Skocz do zawartości

DVB-T Ostrava - odbiór na południu Polski


yataman1976
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niech to, co tu piszę będzie "przedłużeniem" mojego poprzedniego postu. Wiem, że dla większości użytkowników Forum rozpoczął się nowy, roboczy tydzień i nie czas teraz zajmować się tutejszymi sprawami. Ale jak pracusie wrócą już z pracy i znajdą czas na kolejną sesję komputerową, to zamieszczone tu nowe moje spostrzeżenia zachęcą ich - mam taką nadzieję - do nowych przemyśleń. Może nawet zachęcą do zabrania tu głosu. I tak: Sprzęt włączyłem dzisiaj o 7:45. Odbiór z Ostrawy znakomity, przy sile sygnału = 99% i jego jakości = 49%. Jakieś przeczucie podpowiedziało mi by prędko porobić zrzuty ekranowe bo może zaraz być "po ptokach". Zrzuty zdążyłem zrobić i zaraz potem obawy się potwierdziły. Nagle, dokładnie o 7:57 sygnał zaczął gwałtownie się obniżać i po zaledwie dwóch minutach wszystko co dobre się skończyło. Siła sygnału spadła do poziomu = 52% a jakość = zero %.

Najbardziej zastanawiające jest to, że przebiegło to znowu w tak krótkim czasie.

 

P.S. - Dzisiaj, tj. 5. sierpnia, 08:55 - własna edycja postu. Usunięcie obrazków w celu odzyskania miejsca na ImageShack - dla bieżących potrzeb. Usunięte stąd obrazki nie obniżają wartości ogólnej tego postu. m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Arku - proszę Cię, zajrzyj do wielu moich postów i to w różnych tematach. Pomimo, że z dziada, pradziada jestem Ślązakiem to naprawdę kocham język polski i jego czystość. Przypomnij sobie (albo dopiero teraz postaraj się dowiedzieć) o czym mówił Mikołaj Rej już prawie pół tysiąca lat temu. Przepraszam Cię za te uwagi ale niestety muszę to zrobić. Choćby tylko z tej racji, że naprawdę nie bardzo rozumiem, czego dotyczą Twoje wątpliwości. Powtórz to pytanie w zrozumiałej dla każdego formie. Niech będzie to dłuższe zdanie albo kilka nawet zdań - nawet na tak zwany chłopski rozum - byle nie budziło ono wątpliwości. Albo zadaj je specjalistom używającym na co dzień obok słownictwa polskiego - tysiące takich i podobnych określeń. Ja do takich speców niestety nie należę. Przepraszam jeśli moja odpowiedź nie jest tą, na którą czekałeś. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę trochę chłodniejszego dnia. m.m.

 

