Skocz do zawartości

Problemy z DVB-T


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

W związku z mocnym tropo, w niektórych rejonach mogą występować okresowe problemy z odbiorem TV naziemnej.  U mnie np. odległy ok. 240 km nadajnik Lublin-Piaski (mux-3) "wyłączył" możliwość oglądania mux-2 z Tarnowa na k.23. Pojawiła się natomiast możliwość bezproblemowego odbioru mux-2 (k.21) i mux-8 (k.12) z lubelskiego nadajnika, a także mux-8 z odległego ok. 140 km Św. Krzyża (k.8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja ostatnio (dokładnie od świąt) mam kłopoty z odbiorem mux 1 oraz 2 z Chorągwicy. Mux 3 działa bez zarzutów. Mux 1 oraz 2 oglądać mogę w godzinach od 8:00 do ok. 16:00, później sygnał szarpie. Podejrzewam, że wina może być od anteny albo coś zakłóca odbiór. Spotkaliście się z takim problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dla osoby, co zajmuje się antenami i orientuje się w zasięgach..

Chodzi oto, że 3 Muxy odbierają dobrze, a Mux 8 jest i odbiera tylko, gdy są warunki pogodowe, jak obecnie, czyli duży mróz. Stąd pytanie, czy wymienić antenę (siatkowa), czy wystarczyć wymienić tzw:"płytkę" na mocniejszą?

Do nadajnika mam 40 km. Proszę o pomoc lub poradę osobę, która się na tym zna. :)

Edytowane przez Barti
Niechlujna pisownia w poście. Na forum piszemy poprawnie po polsku, z poszanowaniem zasad polskiej pisowni, gramatyki, ortografii i interpunkcji. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, FanMMA napisał:

3 Muxy odbierają dobrze, a Mux 8 jest i odbiera tylko, gdy są warunki pogodowe

Mux-y 1-3 nadawane są z Rachocina z jednakową mocą 100 kW we wszystkich kierunkach, natomiast mux-8 ma ma kierunkowe wytłumienia (bardzo duże w kierunku wschodnim i płn.- wsch.).

 

14 godzin temu, FanMMA napisał:

czy wymienić antenę (siatkowa)

Nadajnik w Sierpcu nadaje mux-8 na paśmie VHF w polaryzacji pionowej, a antenę (zapewne) masz ustawioną do odbioru w polaryzacji poziomej. Co prawda w sprzyjających warunkach na siatce można odebrać mux-8 z całkiem dobrymi parametrami, ale jest to antena przeznaczona do odbioru przede wszystkim pasma UHF (mux 1-3). Jak widzisz problem tkwi w polaryzacji nadawanego sygnału i przeznaczeniu anteny,  a nie w "mocy" wzmacniacza.

Można próbować zmodernizować siatkę pod odbiór VHF w polaryzacji pionowej, przy pomocy takiego dipola, ale nie ma gwarancji że da to oczekiwany efekt. Być może lepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa antena VHF, skierowana na inny nadajnik mux-8. Dlatego pytałem o lokalizację miejsca odbioru.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...