Skocz do zawartości

DVB-T na Podkarpaciu


krzychuuu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z map zasięgu nadajników Leżajsk-Giedlarowa i Krosno Sucha Góra - na dole strony wynika, że powinieneś odebrać sygnał z Leżajska. Jednak musisz zastosować antenę zewnętrzną. Jaką będziesz miał siłę to Ci nikt dokładnie nie określi bo to zależy od warunków terenowych. Anteny do odbioru dvb-t są takie same jak do naziemnej telewizji analogowej. Najlepsze anteny to te, które mają największy zysk (bez dodawania wzmocnienia wzmacniacza jak to robią niektórzy sprzedawcy np. z Allegro). :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobrą widoczność na południe to przy dobrej antenie możesz złapać. To tylko 2 kW ale transmisja cyfrowa rozchodzi się nieco dalej. Choc z drugiej strony jeśli chodzi o HD to nie wiem (być może potrzebuje większej mocy), dopiero teraz trwają testy w kraju m.in jaki będzie zasięg.

A kto wie czy nie lepszy odbiór będziesz miał z Suchej Góry (Krosno). Jest to dalej ale moc wielokrotnie większa 18kW i wysoko umiejscowiony nadajnik praktycznie odbierany na całym Podkarpaciu (może z wyjątkiem Bieszczadów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście odbieram analog z Suchej Góry, tak samo radio jak i telewizję, TVP2 na ten przykład odbiera u mnie idealnie.

 

Zobaczymy, w każdym razie nie mam żadnego sprzętu do DVB-T, także na razie nie mam jak sprawdzić czy będzie odbiór. Jak nabędę, przetestuję.

Czekam na przynajmniej testy ze Świętego Krzyża.

 

Co do wymagań HD - To bez znaczenia. DVB-T to tylko strumień komputerowych danych, jeżeli go odbierzemy, to da się odczytać już całą jego zawartość, także czy będzie tam kanał SD MPEG2 5 Mb/s czy też Full HD MPEG-4 25 Mb/s to odbiór będzie tak samo możliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbieram telewizję naziemną analogową z nadajnika Góry Jawor (TVP1, 2 i Polsat). Nie mam dostępu do tego z Suchej Góry. Czy podczas planowanego przejścia w 201x roku z nadawania analogowego na cyfrowe wszystkie nadajniki zostaną przełączone w tryb cyfrowy?

 

Znalazlem takiego starego newsa na stronie TVP:

TVP czyni starania o uruchomienie w 2005 roku dwóch kolejnych naziemnych nadajników cyfrowych – Leżajsk Giedlarowa i Rzeszów Góra Jawor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nadajniki zostaną przełączone, ale nastąpi to stopniowo - najpierw na innych, nieużywanych kanałach pojawią się cyfrowe multipleksy, a później gdy zabezpieczony zostanie odbiór - wyłączane będą programy analogowe.

Nadajnik DVB-T w Leżajsku uruchomiono, natomiast starania TVP o testy z obiektu Góra Jawor zakończyły się najwyraźniej fiaskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na wszystkich nadajnikach cyfrowych w kraju planowane jest nadawanie tego samego "pakietu" kanałów (pomijając lokalne stacje)? Obecnie czuję się poszkodowany, gdyż niektórzy mają dostęp do TVP Rzeszów (nie wspominając o większych miastach, gdzie jest TVN, TV4 i Puls), a z Góry Jawor nadają tylko TVP1, 2 i Polsat w mono. Nie rozumiem jakie są przeszkody w uruchomieniu innych kanałów, czy nie ma więcej wolnych częstotliwości? Zawsze też można by było chyba retransmitować sygnał z innego nadajnika (nie wierzę, że z Góry Jawor nie odbierają sygnału np. z Suchej Góry).

 

Do kogo pisać w sprawie nadajnika Góry Jawor i DVB-T oraz jakie mogły być przyczyny "fiaska"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na terenach górzystych rzeczywiście są problemy z uruchomieniem nowych nadajników. Aby uruchomić nową stację trzeba pozbyć się kilkudziesięciu przemienników* w Polsce i na Słowacji. Ponieważ w wielu dolinach nie ma, lub jest bardzo zły odbiór TVP 1 i TVP 2 takie przemienniki są potrzebne.

 

Można też zmienić częstotliwości nadawania przemienników tak aby nie kolidowały z nową stacją, lecz jest to bardzo trudne i częściej będą się zdarzały zakłócenia od sąsiednich stacji, szczególnie rano i wieczorem kiedy tworzy się lekka propagacja troposferyczna.

 

Po prostu brakuje wolnych kanałów.

 

* - stacji retransmitujących

 

Jedyne wolne kanały które udało sie przydzielić, są już przypisane DVB-T. Teraz należy czekać na pierwsze decyzje w tej sprawie. Podobno pierwsze nadajniki DVB-T miały/mają być uruchomione w lecie tego roku. Oficjalne wprowadzanie DVB-T w Polsce ma ruszyć od początku 2009 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co stoi na przeszkodzie, aby:

- nadawać te same stacje telewizyjne na tych samych kanałach, na różnych nadajnikach,

- retransmitować na stacjach retransmitujących te same stacje na tych samych kanałach, jednak na innych niż w przypadku nadajników?