P.S. Ta odpowiedź przedstawia tu tylko mój punkt widzenia, wszak pytanie nie było kierowane imiennie - do mnie. Pojawienie się odpowiedzi innej, wyjaśniającej problem będzie i przeze mnie mile tu widziane. m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Moze to zaciekawi forumowiczow.Wczoraj w godzinach poludniowych z ciekawosci zaczalem obracac antena(kierunkowa zwykla antenka ze wzmacniaczem AZ-20),ktora do tej pory sluzyla mi do odbioru programow cyfrowych ze Skrzycznego(tuner Feguson CF-2000AT)od okolo roku(sila sygnalu ok.80 %). Na tej antenie odbieram rownierz programy analogowe polskie TVP1, TVP2, TV Puls.Polsat, TVN, oraz czeskie CT1, CT2(slabo), TV Nova, Prima i slowackie STV2 i TV Joj. Kiedy zaczalem obracac antena w kierunku zachodnim(w stosunku do ustawionego kierunku na Skrzyczne,czyli w prawo ),po kilku nieudanych probach zaczal pojawiac sie sygnal z kanalu 39 czeskiej cyfrowki.udalo mi sie osiagnac moc ok 72%(TO max).Tuner przy auto wyszukiwaniu znalazl 17 programow czeskich(9 TV i 8 radiowych), sa wsrod nich programy z kanalu 54.Oto wykaz tych programow CT1,CT2,Prima,Nova,CT24, CT Sport,(obraz stabilny, choc pod wieczor sila sygnalu sie zmniejszyla ok. 65%),oraz Ocko, PublicTV,Z 1(na tych trzech ostatnich sila sygnalu jest mniejsz a ok .67% i zmniejsza sie do 63% co powoduje ze obraz sie lubi zrywac, ale da sie ogladac. Stace radiowe to 1 CRo1-Radiozurnal, 2 CRo-Praha, 3 Proglas 4.CRo3-Vltava, 5 CRo4-Radio Wave 6 CRo D-dur,7 CRoLeonardo, CRo Radio Cesko.EPG dziala zarowno na kanalach TV i Radiowych z tygodniowym wyprzedzeniem !.Dziala txt(z poziomu tunera).Dzis kolejny dzien pieknej ,slonecznej pogody, ciekawi mnie tylko jak zmieni sie odbior tych programow przy innej pogodzie.Postaram podzielic tymi informacjami z Wami Forumowiczami. No i to na razie tyle.Moje miejsce zamieskania to Laziska Gorne(Slask), antena na balkonie (na wysokosci ok. 4m).Zapomnialem dodac ze teraz musze chcac ogladac nasza cyfrowke musze obracac antena, ale to juz moj klopot(Kupno drugiej anteny) Czesc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Arku - proszę Cię, zajrzyj do wielu moich postów i to w różnych tematach. Pomimo, że z dziada, pradziada jestem Ślązakiem to naprawdę kocham język polski i jego czystość. Przypomnij sobie (albo dopiero teraz postaraj się dowiedzieć) o czym mówił Mikołaj Rej już prawie pół tysiąca lat temu. Przepraszam Cię za te uwagi ale niestety muszę to zrobić. Choćby tylko z tej racji, że naprawdę nie bardzo rozumiem, czego dotyczą Twoje wątpliwości. Powtórz to pytanie w zrozumiałej dla każdego formie. Niech będzie to dłuższe zdanie albo kilka nawet zdań - nawet na tak zwany chłopski rozum - byle nie budziło ono wątpliwości. Albo zadaj je specjalistom używającym na co dzień obok słownictwa polskiego - tysiące takich i podobnych określeń. Ja do takich speców niestety nie należę. Przepraszam jeśli moja odpowiedź nie jest tą, na którą czekałeś. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę trochę chłodniejszego dnia. m.m.

 

P.S. Ta odpowiedź przedstawia tu tylko mój punkt widzenia, wszak pytanie nie było kierowane imiennie - do mnie. Pojawienie się odpowiedzi innej, wyjaśniającej problem będzie i przeze mnie mile tu widziane. m.m.

 

W porządku, ale nie musisz być takim purystą językowym. Zauważ, że 4/5 swojego posta przeznaczyłeś wyłącznie na krytykowanie mojej wypowiedzi, którą napisałem wieczorem, kiedy byłem zmęczony. Jeśli chodzi o treść, to chyba jest zrozumiała zwłaszcza, że zdanie jest bardzo krótkie i nawet gdyby było napisane poprawnie językowo, to osoby, które znają terminy które przytoczyłem, bez problemu zrozumiałyby jego sens.

 

Oto wyjaśnienie terminów:

Powszechnie stosowaną w kinie domowym metodą dostosowywania formatu obrazu jest tzw. letterbox. Polega ona na dodaniu czarnych pasów na górze i dole obrazu, tak aby cały obraz miał proporcje 4:3. Jej zaletą jest wierne odwzorowanie obrazu panoramicznego, wadą - utrata rozdzielczości.

 

Najlepszy obraz zakodowany DVD ma rozdzielczość 720 x 576 pikseli (w systemie PAL). Nietrudno policzyć, że przy maksymalnym wykorzystaniu szerokości wysokość obrazu o proporcjach 16:9 powinna mieć 405 pikseli. Dodając dwa czarne paski na górze i na dole marnujemy 123 tys. pikseli, które mogłyby nieść informacje o obrazie. Dlatego stosuje się sztuczkę znaną z kin, czyli na potrzeby zapisu na DVD obraz ściska, a na ekranie telewizora rozszerza. W ten sposób wszystkie piksele obrazu DVD są wykorzystane, a nie trzeba nikogo przekonywać, że zyskuje na tym jakość. To rozwiązanie jest nazywane obrazem anamorficznym. Tyle, że rolę skomplikowanego obiektywu kinowego pełni w tym przypadku elektronika odtwarzacza DVD, która na podstawie informacji zakodowanych na płycie odpowiednio rozciąga obraz.

