Skocz do zawartości

Odkodowanie TVP na Satelicie


nonGeoLoker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zaproponować odkodowanie kanałów TVP.

Koniec końców, i tak opłaty za transpondery opłacamy my: Polacy.

 

Poprawcie mnie : W Cytacie, to co zostało poprawione

  

1 hour ago, nonGeoLoker said:

 dla zwiększenia bitRate.

 

 

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale szyfrowanie na 2 systemy wymaga przesłania tego samego sygnału TVP1 HD:

1.raz w 1 szyfrowaniu dla 1 platformy,

oraz jeszcze raz dokładnie tego samego szyfrowanego dla 2rugiej platformy.

Czyli zużywa z 2x większy bitRate.

Co powinno być nie w smak Telewizji Publicznej oraz Państwu, która troszczy się o oszczędność Energii i zbawienie klimatu przed globalnym ociepleniem.

(Osobiście nie wierzę, że im na tym zależy, ani w historię, o ludzkim udziale w tej historii)

 

Włoska Telewizja Publiczna RAi koduje pozycje tylko kupione z zza granicy i to niedawno.

Te starsze pozycje i tak lecą niekodowane.

 

Więc kodowanie może być czasowe.

No i można stosować technologię taką jak w Niemczech, że bitRate się sumuje w paśmie wspólnym, bądź dzieli kiedy jest split na pasma regionalne.

 

No i nic nie stoi na przeszkodzie by transmisję zorganizować w ten sposób, by w paśmie wspólnym bitRate się sumował, kiedy TVP puszcza produkcję własną, np Koronę Królów.

A jak puszczają nie dotowaną produkcję zza granicy, czyli spoza UE, to by włączali split i szyfrowanie jednocześnie (lub z 1 sekundą opóźnienia)

 

A biorąc pod uwagę, że takie TVP 1HD nadawane jest:

  1. Conax
  2. Irdeto 2
  3. Mediaguard 3
  4. Nagravision 3
  5. Viaccess 3.0

W 5ięciu systemach szyfrowania, to ten nieszyfrowany  bitRate FTA wspólny nieszyfrowanej transmisji mógłby się znacznie powiększyć.

Być może nawet z 5x. (W praktyce pewnie mniej, ale znacznie myślę by się zsumował).

Za Poprawienie dziękuję. (Sugerowałbym by engine zmniejszał odstępy między liniami, wraz z czcionką.)

 

 

Szyfrowanie powinno być nie w smak Telewizji Publicznej oraz Państwu, która troszczy się o oszczędność Energii i zbawienie klimatu przed globalnym ociepleniem.

(Osobiście nie wierzę, że im na tym zależy, ani w historię, o ludzkim udziale w tej historii)

 

Włoska Telewizja Publiczna RAi koduje pozycje tylko kupione z zza granicy i to niedawno.

Te starsze pozycje i tak lecą niekodowane.

 

Więc kodowanie może być czasowe.

No i można stosować technologię taką jak w Niemczech, że bitRate się sumuje w paśmie wspólnym, bądź dzieli kiedy jest split na pasma regionalne.

(Dla TVP3 Regionalnych.)

 

No i nic nie stoi na przeszkodzie by transmisję zorganizować w ten sposób, by w paśmie produkcji własnych , kiedy TVP puszcza produkcję własną, np Koronę Królów wyłączać szyfrowanie.

A jak puszczają nie dotowaną produkcję zza granicy, czyli spoza UE, to by szyfrowali .

 

Mądralom, którzy powiedzą, że jest potrzebne zbudowanie sygnalizacji, by było wiadomo kiedy szyfrować, a kiedy nie, to taki system TVP ma.

Na stronie: tvpstream.vod.tvp.pl transmisja TVP Polonia jest bardzo często wyłączana i to w kraju, podczas gdy przez satelitę da się odbierać na całym kontynencie.

 

Oczywiście gdyby TVP nie szyfrowała by wszystkich transmisji to by musiała sama płacić za ten transponder.

Ale jakby szyfrowała tylko częściowo, to przecież myślę, nie musieliby płacić za transponder, bo to dalej opłaciłyby im platformy, ale być może by musieli zrezygnować części zysków za obecność kanału na platformie.

Moim zdaniem, TVP sama powinna płacić za transponder, a nie oglądać się na klientów prywatnych platform satelitarnych, które są zadowolone z ubogiej oferty FTA na satelicie.

 

Tutaj też dam taki przykład, bo 35mln zł na TVP Wilno, się znalazło, czyli 215zł 59gr na 1 Polaka na Litwie:

35 000 000 zł ÷ 162 344 Polaków na Litwie = 215zł59gr / 1 Polaka na Litwie

1Mb/s na 13°E HotBird  kosztuje 100'000€uro.

Więc 35mln zł by starczyło na: 77,7Mb/s na rok, a to jest tyle pojemności co 3 pełne Muxy naziemne dvbT1.

Dodatkowo TVP wydała 7'693'636 zł i 61gr na 36Mhz pojemności na pozycji 33°E, które domyślam się nocą stoi odłogiem.

Bo mam wrażenie, że dziennikarze TVP wtedy nie pracują, a ja zaś najczęściej wtedy - w nocy oglądam programy powtórkowe na satelicie.

 

 

Śmiem twierdzić, że na dowolny z tych pomysłów znalazłoby się dużo więcej chętnych w Polsce by skorzystać z transmisji FTA niż wynosi liczba Polaków na Litwie: 162 344  wg spisu z 2016roku.

