Skocz do zawartości
Przemkus

Problemy z DVB-T

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Sprawdzę jak będzie działać z nową płytką i jutro dam znać.

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Panowie poniżej mój schemat podłączenia TV pod DVB-T. 

(schemat taki a nie inny gdyż w między czasie dochodziły kolejne TV). 

Całość działała ok. 6 miesięcy czasu.

(NOWE kable, wtyczki, zasilacz, antena, wzmacniacz).

Kilka dni temu znikł całkowicie sygnał. Sprawdzam zasilacz i dioda się nie świeci... więc go wymieniłem na nowy. Niestety problem nie ustąpił. 

Brak sygnału. 

Jeżeli odłączę wszystkie TV prócz tego przy którym jest zasilacz to niekiedy złapię sygnał na kilkanaście minut (sygnał zniknie po kilkunastu minutach). Przy próbie podłączenia kolejnego TV sygnał także znika od razu. 

Jakieś pomysły? Może wzmacniacz padł? 

image.png

Uwaga po 20min pracy zasilacz chyba znów padł... (nowy) zgasła dioda i jest mocno gorący. 

Jakieś pomysły? 

Edytowane przez krzysiuus
Przeniesiono wątek do odpowiedniego działu forum i połączono z istniejącym już podobnym wątkiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miejsce odbioru? Jakie konkretnie te rozgałęźniki? Czy nie masz możliwości zastosowania jednego 1/4, zamiast dwóch 1/3 i 1/2?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wcześniej było ok także... południowa wielkopolska (Ostrów wlkp.) - nadajnik w Mikstacie. 

Odnośnie rozgałęźników to mam takie gdyż nie mogłem dostać wtedy na 4 TV... (pewnie je zmienię). 

Jednak jeżeli odłączę wszystko i zostanie tylko 1 TV bezpośrednio pod antenę to problem także występuje. 

Antena>Wzmacniacz liniowy>zasilacz>TV. 

Coś musi być nie tak bo zasilacz się przegrzał i zgasła dioda... (mimo że obrazu i tak nie łapał).

Edytowane przez Barti
Wyrażenie skrótowe "TV" piszemy wielkimi literami. Poprawiono post.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostrów Wlkp. to zaledwie ok. 20 km od Mikstatu.Jaką masz antenę?  Próbowałeś odbioru bez wzmacniacza? Możliwość likwidacji wzmacniacza bardzo uprości Ci instalację.

Na dwóch rozgałęźnikach masz tłumienie ok. 10-11 dB, czyli ok. 2-3 dB więcej niż na jednym 1/4.

Zasilacz mógł paść, bo się "zużył", albo masz gdzieś zwarcie w instalacji. Sprawdź dokładnie wszystkie połączenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ogólnie mam taki zestaw:
164e07.jpg

Bez wzmacniacza wtedy kiedy jeszcze całość działała nie funkcjonował kompletnie odbiór. Ja mam do mikstatu ok. 40km (wiocha pod Ostrowem). 

Instalację tzn. antena>wzmacniacz>zasilacz>TV dziś na nowo "zarobiłem"... Zasilacz nowy. 

Możliwe aby wzmacniacz mógł padnąć i od tego padł także zasilacz? 

Edycja//

Widziałem takie rozgałęźniki z wbudowanymi wzmacniaczami z zasilaczem cena ok. 100PLN warto się nad takim zastanowić i wtedy wywalić moje stare rozgałęźniki z starym zasilaczem? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez wzmacniacza wtedy kiedy jeszcze całość działała nie funkcjonował kompletnie odbiór.. Ja mam do mikstatu ok. 40km (wiocha pod Ostrowem).

40 km od nadajnika 100 kW to nie problem. Ja w górach - 45 km od nadajnika 20 kW - bezproblemowo odbieram na pasywnej yagi. Ty akurat uległeś marketingowi i kupiłeś dosyć kiepską antenę. Z wpisów na wielu forach wynika, że przysparza ona sporo kłopotów odbiorczych.

Odbiór bez wzmacniacza testowałeś z rozgałęźnikami czy bez?

Jak z odbiorem mux-8 na tej antenie? Z Miksata nie nadaje, a z Kobylej Góry główna wiązka nadaje na południe. Chełmce i Zduny to inne azymuty i polaryzacja pionowa.

Możliwe aby wzmacniacz mógł padnąć

Nie można wykluczyć. Opticum to nie jest jakiś markowy wyrób.

