Skocz do zawartości

DVB-T Ostrava - odbiór na południu Polski


yataman1976
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak czytam i patrze na poczynania naszych sąsiadów z południa to aż przykro bo widac jak bardzo jesteśmy z tyłu i po tyle.

 

A co do zwiększenia sprawności nadajnika w Ostravie na k.39 to wolę nie krakać ale w takiej sytuacji odbiór MPX na kanale 38 ze Skrzycznego stoi pod dosyć dużym znakiem zapytania, szczególnie jeśli chodzi o mój region. Obym się mylił...

 

W krakowie póki co brak sygnału paczki z kanału 54.

 

Patrząc na mapki zasięgu, przy obecnej mocy i położeniu nadajnika, obawiam się że prawdopodobieństwo odbioru w Krakowie/okilicach jest znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vysílač Hošťálkovice vysílá digitálně pouze MPX-3 K54 s výkonem 5kW ERP a tento kanál bude od 31. 10. 2008 přesunut na vysílač Hladnov (s už novou anténou) a ERP bude zvýšen na těch 10kW ERP. Hošťálkovice začnou vysílat digitálně s plným výkonem (100kW ERP na kanálech 37, 39, 48, 54) až v měsíci květnu (05) 2010. Do té doby se na vysílači musí vyměnit hlavní vysílací anténa pro pásmo UHF. Od roku 2010 by na kanálech 37 a 54 měl začít vysílat i vysílač Lysá Hora (bude s vysílačem Hošťálkovice v režimu SFN - Single Frekvence Network) a ákon by měl být asi 25kW ERP.

 

To w przypadku mozliwości odbioru sygnału w Krakowie z nadajnika Hladnov, obawiam się, że będą problemy jako, że ten nadajnik jest znacznie niżej jak Hošťálkovice. Perspektywicznie (5/2010) 100 kW napawa optymizmem. Skoro MPX-3 K54 będzie przesunięty z nadajnika Hošťálkovice na Hladnov z dniem 31.10.2008 to który MPX będzie nadawał z Hošťálkovice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vysílač Hošťálkovice leží ve výšce 287m nad mořem a výška věže je cca. 185m, Hladnov je 312m nad mořem a výška věže je cca. 70m. Z Hošťálkovic se až do roku 2010 digitálně vysílat nebude. Kvůli úpravě vysílače pro digitální vysílání budou všechny MPX po zbývající čas vysílat z Hladnova. MPX-3 se z Hladnova nebude vysílat na K54 (tam se přesune paket programů ČT), ale MPX-3 bude na K32 a MPX-2 na "současném" K39 (Tv Nova a spol.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ temat nabrał rozpędu ! I tak trzymać !

Moderatorze RafiX - ja również serdecznie dziękuję za szybkie i pozytywne ustosunkowanie się do naszych sugestii. Teraz nazwa wątku jest bardziej czytelnym drogowskazem dla wszystkich zainteresowanych.

@igorlan - oby się spełniły również Twoje oczekiwania na poprawny odbiór z Ostrawy. Połączyłem na mapie prostą linią - przechodzącą nad Jeziorem Goczałkowickim - Kraków z Ostrawą. Nie ma po drodze żadnych wzniesień, których wysokość stanowiła by istotną przeszkodę. A więc - droga wolna. Ale właśnie długość tej drogi... Z Chorzowa czy Katowic odległość do Ostrawy to w linii prostej, około 80 km. Z Krakowa - około 120 km. Będziesz musiał mieć super mocną, kierunkową antenę do odbioru z tak znacznej odległości. Niczego nie chcę zapeszać. Doczytałeś się zapewne w moich postach, że nawet u nas nie było dotychczas szans na odbiór w ciągu dnia. Możliwy był jedynie nocą lub wcześnie rano. A nawet wtedy dodatkowo musiały istnieć sprzyjające warunki troposferyczne, wspomagające rozprzestrzenianie fal radiowych. Inną sprawą będzie przyszłościowe uruchomienie silnych nadajników: na Łysej Górze, skąd odbieramy u nas ze wspaniałą jakością analogowy program CT1 (kan.37) oraz nadajnika Ostrawa Hostalkovice. Tak z ciekawości - czy odbierasz już teraz poprawnie analogową CT1 ze wspomnianego nadajnika - Łysa Góra ?

Chciałbym przy okazji podziękować jeszcze Koledze lumca_2 za Jego bardzo interesujące i aktualne informacje, niezwykle wzbogacające ten wątek. Z niecierpliwością będę też czekał na zapowiadany fotoreportaż z dzisiejszej akcji wymiany anteny nadawczej nadajnika Ostrava Slezska - Hladnov.

Być może nie wszystko będzie O.K. już dzisiejszego wieczora. Na pewno będą wymagane jeszcze czynności regulacji, dostrajania anteny itp. No to - do wieczora. Pozdrawiam. m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Výkon vysílače se nezměnil, zůstal 10kW ERP. Cílem této výměny bylo nahradit původní AS, který byl jednokanálový (pro K39) za širokopásmovější AS pro všechny budoucí mPX - K32, K39, K54. Jediné, co se mělo změnit, je lepší pokrytí části okresu Karviná a Frýdek-Místek. Jestli a jak se to podařilo se ukáže v nejbližší době při kontrolních měřeních v terénu. Přeji všem "pevné nervy" při příjmu signálu DVB-T z vysílače Ostrva - Hladnov na území Polska!

Pokud by jste s něčím potřebovali poradit nebo pomoct, dejte vědět tady na foru!

 

 

Pozdrawiam z Ostrawy i zycie dobrego signalu bez odbicia :D (nevím, jestli jsem to dobře napsal, polsky rozumím, ale s psaním je už to horší, proto jsem celou dobu psal česky)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywiec: sygnał 0% u nas chyba nie będzie sie dało nigdy złapać DVBt z Ostravy (a szkoda bo telewizja analogowa chodzi cacy).

Osobiście czekam na ruchy słowaków licze na nadajnik z Ziliy Krizavy lub Namestova Magurka. Ale na słowacji prace nad DVBt idą jeszcze gorzej niż u nas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywiec: sygnał 0% u nas chyba nie będzie sie dało nigdy złapać DVBt z Ostravy (a szkoda bo telewizja analogowa chodzi cacy).

Osobiście czekam na ruchy słowaków licze na nadajnik z Ziliy Krizavy lub Namestova Magurka. Ale na słowacji prace nad DVBt idą jeszcze gorzej niż u nas .

 

Heh to skoro w Żywcu nie możesz odebrać sygnału z Hladnov'a to co ja w ogóle tutaj robię na tym wątku :) Myslę, że dopiero włączenie transmisji DVB-T z Lysej Hory może dać nadzieję na odbiór w Krakowie. W moim przypadku byłoby to dobre rozwiązanie, gdyż Lysa Hora leży dokładnie na przedłużeniu prostej z Krakowa do Skrzycznego więc za jednym zamachem w teorii byłbym w stanie odebrać oba sygnały. No ale to tylko teoretyzowanie. niestety CT1 z kanału 37 (analog) nie odbieram pomimo zastosoania anteny jak poniżej.

 

85221714yn5.jpg

13585976ke3.jpg

 

mapa

25321444ei3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie odbiór ct 1 z kanału 37 idealny z Ostravy średni mam nadzieje ze cos odbiore kiedy rusza ten nadajnik na łysej górze ??

Ciekawy jestem kiedy będzie można odebrać coś ze słowacji z Popradu ( u mnie analog dobry stv 1 i markiza) Namestovej(stv 2średnio zakłócana przez tvp 2 lub Zyliny ( czasami zakłócenia na tv 4 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysá Hora začne na K54 vysílat podle plánu 31. 07. 2010, Ostrava HoŠťálkovice 31. 05. 2010 oba MPX1 (Všechny programy ČT), na K37 začne Lysá Hora vysílat 04/2011 zároveň s vysílačem Hošťálkovice MPX2 (Tv Nova & spol.). Výkony jsou následující: Ostrava - 100kW ERP, Lysá Hora 25kW ERP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbudzone emocje, nadzieja i ...totalna klapa. Sam też żyłem tą nadzieją, że może jednak. Ale proszę zajrzeć do treści mojego postu sprzed tygodnia (23.09. - 07:10). Coś mi się wydaje, że wtedy byłem tylko bliski racji a dzisiaj uznałbym już za pewnik to, że promieniowanie wiązek sygnałowych anteny jest w miarę precyzyjnie ustalane dla obszaru, który ma być nim oświetlony. Z pewnością nowa antena pozwoli takie zabiegi robić jeszcze bardziej precyzyjnie. Może nawet opacznie zrozumiałem zapowiedź, że nowa antena nie będzie już miała ograniczeń promieniowania (wyeksponowałem to nawet na obrazku dołączonym do wcześniejszego postu). Raz jeszcze powtórzę też moje obawy, że sygnał skierowany w stronę granicy z Polską ma obsłużyć w stopniu maksymalnym przyległy do tej granicy obszar ostrawsko - karwiński . My możemy jedynie cieszyć się tym, co i gdzie uda się odebrać już niejako "przy okazji". Takich obaw nie można już wysnuwać, mówiąc o takich nadajnikach jak na Łysej Górze albo na górze Pradziad. Na odbiór stamtąd przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze dobre dwa lata.

@lumca_2

Przejrzałem fotogalerię pod podanym linkiem ale czegoś tu nie rozumiem. Chodzi o stan jednej z wodnych wież ciśnień. Anteny są na każdej z nich. Jedna, jak widać jest po remoncie a druga jeszcze w "opłakanym" stanie. Z czeskiej strony internetowej ściągnąłem przed chwilą obrazek , który zamieszczam poniżej. Czy to te same wieże?

 

ostravavodarnyak3.jpg

By arekatka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Možná ani ne 2 roky, je snaha to co nejvíce urychlit! Takže se může stát, že už za rok bude vše vysílat na definitívních kanálech a z definitívních vysílačů!

 

Jinak vysílač Jeseník - Praděd by měl zahájít vysílání MPX1 30. 09. 2010 na K36 výkonem 100kW ERP(současná analogová ČT1), MPX2 10/2010 na K53 (nyní analogová Nova Tv).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się jeszcze do postów, które wczoraj zamieścili - svenson i igorlan.

Przy rozpatrywaniu szans na odbiór z dalekich nadajników warto brać pod uwagę warunki topograficzne obszaru, pomiędzy miejscem odbioru a nadajnikiem. Kol. svenson istotnie nie ma szans na odbiór DVB-T z Ostrawy, bo patrząc choćby tylko na mapę fizyczną Polski, już widać, że największą przeszkodą jest tu masyw Skrzycznego, leżący niemal dokładnie w kierunku Żywiec > Ostrawa. Przy okazji mógłby nam sprecyzować, skąd (na którym kanale) odbiera program CT1. Ja przypuszczam, że jest to kanał 37 nadawany z Łysej Góry. W stronę tego nadajnika warunki terenowe wydają się być korzystniejsze. Jako słuszne uznałbym też rozumowanie kol. igorlan z Krakowa. Rzeczywiście dobra antena mogłaby mu umożliwić odbiór z tego samego kierunku zarówno ze Skrzycznego jak i Łysej Góry. Tym bardziej, że patrząc od strony Krakowa, najpierw jest nadajnik polski, usytuowany niżej n.p.m. niż nadajnik czeski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szachista