Zresztą być może nawet większa byłaby liczba nie obywateli w Polsce pracujących i płacących podatki, oraz oglądających czasami TVP.

 

 

Skąd znaleźć pieniądze w budżecie?

Wystarczyłoby zrobić podobnie jak rząd zrobił z Gazetą Wyborczą, i zakazał jej kupowania przez urzędy.

Wystarczyłoby by rząd nakazał samym spółkom państwowym: miejskim w Warszawie (a są inne miasta, powiaty, województwa) jakąś część swojego budżetu reklamowego przeznaczyć na reklamy na stronach www TVP, w Telegazecie TVP, oraz kanałach regionalnych i krajowych TVP.

Prezydent Gdańska wydała 500'000zł na 60minutowy wywiad przeprowadzony z nią przez Axel Springer.

No i za te pieniądze co prezydent Gdańska wydała, można by dać TVP3 Gdańsk w bitRatecie 1Mb/s HEVC SD FTA na cały Rok!!!

Możliwe, że w całym województwo pomorskie mającym 2.34mln mieszkańców, a tym bardziej w całej Polsce znalazłoby się więcej chętnych niż 162'344osoby z odbiornikami HD HEVC FTA by to obejrzeć raz po raz i dłużej w roku niż przez 60minut!

Cała Litwa dla porównania ma 2.80mln mieszkańców.

Widziałem reklamę lokalnej dyrekcji dróg ze swojego miasta na YT, tak, tym serwisie co ma tak dużo reklam, że demonetyzuje uploaderów, bo nie zależy mu na zysku z reklam.

Więc pieniądze istnieją, trzeba tylko chcieć ich użyć.

Poza tym jeśli na TVP Wilno się pieniądze znalazły, by dopomóc 162 344 osobom za granicą, które nawet żadnych podatków nie płacą, to powinno się znaleźć 35mln zł by mogły na tym skorzystać 38mln osób mieszkających w kraju i płacących podatki, nawet jeśli nie są naszymi obywatelami, ani częścią narodu polskiego.

 

 

A Czy może być emisja FTV - Free To View z szyfrowaniem?

Tak, wystarczyłoby, że każdy kto opłacił abonament TVP, miałby prawo wymuszone z urzędu, by nawet jak nie przedłuży i nie opłaci abonamentu za prywatne platformy szyfrowane, ale opłacił abonament TVP  i ma już nie ważną kartę dekodującą,

To ta karta dekodująca powinna mocą urzędową być wciąż ważna na tyle by mu dać prawo do zdekodowania wszystkich kanałów TVP dożywotnio, dopóki ma opłacony abonament za TVP!!!!!
Oraz dopóki nie zmieni się system szyfrowania, tzn nie będzie wymagana wymiana karty.

To także wymagałoby zmiany umów między TVP i platformami satelitarnymi oraz ustaw Prawa RP.

Ale przecież chyba politycy nie powinni arbitrować w interesie prywatnych platform satelitarnych i być z nimi w zmowie.

A walczyć o interesy zwykłego podatnika.

 

Oczywiście można połączyć pomysł szyfrowanego FTV wraz z nieszyfrowaną emisją FTA produkcji własnych lub dotowanych przez budżet krajów UE.

Edytowane przez nonGeoLoker
Poprawiony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, dvbtowiec said:

Ale komu Ty to proponujesz? Forumowicze nic nie mogą :) Napisz do TVP z tą propozycją.

No  właśnie myślałem, że wici się rozejdą i ludzie udadzą się do swoich Lokalnych Polityków i przemówią im do rozsądku.

Nawet jeśli tylko przeczytają i nic nie zrobią, to jednak być może zapamiętają.
Wydaje mi się, że jak 100% obywateli w kraju będzie o tym - tej opcji wiedzieć, to nawet politycy się skapną oraz wzruszą tym TVP, by to zrealizowało.

Czyli taki Ewolucyjny sposób informowania.

Mnie się nie chce wstawać tak wcześnie, bo bym musiał dotrzeć do takiego posła do biura przed 15:00 i przed pracą.

Albo (nie daj Boże) w nocy TV nie mógłbym oglądać.

 

4 minutes ago, maniek357 said:

Nigdy nie zrozumiem tego boldowania niektórych słówek. Widzę, że ktoś tu przywędrował z forum Emitela. Styl pisania niepowtarzalny. :)

Może za dużo oglądam niemieckiej niekodowanej TV w HD (tak oglądam z napisami), i potem zamiast zwiększania Liter przy rozmaitych rzeczownikach, to odczuwam potrzebę wytłuszczania, zwłaszcza, jeśli taka opcja jest dostępna.

NO i dwa, że po coś to zostało zrobione, dana opcja do wytłuszczania i pogrubiania.

Choć moderatorzy rozmaitych for, udostępniają funkcje, a potem sami nie są zadowoleni, że użytkownicy je używają.

(Oglądam też z innych języków, ale niemieckiej najwięcej jest w HD,  a w niemieckim każdy rzeczownik jest z dużej, dla tych co nie wiedzą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strumień wideo jest jeden i jest zaszyfrowany z użyciem algorytmu CSA (Common Scrambling Alogrithm). Oprócz tego są dodatkowe strumienie o bardzo małym bitrate zwane ECM osobne dla każdego systemu pay TV. Taki ECM zawiera klucz deszyfrujący zgodny z CSA dla danego kanału i sam jest zaszyfrowany innym kluczem przy użyciu kokretnego systemu pay TV. Czyli taki Nagravision czy Seca szyfruje tylko strumień ECM. I takich strumieni jest kilka, ale one mają parę bitów na sekundę. Zawierają tylko zmieniający się co kilka sekund klucz deszyfrujący dla strumienia wideo powtarzany w kółko.