 

Użytkownik zwykłego telewizora 4:3 nie zauważa różnicy między filmami panoramicznymi w formacie letterbox i anamorficznym. W obu przypadkach obraz i tak przy odtwarzaniu zostanie zmniejszony i uzupełniony dwoma czarnymi paskami, natomiast posiadacze telewizorów panoramicznych zauważą znaczną poprawę jakości obrazu.

 

źródło: idg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku - przepraszam, jeśli aż tak zabolał Cię mój post. Wystarczyło bardziej wziąć sobie do serca P.S. tego postu. Obawiam się, że Administrator Forum już ma pełne prawo mieć pretensje do nas obojga. Najlepiej będzie jeśli oba nasze posty polecą jak najprędzej do kosza. Celowo nie piszę do Ciebie na PW, choć tak wymagałby tego regulamin. Boję się , że prędko wpadnę tu w nowe sidła. I już na koniec: Czy doprawdy nie uważasz, że bardziej zrozumiałe byłoby użycie innego określenia zamiast kolejnego zapożyczenia z obcego języka (tu - z francuskiego: purysta). Raz jeszcze przepraszam. Nie chciałem Cię urazić. marian mazur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Generalnie chodzi o to, czy obraz na kanałach Nova i ČT4 Sport jest automatycznie zmniejszony i nadawany z czarnymi paskami na dole i na górze, czy też jest rozciągnięty, a czarne pasy pojawiają się dopiero po włączeniu odpowiedniej opcji w odbiorniku :)

 

Ale nie o tym chciałem ;)

 

Poprawa odbioru, jaka pojawia się w nocy i w godzinach porannych nie jest o tej porze roku niczym niezwykłym. Nie zależy to właściwie od tego, czy pogoda jest ładna, czy brzydka, bo np. o tej porze (godzina 15), mimo pięknej pogody, szanse na złapanie sygnału z odległych nadajników są raczej niewielkie. Ale jeśli dzień był ciepły i słoneczny, a noc jest bezchmurna, to rozgrzana w ciągu dnia ziemia szybko się ochładza w nocy, a z powodu braku przeszkody w postaci chmur ciepło szybko ucieka "do góry". Od ochładzającej się ziemi ochładza się powietrze (nie na odwrót), a ponieważ zimne powietrze jest ciężkie, to nie unosi się do góry i powstaje wówczas zjawisko określane jako "inwersja temperatury", ponieważ niżej powietrze jest chłodniejsze (normalnie temperatura spada wraz z wysokością). Takie właśnie warunki umożliwiają rozchodzenie się sygnału na znacznie większe odległości, niż normalnie. Ale o to, jak się to odbywa, należałoby już raczej zapytać jakiegoś fizyka, czy warstwa inwersyjna powoduje, że fale nie mogą się przemieszczać ku górze, tylko odbijają się i "wracają" do powierzchni Ziemi w większych odległościach od nadajnika, czy też dzieje się to w jakiś inny sposób?

Inwersja temperatury zanika po wschodzie Słońca, ale w zależności od tego, jak była silna, może utrzymywać się nawet do kilku godzin po wschodzie, ponieważ znów najpierw ogrzewa się powierzchnia Ziemi, a dopiero od niej powietrze. Dlatego godzina 9, o której następuje zanik odbioru jest całkowicie prawdopodobna.

 

"Tropo", które obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu (noc z 25 na 26 lipca) było spowodowane zapewne nie tylko inwersją temperatury, ale przede wszystkim było pozostałością po przejściu frontu atmosferycznego (prawdopodobnie ciepłego, o czym można sądzić po burzach, jakie mieliśmy we wcześniejszych dniach). Jak można było zauważyć, odbiór w tym czasie był znacznie lepszy, niż "normalnie" w nocy, np. w Łodzi z powodzeniem można było odbierać Primę z Ostrawy, podczas, gdy normalnie na tym samym kanale, w podobnej jakości odbiera TV4 z "pobliskiego" Mikstata.

 

Poprawa odbioru pojawia się także zazwyczaj po burzy, ale tu też przydałaby się fachowa wiedza z fizyki, żeby to wytłumaczyć. Tego rodzaju "tropo" nie mają zazwyczaj bardzo dużego zasięgu (w Łodzi częściej pojawia się wtedy na k. 31 TVP Info z Kalisza, niż ČT1 z Ostrawy, chociaż jakieś czeskie stacje też można zazwyczaj wtedy złapać) i trwają najwyżej do kilku godzin po burzy.

 

Ale najlepsze warunki do odbioru pojawiają się zazwyczaj zimą, kiedy to nad wychłodzone podłoże napływa znad Atlantyku ciepłe i wilgotne powietrze. Powietrze wówczas ochładza się od gruntu, a ponieważ staje się cięższe, nie może się unosić i rozwijają się rozległe, stacjonarne wyże. Zjawisku temu towarzyszy pojawienie się gęstej mgły (z powodu dużej wilgotności powietrza, przy jednoczesnym spadku jego temperatury), która potrafi się utrzymywać nawet przez kilkanaście dni. Niektórzy twierdzą, że to właśnie dzięki mgle następuje poprawa odbioru (bo od kropelek wody miałyby się odbijać fale), ale ja osobiście skłaniam się ku temu, że mgła jest nie tyle "przekaźnikiem", co raczej "przejawem" sytuacji rozgrywającej się wyżej (chociaż oczywiście mogę się mylić - patrz wyżej). Odbiór, jaki się wówczas pojawia, może mieć naprawdę "niewyobrażalny" zasięg. Taką sytuację obserwowaliśmy zarówno w grudniu dwa lata temu, jak i w zeszłym roku, a stacje, jakie się wtedy pojawiały były naprawdę zaskakujące :jupi:

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny polko ! Jeśli tak spieszę się z odpowiedzią, to nie dlatego, że już zapoznałem się dokładnie z Twoimi wyjaśnieniami i dokładnie je zrozumiałem. To będzie bowiem dopiero dla mnie lekturą "na spokojnie". Zwykłem sobie robić zapis każdej interesującej mnie wypowiedzi aby potem - już poza internetowym kontaktem - wszystko przeanalizować. Jestem w stu procentach przekonany, że na taką rzeczową odpowiedź czekało wiele osób, zainteresowanych tym tematem. Ja dziękuję za nią szczególnie w imieniu własnym. W czasie mojej półrocznej obecności na internetowych forach, bardzo rzadko miałem przyjemność spotkać się z podobną formą odpowiedzi i udzielania wyjaśnień na sprawy, które poruszałem w moich postach. Tym bardziej, że temat jest - jak widać - trudny i mocno złożony. Przy okazji pragnę zwrócić uwagę innym użytkownikom i gościom - czytelnikom dyskusyjnych tematów, że post Kolegi polko jest postem stosunkowo obszernym a jednak pisanym zrozumiałym, jak myślę dla każdego, językiem. Nie wyobrażam bowiem sobie by można problemy, dotyczące zmiennych warunków odbioru odległych stacji telewizyjnych sprowadzić do lakonicznej, złożonej z kilku zdań - odpowiedzi. Ta dygresja bierze się stąd, że pod moim adresem, na otwartym Forum - chyba w "podzięce" za udzielone porady i wyjaśnienia stwierdzono, że swoimi przydługimi postami zanudzałem czytelników, że trzeba je nawet było - dla ich zrozumienia - czytać po 10 razy (!?). Raz jeszcze dziękuję Koledze za obszerne, potwierdzające bogactwo posiadanej wiedzy w tym temacie - wyjaśnienia. Serdecznie pozdrawiam z Chorzowa. marian mazur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chcialem sie podzielic z Wami poczynionymi obserwacjami odnosnie odbioru czeskiej cyfrowki poczynionymi w ciagu ostatnich 24 godz. Po pierwsze chcialem sprostowac,stacja Prima nadawana jest zkanalu 54, po drugie: po zmianie ustawienia w moim tunku txt mam zarowno z poziomu tunera ,jak rowniez z TV.W godzinach popoludniowych zaczal zmieniac sie poziom sygnalow zarowno na kanale 39 jak i 54.Oto krotkie notatki:godz 17 K-39 poziom sygnalu ok.66%, K-54 68%, godz.20 K-39 63%, K-54 78%, godz.24 K39 72%, K-54 68%. W tym czsie obraz zarowno przy mniejszych, jak i wiekszych poziomach obraz byl stabilny.Dzis rano okolo godz 8 z kanalu 39 widac bylo ciemnosc(brak sygnalu wogole),za to na kanale 54 bylo 78%. Po godz.9 na kanale zaczal pojawiac sie sygnal ,az pojawil sie obraz i sila sygnalu 72%, natomiast zmniejszyla sie sila sygnalu na kanale 54 do 68%.Teraz o godz.13 odpowiednio K-39 72%, K-54 63%(chwilami obraz sie przycina).Ciekawi mnie tylko jaki bedzie odbior przy gorszych warunkach pogodowych.Moje spostrzerzenia daje pod lupe zarowno kolegom specjalistom ,ktorzy sie tu wypowiadaja,jak i zwyklym amatorom ogladania TV. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Aż zaskakujące jest że TVP z Wisły nadaje w MPEG 2 zamiast wykorzystać to do przekazu MPEG 4 z taka zawartością jak w innych mux-ach TVP, zwiększyłoby to znacząco widzów zważywszy na geste zaludnienie w zasięgu nadajnika.

Chyba zmniejszyłoby to liczbę potencjalnych odbiorców. Mało kto ma już tuner dvb-t MPEG4. Wiem, że ten moment kiedyś i tak nadejdzie ale teraz zmieniać dla dołączenia TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia które i tak są FTA z satelity (bo TVP HD i tak po igrzyskach wyłączą z nadajników dvb-t) nikt się nie skusi by kupić tuner z MPEG 4. Jak będzie więcej kanałów (przynajmniej 2 muxy po 7 kanałów każdy) i odpowiednia reklama to ludzie dopiero wtedy zaczną kupować odbiorniki z MPEG 4. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę się z Tobą nie zgodzić gdyż, osoby które maja pojecie nawet podstawowe o cyfrowej telewizji naziemnej zakupują telewizory z DVB-T MPEG 4 lub terminale DVB-T MPEG 4, i wbrew pozorom nie są aż tak drogie.

 

Wiele osób nawet posiadając cyfrówkę UPC nie może oglądać w jakości HD PEKINU a to dlatego ze nie dość że nie ma TVP HD to nie ma alternatywnej stacji EUROSPORT HD.

 

Więc taki przekaz naziemny w MPEG 4 był marzeniem , bo wiadomo że tylko marzeniem pozostał przy tych igrzyskach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zamieszczony - w poprzednim poście - fragment tabelki odnosi się do terminów mocno przyszłościowych. Znawcy tematu dostrzegą, że nadawanie przejmą wtedy nadajniki już dziś uważane u nas za bardzo mocne. Ale na stronie, z której tabelkę pobrałem jest także konkretna informacja o tym, że już 31 października tego roku, czyli za kilka tygodni (!) cztery główne programy CT przeniesione zostaną z kanału 39. na kanał 54. Ponieważ dzisiejszego ranka była u nas kolejna możliwość dobrego odbioru DVB-T z Ostrawy (odbieram w Chorzowie), chcę podzielić się kilkoma nowymi spostrzeżeniami. Otóż w trakcie przemiennego oglądania wszystkich pięciu programów wchodzących w skład Multipleksu A zauważyłem, że wielokrotnie przełączano format nadawanego obrazu. Dokonywane to było nawet w czasie trwania konkretnej audycji. Na przykład wtedy, gdy program CT4 Sport nadawany był w formacie 4:3 wszystkie inne były wysyłane w mocno zawężonym formacie. Przypuszczam, że były to testy nadawania w HD. Po kilku minutach na taki format przeszedł wspomniany program sportowy podczas gdy pozostałe nadawano znowu jako 4:3. Później, co kilka minut przełączano na nich owe formaty. Początkowo sądziłem, że to usterka w moim tunerze ale po analizie owych "zdarzeń" wątpliwości raczej się rozwiały. Przeglądając opinie zamieszczane na czeskich stronach, wysnuć można wniosek, że po przeniesieniu programów na nadajnik w kanale 54 (obecnie nie ma jakiejkolwiek możliwości odbierać go u nas) znacząco podniesiona będzie jego moc. Byłaby wówczas możliwość oglądania czeskich programów cyfrowych, oczywiście na dobrych antenach - w ciągu całego dnia. Oby tak się stało. Pozdrawiam. m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@lumca_2 - pozdrawiam z Chorzowa. Jestem jednym z tych, którzy czekają na takie pocieszające wiadomości, jak zamieszczone dzisiaj przez Ciebie. Jeśli rzeczywiście emisja odbywać się będzie w tych kanałach z mocą podniesioną do 10 kW to odbiór w ciągu całego dnia powinien być bezproblemowy. Szczególnie powinno to być widoczne na kanale 54. Antena, którą posiadam (Televes DAT75), jak również inne anteny szerokopasmowe UHF charakteryzują się przecież tym większym zyskiem, im wyższy jest numer odbieranego kanału. Raz jeszcze powtórzę ostatnie słowa poprzedniego mojego postu: Oby tak się stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lumca_2 pozdrowienia z Brennej juz nie moge sie doczekac 31.10.2008, tylko pytanie co bedzie nadawane na 39kanale? jakbys posiadal jakies info to z gory wielkie podziekowania :brawo::brawo:

 

Na K39 má vysílat tzv. MPX2 (Tv Nova a v budoucnosti i Nova Cinema a snad i Nova Music), ale od 31. 10. 2008 tam 100% bude asi jen ta Nova a další tv přibudou časem! Na K54 bude MUX1 (ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport + věřejnoprávní radia), K32 MPX3 (Prima TV, Z, Public, Óčko TV). Obsazení MPX unás ještě není 100% a bude se měnit! Časem přibude MPX4 (v Ostravě K63 a vysílač umístěný na Hladnově, ale v jiné lokalitě než současný K39.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem raz jeszcze informacje na odpowiednich czeskich stronach i porównałem je z moimi optymistycznymi przewidywaniami, które muszę jednak skorygować. Niestety ale chyba nie tylko moja radość jest mocno przedwczesna. Chodzi o te 10 kW. Przecież już teraz programy nadawane w kanale 39. emituje się właśnie z taką mocą i jeśli nie ma bardzo korzystnych warunków określanych jako tropo to nie ma u mnie szans na odbiór. Poza tym nie za bardzo wierzę, że nadawcy czeskich multipleksów cyfrowych są za tym aby ich programy były łatwo dostępne u nas. Nie ma przecież problemu natury technicznej aby tak ustawić kierunki propagacji sygnału aby był on rozsiewany z celowo zróżnicowaną mocą, zależnie od kierunku. Tym bardziej, że właśnie Ostrawa leży tak blisko granicy państwowej z Polską. W wielu moich wcześniejszych spekulacjach związanych właśnie z możliwością odbioru programów ostrawskich w rejonie, w którym mieszkam takie obawy przedstawiałem. Racji nie miałem tylko wtedy, gdy upierałem się przy moich podejrzeniach, że siłę sygnału obniża się (wytłumia) w ciągu dnia a przywraca pełną moc w godzinach późno nocnych. Co innego nadajniki na Łysej Górze albo górze Pradziad. Nie tylko, że usytuowane są w głębi terytorium Czech to znajdują się znacznie wyżej (n.p.m.) i już teraz, choć tylko analogowo - nadają z bardzo dużą mocą. Mnie latka coraz bardziej uciekają i te antenowe zabawy stają się pomału uciążliwe. Wy młodzi możecie - i powinniście - uzbrajać się w takich sytuacjach w cierpliwość, nawet jeśli trzeba będzie odczekać kolejne lata. Oczywiście ja będę sprawę przynajmniej... "monitorował".

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...