Skocz do zawartości
yataman1976

DVB-T Ostrava - odbiór na południu Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował złapać w Katowicach sygnał z Ostrawy? Mieszkam w południowej dzielnicy ale w niskiej zabudowie... Jest sens inwestować w sprzęt czy się wstrzymać. Pozdrawiam i przepraszam jeżeli ten temat już był poruszany ale nie mogłem zlokalizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w google "digitalni televize cz chorzow". Dla samego TVP Sport warto potestować. W końcu za Nasz abonament masz kanał dla nielicznych i z ciekawości można zobaczyć co na nim leci dla "wybranców" ;-). Nie będzie ze Skrzycznego TVP Sport HD na olimpiade. Obecnie paczka TVP leci w mpeg2 wiec sprzęt z "dolnej półki" odbiera kanały ze Skrzycznego bez problemu. A co do Czeskiego DVB z Ostrawy , tez mpeg2 i działa tylko w nocy. Szykalem odpowiedzi na ten temat ale nikt jakoś nie może jasno powiedzieć dlaczego tak dziwnie działa - normalnie "czeski film" :-D

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości tego. Albo Czesi testują nadajnik z obiektu Ostrava Hostalkovice, albo to skutek podwyższonych warunków propagacyjnych wieczorem i w nocy (lepszy zasięg).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dowiedziałem sie ze Czesi tłumią sygnał w stronę Polski obniżają moc sygnału ok godziny 8 i zdarza sie czasami ze są jakieś klatki popołudniu( mój kolega odebrał ostave w dąbrowie górniczej na 6 piętrze ) tak jest do godziny ok 19 później wszystko jest ok.patrzyłem w internecie i nic nie pisze ze są jakieś testy z hostalkovic taki stan rzeczy utrzymuję sie juz ok 2 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby Czesi zmieniali moc sygnału. Wydaje mi się, że to wina propagacji fal. W nocy i wcześnie rano fale lepiej się rozchodzą niż w dzień czy przed południem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież z mapy zasięgu nadajnika w Hostalkovicach wyraźnie widać, że Czesi nadają kierunkowo w stronę południa. Nadajnik w Hostalkovicach znajduje się jakieś 6 km na północny zachód od Ostrawy. Na mapie jest zaznaczony niebieskim X-em w czarnej kropce. Wiec to, że nadają z mocą 5 kW wcale nie znaczy, że w Polsce jest możliwy poprawny odbiór 24h/dobę. Dlatego tylko w nocy udaje się złapać sygnał. :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale to jest multipleks drugi, lokalny, a chodzi o pierwszy. Multipleks pierwszy nadaje w wieży telewizyjnej w centrum miasta, dlatego zasięg jest taki słaby, ale na tyle duży aby do nas dolecieć.

 

Multipleks drugi korzysta z anteny kierunkowej dla stacji małych mocy, a antena ta jest nisko zawieszona. To jest tak samo jak z naszymi TVN, TV4 czy Puls które nie nadają z głównych (i dookólnych) systemów antenowych.

 

Sygnał multipleksu pierwszego ma być nadawany z Hostalkovic z górnych anten, dookólnych, z których to sygnał analogowy ma daleki zasięg.

 

W Krakowie sygnał stacji radiowych z tego obiektu jest dość mocny (choć mogą być dziury w zasięgu), trzeba mieć tylko dobre radio i antenę. Można próbować odbioru stacji 91.0 Frekvence 1 i 89.0 Radio Impuls, u mnie działają. Podobnie jest z analogową telewizją Nova. Niestety nie odbieram jej zbyt dobrze, ze względu na amatorską radiolatarnię na Chorągwicy 50.026MHz. TV Nova nadaje na kanale pierwszym na częstotliwości 49.7513MHz (offset 1P). Stacji na UHF nie odbieram ponieważ antena skierowana jest na południe (nie na zachód).