Edytowane przez przemek1234
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, przemek1234 said:

Strumień wideo jest jeden i jest zaszyfrowany z użyciem algorytmu CSA (Common Scrambling Alogrithm). Oprócz tego są dodatkowe strumienie o bardzo małym bitrate zwane ECM osobne dla każdego systemu pay TV. Taki ECM zawiera klucz deszyfrujący zgodny z CSA dla danego kanału i sam jest zaszyfrowany innym kluczem przy użyciu kokretnego systemu pay TV. Czyli taki Nagravision czy Seca szyfruje tylko strumień ECM. I takich strumieni jest kilka, ale one mają parę bitów na sekundę. Zawierają tylko zmieniający się co kilka sekund klucz deszyfrujący dla strumienia wideo powtarzany w kółko.

Czyli jeśli chodzi o piractwo to wystarczyłoby tylko złamać ten kilku bitowy strumień.

Przy czym rozwiązanie jest jedno i to samo dla paru, np 5 strumieni?

 

Hmm.

Teraz już wiem, czemu piractwo tak łatwo się szerzy.

Natomiast straciłem kompletnie zrozumienie, czemu są takie cyrki z multiróómem, lub PVRowaniem paru kanałów na raz.
Nigdy nie używałem szyfrowanej TV.

 

 

No, to dziękuję za: Poprawę i wyprowadzenie z błędu.

Tak czy siak, można by zdeszyfrować kanały TVP w paśmie produkcji własnych, lub dotowanych z budżetu UE, albo zrobić te urzędowe FTV dla tych co opłacają ten abonament TVP.

 

 

 

 

No, tak czy siak Pomysł jest do zastosowania dla kanałów TVP3 regionalnych.

BitRate może się sumować w paśmie wspólnym, a w pasmo regionalne w 16x splicie, może być szyfrowanie niezależnie.

(W sensie 1 region szyfrowany, inny nie szyfrowany, w zależności co tam sobie puszczają).

16 strumieni TVP3 po 1Mb/s w HEVC, a sumarycznie to 16Mb/s w paśmie wspólnym na Satelicie.

Jak kojarzę, to jak przełączali na HD, to Polo lub TVP Polonię to nic nie trzeba było robić przy zmianie roździelczości.

Więc można by nadawać pasmo wspólne w TVP3 HD FTA, a w Splicie TVP3 MiastoRegion w SD i każdy szyfrowany niezależnie od  , bądź FTA.

1 hour ago, dvbtowiec said:

Ale komu Ty to proponujesz? Forumowicze nic nie mogą :) Napisz do TVP z tą propozycją.

No można by zrobić petycję, na głównej stronie satkuriera i zbierać podpisy.

Edytowane przez nonGeoLoker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób petycję i podpisz się sam 1547 razy :) Kolego ja mam regionalne wersje TVP3 w HbbTV i z nich nie korzystam, bo w 90% ramówka się pokrywa.

 

P. S. Popieram przedmówcę. Twoje boldowanie pojedynczych słów jest męczące w czytaniu. Nikt nie rozumie czemu podkreślasz te konkretne słowa. I szczerze nawet nie chcę próbować rozumieć. Zatem dobra rada, nie warto tego robić :)

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też rozumiem Ciebie i twoje dobre chęci ale zrozum politycy mają ciebie i nas wszystkich głęboko w ...Tak samo biznesmeni albo płacisz im na ich zasadach a jak nie to wynocha. Brutalna prawda, ale tak jest marzycielu. Oni nigdy nie odkodują kanału na satelicie .Niedługo to i Polonię TV zakodują:-P

Edytowane przez tomas1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, dvbtowiec said:

Rób petycję i podpisz się sam 1547 razy :) Kolego ja mam regionalne wersje TVP3 w HbbTV i z nich nie korzystam, bo w 90% ramówka się pokrywa.

Mam wrażenie, że z TVP3 HD na satelicie byś jednak skorzystał, jakby leciało w HD, oraz strumień pasma wspólnego miał 16Mb/s.

No, moim zdaniem to w HbbTv jest strasznie nie wygodne, gdyby to chociaż tak umieścili, żeby dało się wybrać wprost z listy kanałów.

Na niemieckich serwisach HbbTV można korzystać z klawiszy numerycznych, a nawet z numerycznych klawiszy korzystać do wpisywania alfabetu, jak z klawiszy komórkowych.

  

5 minutes ago, tomas1981 said:

Ja też rozumiem Ciebie i twoje dobre chęci ale zrozum politycy mają ciebie i nas wszystkich głęboko w ...Tak samo biznesmeni albo płacisz im na ich zasadach a jak nie to wynocha. Brutalna prawda, ale tak jest marzycielu. Oni nigdy nie odkodują kanału na satelicie .Niedługo to i Polonię TV zakodują:-P

wydaje mi się, że NF, YT 8K, D+, AP oraz inne globalne VOD zrobią swoje i przy spadku oglądalności TV Publicznych z całe UE i innych krajów będą skłonne się odkodować, byle tylko mieć widzów.

Edytowane przez nonGeoLoker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste. Stacja telewizyjna kupując licencję na transmisję filmu albo meczu, kupują ją za różną kwotę w zależności od obszaru rozprowadzania. Mając kanał zakodowany na satelicie płacą za Polskę, bo tylko Polacy mogą kupić PC+ lub CP. Ale nadając FTA, to musieliby zapłacić za całą Europę, Północną Afrykę i Bliski Wschód. Nierealne przy polskich stacjach telewizyjnych. Za biedne.

Edytowane przez Barti
Proszę wyłączyć w aplikacji Tapatalk automatyczne dopisywanie do postu informacji o posiadanym urządzeniu mobilnym. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, przemek1234 said:

To nie takie proste. Stacja telewizyjna kupując licencję na transmisję filmu albo meczu, kupują ją za różną kwotę w zależności od obszaru rozprowadzania. Mając kanał zakodowany na satelicie płacą za Polskę, bo tylko Polacy mogą kupić PC+ lub CP. Ale nadając FTA, to musieliby zapłacić za całą Europę, Północną Afrykę i Bliski Wschód. Nierealne przy polskich stacjach telewizyjnych. Za biedne.

Ale ja nie mówię, żeby cały czas byli niekodowani, ale by zrobili to w stylu transmisji RAi.

Że produkcje własne, oraz te dotowane z budżetu państw UE, lub te stare zagraniczne (czyli spoza UE) puszczaliby niekodowane.

Jak jakaś firma chce dodatkowe pieniądze, za nadawanie niekodowane to niech najpierw zwróci dotacje.

A reszta normalnie szyfrowana tak samo przez Te platformy, co do tej pory.

Tym bardziej, że jak się okazuje, by załączyć szyfrowanie wystarczy tylko klika dodatkowych bitów.

Można by w Stylu Rosyjskiej TV, która na satelicie daje produkcję własną lub tańszą rodzimej produkcji, a na naziemnej kupioną zza granicy.

 

 

Na koniec powiem, że ja Sportu nie oglądam w TV.

Więc nawet nie bardzo wiem, czy są jakieś Polskie zawody dotowane z budżetu Państwa lub UE.

A Niemcy do niedawna puszczali rozmaite mecze FTA.

 

Chciałem też powiedzieć, że koszt systemów szyfrowania też jest nie mały.

TVP właśnie nie musi kupować własnego, może wykorzystać ten system co do prywatnych platform satelitarnych należy.

Przy czym te platformy będą z tego zadowolone.

(Oczywiście byłyby bardziej zadowolone, jakby nic niekodowane nie było, ale myślę, że nie miałby nic przeciwko temu, by TVP nadawało własne kanały póki co w HD HEVC, dopóki liczba odbiorników i dekoderów nie wzrośnie, potem to pewnie by chciałby by to zakodować, albo na VVC przełączyć)

 

A tak jak powiedziałem, TVP może mieć szyfrowane FTV dla każdego abonenta, nakazane prawem oraz umowami z rozmaitymi operatorami.

(Zwłaszcza jakby TVP się dorzucała do ceny transpondera, albo spuściła z ceny za obecność swoich kanałów).

Poza tym myślę, że jakby był pakiet szyfrowanego FreeToView, to platformy czy nadawcy mogliby dokoptować tam kanały niekodowane obecne na naziemnej antenie.

 

Oczywiście dla nas widzów najlepszy byłby system niekodowane FreeToAir  + bezpłatnie szyfrowane FreeToView.

Edytowane przez nonGeoLoker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama idea nie jest zła, lecz są pewne 'ale'. System kodowania kosztuje, i inne sprzęty z nim związane, również. Chyba że masz na myśli nadawanie z takiej pozycji żeby właściciele praw się nie przyczepili za mocno że leci FTA, typu 62*E wiązka Europe, lub + ewentualnie szyfrowanie tu w Biss przynajmniej wybranych transmisji. ? Ewentualnie możesz TVP przypomnieć o istnieniu zawężonej wiązki na Polskę z Astry 1KR na 19E. Podejmując się inicjatywy inwestor musi mieć przekonanie, że przyniesie ona zyski a nie straty. A jeśli miałyby być tu tylko kanały TVP, to nie mam zbytnio przekonania w powodzenie takiej inwestycji. Musiałyby się tu znajdować także kanały przynajmniej te co są w naziemnej, żeby jakoś zachęciło to ludzi do skierowania się ku takiej formie odbioru. Co niekoniecznie mogłoby spodobać się stacjom komercyjnym, np. Polsatowi który mógłby w ten sposób stracić jakąś część abonentów ze swojej platformy. Także temat jest złożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, moimzdaniem said:

Sama idea nie jest zła, lecz są pewne 'ale'. System kodowania kosztuje, i inne sprzęty z nim związane, również. Chyba że masz na myśli nadawanie z takiej pozycji żeby właściciele praw się nie przyczepili za mocno że leci FTA, typu 62*E wiązka Europe, lub + ewentualnie szyfrowanie tu w Biss przynajmniej wybranych transmisji. ? Ewentualnie możesz TVP przypomnieć o istnieniu zawężonej wiązki na Polskę z Astry 1KR na 19E. Podejmując się inicjatywy inwestor musi mieć przekonanie, że przyniesie ona zyski a nie straty. A jeśli miałyby być tu tylko kanały TVP, to nie mam zbytnio przekonania w powodzenie takiej inwestycji. Musiałyby się tu znajdować także kanały przynajmniej te co są w naziemnej, żeby jakoś zachęciło to ludzi do skierowania się ku takiej formie odbioru. Co niekoniecznie mogłoby spodobać się stacjom komercyjnym, np. Polsatowi który mógłby w ten sposób stracić jakąś część abonentów ze swojej platformy.