W ten sposób nadawane są stacje radiowe, gdzie trzy nadajniki jednocześnie nadają na tej samej częstotliwości jedną stację i odbiór jest stabilny także pomiędzy nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Przypadku radia emisja synchroniczna jest jeszcze możliwa, ale w przypadku telewizji już nie.

 

Wymagania techniczne dla stacji radiowych są bardzo ostre:

- jednoczesny dosył programu do nadajników

- precyzyjna synchronizacja czasu

- identyczny RDS

- otwarty teren

- duża odległość od stacji

niekiedy trzeba zastosować polaryzację kołową.

 

Ponadto sygnał stacji radiowej nadawany jest w modulacji częstotliwości, przez co jest odporny na zakłócenia. Częstotliwość stacji radiowej jest na tyle niska, że nie ma problemów z odbitymi sygnałami od budynków, drzew, gór..

 

W Polsce jest bardzo mało stacji, które stosują emisję synchroniczną. W sumie to jest tylko jedna, bo Radio Galicja, która nadaje sygnał z Jaworzyny Krynickiej i w Nowym Sączu. Emisja ta jest przykładem, jak nie należy nadawać programów synchronicznie. Obie stacje posiadają odmienny sygnał RDS, przez co powstają problemy z odbiorem.

 

Jeśli jedziesz samochodem w daleką trasę, a odbiór ulubionej stacji nie znika, to jest to funkcja AF która po sygnale RDS przełącza odbiór na inną częstotliwość. Przełączenie może być tak szybkie, że się tego nie zauważa i sprawia wrażenie stałego odbioru.

 

 

Telewizji analogowej nie da się zsynchronizować, ponieważ: nadaje w modulacji amplitudy, dzięki czemu zamiast 16-32MHz używa tylko 7/8MHz. Sygnał w modulacji amplitudy posiada jedną nośną. Jeśli wytłumimy tą nośną, to odbiór znacząco się pogorszy. Wytłumić ją można poprzez odbicie od bliskiego obiektu, lub też nadawanie innego sygnału (dowolnego programu, również tego samego) na tej samej częstotliwości. Jeśli zastosuje się offset, to dobry odbiór będzie tylko na niewielkim terenie, a w większości będą poziome lub skośne pasy. Jedynym sygnałem który będzie zdatny do odbioru, to fonia, która nadawana jest w modulacji częstotliwości.

 

Jedyny sposób na wprowadzanie DVB-T to stopniowe wyłączanie nadajników analogowych. Ponadto zakłócający sygnał DVB-T nie wpływa tak znacząco na jakość obrazu jak sygnał analogowy. Przykład: http://youtube.com/watch?v=GrUhEv0bjac

 

Jedynie DVB-T i DVB-H można zsynchronizować, ponieważ odbiornik traktuje to jako odbicie od lokalnej przeszkody i przyjmuje odpowiednie ustawienia dla warunków odbioru. Podobnie jest z cyfrowym radiem DRM+ (digital radio mondiale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nadajnik w Leżajsku Giedlarowej należy do firmy INFO-TV-FM. Z DVB-T nadają tam tylko TVP 1, 2, Info(Rzeszów) w mpeg2. Brak TVP Sport wbrew temu co piszą niektóre wykazy :( (leci tylko ID kanału bez treści). I co najgorsze ma nie być TVP HD podczas Olimpiady :( W ogóle o żadnych planowanych zmianach w stosunku do obecnego stanu nic nie wiedzą, czekają tylko na zlecenia a żadnych nowych na dziś nie mają.

Zatem przekierowujemy anteny na Suchą Górę :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak samo.

TVP Sport teoretycznie daje nadaje ale ja widzę czarny ekran, czasami się pojawiają tylko zielone plamki, ale to dlatego ze sygnał jest za słaby, reszta kanałów działa normalnie. Mieszkam w Pełkiniach k. Jarosławia.

 

Ale narazie się nie przejmuję tym bo nigdy szczególnie mnie sport nie interesował. Pozatym po uruchomieniu w następne wakacje regularnej emisji dvb-t nadajnik ma mieć moc 50 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra nie wiem na 100%, ale mam przypuszczania. W wikipedii znalazłem link do wykazu nadajników przeznaczonych do DVB-T. I tam na nadajniku Leżajsk jest zaznaczone 2 kW a w nawiasie 100 kW (pomyliłem się z tym 50 kW), więc wydaje mi się, że zaznaczona tam jest maksymalna moc z jaką można nadawać, czyli możliwe, że w następne wakacje kiedy to ma ruszyć DVB-T na całego zwiększą zasięg.

http://rds.schirmer.info/dvbtpl.php4

 

aha i jeszcze pytanie do wszystkich. Czy w multipleksie z Leżajska łapiecie radio Rzeszów? Bo w wykazach na różnych stronach napisane jest że powinno być, ale u mnie nic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...