 

Za jakiś czas mam zamiar zakupić antenę Polaris i odbiornik hybrydowy AVerMedia na USB i zobaczę jaki będzie wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy wypowiadający się w tym wątku. Po przeanalizowaniu wszystkich " za i przeciw" - oraz mając na uwadze rzekomą mądrość przysłowia "Nie wchodzi się dwa razy..."

ponownie zarejestrowałem się na Forum. Czynię to dla naszej wzajemnej korzyści. Odsyłanie do innych miejsc, w których można znaleźć moje opinie co do możliwości odbioru cyfrowych pakietów nadawanych z Ostrawy są mniej skuteczne niż możliwość udzielania odpowiedzi bezpośrednio we właściwym miejscu - w danym wątku tematycznym.

Nie podzielam opinii (co nie oznacza, że ją w pełni podważam) iż odbiór cyfrowego multipleksu możliwy jest nocą lub wczesnym rankiem ponieważ występują wtedy specyficzne, korzystniejsze warunki propagacji sygnału. Proszę dokładnie zapoznać się z moimi komentarzami do materiału autorstwa Anity Dąbek "Multipleks CDG dla Ostrawy i Pilzna". Proszę przeczytać je kolejno, czyli od zamieszczonego już 2. czerwca. W uzupełnieniu i niejako potwierdzeniu tego, o czym piszę w tych komentarzach chciałbym wyjaśnić, że np. dzisiejszej nocy nie było absolutnie żadnej możliwości odbioru. Moc sygnału i jego jakość w ciągu całej nocy wykazywana była na tych samych poziomach co w ciągu wczorajszego dnia i tak samo jak jest to w chwili obecnej, czyli:

siła > 50% - 54% ; jakość > 0%. Trudno też przyznać by ta noc różniła się od innych, typowych nocy. Nie przypominam już sobie dokładnie ale chyba było to na czeskiej stronie internetowej "digitalnitelevize.cz / odbiór DVB-T w Polsce" gdzie informowałem o bardzo dobrym - silnym odbiorze, trwającym aż do godziny 9-tej. Było to więc już kilka dobrych godzin pełnego dnia.

Potem w przeciągu bardzo krótkiego czasu sygnał całkowicie osłabł. To na razie tyle ode mnie. Proszę, by brano pod uwagę wielokrotnie i w różnych miejscach powtarzane moje zastrzeżenia, że nic z tego o czym ośmielam się pisać nie jest poparte jakąkolwiek specjalistyczną wiedzą w danym temacie. Wszystkie wyjaśnienia pochodzą z własnych, hobbystycznych obserwacji i własnych analiz. Dlatego proszę o podchodzenie do nich zarówno ze zrozumieniem jak i zaufaniem należnym zapalonemu miłośnikowi techniki antenowej. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. marian mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów uzupełniających do poprzedniego postu: Dzisiejszej nocy powtórzyła się sprawa nocy poprzedniej, czyli absolutnie nie było możliwości odbioru na tym terenie cyfrowego pakietu nadawanego z Ostrawy. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że nie ma to nic wspólnego z tym, że nocami występują korzystniejsze warunki dla rozchodzenia się i zwiększania zasięgu sygnału. Ponieważ na innych stronach zachęcałem niedowiarków, że cyfrową Ostrawę można na pewno odbierać u nas i to na wcale nie wyszukanych, ekstra antenach ale trzeba na to poświęcić wolny czas - właśnie nocą albo wczesnym rankiem - winny jestem teraz sprostowania. Wszyscy zajmujący się tym tematem a więc również i ja, powinniśmy przyjąć inny sposób "ustawienia" problemu z odbiorem w ciągu dnia. Myślę, że bardziej racjonalne będzie tu stwierdzenie, że w ciągu dnia program dochodzi do nas w sposób całkowicie normalny i z właściwą mocą (szkoda, że aż tak słabą) a tylko niekiedy, zależnie od technicznych potrzeb nadawcy jest on celowo wzmacniany. Przyczyną tego stanu rzeczy może też być fakt, że podstawowe czeskie programy - CT1 i CT2 nie są nadawane przez satelitę w wersji Free aby ograniczyć powszechną dostępność do nich poza granicami Czech. Polska czyni przecież podobnie. Smutne to ale prawdziwe. Czekam na Wasze opinie, które pomogą mi to moje rozumowanie albo zrewidować albo będą jego potwierdzeniem. Pozdrawiam - marian mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczam, aby Czesi manewrowali mocą nadajnika - za dużo zachodu. Raczej przypuszczam, że chdzio o okresowe poprawy warunków odbioru, na które wpływ mają zarówno warunki atmosferyczne, jak i inne "wspierające" propagację fal. Być może godziny nocne "pomagają" temu zjawisku, ale noc to nie wszystko ;) Trzebaby obserwować temat warunków atmosferycznych w powiązaniu z odbiorem lub jego brakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mr. Orbita - dziękuję za włączenie się do tematu i za przedstawioną tu - własną opinię. Z pewnością dopiero skonfrontowanie wielu zdań na ten temat pozwoli lepiej zrozumieć to, z czym mamy tu do czynienia. Nie upieram się przy moim "widzeniu" przyczyn ale nie potrafię sobie logicznie wytłumaczyć tego, czego doświadczyłem w moich testach odbioru. Nie chciałbym też powtarzać opisu tych spostrzeżeń - a są one z pewnością mocno zastanawiające - które zamieściłem na stronie > digitalnitelevize.cz - odbiór DVB-T w Polsce. Chodzi szczególnie o posty z 10. czerwca i 30. czerwca. Zapraszam Pana i innych do zapoznania się z ich treścią. Pozdrawiam serdecznie. marian mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby ułatwić dyskusję podaję link do wspomnianego przez p. Mariana tematu:

 

KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiejszej nocy powtórzyła się sprawa nocy poprzedniej, czyli absolutnie nie było możliwości odbioru na tym terenie cyfrowego pakietu nadawanego z Ostrawy. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że nie ma to nic wspólnego z tym, że nocami występują korzystniejsze warunki dla rozchodzenia się i zwiększania zasięgu sygnału.
Przydatna stronka z mapkami propagacji fal elektromagnetycznych: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html Pewnie Pan doskonale zna tę stronę, według mapek na 8, 9 lipiec warunki w Polsce wydają się być tragiczne, co potwierdzają Pańskie powyżej otrzymane rezultaty. Ciekawie zapowiadają się dni 13, 14 lipiec. Miejmy nadzieję, że lokalizacja "Katowice" też zostanie "obdarzona" lepszą propagacją fal w tym czasie. Proszę pilnować najbliższych dni i testować ;)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Mr.Orbita podziękowanie za miły gest w postaci bezpośredniego linku do sugerowanej przeze mnie strony. Dla RafiX - za wskazanie drogi dojścia do materiału, który niewątpliwie zrobi małą rewolucję w moich dociekaniach, co do tak mocno zróżnicowanych warunków odbioru programów nadawanych z Ostrawy. Niestety, absolutnie nigdy nie zapoznawałem się z tego typu naukowymi wyjaśnieniami. Nie znam również języka angielskiego by łatwiej mi było zrozumieć odnośne wyjaśnienia. Po Pańskiej informacji wprowadziłem sobie - jako zakładki - linki do polskich stron, które jak wstępnie się już zorientowałem, przystępnie i zrozumiale wyjaśniają temat. Będzie to niewątpliwie ciekawa lektura, ułatwiająca mi zajęcie bardziej rzeczowego stanowiska w prowadzonej tu dyskusji. A przyznać muszę, że już w ostatnich dniach zaczęły się rodzić wątpliwości, czy nadal pozostawać przy "opcji", że to nadawca zmienia okresowo siłę emitowanego sygnału. Zastanawiające np. było to co odnotowałem w czasie ustalania optymalnych kierunków dla nowo zainstalowanej anteny Televes. Otóż wykazując się wysoką separacją promieniowania wstecznego względem głównego kierunku odbioru (dobra konstrukcja reflektora płytowego) antena skierowana dokładnie tyłem do nadajnika na Skrzycznem, niemal zupełnie stopowała (zaszatkowała) cyfrowy przekaz. Ale nie posiadałem się ze zdumienia, kiedy ustalałem kierunek na nadajnik na górze Pradziad , skąd - z Jesenika - już wcześniej oglądałem program Nova (oczywiście w przekazie analogowym). Teraz odbiór na nowej antenie jest wręcz wspaniały choć od nadajnika dzieli ją odległość 120 km. Zdumiony zaś byłem faktem, że po odwróceniu tejże anteny o 180 stopni, czyli przy odbiorze tyłem anteny, jakość odbioru nie wykazywała wcale wyraźnych oznak osłabienia.