Właśnie, jakby nadawali by w HEVC na satelicie, to nie byłoby tak całkiem nie na rękę Polsatowi ani C+, zwłaszcza jakby w ramach promocji nowych kodeków w miarę szybko TVP na Satelicie przeszła na VVC.
(Domyślam się, że Polsat i C+ mogliby wtedy przejść sami na HEVC wraz z dvbT2 w całej Polsce na koniec 2022roku)

A dwa, że mogli by zrobić całkiem nową wersję w 100% z własnych produkcji

To by się nazywało, np : TVP1 HD international (Paradoksalnie nazwa - wersja tylko z produkcjami własnymi - polskimi).

Rosjanie zamiast international dopisują MIR = МИР.

Czyli jakby nazwać po Polsku wersje TVP nazywałyby się w cyklu: TVP1 HD Świat (same produkcje własne FTA HEVC lub może nawet od 2023 w VVC).

No i uważam, że byłoby to ogólnie korzystnie, nawet jeśli by za któryś kolejnych rządów takich emisji zaprzestali.

Dodatkowo, nawet jeśliby nadawali z innej pozycji niż 13°E HotBird, jak np nocne emisje powtórkowe z 33°E, lub bardziej na Astrze 19.2°E.

to i tak te same Platformy mogłyby dać TVP swoje szyfrowanie na produkcje kupione za granicą UE, czyli np w USA.

Oczywiście, trzeba byłoby mieć kupioną kartę od prywatny platformy satelitarnej.

Moim zdaniem TVP już raz się wsypało false startem platformy TVP.

 

By odkodować pozycję z tych samych transponderów, TVP powinna ponieść koszty transponderów, albo dać platformom zniżkę za swoją bardziej niekodowaną obecność.

Ot tyle jest warta opozycja Polsatu, mimo wszystko mam wrażenie, że są to koszty mniejsze niż:

Tak jak powiedziałem te 35mln zł co na TVP Wilno się znalazło. (77,7Mb/s na 13°E HotBirdzie starczy na 3 pełne Muxy TVP)

A TVP nie powinna tak szukać zysku, bo Polaków samym UK mieszka więcej jak policzyć dzieci niż jest ludności Litwy, a są jeszcze inne kraje, po których rozsiana jest Polska emigracja.

No i jeśli by zysk TVP miała mierzyć w widowni, to z pewnością będzie tego więcej niż 162 344 Polaków mieszkających na Litwie, i to nawet jeśli transmisja miałaby być FTA w HEVC a potem w VVC.

(NO, sorry, mam wrażenie, że nawet jeśli TVP emitowała w 2022roku na satelicie FTA HD  i to tylko swoje produkcje własne, to i tak Liczba widzów w całej Polsce byłaby większa niż niż 162tys, zresztą na to by czasem wystarczyło tylko czasem tylko 50tysięcy zakupionych odbiorników w 2022roku i 3 widzów na odbiornik)

A ja wcale się nie upieram, że powinni nadawać w VVC, ale uważam, że takiemu nadawaniu nie będzie się opierał ani Polsat ani C+, przynajmniej dopóki liczba odbiorników w Polsce z tym kodekiem znacznie nie wzrośnie.

No i tradycyjnie bitRate na Satelicie powinien być większy niż po dvbT2 i to dużo większy.

(Tak, rozumiem, to niekoniecznie polska Tradycja).

 

A nawet jeśliby liczba odbiorników gwałtownie wzrosła, i TVP FTA by wyłączyli.

To i tak uważam, byłoby to z zyskiem dla nas.

Bo właśnie może platformy na satelitach i kablówki szybciej przełączyłyby się na HEVC lub VVC.

 

Tak prawdę mówiąc jakby TVP nadawała na orbicie w VVC w 2023roku, to by zupełnie mnie by już nie obchodziło, co tam na naziemnych nadajnikach w Polsce by się działo

Zresztą ja jestem fanem przełączenia do dvbT2 HEVC, lub dvbT2 VVC, właściwie głównie tylko jako narzędzie promujące lepsze kodeki na orbicie.

(Coś jak legalna zmowa handlowa przemieszczająca się dzięki odbiornikom combo z dvbT na dvbS oraz dvbC, no i mam wrażenie, że gdyby nie było w Polsce standardu naziemnego w mpeg4, to wciążby na Polskiej orbicie byłoby mnóstwo kanałów w mpeg2, oraz ogólnie byłoby ich mniej i byłoby słabiej. Miałbym nadzieję, że z HEVC lub VVC byłoby dużo lepiej.)

Ale emisja TVP na orbicie, która wcale nie musi być ograniczona ramkami czasowymi dvbT2, i może wyprzedzać nadajniki naziemne, też może być do tego użyta.

No i myślę, że zarówno Polsat i C+ są to w stanie zrozumieć, i się nie sprzeciwiać jakby emisja TVP właśnie była w HEVC lub VVC na orbicie.

A z emisją TVP HD HEVC FTA i/lub FTV na orbicie może już startować w Politycznym i biznesowym jutro.

A z emisją TVP HD HEVC FTA i/lub FTV na orbicie może już startować w Politycznym i biznesowym "jutro".

Oczywiście gdy już zabiorą się za to Politycy przekonani petycjonowaniem internetowym lub osobistym.

A moim zdaniem obecni Politycy partii rządzącej są do przekonania.

(Choć ministrowie są raczej niestety (teoretycznie na szczęście dużo "pracują") już mocno zajęci jeśli chodzi o rozmowy personalne)

A emisja TVP HD VVC FTA mogłaby zacząć się w 2023roku na orbicie.

 

Poza tym uważałbym, że techniczny koszt nadawania TVP mógłby przejść w całości na rząd.

A TVP z abonamentu powinno finansować kwestie ważne dla niezależności, czyli:

personalia, artystyczną i dziennikarską "niezależność".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nonGeoLoker napisał:

Domyślam się, że Polsat i C+ mogliby wtedy przejść sami na HEVC wraz z dvbT2 w całej Polsce na koniec 2022roku

Policz sobie. CP ponad 4 mln. abonentów, C+ 2 mln. Do tego oferty na kartę i abonenci Orange. Kablówki. Wszystkim im trzeba by wymienić dekodery. Pomijając koszty jaka to musiałaby być logistyka? No i przez kilka/naście tygodni kanały musiałyby być dublowane w MPEG4 i HEVC.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, G2000 said:

Policz sobie. CP ponad 4 mln. abonentów, C+ 2 mln. Do tego oferty na kartę i abonenci Orange. Kablówki. Wszystkim im trzeba by wymienić dekodery. Pomijając koszty jaka to musiałaby być logistyka? No i przez kilka/naście tygodni kanały musiałyby być dublowane w MPEG4 i HEVC.

Z taką logistyką to radzą sobie codziennie sklepy z żywnością.

Więc, a to ludzie będą narzekać na powolne tempo adopcji sprzętu, a to z kolei ludzie tutaj zaczynają narzekająco podejrzewać, że Logistyka nie wytrzyma.

A wcale nie jest to pewne, że ludzie rzuciliby się wskutek Odkodowania emisji własnych TVP na te odbiorniki.

Emisja niekodowanego TVP w HEVC HD FTA byłaby właśnie promocją nowego standardu, ale przymusem by nie była.

(Szczególnie jeśli bitRate i jakość TVP w HEVC byłaby większa)

Myślę, że jakby w 2022 roku większość kanałów na naziemnej by przeszła na HEVC oraz na Satelicie kanały TVP miałby wersję FTA HEVC to by mogło sprawić, że dużo dekoderów miałoby takie zdolności, choć pewnie nie wszystkie.

Taka TV Trwam daje radę nadawać jednocześnie w mpeg2 i mpeg4.

A jakby TVP zaczęła nadawać na orbicie w HEVC Odkodowane emisje własne TVP już jutro:

     To do 2023 są jakieś 3 lata!

Spokojnie, to nie jest nie wiadomo jaki zryw z dekoderami.

To nie Rewolucja, tylko Ewolujca. (Tak jak powiedziałem przymusu brak)

W wielu krajach Telewizja Publiczna nadaje w najnowszym i najlepszym standardzie, a prywatne stacje później do niej dorównują.

No i właśnie uważam, że na to nie byłoby sprzeciwu ze strony: CP i C+ czy innych graczy.

 

A to zarzucają mi Rewolucyjne skłonności.

A ja do prawdy rozumiem przekształcanie Ewolucyjne.

 

Poza tym wcale nie jest powiedziane, że TVP HD FTA HEVC na orbicie wystarczy.

Ewentualnie, że wystarczy by dokonać zmiany standardu już do 2023roku.

(Może wystarczyć, ale w dłuższym horyzoncie czasowym).

 

7 hours ago, dvbtowiec said:

I zaczyna się spam o VVC :)

Ja nie spamuje o VVC, tylko o tym wspomniałem, ale jak ktoś jest uczulony.

 

 

 

Miałbym wrażenie, że dało się zrozumieć z wypowiedzi, że Totalnym Rewolucjonistą nie jestem.

Ale cieszę, się, że jednak ktoś z zainteresowaniem pyta, nawet jeśli coś, że tak powiem zrozumiał coś w innej skali emocjonalnej.

Bo właśnie, chodzi o to, by rzecz - idea była zrozumiana, dla wszystkich, a nie tylko dla tych co rozumieją ją, bez w ogóle całego tego wątku.

 

Więc warianty są 3:

  1. Odkodowanie emisji własnych produkcji  TVP FreeToAir oraz tych dofinansowanych z budżetu UE
  2. Ustawowe szyfrowane FreeToView  - 100% czasu antenowego dostępne jednak tylko za Free, tylko dla tych co opłacili abonament, lub zostali zwolnieni z tego obowiązku
    2b)Ustawowe szyfrowane FreeToView tylko w trakcie emisji zagranicznych czasu antenowego
  3. Emisja własna dodatkowa TVP za pieniądze własne TVP w HD HEVC wraz z rozwiązaniami 1 i 2 lub 2b

Żadne z tych rozwiązań nie nawołuje do Rewolucji, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że Ewolucję w kierunku nowych standardów to przyśpiesza.

Każde z tych rozwiązań jest tańsze niż TVP Wilno - tańsze niż 35mln zł, i moim zdaniem uzyska zadowoloną widownię w kraju jak i za granicą większą niż liczba Polaków na Litwie: 162 344 widzów.