Chyba nie tylko mnie "zaszachował" Kolega swoją informacją. Wiem, że nie za bardzo podoba się moderatorom (przynajmniej niektórym, jakich miałem okazję poznać) odsyłanie do innych stron internetowych, bo to podobno niemile widziana... konkurencja. Ja patrzę jednak na to odmiennym sposobem i choć od czasu do czasu potykam się o podstawiane mi "całkiem przypadkowo" nogi, zdecydowanie wdzięczny jestem za takie właśnie informacje, jak Twoja. Przejrzałem cały wątek pod wskazanym adresem i mocno zastanawiające jest właśnie to, co można tam przeczytać w ostatnim poście, o którym wspominasz. Już kiedyś spotkałem się z pytaniem, czy zakłócenie nie jest powodowane przez jakiś nadajnik pracujący w 39. kanale a nadający analogowo. Sprawdziłem to wszelkimi możliwymi sposobami i nie stwierdziłem nawet śladu dochodzenia takiego sygnału np. aż tu, do Chorzowa. Ale ponieważ nie jestem specjalistą w dziedzinie fizyki rozchodzenia się fal radiowych, to teraz pojawiły się nowe wątpliwości. Samo przez się aż się prosi aby pojawiło się tu wyjaśnienie Fachowca. Rzeczywiście na stronie > Śląsk FM < zamieszczony jest wykaz wszystkich lokalnych nadajników telewizyjnych, gdzie (z aktualizacją - 30 września) występują aż trzy takie nadajniki na 39. kanale. Kierunek jest trochę rozbieżny z kierunkiem odbioru z Ostrawy i są one co prawda bardzo małej mocy ale być może mają jakiś wpływ na tłumienie sygnału DVB-T stamtąd. A może istotne jest to, że znajdują się o kilkaset metrów (!) wyżej n.p.m. niż nadajniki ostrawskie. Są to: Międzybrodzie - G. Żar; Istebna - G. Złoty Groń i Ustroń - G. Czantoria. To ci ciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fajnie. No to teraz juz wszystko wiadomo dlaczego znowu w miejscu naszego mulipleksu ze Skrzycznego pojawiła mi się CT. Myślałem że to wina 'awarii' anteny na dachu... ale niestety nie :/ .

Swoją drogą trzeba przyznać że jesteśmy jednak mocno z tyłu. Tylko dyskusje, testy, kombinowania co lepsze... a w gruncie rzeczy nie dzieje się nic. Dziwne że nasi południowi sąsiedzi mogą wymieniać nadajniki, zwiększać moce nadawania, wprowadzać nowe programy (już nie mogę się doczekać obiecanej emisji w HD) i to bez większego halo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chociaż jest jakiś ruch w interesie. :lol2:

U nas testują nowe drogie technologie jakby zapominając o fakcie, że zamożniejsza część społeczeństwa i tak już nie jest tym zainteresowana i DVB-T traktuje w kategorii ciekawostki technologicznej.

Ja już dawno usunąłem ze swojego dachu zwykłe anteny (pomimo, że mam zabudowany w TV odbiornik mpeg4).

DVB-T jak (jeśli) w ogóle u nas ruszy będzie w 80% skierowana do odbiorców dla których HDTV i AC3 to pojęcia obce, będzie to grupa ludzi posiadająca odbiorniki kineskopowe którym wystarczyłaby jakaś tania przystawka do TV a nie bajery za kilkaset złotych.

Takie jest moje zdanie.

PS

Oczywiście można przeciągnąć w czasie o kolejnych 20 lat cyfryzację eteru, wtedy ta grupa odbiorców po prostu umrze.

Pozdrawiam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dnes byly provedny ny vysílači Ostrava (Slezská Ostrava) Hladnov ohlašované změny. Na K54 výkonem 10kW ERP vysílá MPX1 s programy ČT1, ČT2, ČT24, ČT4, na kanále 39 výkonem 10kW ERP MPX2 s programy NOVA, PRIMA, TV Barrandov, PRIMA2, TEST, na K32 výkonem 2(!!)kW ERP s programy Óčko, Z1, Public. Vysílání MPX3 na kanále 54 z vysílače Ostrava Hošťálkovice bylo 30. 10. ve 23.30 hodin ukončeno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...