Skocz do zawartości

TV Philips seria 5500, a przydatność do odbioru DVB-T2 HEVC w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie, czy wie ktoś z was, czy telewizory Philipsa z serii 5500 będą nadawały się do odbioru DVB-T2 w HEVC które to ma zostać u nas uruchomione w 2022r.?

Konkretnie chodzi mi o model 24PFS5525/12. Pytam, bo po opisie na stronie producenta:

https://www.philips.pl/c-p/24PFS5525_12/5500-series-telewizor-led-hd

nie mam przekonania czy dobrze rozumiem, czy wspiera nałożone wymogi sprzętowe?

Napisane tam jest tak:

"Tuner/odtwarzanie/transmisja - telewizja cyfrowa - DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2 - obsługa MPEG - MPEG2/MPEG4".

A w sekcji Zastosowania multimedialne - odtwarzane formaty wideo - HEVC widnieje.

Co to oznacza? Że telewizji w DVB-T2 HEVC nie obsłuży, a np. film na USB nagrany w formacie wideo HEVC już tak?

Na stronie np. Media Expert: 

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-philips-led-24pfs5525

też tak jakoś niezbyt jasno jest to zdefiniowane:

"Odbieraj audycje naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie HD.
Telewizor wyposażony jest w zintegrowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji DVB-T2 umożliwiający odbiór audycji naziemnych w standardzie HD. Naziemna telewizja cyfrowa poza zwiększeniem ilości programów oferuje lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także umożliwia dodanie dodatkowych komponentów, takich jak wiele ścieżek dźwiękowych, w tym także dźwięk przestrzenny, szczegółowy przewodnik po programach (EPG). Możliwe jest także dodawanie usług interaktywnych oraz płatnych serwisów."

Może ktoś z was ma ten model telewizora, lub przynajmniej z tej serii, i potwierdzi lub zaprzeczy? Chodzi o to żeby nie kupić telewizora, który za półtora roku będzie bezużyteczny.

Będę wdzięczny za informacje. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest napisane, to by świadczyło o tym że poradzi sobie z materiałem nagranym np. na USB w HEVC, ale głowica do odbioru telewizji kończy się na MPEG4, a powinna na MPEG5 inaczej HEVC.

Przy kupnie tego telewizora powinieneś zostać poinformowany że nie spełnia wymogów. Rozporządzenie z HEVC obowiązuje bodaj od listopada 2019.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu w tym opisie mi się nie zgadza właśnie.

Ale Philips by sobie tak strzelał w stopę na oficjalnej stronie, podając MPEG4 jako ostatni kodek przy transmisji?

 

@K63 czy myśmy na stronie Emitela już czasem nie przerabiali tematu oznaczenia T2-HD ? Coś mi dzwoni że to było HEVC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dvbtowiec napisał:

@K63 czy myśmy na stronie Emitela już czasem nie przerabiali tematu oznaczenia T2-HD ? Coś mi dzwoni że to było HEVC.

Prawdę mówiąc - nie pamiętam, albo mi umknęło. Ale jest duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie niektórzy producenci mogą oznaczać swój sprzęt, skoro zapowiedziano że w DVB-T2 będą nadawane kanały HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie panowie w tym rzecz że ja go jeszcze nie kupiłem, na razie robię przeszukanie różnych modeli, a brak jasnej odpowiedzi w specyfikacji przykuł moją uwagę, żeby nie kupić czegoś co lada chwila będzie bezużyteczne. A szukam niedużego telewizora do małego pokoju <20mkw.

Taki sam opis w danych technicznych na stronie Philipsa jest też w modelach tv:

24PFS6805: https://www.philips.pl/c-p/24PFS6805_12/6800-series-telewizor-led-smart-fhd

oraz 24PFS6855: https://www.philips.pl/c-p/24PFS6855_12/6800-series-telewizor-led-smart-fhd

Mi tez nie wydaje się, żeby wypuścili do sprzedaży modele, które nie będą kompatybilne z naszymi wymogami T2 , ale wolę mieć pewność, żeby nie zostać 'na lodzie' jak przyjdzie co do czego. Niedobrze że nie jest to jasno i precyzyjnie napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten konkretny model Ci się podoba, to wymuś na sprzedawcy oświadczenie że jest zgodny z rozporządzeniem które już obowiązuje.

Albo poczekaj jeszcze kilka miesięcy. Już są nadawane w dwóch miastach testowe emisje w T2 HEVC, niebawem będą w całym kraju, wówczas przetestujesz go w sklepie na antenie przed kupnem, lub sam w domu sprawdzisz i zwrócisz, jeśli nie będzie odbierał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc uzyskać jasną odpowiedź w tej kwestii, zadzwoniłem na infolinię Philipsa, i wytłumaczyłem o co chodzi. Przez konsultanta zostałem poinformowany o kompatybilności sprzętu z tymi wymogami. Zakładam, że wie co mówi. Przy okazji zaznaczyłem, że warto byłoby zmienić w takim razie opis na stronie, bo nie jest to konkretnie i precyzyjnie napisane. Stwierdził, że przekaże informacje do odpowiedniego działu. Zobaczymy. Tematu nie zamykam; może ktoś ma lub będzie miał takie lub podobne modele TV i wstawi info o odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rarab napisał:

Jakby nie spełniał to chyba telewizora nie można by sprzedawać w Polsce.  

@rarab  Lepiej się upewnić, nie jest to takie oczywiste; napisał o tym @K63 jakiś czas temu:

W dniu 4.11.2019 o 10:37, K63 napisał:

Klamka zapadła. Rozporządzenie dotyczące H.265/HEVC jest po konsultacjach i czeka na zatwierdzenie, które ma nastąpić przed końcem br.

EDIT:

No i właśnie dzisiaj rozporządzenie zostało opublikowane

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/2125/D2019000212501.pdf

W dniu 18.11.2019 o 17:39, K63 napisał:

W/w rozporządzenie miało obowiązywać od 1 grudnia br. Ale producenci telewizorów zrzeszeni w związku Cyfrowa Polska ponieśli lament, że nie są w stanie tak szybko dostosować swoich produktów do tych wymagań. I 'miłosierne' Ministerstwo Cyfryzacji poszło im na rękę, publikując projekt zmiany rozporządzenia przedłużający termin jego obowiązywania na 1 września 2020.

Będzie zatem okazja w okresie przedświątecznym pozbyć się w ramach promocji np. telewizorów dvb-t2 z kodekiem H.264.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Nie sprawdzałem jeszcze na nim odbioru jakiegoś kanału nadającego w HEVC szczerze mówiąc. Jak pisałem wcześniej, przed zakupem zadzwoniłem na infolinię Philipsa, wytłumaczyłem o co mi chodzi, konsultant potwierdził że h.265 obsługuje. A nie miałem już czasu dłużej czekać z zakupem i wyborem, więc go wziąłem, bo na dniach miałem w Multimedii umówioną zamianę dekodera na moduł. Ogólnie jest to tv bez jakiś 'bajerów' typu smart, po prostu co ma działać - działa, do małego pomieszczenia i zwykłego oglądania telewizji zastrzeżeń nie mam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...