Widziałem takie rozgałęźniki z wbudowanymi wzmacniaczami z zasilaczem cena ok. 100PLN warto się nad takim zastanowić i wtedy wywalić moje stare rozgałęźniki z starym zasilaczem? 

Są rozgałęźniki aktywne 1/4, np. z regulacją wzmocnienia dla wszystkich wyjść lub z oddzielną regulacją dla każdego wyjścia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
mux8 nie odbiera jest on w innym kierunku Kalisz. 

Odbiór bez wzmacniacza testowałem na 1 TV i 2m kablu (przy ustawianiu anteny). Bez wzmacniacza nie dało rady wyszukać kanałów... brak sygnału. Momentalnie po jego podpięciu można już było wyszukiwać kanały. 

Czyli co radzicie? Wywalić tą pseudo antenę czy może kupić nowy wzmacniacz (zakładają że tamten stary padł)? Dziwne że przez jakoś pół roku było OK, a teraz cyrk od kilku dni. 

Jaką radzisz nową antenę? Przejściówkę kupię tą aktywną z regulacją na każde wyjście (różne dł. kabla dla danych wyjść). 

Ogólnie powiem Wam tak że obecnie przejściowo podpiąłem antenę pokojową (taką najtańszą) z zasilaczem i odbiera ale wiadomo niekiedy pkseloza. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsza sprawa - instalacja jest rozgałęziana - czy zastosowany rozgałęźnik ma dedykowane wyjście przez które zasilanie jest przesyłane na wejście (i dalej w kierunku anteny) separując jednocześnie pozostałe wyjścia rozgałęźnika? Jeśli nie, to napięcie z zasilacza wychodzi wszystkimi możliwymi wejściami i wyjściami i jest zwierany (np. na głowicy któregoś telewizora / tunera).

Sprawa druga - wzmacniacz - przelotowy czy nie? Jeśli to wersja przelotowa, to zasilanie trafia na dipol antenowy, gdzie ulega zwarciu.

Instalacja do gruntownego przejrzenia i zweryfikowania użytych urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Hmm sam nie wiem, nie znam się aż tak bardzo. Mogę zrobić foto tych rozgałęźników, ale przecież jeżeli nie korzystam z nich to problem z sygnałem nadal pozostaje. 

Wzmacniacz to:

http:// :censored: , więc nie wiem czy "przelotowy". 

Mógłbyś w wolnej chwili wrzucić schemat montażu na 4 TV z zastosowaniem wg. Ciebie odpowiednich komponentów + oczywiście w których miejscach ich użyć? 

edycja/// przepraszam za zamieszczenie linku. 

Wzmacniacz podłączam bezpośrednio do anteny a później do niego kabel F. 

Wzmacniacz Liniowy W-20

1a6e9f38a86e22b58cca2bff0720a88a.jpg

Ogólnie jak tak mówicie to zainwestuję w lepszą antenę (jeżeli jest taka potrzeba) i inne odpowiednie komponenty. 

Na forum nie zamieszczamy linków do aukcji w serwisach aukcyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Antena nie jest zła, wzmacniacz też wydaje się OK. Chociaż istnieje ryzyko, że może być uszkodzony i powoduje przeciążenie zasilacza. Ale to hipoteza.

Wzmacniacz w instalacji czasem jest konieczny, np. przy dzieleniu sygnału na wiele odbiorników (tłumienie na rozgałęzieniach), czy bardzo długich odcinkach przewodów. Wzmacniacz rekompensuje straty sygnału na elementach sieci.

Przy dzieleniu zamiast wzmacniacza, można użyć prostego rozgałęźnika aktywnego, który i rozgałęzi i wzmocni sygnał.

Rozgałęźnik, o którym mówiłem, z odseparowanymi wyjściami, to np. - http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-4-1_f_E2099.htm

Jak widzisz, tylko przez jedno wyjście łączysz przewód (na końcu którego, np. przy TV, jest zasilacz antenowy), a rozgałęźnik przepuszcza to zasilanie tylko w kierunku wejścia (czyli na antenę).

Produkt przykładowy, istnieją różne modele, wersje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mux8 nie odbiera jest on w innym kierunku Kalisz.

Zatem ta antena z przystawką VHF kompletnie nie zdaje egzaminu. Potrzebna jest Ci dodatkowa VHF ustawiona w pion i na Kalisz.