Niedawno będąc u znajomych - koło Myszkowa - podziwiałem jakość odbioru tego programu ze zwykłej anteny siatkowej. A tam odległość od Pradziada to kolejne dziesiątki kilometrów.

Przy nadajniku usytuowanym bardzo wysoko n.p.m. - kiedy antena odbiorcza "widzi" nadajnik sprawa jest więc zupełnie innej natury. Myślę, że w okolicy w której mieszkam występuje bardzo duże nasilenie pola sygnału odbitego. stąd te "dziwactwa" jakie wykazały testy anteny z odbiorem programu Nova. No i mały klinik mam teraz w głowie, muszę to przyznać. Pozdrawiam. marian mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Marianie ! Ja do tej pory do odbioru DVB-t stosowałem anteny ATX 55 i 87, z różnymi przdwzmacniaczami. Zdecydowanie najlepszy w moim przypadku jest Telkom/Telmor 30 dB. Niestety Ostravy nigdy nie odebrałem. Zastanawiam się nad zakupem jednej z anten, które Pan posiada: 45 TLS lub Televes DAT. Czy mógłby Pan porównać te dwie anteny. Jak wygląda sprawa odbioru na tych antenach bez wzmacniacza i ze wzmaciaczami (analog i DVB-t) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Zittauer - moja odpowiedź może być tylko sugestią jak postąpić. Odpowiadam jednak w sposób dobrze przemyślany i uczciwy aby naprawdę choć trochę pomóc. Ponieważ dobrze przetestowałem obie - wymieniane z nazwy - anteny, powiem to, co sam chciałbym usłyszeć w podobnej sytuacji. Zdecydowanie wystarczy Emme Esse bo Televes DAT75 nie jest wcale "o niebo" lepsza od tej pierwszej chociaż jest dwukrotnie droższa. Odbierając cyfrowy multipleks z Ostrawy antena ta spisywała się niemal dokładnie tak jak Televes. Jedynym, istotniejszym plusem tej drugiej jest większa kierunkowość, co przy instalowaniu wymaga bardziej precyzyjnego skierowania na nadajnik ale równocześnie bardziej separuje niekorzystne działanie niepożądanych , bocznych źródeł zakłóceń. Jeśli chodzi o przedwzmacniacz to radzę nie brać go w przypadku tych anten pod uwagę. Sam stosuję tylko wzmacniacz wewnętrzny a i to głównie dla podniesienia jakości odbioru programów odbieranych analogowo z Czech i Słowacji. W tym miejscu podkreślam, że przy takim odbiorze obie anteny również wykazywały się tymi samymi osiągami. Na koniec chciałbym zaprosić do odwiedzenia strony, do której bezpośredni link podał wczoraj Pan Administrator. Jest tam mój najświeższy post, który może też wnieść coś do sprawy.

Pozdrawiam serdecznie . marian mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mógłbym nie podzielić się już w tej chwili a więc - na świeżo - z tym, co obserwuję od ponad dwóch godzin. Przyznam, że miałem obawy o komputer i inny sprzęt bo przechodziła nad naszym regionem silna burza. Niebo jeszcze jest silnie zachmurzone. Ale już na 100% jestem przekonany o racjach tych, którzy mają więcej do powiedzenia, posiadając fachową wiedzę o wpływie warunków meteorologicznych i wpływie tych warunków na zmiany troposferycznych uwarunkowań dotyczących propagacji fal radiowych. Minęła godz. 19-ta a od blisko trzech godzin oglądam ze wspaniałą jakością pięć programowy pakiet DVB-T (Multiplex A) z Ostrawy. Siła sygnału wykazywana przez menu kontrolne jak również jakość tego sygnału są na tych samych poziomach jak w te noce, kiedy byłem zachwycony odbiorem - a więc odpowiednio: 99% i 49%. Obie wartości ciągle są stabilne. Jestem przekonany, że każdy, kto ma dobrze ustawioną antenę na odbiór z Ostrawy i posiada sprzęt do odbioru cyfrowego - mógłby przekonać się teraz jak "łatwy" jest to odbiór. Kończąc, raz jeszcze przy tej okazji dziękuję Kol.Kol. RafiX i Mr. Orbita za sposób w jaki odnieśli się do moich komentarzy i za udzielone mi wyjaśnienia. Spoglądam jeszcze na ekran telewizora, przełączam poszczególne programy ostrawskiej DVB-T. Nadal wspaniały odbiór. No, ale wiem równocześnie , że jest to radość przemijająca. Pozostaje teraz tylko życzyć sobie i każdemu zainteresowanemu aby uruchomiono ostrawski nadajnik Hostalkovice i dookólnie emitowano sygnał - z mocą znacznie większą niż obecnie. Oby nam się spełniło. Pozdrawiam wszystkich. marian mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, odbiór sygnałów telewizyjnych pochodzących ze zjawiska "tropo" jest świetną rozrywką, a jeszcze lepszą, gdy mamy do czynienia właśnie z odbiorem sygnałów cyfrowej telewizji, która zapewni nam doskonałą jakość odbieranych kanałów przy niewielkim sygnale :jupi:

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przechodziła nad naszym regionem silna burza. Niebo jeszcze jest silnie zachmurzone.

(...)

o wpływie warunków meteorologicznych i wpływie tych warunków na zmiany troposferycznych uwarunkowań dotyczących propagacji fal

(...)

Nadal wspaniały odbiór.

To trochę inne warunki niż popularne "tropo", podczas opadów deszczu, burz, ogólnie "dużej wilgotności w powietrzu" polepszają się warunki odbioru (oczywiście nie zawsze to występuje), jest to na niewielki obszar, tak do 200 km. Zauważ, że "tropo" występuje tez przy kiedy jest "dobra pogoda".

Miewam polepszone warunki odbioru z Białorusi czy tez pobliskich nadajników (np. Giżycko) podczas burz czy dużych opadów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miły to fakt, że do tematu włączają się kolejne osoby. Ja - dzięki podpowiedziom i radom otrzymanym tutaj dowiedziałem się tego o czym raczej nie próbowałbym nawet dowiedzieć się z innych źródeł. A już na pewno nie były by to fachowe - naukowe materiały. To, że potwierdziło się występowanie opisywanych zjawisk troposferycznych, że mogłem to sprawdzić osobiście, nie oznacza rozpoczęcia kolejnego etapu moich zabaw i eksperymentów. Niech sobie ten mój, niedawno zmodernizowany układ anten spokojnie poczeka na "konkrety" w nadawaniu cyfrowej, naziemnej telewizji. Kiedy zaczynałem przed wielu, wielu laty moją antenową przygodę - właśnie pod kątem odbioru programów z Czechosłowacji - sam konstruowałem anteny, oczywiście w oparciu o specjalistyczną literaturę. Nieraz były to prawdziwe "monstra" ale też, ku zdziwieniu wielu moich znajomych, odbiór z odległych stacji (Żilina, Namestovo, Frydek Mistek, Jesenik) miałem niewiele gorszy niż z lokalnego nadajnika. Oczywiście przy tamtym odbiorze fatalna pogoda powodowała, że i odbiór był fatalny albo w ogóle niemożliwy. Jeszcze na chwilę wrócę do tutejszego tematu. Otóż w tej chwili mamy nad naszym regionem nadal bardzo duże zachmurzenie. Po sygnale DVB-T ani śladu. Zastanawiający jest nawet wyjątkowo niski poziom mocy sygnału z optymalnego kierunku na Ostrawę. Wiem, że na jego poziom składa się też wiele źródeł nie związanych z nadajnikiem ale tak niskiego jeszcze nie odnotowałem. Najczęściej są to wielkości 56% - 60% a teraz ten poziom waha się pomiędzy 46% a 48%. No, widocznie musi teraz tak być...

Nie ukrywam, że z utęsknieniem oczekuję na informacje od innych "eksperymenciarzy" i to nie tylko w tym temacie. Szkoda, że wciąż nie mogę przeczytać takiego postu, w którym informował by mnie ktoś o tym, ze w oparciu o moje wyjaśnienia i porady również odniósł choć mały sukces. Pozdrawiam wszystkich . marian mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednia treść tego postu dotyczyła sytuacji, która przestała być na bieżąco aktualna. We wcześniejszym poście Kol. RafiX podaje bezpośredni link do witryny, na której można zapoznać się z aktualnymi prognozami warunków troposferycznych, mogących mieć wpływ na odbiór z odległych nadajników. (5.sierpnia / m.m.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce monterzy anten odbioru naziemnego będą mieli coraz więcej roboty bo przekazy DVB-T będą coraz powszechniejsze. Sateliciarze będą zaś musieli trochę spuścić z tonu. Tą opinię wyrażam po tym jak w wielu innych miejscach spotkałem się z powątpiewaniem, co w końcu wyjdzie z DVB-T w naszym kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam kolejny, "świeży" post, ponieważ sama edycja wcześniejszego postu, którego wyjaśnienie będzie dotyczyło - spowodowałaby, że znajdowałby się on na odleglejszej, mniej odwiedzanej pozycji. A sprawa jest jak najbardziej aktualna. Od kilku dni, przy korzystnych - jak by się wydawało na podstawie podawanych prognoz - warunkach troposferycznych, w ciągu kolejnych nocy i dni nie ma jakiejkolwiek możliwości uzyskania odbioru z Ostrawy. Sprawa jest tym bardziej zastanawiająca, że na przykład w tej chwili siła sygnału wykazywana przez menu kontrolne tunera, jest na poziomie najniższym jaki odnotowałem w testach odbioru - już przy użyciu zmodernizowanego układu antenowego. Proszę znawców tematu - wiem, że jest nim na pewno Kol. RafiX - o dodatkowe wyjaśnienia innych, na pewno nakładających się - wielu czynników mających wpływ na tak duże zróżnicowanie możliwości odbioru odległych stacji. Ciągle mam przed oczyma zdarzenie sprzed kilku tygodni (nie brałem wtedy jeszcze wcale pod uwagę tematu Tropo), kiedy odnotowałem niezwykle silny odbiór z Ostrawy. Tylko ten jeden raz przy sile sygnału = 99% jego jakość także wynosiła 99% . Sygnał był odbierany z taką mocą, że bardzo kierunkowa antena odbiorcza dawała stabilny obraz programów multipleksu A - nawet przy obróceniu jej o kilkadziesiąt stopni w jedną lub drugą stronę względem kierunku optymalnego. O ile dobrze pamiętam, napisałem o tym w temacie "DVB-T odbiór w Polsce" na czeskim forum. Mr. Orbita był uprzejmy podać w tutejszym wątku bezpośredni do niego link. Raz jeszcze proszę o ewentualne, dodatkowe wyjaśnienia w tym temacie. Umieszczenie tej prośby winien jestem również tym, których zachęcałem do prowadzenia testów m.in. w oparciu o prognozy warunków troposferycznych. Przykładem są kolejne, zamieszczone (zmienione) dzisiaj we wcześniejszym moim poście zrzuty ekranowe tych prognoz. Pozdrawiam wszystkich. m.m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na tym samym kanale nadaje jakaś analogowa stacja?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Krzyś - zasugerowany tym, co napisałeś - natychmiast podłączyłem "Televeskę" bezpośrednio do telewizora i zaprogramowałem na odbiór w kanale 39. Ekran nie wykazuje najmniejszych, choćby śladowych oznak odbioru czegokolwiek. Mam tu na myśli nawet -niewiadomego pochodzenia - sygnały zakłócające odbiór. Kanał jest więc idealnie "pusty". Cały ekran wypełniony jest tylko drobnym szaro - białym maczkiem. Wiem, że nikt z domowników nie ma też zaprogramowanego na ten kanał innego sprzętu - typu magnetowid, tuner sat. Absolutnie wykluczam też niekorzystny wpływ sąsiedztwa kanału 38, nadającego DVB-T ze Skrzycznego. Stamtąd odbiór jest na super poziomie, niezależnie od tego czy w danej chwili można czy nie można odbierać z Ostrawy.

Dziękuję za szybkie włączenie się do dyskusji. Myślę, że będzie to zachętą dla innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×