Skocz do zawartości
  • 0

Instalacja SAT+DVB-t w nowym domu


c-4
 Udostępnij

Pytanie

Witajcie,

jestem na etapie budowy domu i przychodzi powoli czas na ustalenie jak położyć kable pod telewizję.

Gniazda do odbioru będę miał w 2 pomieszczeniach (jedno nad drugim o ile to ważne). Ze względu na ustawienie budynku wg stron świata to antena SAT będzie na zachodniej ścianie budynku a antena DVB-t albo na środku dachu albo na wschodniej ścianie. Kable mogą się zejść na strychu. Ewentualnie na jednym zachodnim maszcie, gdzie antena SAT będzie poniżej szczytu dachu, a DVB-t będzie wystawało ponad szczyt aby złapać nadajnik. Myślę raczej o technologii unicable. DVB-t raczej jako zapas gdyby SAT wysiadło ze względu na warunki pogodowe.

Ze względu na małą liczbę gniazd to raczej skłaniałbym się ku rozwiązaniu gdzie nie ma multiswitcha, bo to chyba nie ma sensu.

Jak połączyć sygnały SAT i DVB-t. Wiem, że są konwertery z wejściem terra, ale to raczej do rozwiązań gdzie antena sat i dvb-t są na jednym maszcie i dvb-t nie wymaga zasilacza. Jak przykłądowo tutaj --> LNB unicable z DVB-t) 

Jaki sprzęt polecacie i jak zaplanować instalację?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Antena satelitarna na zachodniej stronie budynku to zły pomysł. Powinna być na południowej.

 

Weź pod uwagę że dekodery PC+ / NC+ tj wifibox ( dawane do multiroom ) nie obsługują Unicable.

 

Możesz kupić multiswitch który ma kilka wyjść i ma na nich sygnał Unicable i normalny tzw. legacy.

 

 

Dla przykładu Johansson 9754A PL - cztery wyjścia które można konfigurować dowolnie - Unicable - Legacy + naziemna.

 

Multiswitch--Unicable-II-54--9754APL.jpg

 

 

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena na zachodniej ścianie wynika z tego, że budynek nie jest idealnie wg stron świata. Ogólnie to narożnik jest na południe, więc montaż na "zachodniej" daje idealne południe. Wszystkie domy wokoło tak mają anteny więc tutaj nie będę kombinował, no i lepiej dla anteny bo będzie osłonięta od wiatru.

 

Wobec tego, że będę miał do obsługi tylko 2 gniazdka to zastanawiam się czy wogóle bawić się w sumowanie sygnału. Jeśli będę miał unicable, to może będzie lepiej pociągnąć do każdego gniazdka po 2 kable. Jeden od dvb-t a drugi od sat. Potem przed samym tunerem rozdzielę sygnał na 2 wejścia anteny SAT a drgie gniazdo będzie niezależnym dvb-t. Do tego przed rozgałęźnikem dvb-t zamontuję na stychu zasilacz i potem do gniazdek.

 

Ewentualnie myślałem o aktywnym rozdzielaczu jak tu: https://www.dmtrade.pl/p1050,hdtv-center-plus-zasilacz.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślę że dodatkowy kabel będzie tańszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dom się buduje, to masz duże pole manewru. Wszystko też zależy od jakości sygnału DVB-T jaki masz u siebie. Każdy element w sieci  trochę kradnie dB. Przy mocnym sygnale nie ma to znaczenia, ale gdy jesteś na granicy zasięgów, zaczyna mieć kolosalne.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do nadajnika DVBT na górze Ślęża (100kW) mam w linii prostej 20km. Do innego o mocy 30kW mam 8km. Myślę że nie będzie tu problemu szczególnie że z okna górę widać jak na dłoni i nie ma nic po drodze.

PO lekturze portalu dipol wykonałem takie schematy instalacji. Jeden z sumatorem sygnału SAT i DVBT na strychu gdzie do gniazdka idzie jeden kabel, a drugi bez sumatora gdzie sygnał DVBT i SAT idą osobno i wtedy do gniazdka mam prowadzone 2 kable.

 

Jestem tylko ciekawy czy taka opcja z sumatorem zadziała przy unicable. No i czy można wrzucić unicable pod jedno wejście satelity a pod drugie zwykły.

 

SAT i DVBT osobno:

c6208903faf53.png

 

Z sumatorem SAT i DVBT

be2b59846e361.png

 

W obu przypadkach mogę rozbudować jeszcze o dodatkowe gniazdo jeśli chciałbym mieć np TV w garażu :D

 

Co od stron świata z anteną SAT to oczywiście pomyliłem zachód ze wschodem. Antena wisiałaby na wschodniej ścianie, bo wieje z zachodu :D

Edytowane przez c-4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1. Pamiętaj o jednym dają teraz do multiroom NC+ / PC+ dekodery które nie obsługują technologii Unicable.