 

 

Jeśli Emisja TVP w HEVC FTA na orbicie nie zwiększyłaby ilości sprzętu HEVC i dekoderów to i tak CP i C+ byłby z tego zadowolony,
(bowiem promocja nie byłaby ich kosztem)

a jakby zwiększyła, to CP i C+ mogą na tym skorzystać.

A jak liczba odbiorników się by zwiększy mocno, wtedy CP i C+ był lobbowały by to wyłączyć lub przełączyć na VVC.

Ale tak czy siak odbiorniki by z nami zostały.

No, i nie sądzę, by koszt te 35mln zł w maksie za takie rozwiązanie (mogą użyć czasem dużo mniejszej i tańszej pojemności ) przerósł koszt VATu od potencjalnie kupionych odbiorników - dekoderów HEVC.

Co oznacza, że budżet państwa nie byłby na tym stratny.

 

5'143'000 gospodarst satelitarnych w Polsce (A niektóre mają więcej jak 1 odbiornik)

Jest wzrost wbrew temu co mówią poniektórzy, a anteny w wielu nowych budynkach na Astrę i HotBirda są w obowiązkowym standardzie zbiorcze.

Odbiornik Satelitarny HEVC FHD  kosztuje jakieś 199zł, czyli zawiera: 37zł21gr VATu, a jest jeszcze Pit oraz często akcyza, jak ktoś samochodem jedzie po nowy odbiornik lub dodatkowe piwo wypite w związku z jego 1. użyciem.

Poza tym przecież, niektórzy przy kasie kupią odbiornik za 2000zł (czyli 373zł98gr w Vacie) jak tylko będą mieli choć minimalnie racjonalny powód.

Co oznacza, że wystarczałoby tylko by 1mln odbiorników HEVC zostałoby kupionych by koszt rzędu 35mln zł się zwrócił.

(Co nie brzmi to za nadto Rewolucyjnie?)

 

Chciałem też zauważyć, że jakby program odniósł maksymalny sukces, jaki mógłby osiągnąć wśród nie opodatkowanych przez nasze państwo Polskie Polaków na Litwie:

162'344 odbiorników * 37zł21gr = 6'040'820zł 24gr

zwrotu z podatku VAT za zakupione odbiorniki.

Chciałem też zauważyć, że wcale nie trzeba wykosztowywać się nie wiadomo jak na te transpondery.

Dla wyższego - to jest szybszego sukcesu przydałoby się, by transmisja wzorem innych krajów była większej jakości, np 2x większy bitRate niż z anteny naziemnej.

(Myślę, że 150% bitRateu z anteny naziemnej, ale w HEVC też zrobiłoby bardzo pozytywne wrażenie)

Tym co wieszczą, że na HotBirdzie nie ma już miejsca, tylko przypomnę, że na HotBirdzie leży odłogiem 330Mb/s transponderów.

A można jeszcze będzie przełączyć jakieś transpondery z dvbS1 na dvbS2.

 

Poza tym szacuję, że nadając z Astry 19,2°E lub Eutelsat16°E możemy odnieść większy sukces, niż widownia wśród Litewskich Polaków.

 

 

 

No i jeszcze zauważę, że jakby cała polskojęzyczna orbita przełączyła się na HEVC, to albo:

  1. my widzowie mielibyśmy więcej kanałów w większej jakości,
    albo
  2. platformy satelitarne więcej oszczędności: więcej kasy zostałoby w kraju, zamiast uchodzić w opłatach za transpondery za granicę.

Więc tak czy siak zysk, a koszt mniejszy niż TVP Wilno nadające dla nie naszych podatników.

 

PS:

Rozumiem, że TVP info i TVP Polonia jako kanały misyjne dla biednych Polaków na wschodzie pozostałby przy mpeg4.

 

 

A chciałem też zauważyć, że nawet odbiorcy dvbT doceniliby przecież większy bitRate satelitarnego FTA lub FTV nadawanego przez TVP.

Ten bitRate możnaby powiększyć po wprowadzeniu naziemnie dvbT2 HEVC.

(Albo przełączyć na jeszcze lepszy kodek - VVC)

Nie trzeba od razu nadawać jeszcze lepiej, jak dopiero będą nadawać naziemnie 2022roku.

Edytowane przez nonGeoLoker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie moglibyśmy takiej wspólnej petycji założyć?

W końcu od czego są dziennikarze Satkuriera?

i się byśmy podpisali?

 

Od razu też Powiem, że TVP Sport, szacuję mógłby się załapać co najwyżej na model 100% szyfrowane FreeToView.

 

Na Stronie głównej satKuriera padały już propozycje by połączyć TVP Rozrywka i tam coś tam.

Moim zdaniem nie ma co się targować w dół.

Nie trzeba ustępować, nie musimy mieć coś za coś.

Możemy iść po więcej.

 

Tak jak powiedziałem, zwłaszcza w świetle 35mln zł na TVP Wilno.

 

Choć kojarzę pewnego Grzegorza, co byłby bardzo nie zadowolony.

Edytowane przez nonGeoLoker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, nonGeoLoker napisał:

A nie moglibyśmy takiej wspólnej petycji założyć?

W końcu od czego są dziennikarze Satkuriera?

Widzisz tu kogoś zainteresowanego prócz Ciebie? Bo ja nie :) Zatem to chyba wyczerpuje odpowiedź na Twoje pytanie.

Pisz do TVP, masz takie argumenty że ho, a jak im jeszcze wyboldujesz pojedyncze słówka, to bardzo szybko uwzględnią Twoje postulaty :)

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

Widzisz tu kogoś zainteresowanego prócz Ciebie? Bo ja nie :) Zatem to chyba wyczerpuje odpowiedź na Twoje pytanie.

