Skocz do zawartości
  • 0

Instalacja TV w domu jednorodzinnym


Sympozjum
 Udostępnij

Pytanie

Witam wszystkich,

 

Jestem w trakcie urządzania nowego domu.
Czas podejść do tematu instalacji TV.

 

W załączeniu uproszczony rysunek całego przedsięwzięcia:  https://ibb.co/kGYzwDN

 

STAN OBECNY:
1. Na dach wyprowadzonych jest 5 kabli antenowych (na rysunku kolor granatowy).
2. Wszystkie schodzą się w jednym punkcie w domu (na rysunku kolor żółty), skąd też rozprowadzone są kable na całe mieszkanie (na rysunku kolor granatowy).

 

MÓJ POMYSŁ:
1. Sygnał z anten naziemnych połączyć w jeden kabel (o ile zastosuję dwie anteny).
2. Czasza satelitarna (myślę, że dam 100cm) będzie wspomagana konwerterem quatro - tutaj proszę o sugestie. Zawsze miałem Inverto, ale nie jestem przywiązany do marki.
3. Wszystko schodzi się do skrzynki, o której wspomniałem wyżej, gdzie montujemy multiswitcha i przekazujemy sygnał na całe mieszkanie. Tutaj pytanie: jaki multiswitch w kontekście tego co chciałbym osiągnąć (o tym za chwilę)?
Poszukałem trochę i nic nie znalazłem albo niepoprawnie czytam dane techniczne.
4. W salonie do podłączenia jest ultrabox+ 4K i dvb-t. Jak Waszym zdaniem to zrobić najlepiej? Do dyspozycji mamy dwa kable.
Myślę, że są dwie opcje:
a. podłączyć ultrabox jako unicable + dvb-t drugim kablem,
b. podłączyć ultrabox jako wideband, a dvb-t wspólnie z kablem od H lub V.
I tu kolejne pytania:
Ogólne: który pomysł lepszy? Ewentualnie sugestie innego pomysłu (z wyjątkiem propozycji dodatkowego kabla).
Pytanie: Jak to jest z ultraboxem? W menu gdzie wybiera się typ instalacji jest napisane, że aby w pełni wykorzystać potencjał, to należy podłączyć jako wideband. Wydawało mi się, że obecnie bardziej rozwijaną i wydajniejszą jest technologia unicable.
Pytanie kolejne: jeżeli puszczę sygnał dvb-t razem z jedną polaryzacją satelitarną, to jak duży ubytek na jakości sat powstanie?
5. W pokoju na piętrze ma być podłączony za jakiś czas (jeszcze nie wiem jaki dokładnie, ale coś ok. roku) odbiornik unicable.
6. W pozostałych pokojach jest po jednym kablu i nie wiem na chwilę obecną czy i ewentualnie, jakie będą tam odbiorniki. Na potrzeby dyskusji wstawiłem na rysunku zwykłe dekodery jednogłowicowe.

 

PODSUMOWANIE:
Mając na względnie powyższe, uprzejmie proszę doświadczone grono o doradztwo:
1. DVB-T: dwie anteny czy jedna vhf+uhf?
2. Wielkość czasy - 100cm będzie ok?
3. Konwerter quatro to dobry pomysł? Jaki konwerter wybrać?
4. Która z opcji podłączenia salonu opisana powyżej będzie lepsza (+ ewentualna sugestia innej opcji)?
5. Jaki multiswich wybrać, aby obsłużył to co opisałem powyżej i pozwolił na rozbudowę instlacji w przyszłości o pokoje na piętrze? Tu jestem zupełnie zielony,  dlatego proszę o wyrozumiałość. Guglowałem, ale nie rozwiało to moich wątpliwości.
6. Być może ktoś ma lepszy/wydajniejszy/tańszy pomysł na powyższą instalację. Chętnie się zapoznam.

 

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc.
W razie dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na dachu powiesiłbym 80cm, Famaval lub Fuba. Konwerter unicable z dodatkowymi 3 wyjściami legacy. Unicable do 4K, a reszta do singli. Naziemna, o ile da radę to jedna, jeśli nie to 2 i zsumować na zwrotnicy UHF/VHF. Nie napisałeś lokalizacji, więc trudno doradzić. Sygnał z DVB-T zsumować z 4 kablami z konwertera Unicable na sumatorze, np. DSE zewnętrznym i sprowadzić na dół. Na dole łączysz odpowiednie kable do odpowiednich pokoi i na końcach gniazda RTV/SAT pojedyncze.
Masz w ten sposób niedrogą, a w pełni funkcjonalną instalację.

Edytowane przez Barti
Wyrażenia skrótowe (tzw. skrótowce) piszemy wielkimi literami. Nazwy własne piszemy wielką literą. Mając "polską" klawiaturę stosujemy poprawnie polskie znaki diakrytyczne, tzw. "ogonki". Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za pomysł.

I faktycznie pójdę w takie rozwiązanie. Moją pierwotną ideą było przygotowanie instalacji tak, żeby niezależnie jakie odbiorniki będą na piętrze, to instalacja ma obsłużyć cokolwiek będzie tam podłączone. Doszedłem do wniosku, że nie ma co inwestować skoro jest tyle niewiadomych.

 

Lokalizacja, to Suchy Las k. Poznania.

DVB-T nie muszę sumować, bo i tak mam puszczonych na dach 5 kabli, a do pomieszczenia gdzie ma  być DVB-T też jest dodatkowy kabel.

 

Co do konwertera - polecasz jakiś konkretny?

Czym się kierować przy wyborze konwertera unicable?

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki.

Akurat Piątkowo i Śrem są w tym samym kierunku. Piątkowo jest "po drodze" na Śrem.

 

Co do konwertera, to mam wątpliwości. Patrzyłem trochę i unicable + 3 legacy, to same mało popularne marki i wszystkie wyglądają, jakby wyjechały z jednej taśmy produkcyjnej tej samej fabryki w ChRL.

W tym ten Opticum.

Być może, to tylko błędne wrażenie, a ich jakość jest całkiem dobra.

Edytowane przez Sympozjum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@up
Kasa w błoto. Jak przyjdzie mocny deszcz - zero odbioru, jak śnieg oblepi czasze - też zero odbioru.
Ja używam Opticum Robust Unicable od przeszło 2 lat i nie mam powodu do narzekań. Oczywiście taniej chińszczyzny nie polecam.
Zawsze możesz dopłacić do Inverto, ale oni mają w ofercie tylko 2 legacy, a Ty potrzebujesz 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...