 

2. Zrób to raz a porządnie żebyś później nie musiał rozbudowywać instalacji.

 

3. Jak robisz od podstaw wydaj parę złotych więcej a będziesz miał spokój na lata.

 

4. Z plastyki w podstawówce nigdy nie byłem dobry ;)

 

W przyszłości nie będzie problemów z dodaniem drugiej satelity albo podłączenia dodatkowych dekoderów - telewizorów z głowicą sat.

 

 

f93d8b40d087f0b4.png

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, K63 napisał:

O jakim mowa? W promieniu 50 km od Ślęży nie ma takiego nadajnika.

Wg poniższej strony jest taki w Żórawinie:

Nadajniki DVB-t - okolice Żernik Małych

 

To jeszcze podpytam bo mam wątpliwości: SCR i dCSS oraz Unicable to jest to samo? Pytam też bo kolega @tweed77 na swoim schemacie napisał: "Kabel - sygnał Unicable = 16 SCR + DVBT". Co to zatem SCR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok. Mux-3 z Żórawiny nadaje z mocą maks. 30 kW. Ale jest to tylko lokalne doświetlenie tego mux-a. Kodowany mux-4 nadaje z mocą maks. 8 kW (30 kW w planach). Multiplexy 1-3/8 nadają z Ślęży.

Moja pomyłka wynikła z błędnych danych, które Emitel umieścił w swojej aplikacji https://emimaps.emitel.pl/. Wg UKE nadajnik ma pozwolenie na emisję z mocą maks. 30 kW w charakterystyce kierunkowej.

48 minut temu, c-4 napisał:

SCR i dCSS oraz Unicable to jest to samo?

Technologia jednokablowa Unicable to inaczej SCR (Unicable II -> dCSS). Znaki towarowe Unicable i Unicable II zostały zarejestrowane przez FTA Communications Technologies z Luksemburga, właściciela marki Inverto.

https://digi-tv.pl/news/169236/instalacje-i-konwertery-unicablescr-10-pytan-i-odpowiedzi.html?news_page_id=0
 

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do takiego multiswitcha j.w. podpinasz klasyczny konwerter Quatro lub konwerter Wide Band. Można do niego podpiąć drugi Wide Band do odbioru Astry, ale dekoder Ultrabox 4K od PC+ nie obsługuje Astry w trybie jednokablowym. Zatem jeżeli chcesz wykorzystać tę technologię do odbioru PC+, to pozostaje ci tylko Hot Bird.

Cytat

W przypadku instalacji UNICABLE nie ma możliwości odbioru kanałów z satelity ASTRA

https://pl.canalplus.com/pomoc/w-jaki-sposob-mozna-odbierac-kanaly-z-astry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@c-4

Nie wiem na ile jesteś maniakiem przerzucania kanałów pilotem ale wg mnie warto zainwestować w odbiór Astry 19st.E.

Jak wspomniałeś dużo jest kanałów niemieckich, dodam, że w HD.

Ja bym dodał, że na ARD i ZDF można oglądać (niekiedy) transmisje sportowe te co u nas kodują :)

Rozrywka, dokument.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak pisałem powyżej - lepiej zrobić raz a porządnie niż później kombinować jak dodać - zmienić coś w konfiguracji.

Tym bardziej jak robisz to podczas budowy - remontu domu.

 

Dokładnie są kanały 4K FTA ale i tak na dekoderze od operatora NC+ / PC+ ich nie odbierzesz.

Ponadto operator może w każdej chwili zablokować na dedykowanym dekoderze odbiór - wyszukanie danych kanałów.

 

Tylko własny TV 4K z wbudowanym tunerem sat albo własny dekoder 4K. W dobie parowania kart z modułami to by się przydał sprzęt z dwoma wejściami na moduł CI/CI+.

 

 

 

 

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@tweed77

operator może też odblokować w przyszłości.

 

Można też kupić dekoder jak mówisz z modułami CI i kanały od polskiego operatora oglądać przez moduł a FTA 4K i inne przez niczym nie zablokowany soft dekodera.

Kłaść jeden kable do gniazdka czy lepiej 2? Ja myślę o 2. Koszt samego kabla znikomy przy całej inwestycji. Przy unicable może być jako zapas, a przy standard będzie do PVR.

 

@an10ka

no właśnie nie oglądam za dużo TV. Praktycznie odkąd jest netflix to prawie wcale, ale miejsce do którego się wyprowadzam nie ma przyzwoitego netu więc pozostanie SAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...