Pisz do TVP, masz takie argumenty że ho, a jak im jeszcze wyboldujesz pojedyncze słówka, to bardzo szybko uwzględnią Twoje postulaty :)

Widzę, radzę Ci powiększyć czcionkę, na swoim komputerze/telefonie/telewizorze, bo boldowanie Ci nie wystarczy.

A rozumiem, że odpowiedź, na to co oczekuję, nie pojawi się na forum, tylko na stronie głównej satKuriera.

Ale gwarancji brak.

Pojawi się, albo nie.

To będzie ich odpowiedź, albo jej brak.

Ale Łaskawemu Panu może być trudno to pojąć.

 

Użytkownik K63, zrobił co mógł, jak widać, nie jest członkiem redakcji satKuriera.

(Tak zgaduję, trafnie?)

Poza dvbTowiec właściwie same pozytywne wypowiedzi:

(co najwyżej powściągliwe i neutralne w reakcji)

22 godziny temu, tomas1981 napisał:

Ja też rozumiem Ciebie i twoje dobre chęci ale zrozum politycy mają ciebie i nas wszystkich głęboko w ...Tak samo biznesmeni albo płacisz im na ich zasadach a jak nie to wynocha. Brutalna prawda, ale tak jest marzycielu. Oni nigdy nie odkodują kanału na satelicie .Niedługo to i Polonię TV zakodują:-P

Pozytywna ocena pomysłu, negatywna realiów.

19 godzin temu, moimzdaniem napisał:

Sama idea nie jest zła, lecz są pewne 'ale'

Pozytywna ocena pomysłu, wątpliwości co realiów, chciałbym mieć nadzieję, że już rozwiane, podobnie:

20 godzin temu, przemek1234 napisał:

To nie takie proste. Stacja telewizyjna kupując licencję na 

niewiara w możliwość, wiedza o problemach, i wątpliwości, czy da się je ominąć.

(Oczywiście to moja parafraza, nikogo nie chcę tutaj obrażać)

 

I tak prawdę mówiąc jedyna najbardziej negatywna odpowiedź kontrująca jest od nicka:

dvbTowiec, nie zaskakuje to, w końcu nie jest to nick: dvbSowiec.

(moje zainteresowanie by się wyraziło dużo bardziej jako dvbSowiec, więc nie dziwota, że dvbTowiec ma upodobanie mnie kontrować)

 

 

Brak wypowiedzi w wątku nie oznacza czasem małego zainteresowania, albo kontrowania.

Ale niektórzy tego nie zrozumieją.

A ja nie oczekuje, że Redakcja satKuriera da odpowiedź na stronie na post na forum w 5 sekund, czy 3doby po edycji.

Spokojnie, oni nie muszą być na każde zawołanie, ja dzieckiem nie jestem.

Może jeszcze przeczytają, spytają jakiegoś sponsora, i zrobią ruch lub nie.

 

No i jak widać, Ci (właściwie to tylko Ten) co najbardziej przeciw wypowiadają się najchętniej.

Wraz z tymi, co uważają, że to kompletnie nie możliwe.

Ale i tak jestem wdzięczny, bo każdy nowy post, oznacza temat jest bardziej z wierzchu on Top.

 

Może lepiej rzeczywiście zrobić to sam na sam z TVP i politykami.

Bo każda publiczna petycja, może mieć publiczną kontra petycję.

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

Popieram Cię w 100%. Działaj, po co narzekać na innych i na mnie :) Zrób to sam :)Powodzenia !

Nie narzekam na innych.

Poza Tobą, mam wrażenie, że jestem w pełnej zgodzie tutaj ze wszystkimi.

a zakładając, że ja jestem Fundamentalistą: dvbS

A Ty Fundamentalistą dvbT

to nawet nie jest dziwne.

A ja lubię intelektualne ustawki Fundamentalistycznych Kiboli różnych idei.

Więc nawet na Ciebie de Facto nie narzekam.

 

No i dziękuję, bo temat na Topie dzięki Tobie jest, choć powinienem wziąć na przetrzymanie, i odpowiadać w cyklu bardziej dobowym, dzięki temu temat były bardziej na wierzchu onTop doba do doby.

Bo tak to może się szybko wypalić.

Więc nawet Ty tutaj Szanowny dvbTowcze jesteś cennym paliwem.
I lepiej byś się nie zmęczył.

:-)

 

 

A tutaj w prezencie Bookmarklet do odBoldowania moich postów:

javascript:void((function(){ var list = document.getElementsByClassName("ipsType_normal ipsType_richText ipsContained");var j; for (j = 0; j < list.length; j++) { var x = list[j].getElementsByTagName("strong");var i;for (i = 0; i < x.length; i++) {x[i].replaceWith(x[i].innerHTML);};}; })());

Testowane w Chromium, choć trzeba parę razy kliknąć.
Może ktoś poprawi.

Nie wiem, czy są programiści, których rażą kolorki w składni i wytłuszczenia.

Pewnie jacyś z pewnością są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja też jestem z Tobą w pełnej zgodzie :) Daję Ci przecież życzliwe i dobre rady, bo jak sam widzisz temat na topie i zainteresowanie niskie. Zatem trzeba zmienić grupę docelową i zainteresować tematem TVP i polityków. Liczę na to że Ci się uda.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...