poprawka w Fergusonie - software'owo zmniejszono czułość głowicy, więc odbiór silnych sygnałów się poprawi, a słabych - pogorszy. Niestety inaczej się tego nie dało zrobić (chociaż moim zdaniem prawidłowym rozwiązaniem jest montaż tłumika na drodze jeśli sygnał jest zbyt silny, niż majstrowanie przy sprzęcie). RWT nie zamierza w tej kwestii nic zmieniać, bo jest (ich zdaniem) dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników fergusona, czy praca fergusona jest na tyle stabilna, że w dłuższym czasie nie zawiesi się?

Jeśli tuner nie ma programatora, a taki mam w nagrywarce DVD, to chciałbym pozostawić fergusona włączonego np. na noc.

Czy faktycznie przelotka antenowa podczas czuwania fergusona jest nieaktywna?

Jeżeli nowy soft tłumi sygnał antenowy, to może nie zawsze należy go instalować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelotka w fergusonie przy przełączeniu na stby zachowuje się tak jakbyś wyjął wtyczkę z sieci- czyli tłumi sygnał i widać na ekranie analogowego TV śnieżenie. Nie sprawdziłem jak było na poprzednim sofcie.

Testuję Fergusona FT8200 już 3 dni i chodzi jak burza!!!

Nic się nie grzeje i nie zawiesza.

Obraz znakomity, zacięć brak- można spokojnie na nim oglądać.

Tuner FT8200 nie ma timera jako takiego ale ma opcję rezerwowania programu z poziomu EPG- i tam można sobie podglądnąć jakie programy są zarezerwowane, kiedy się włączą i wyłączą.

Tyyyyyyylko, że na razie w DVBT Śrem EPG nie działa i ta funkcja też nie jest w stanie wystartować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam ze ferguson czasem zacina obraz na TVP HD (wczoraj mialem mozliwosc dluzszego pooglania w czasie meczu Lecha). EPG ma zbudowane dosc dziwnie i dla mnie nie jest opcjonalnie. Przy wlaczaniu na Polsat HD najpierw pojawia sie jedna wielka pikseloza co trwa 1-2 sekundy a potem juz pojawia sie obraz . Niestety czesto przycina. Jeszcze jedna drobna wada. Po wcisnieciu listy programow i wybraniu kanalu lista nie znika tylko trzeba ja wylaczyc. To lekko denerwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się głośno zastanawiam, czy te wszystkie tunery będą przydatne w przyszłości? Czytam o perspektywach rozwoju naziemnej TV cyfrowej w Europie: "Docelowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Europie jest DVB-T2. W czerwcu bieżącego roku zatwierdzono wymagania techniczne dla tego systemu. Jego formalne zatwierdzenie nastąpi jednak w przyszłym roku".

Z tego wynika niezbicie, że obecne tunery nie będą w stanie odbierać sygnału DVB-T2...

Źródło: http://www.dipol.com.pl/informator_tv-s ... 008_35.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się głośno zastanawiam, czy te wszystkie tunery będą przydatne w przyszłości?

Wszystko ma swój kres: analogowe magnetowidy, magnetofony, telewizja, modemy... Na cyfrę też przyjdzie kolej: MPEG-2, DivX ;-) itd.

 

Czy moglibyście zamieścić zrzuty ekranów z tunerów DVB-T? Ciekawi mnie, czy Ferguson ma identyczne OSD jak w wersji satelitarnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Anglicy inwestują teraz w DVB-T2, to nie znaczy że my za pięć lat zrobimy to samo. DVB-T MPEG-4 to dosyć poważna inwestycja i nikt nie zdecyduje się jego zmianę po kilku latach, biorąc pod uwagę to że już teraz niektórzy blokują powstanie dwóch multipleksów (po co nam więc więcej kanałów). Chyba, że ktoś kiedyś wpadnie na pomysł, by w czwartym multipleksie (o ile powstanie) umieścić kodowane kanały w HD. Ale przypuszczam, że wtedy dostarczać będzie również sprzęt do odbioru oferty. Jeśli nie chcesz ryzykować, proponuję za rok, kiedy teoretycznie w Polsce wejdzie DVB-T, a Anglicy będą wdrażać DVB-T2, zakupić taki tuner za granicą. Będzie pewnie kosztował około 2000 zł, ale nie wyrzucisz go za kilka lat. Chyba, że wejdziemy w inny standard niż Anglicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nowy soft tłumi sygnał antenowy, to może nie zawsze należy go instalować?

 

Fakt, że soft tłumi pozornie sygnał nie świadczy, że robi to w sposób liniowy. Obojętnie w jakim języku byśmy nie programowali i na jaką platformę, jedną z podstawowych dostępnych instrukcji, jest instrukcja warunkowa, czyli program może wykonać dany fragment kodu w zależności od zaistniałych warunków. Jeżeli soft został zmieniony właśnie w taki sposób, fakt tłumienia mocniejszych sygnałów wcale nie musi świadczyć o tłumieniu słabszych. Łopatologicznie przedstawiając taką instrukcję można by powiedzieć, że soft robi np. tak: jeżeli poziom sygnału jest większy od 90% zmniejsz do 89%, jeżeli sygnał jest mniejszy od 90% nie rób nic. Oczywiście to tylko przykład, wcale nie musi to tak być. Chcę tylko zaznaczyć, że skoro jakieś urządzenie posiada soft, który potrafi wpływać na takie rzeczy jak dopasowanie poziomu sygnału, to na pewno umie też nim zarządzać. Jeżeli jednak (jak niektórzy sugerują), została obniżona czułość głowicy, to tak naprawdę trudno mówić o tym, że został zmieniony soft (przynajmniej w sensie programistycznym), a raczej należałoby powiedzieć, że zostały zmienione pewne parametry sprzętu z poziomu softu. To, że soft Fergusona potrafi zarządzać sygnałem, można często zauważyć przełączając się na program nadawany na innej częstotliwości (kanale), np. przełączając z TVN na TVP1 - widać wtedy (przynajmniej u mnie), że od razu po przełączeniu, sygnał na starcie jest na poziomie np. 96% a jakość na 76%, po ok. sekundzie sygnał jest zmniejszany na ok. 86-88% a jakość skacze na równo 100%. Świadczy, to o tym, że soft potrafi zarządzać czułością głowicy, a nie, że została ona zmniejszona "na sztywno" o kilka punktów procentowych. Żadne spekulacje jednak nie mają tutaj sensu... Jak jest naprawdę, powinien się wypowiedzieć producent...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Fergusona od dzisiaj, programy w MPEG4 wyświetlane są poprawnie, a kanały w MPEG2 tj. Polsat, TVN i TV4 tną niemiłosiernie! Odbiór ze Śremu, siła sygnału 100%.

Powyżej były same zachwyty i takie tam, a rzeczywistość okazała się inna. Obecnie tego się nie da oglądać, obraz jest niestabilny, szatkowany jest co 4-5 sekund, a o nagrywaniu to już w ogóle można zapomnieć...

Czy to wina kodeków MPEG2, nadawcy, czy softu? Czy takie objawy ma ktoś z Państwa? Cała przyjemność, łącznie z kabelkiem HDMI kosztowała mnie niemal 600 stówek, więc chciałbym cokolwiek na tym sprzęcie obejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał na poziomie 100% to trochę dużo... Prawdopodobnie dochodzi do przesterowania. Trzeba ze strony producenta ściągnąć najnowszy soft i za pomocą pendriva zaktualizować. Soft ten niweluje problemy związane ze zbyt silnym sygnałem. Bardziej istotną rzeczą jest wskaźnik jakości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janusz123,Podaj jak daleko jesteś od Śremu z jakiej anteny korzystasz, cyfrowa TV to nie sieczkarnia trzeba spełnić pewne warunki aby odbiór był poprawny.Podaj wskazanie, siła sygnału i jakość dla multipleksu POT.

Jeśli masz w antenie wzmacniacz, zastąp go symetryzatorem lub pobierz najnowsze oprogramowanie ze strony producenta.

http://www.ferguson-digital.eu/index.php/pl/download.html?func=select&id=76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał na poziomie 100% to trochę dużo... Prawdopodobnie dochodzi do przesterowania. Trzeba ze strony producenta ściągnąć najnowszy soft i za pomocą pendriva zaktualizować. Soft ten niweluje problemy związane ze zbyt silnym sygnałem. Bardziej istotną rzeczą jest wskaźnik jakości...

Masz rację tak jak i przedmówca, po wgraniu nowego FW tuner zachowuje się zupełnie inaczej, siła sygnału zmalała do ok. 90%, a jakość sygnału 100%!!! O to mi chodziło, nic nie rwie, wielkie dzięki za pomoc. A mieszkam ok. 50 km od Śremu, antena siatkowa ze wzmacniaczem, przed wgraniem softu próbowałem sztucznie osłabić sygnał, miałem stary sumator sygnału i trochę to poprawiało, ale teraz jest znakomicie. Najgorsza jest jakość kanału TVP Sport, a TVP HD porównywalna lub taka sama jak z tunera N-ki. Szkoda, że ze Śremu nie ma EPG, bo sprawdziłbym możliwość programowania przełączania tunera o określonej godzinie. W N-ce jest to rozwiązane b. dobrze bo do czasu nagrania z EPG można "dołożyć" margnes czasowy przed i po nagraniu.

Z dotychczasowych wad:

- brak zegara na wyświetlaczu podczas czuwania tunera

- przelotka - nie sprawdzałem, ale podobno nieaktywna w stanie czuwania

- Menu i cała grafika na 40-calowym ekranie jakaś taka prymitywna, nieciekawa, a litery i cyfry są postrzępione (efekt powiększenia na duzym ekranie). Wg mnie grafika w tunerze z wyjściem HDMI powinna byc w jakości HD. Kolor niebieski jest dobry, jak w moim tunerze N-ki, ale wykonanie już nie

- jeden z przycisków na pilocie jest żółty, a na ekranie TV odpowiadający jemu kolor to... pomarańcz

 

To tyle na gorąco, jak się pobawię to podam dalsze szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wgraniu nowego FW tuner zachowuje się zupełnie inaczej, siła sygnału zmalała do ok. 90%, a jakość sygnału 100%!!! O to mi chodziło, nic nie rwie, wielkie dzięki za pomoc. A mieszkam ok. 50 km od Śremu, antena siatkowa ze wzmacniaczem, przed wgraniem softu próbowałem sztucznie osłabić sygnał, miałem stary sumator sygnału i trochę to poprawiało, ale teraz jest znakomicie.

Przy odległości 50km i mocy nadajnika Śrem ERP 50kW powinieneś uzyskać odbiór bez wzmacniacza na zwykłej antenie kierunkowej UHF.

Spróbuj zainwestować w oddzielną antenę dla DVB-T np. taką http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=102&id=418

Dobry kabel plus symetryzator bez transformatora może dać lepszy efekt, niż stosowanie wzmacniaczy, które wraz z sygnałem użytecznym wzmacniają również zakłócenia, pogarszające jakość sygnału cyfrowego. W skrajnych warunkach zakłócenia w pobliżu anteny odbiorczej powodują wzrost stopy błędów a w efekcie końcowym przycinanie obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...