Jump to content

Systemy kodowania telewizji analogowej

Recommended Posts

Boks w TVN widziałem w analogu kodowany taką planszą sygnał dostępny tylko w polsce coś takiego w sumie to nie kodowanie :D ale w kablówkach to i tak przecież cyfrowy tvn każdy ma za darmo :D

Oglądałem kiedyś analogowy TVN z satelity. Pojawiła się plansza, na której na zielonkawym tle była narysowana antena satelitarna oraz napis "mecz niedostępny drogą satelitarną". Dźwięk był odkodowany.

Z tego co kiedyś widziałem to w analogowych kablówkach które oferowały HBO możliwość odbioru mieli ci abonenci, którzy dostali odpowiednie filtry. Były one wpinane w kabel doprowadzający sygnał telewizyjny. Nie wiem czy jeszcze to jest stosowane w obecnych kablówkach.

Z tego co kiedyś widziałem to w analogowych kablówkach które oferowały HBO możliwość odbioru mieli ci abonenci, którzy dostali odpowiednie filtry.

Albo kupili je na lewo. W podobny sposób FilmNet był kodowany. Co sprytniejszy macher konstrował własnoręcznie filtr dekodujący :-)

A ja jestem ciekaw czy komuś udało się we własnym zakresie (tzn. bez dekodera i karty, zresztą chyba nikt w Polsce tego nie miał, chyba, że jestem w błędzie???) odkodowywać analogowe kanały "Sky", gdy zostały zakodowane w systemie "Videocrypt" (we wrześniu 1993, jeśli ktoś nie wie)???

Ja słyszałem, że ten system był bardzo trudny do złamania (w końcu chyba jego bezpośrednim następcą jest cyfrowy "Videoguard", więc coś w tym musi być :D ... - a może te systemy robili nawet Ci sami ludzie???), chociaż podobno istniała jakaś przystawka do komputera "Commodore 64", która potrafiła go dekodować...

P. S. Wiem, że temat może być ciut "śliski", ale w końcu żaden kanał już nie korzysta chyba z tego systemu, więc można (według mnie) o tym pisać (w ogóle jeśli ktoś zna stronki z szerszym opisem tego systemu, zdjęciami dekodera, kodera itp. byłbym wdzięczny za info)...

Sprawdziłem w Wikipedii. Dokładnie tak, jak myślisz - VideoCrypt i VideoGuard mają te same korzenie - zostały zrobione przez firmę NDS Group, które wcześniej nazywała się News Digital Systems, a jeszcze wcześniej News Datacom (w skrócie NDC). Co ciekawe, pewnie dlatego Fergusony identyfikują VideoGuard jako NDC (a nie NDS).

Włożenie karty VCII do dekodera VCI i na odwrót podobno powodowało uszkodzenie karty.

Lepiej, gdyby powodowało uszkodzenie dekodera (albo jednego i drugiego). :D

co do wkladania karty VC2 do dekodera VC1 ... wsadzalem wielokrotnie karte polskiego Filmnetu do dekodera VC1 sky i nic sie jej nie dzialo ... to chyba jakis mit ...

Może miałeś farta :)

Pamiętam, że największe problemy z kodowaniem w Videocrypt miały takie kanały jak UK Gold, MTV UK, VH1 UK, SCI-FI Channel.

Wiecznie były jakieś awarie - raz niekodowane, kodowane, awaria dźwięku, brak przekazu.

Pamiętam, że był u mnie taki sezon, że wracałem o 4:00 nad ranem do domu (lata 1997-1998) i zanim poszedłem spać to zawsze sprawdzałem wszystkie kanały z Astry i między 04:00-05:00 ciągle była awaria systemu Videocrypt na MTV UK i VH1 UK (5 minut FTA, kolejne kilka minut kodowane, następnie przez kilka minut brak przekazu, potem znów FTA...itd).

Natomiast na UK Gold awarie Videocrypt najczęściej miały miejsce w godzinach popołudniowych. Korzyść była taka z tego, że odpalałem magnetowid i wrzucałem kasetkę aby wszystko się nagrywało. :D

W przypadku częstych niekodowanych okienek Sky One i Disney Channel, mogę powiedzieć, że była to promocja ze strony Sky UK.

• 1 month later...

Obrazka nie mam, ale sytuacja jest mi znana. Puszczali TVN na analogowym tunerze. Wygląda na to, że TVN nie ma praw do puszczania meczów na całą Europę w przekazie niekodowanym i zamiast kodować przekaz jakimś systemem (najlepszy byłby Discret - można by było jakoś obejrzeć) zasłania obraz planszą "mecz niedostępny drogą satelitarną". Dźwięku nie kodują.

• 1 month later...
  • 2 weeks later...

A pamiętacie jak dawniej był kodowany naziemny Canal+ :?::?: czy to nie był czasami system SYSTER :?::?::?: znalazłem obraz kodowanego w ten sposób kanału jest to akurat Canal+ sport z analogu

f_nagrai_fa93m_d61b094b.jpg

Mam pytanie czy jakaś stacja koduje jeszcze kanały w ten sposób :?::?:

Nawet w satelitarnym analogu coś się znajdzie - Canal+ France i to z dwóch pozycji satelitarnych jest dostępny - 5W i 8W. Emisja analogowa w systemie Secam. Poza tym te kodowanie nadal jest powszechnie stosowane przez operatorów telewizji kablowych do szyfrowania emisji kanałów Canal+ ;)

Kodowanie przez operatorów kablowych jest o tyle wygodniejsze, że czasem w chwili nieuwagi pracowników stacji czołowych Canal+ można było nawet przez parę dni oglądać w sposób niekodowany. Tak było gdy posiadałem jeszcze ten kanał w swojej kablówce, ale z racji braku sensowności kodowania tego programu - w Starachowicach nie ma jeszcze oferty cyfrowej Vectry, a analogowo nie oferowano tego kanału, jego emisja była bezcelowa. Poza tym Nagravision, którym koduje się jeszcze Canal+ jest bajecznie prosty do złamania. Spokojnie można to zrobić przy pomocy zwykłej karty telewizyjnej albo jeśli ma się elektroniczne umiejętności :)

• 5 months later...

Fajnie pomyślane z tym płaceniem za wybrane pozycje. Oglądasz dosłownie tylko to za co zapłaciłeś, takie "prawie VOD". Moim zdaniem i w dzisiejszych czasach było by na takie coś zapotrzebowanie tym bardziej iż mamy kryzys i prawie u każdego można zaobserwować cięcia na budżecie przeznaczonym na gospodarstwo domowe. Płacę za ten film który chcę obejrzeć - a nie za to czego nie oglądam - i tak powinno być :D . Pozdrawiam.