Skocz do zawartości

Systemy kodowania telewizji analogowej


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poświęcić ten wątek wspomnieniom dotyczącym systemów kodowania. Jakie systemy wtedy były, czym się charakteryzowały i jak wyglądały na ekranie. Pomijamy system Eurocrypt.

Żeby było jasne: Od razu informuję, że nawet najmniejszy wątek piracki będzie od razu wycinany.

 

Pamiętam następujące systemy:

VideoCrypt I

VideoCrypt II

Nagravision

Discreto 12

SVC 31

Luxcrypt

 

Na LyngSat widziałem jeszcze system Irdeto.

 

Dziś przypomniała mi się ciekawostka odnośnie VideoCryptu. Włożenie karty VCII do dekodera VCI i na odwrót podobno powodowało uszkodzenie karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę informacji o systemie Discret, używanym na potrzeby włoskiego RAI.

 

Tak wyglądał kanał zakodowany w tym systemie:

discretoz3.jpg

 

Kodowana była tylko wizja, audio można było słuchać bez żadnych przeszkód. System Discret był używany głównie przez włoską telewizję publiczną RAI (Raiuno, Raidue, Raitre) nadającą kiedyś w przekazie analogowym, kanały szyfrowały wybrane pozycje programowe (najczęściej sport - zap wyżej, czy też filmy, a nawet bajki dla dzieci). Discret był jednym z najsłabszych możliwości zabezpieczenia sygnału z satelity.

 

Discreto 12
System kodowania podany przez autora wątku - oczywiście Discreto 12 = Discret

 

Kilka istotnych informacji o systemach kodowania w analogu można znaleźć tutaj. Szeroko został omówiony wspomniany już wyżej Syster ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne: Od razu informuję, że nawet najmniejszy wątek piracki będzie od razu wycinany.

 

Oj Wy to już naprawdę ze stołków pospadaliście. A jakie to piractwo dekodować nieistniejące systemy? Co sobie ktoś odkoduje? TVN analogowy jak zakodują? Bez przesady!!

Wracając do tematu. Jak Canal+ był nadawany naziemnie to jak kodował? Pamiętacie może? Swoją drogą (ocierając się o wątek piracki ;) ) sprzedawali kiedyś na bazarach filtry do dekodowania telewizji. W jakich systemach one działały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodowana była tylko wizja, audio można było słuchać bez żadnych przeszkód.

Według mnie fonia też była kodowana, ale mogę się mylić. Discret - najgorszy system kodowania - można powiedzieć, że kanał jest "pół-FTA". Mój brat oglądał sport na RAI Uno/Due/Tre nawet, jak był kodowany. Ale jak RAI wyłączyło analog - skończyło się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to piractwo dekodować nieistniejące systemy? Co sobie ktoś odkoduje? TVN analogowy jak zakodują? Bez przesady!!
Nagravision/Syster wciąż jest żywy w sieciach kablowych. System może i nie jest już stosowany w satelitarnym analogu, ale analogowe kablówki ciągle go używają, choćby moja. :smile:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym systemem kablówki kodują Canal+ jeśli posiadają go jeszcze z analogowych ofertach. Dlatego od czasu do czasu mogłem w tym samym miejscu oglądać Canal+ Niebieski, jeśli dekoder Cyfry+ w stacji czołowej przełączył się na inny program :) Dodatkowo nie zawsze włączali włączali u nas koder, dlatego często C+ był nawet kilka dni za darmo. W końcu w kablówce nie było możliwości wykupienia dodatkowo tego programu, więc nikt się nie przejmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Dodatkowo nie zawsze włączali włączali u nas koder, dlatego często C+ był nawet kilka dni za darmo.

Dobrze, jak tylko kilka dnia. W mojej osiedlowej kablówce Canal+ Film był kiedyś odkodowany przez 2,5 roku. Ludzie tak się do tego przyzwyczaili, że potem była wielka awantura, zresztą co się dziwić? Chyba wszyscy myśleli, że to już jest na stałe :]

Zauważyłem też, że działanie tego kodera jest uzależnione od tego, czy jest odbierany sygnał z satelity, czy nie. W czasie burzy, gdy sygnał znika, pojawi się czarny lub szary ekran, czasem też "różne" grafiki z tunera, a kiedy sygnał się pojawia, przez kilka sekund nie jest kodowany, dopiero po chwili włącza się kodowanie.

 

To ciekawe, bo w UPC C+ jest kodowany systemem, przy którym obraz przypomina negatyw (nie znam nazwy)

U mnie w ten sam sposób kodowane było HBO. Niestety pod koniec zeszłego roku ostatecznie wyłączyli je z oferty :( W sumie, to żadne kodowanie, bo przecież normalnie można oglądać, a poza tym wystarczy zwyczajnie nagrać przez kartę telewizyjną i odwrócić kolory w jakimś programie (zrobić negatyw :) ) i już mamy program "odkodowany". I to zupełnie legalnie, bo czego, jak czego, ale odwrócenia kolorów w nagranym wcześniej pliku przecież nikt mi nie zabroni :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsat w analogu puszczał dźwięk normalnie, a na zamiast obrazu widniała plansza, że nie można oglądać tego kanału drogą satelitarną, trzeba zakupić dekoder CP, albo oglądać drogą naziemną.

Wcześniej kodowali w SVC-31. Mam na VHS fragment załączania dekodera do SVC w Polsacie.

A czy wiecie, jakim systemem kodowane były przekazy TV Bryza? Obraz był w negatywie. Na pewno nie był to SVC-31.

Był to właśnie zwykły negatyw (zaznaczany jako PAL-Inverted).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...