Odbiór bez wzmacniacza testowałem na 1 TV i 2m kablu (przy ustawianiu anteny). Bez wzmacniacza nie dało rady wyszukać kanałów... brak sygnału. Momentalnie po jego podpięciu można już było wyszukiwać kanały.

Czyli na pasywnej nie miałeś praktycznie sygnału . Dopiero wzmacniacz podniósł go powyżej wartości minimalnych. Czy masz jakieś wysokie przeszkody w kierunku nadajnika?

Biorąc pod uwagę zysk anteny, tylko 40 km do mocnego nadajnika i (prawdopodobnie) idealny profil terenu, jest to podejrzane. Tym bardziej że ...

obecnie przejściowo podpiąłem antenę pokojową (taką najtańszą) z zasilaczem i odbiera ale wiadomo niekiedy pkseloza.

Zdemontuj puszkę antenową i sprawdź w jakim stanie jest płytka symetryzatora.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W związku z mocnym tropo, w niektórych rejonach mogą występować okresowe problemy z odbiorem TV naziemnej.  U mnie np. odległy ok. 240 km nadajnik Lublin-Piaski (mux-3) "wyłączył" możliwość oglądania mux-2 z Tarnowa na k.23. Pojawiła się natomiast możliwość bezproblemowego odbioru mux-2 (k.21) i mux-8 (k.12) z lubelskiego nadajnika, a także mux-8 z odległego ok. 140 km Św. Krzyża (k.8).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ostatnio (dokładnie od świąt) mam kłopoty z odbiorem mux 1 oraz 2 z Chorągwicy. Mux 3 działa bez zarzutów. Mux 1 oraz 2 oglądać mogę w godzinach od 8:00 do ok. 16:00, później sygnał szarpie. Podejrzewam, że wina może być od anteny albo coś zakłóca odbiór. Spotkaliście się z takim problemem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, TELEWIDZ123 napisał:

dokładnie od świąt

1 godzinę temu, TELEWIDZ123 napisał:

coś zakłóca odbiór

Oświetlenie świąteczne w pobliżu :?:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzięki możliwe ponieważ u rodziców jest podobnie sprawdzę dzisiaj ten problem .

Miałeś rację po odłączeniu lampek wszystko śmiga .

Edytowane przez TELEWIDZ123

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam pytanie dla osoby, co zajmuje się antenami i orientuje się w zasięgach..

Chodzi oto, że 3 Muxy odbierają dobrze, a Mux 8 jest i odbiera tylko, gdy są warunki pogodowe, jak obecnie, czyli duży mróz. Stąd pytanie, czy wymienić antenę (siatkowa), czy wystarczyć wymienić tzw:"płytkę" na mocniejszą?

Do nadajnika mam 40 km. Proszę o pomoc lub poradę osobę, która się na tym zna. :)

Edytowane przez Barti
Niechlujna pisownia w poście. Na forum piszemy poprawnie po polsku, z poszanowaniem zasad polskiej pisowni, gramatyki, ortografii i interpunkcji. Poprawiono post.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, FanMMA napisał:

Do nadajnika mam 40 km.

Do którego nadajnika? Lokalizacja miejsca odbioru?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, FanMMA napisał:

3 Muxy odbierają dobrze, a Mux 8 jest i odbiera tylko, gdy są warunki pogodowe

Mux-y 1-3 nadawane są z Rachocina z jednakową mocą 100 kW we wszystkich kierunkach, natomiast mux-8 ma ma kierunkowe wytłumienia (bardzo duże w kierunku wschodnim i płn.- wsch.).

14 godzin temu, FanMMA napisał:

czy wymienić antenę (siatkowa)

Nadajnik w Sierpcu nadaje mux-8 na paśmie VHF w polaryzacji pionowej, a antenę (zapewne) masz ustawioną do odbioru w polaryzacji poziomej. Co prawda w sprzyjających warunkach na siatce można odebrać mux-8 z całkiem dobrymi parametrami, ale jest to antena przeznaczona do odbioru przede wszystkim pasma UHF (mux 1-3). Jak widzisz problem tkwi w polaryzacji nadawanego sygnału i przeznaczeniu anteny,  a nie w "mocy" wzmacniacza.

Można próbować zmodernizować siatkę pod odbiór VHF w polaryzacji pionowej, przy pomocy takiego dipola, ale nie ma gwarancji że da to oczekiwany efekt. Być może lepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa antena VHF, skierowana na inny nadajnik mux-8. Dlatego pytałem o lokalizację miejsca odbioru.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi