Skocz do zawartości

Wybór modelu 4K


dziadziol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem o różnicach długie wywody w różnych odstępach czasu, ale zginęło to już w stosie postów. Miałem Technicolor, później ADB, a teraz znów po długich walkach Technicolor. Napiszę jeszcze raz najkrócej jak potrafię, ale możliwie treściwie.

 

W skrócie

Jeżeli masz taką możliwość, to bierz Technicolor, nawet gdyby okazało się, że jest używany (choć mi się zawsze udawało dostać nowy egzemplarz). Nowszy ADB to chińsko-polska tańsza wersja na rynek polski, zaś starszy Technicolor to sprzętowo import z Francji z amerykańskim procesorem. Dzięki wprowadzeniu ADB najem spadł z 15 zł/mc do 0-10 zł/mc, ale kosztem jakości sprzętu.

 

W rozwinięciu - wersja Technicolor

Technicolor to sprzętowo (prawdopodobnie) wersja 1:1 z rynku francuskiego z wgranym na polski rynek oprogramowaniem ADB. Ma procesor Broadcomu. Gdzieś czytałem, że ten producent świetnie zaimplementował technologię Full Band Capture (służy np. do szybkiego przełączania kanałów), nie wiem nawet czy nie wprowadził jej jako pierwszy na rynek. Działa bardzo dobrze, szybko i sprawnie przełącza, niekiedy dosłownie od razu (zależy od częstotliwości danego kanału), timeshift działa w porządku, ogólnie ok.

 

Jedyny minus jest w sytuacji, gdy masz instalację HotBird+Astra i używasz obu wejść antenowych. Dekoder potrafi niekiedy dłużej przełączyć kanał, gdy korzysta z drugiego wejścia antenowego. Podejrzewam, że we Francji C+ nie korzysta z DiSEqC i być może funkcjonalność dodano dopiero w Polsce. Czasami pojawia się komunikat o zakodowanym sygnale po przełączeniu kanału, prawdopodobnie też ma to związek z Astrą.

 

W rozwinięciu - wersja ADB

Z kolei ADB to sprzętowo zupełnie inny dekoder, który wygląda niemal identycznie jak wersja Technicolor i ma niemal identyczne funkcjonalności. Problem w tym, że w środku siedzi chiński procesor MStar, który nie radzi sobie już tak dobrze. Niby na papierze jest szybszy, ale prawdopodobnie zawodzi z powodu problemów z implementacją.

 

Wolniej i gorzej przełącza - jak już pojawia się obraz to na chwilę jest jeszcze zastygnięty (po czasie zaczyna to lekko wkurzać). Czasami nie załącza się w ogóle dźwięk po przełączeniu kanału. Ma koszmarne problemy z timeshiftem (zacina się na moment przy prędkości 4x i więcej). Źle odwzorowuje kolory (są bledsze w stosunku do innych źródeł sygnału). Wolniejsze działanie widać nawet po gorszej płynności belek. Nie pamiętam wszystkich wad, ale to są chyba najważniejsze. U mnie był jeszcze problem ze współpracą z amplitunerem.

 

Jeżeli chodzi o kolorową diodę to dwie kwestie. Na pewno nowe kolory diody w zależności od trybu pracy dekodera są na plus (tej funkcji już nie doczekałem, więc oceniam na papierze). Z kolei druga sprawa tym razem na minus to zbyt duża moc świecenia tej diody. W trybie stand-by w nocy wygląda jakby dekoder wpadł w tryb piekło. :)

 

Wydaje mi się, że to nie jest wina firmy ADB (która przecież zawsze robiła świetne dekodery), tylko właśnie słabych komponentów. Cyfrowy Polsat też zaczął sam składać swój flagowy dekoder, ale z tego co wiem, dalej wkładają procesory Broadcoma (choć tu zastrzegam, że mogę się mylić). Chińskie MStar pakują zaś w najtańszych dekoderach typu Evobox Lite. Widać więc jaki stosunek do jakości sprzętu ma polski C+.

 

Mam nadzieję @dziadziol , że moje pisanie nie poszło na marne. To pytanie do moderatorów: może da się to jakoś wykorzystać i jakoś przykleić mój post? Ewentualnie mogę założyć osobny temat do przyklejenia, bo podejrzewam, że to pytanie będzie wracać.

  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło na marne, bo ADB dostał aktualizację software, a opisujesz nadal sytuację z poprzedniego wydania, dekodera nie masz dużo dłużej. Za 3 lata nadal będziesz opisywać starą sytuację, gdy obydwa modele już całkiem się rozjadą? :) Poza diodą nowe wydanie wyprostowało wszystko poza przewijaniem 4x, a prędkość zmiany kanałów obecnie w gdzieś 75% przypadków wyprzedza Technicolor, gdy się je podepnie obok siebie i obserwuje uważnie (to, że jest zamrożenie nie oznacza, że jest wolniej, najczęściej obraz odmrozi się szybciej niż Technicolor zdąży go pokazać po czerni). Zwyczajnie to co tu piszesz tylko wprowadza w błąd. Każdy dekoder zawsze miał problemy wieku dziecięcego, Technicolor też, gdyby ktoś się wczytał pierwszych stron tematu o nim. Tylko mając gorącą głowę podejmuje się nerwowe decyzje o wachlowaniu modelami dekoderów i na koniec wychodzi się na tym średnio. Np. warto dodać, że ADB dostało Netflixa z HDR (i ma audio 5.1 wbrew temu co tu się próbowało pisać), szybciej się bootuje (ważne przy oszczędzaniu energii). Każdy z modeli ma pewnie jakieś swoje zalety.

 

A cała dyskusja jest o tyle bez sensu, że w APS nie ma wyboru i dostaniesz co będą mieli, najpewniej ADB. I nie będziesz żałować dziadol. Obecnie dzielą te modele bardziej szczególiki. Technicolor szybciej przewija 4x, ADB ma HDR dla Netflixa. Pewnie są tysiące drobnostek, o których nikt nie wie, na korzyść jednego lub drugiego i żaden nie jest lepszy, to najwyżej naiwność posiadaczy :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciśnięcie klawisza "2" na pilocie od tv LG powoduje włączenie dekodera ADB, TECHNIKOLOR nie reaguje.

Przy najwyższej rozdzielczości ADB i włączonej  w tv LG funkcji ,,HDMI ULTRA Deep Colour"  kompletny brak odbioru nic nie pomagało dopiero y łączenie tej funkcjji, albo zmiana rozdzielczości na niższą, w której już nie przeszkadza ta funkcja.

TECHNIKOLOR poprawnie działa z funkcją z którą nie radzi sobie ADB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2020 o 23:27, catnip napisał:

Poszło na marne, bo ADB dostał aktualizację software, a opisujesz nadal sytuację z poprzedniego wydania, dekodera nie masz dużo dłużej. Za 3 lata nadal będziesz opisywać starą sytuację, gdy obydwa modele już całkiem się rozjadą? :) Poza diodą nowe wydanie wyprostowało wszystko poza przewijaniem 4x, a prędkość zmiany kanałów obecnie w gdzieś 75% przypadków wyprzedza Technicolor, gdy się je podepnie obok siebie i obserwuje uważnie (to, że jest zamrożenie nie oznacza, że jest wolniej, najczęściej obraz odmrozi się szybciej niż Technicolor zdąży go pokazać po czerni). Zwyczajnie to co tu piszesz tylko wprowadza w błąd. Każdy dekoder zawsze miał problemy wieku dziecięcego, Technicolor też, gdyby ktoś się wczytał pierwszych stron tematu o nim. Tylko mając gorącą głowę podejmuje się nerwowe decyzje o wachlowaniu modelami dekoderów i na koniec wychodzi się na tym średnio. Np. warto dodać, że ADB dostało Netflixa z HDR (i ma audio 5.1 wbrew temu co tu się próbowało pisać), szybciej się bootuje (ważne przy oszczędzaniu energii). Każdy z modeli ma pewnie jakieś swoje zalety.

 

A cała dyskusja jest o tyle bez sensu, że w APS nie ma wyboru i dostaniesz co będą mieli, najpewniej ADB. I nie będziesz żałować dziadol. Obecnie dzielą te modele bardziej szczególiki. Technicolor szybciej przewija 4x, ADB ma HDR dla Netflixa. Pewnie są tysiące drobnostek, o których nikt nie wie, na korzyść jednego lub drugiego i żaden nie jest lepszy, to najwyżej naiwność posiadaczy :)

 

Wiesz stary, ale nie musisz się na mnie wyżywać. :P Masz gorszą wersję, ale to nie powód żeby się denerwować. Jak chcesz, to też mogę do Ciebie pisać na takim poziomie.

 

Miałem oba dekodery (oczywiście nie jednocześnie) na przestrzeni ponad roku, więc miałem czas je dokładnie przetestować. Pisałem na bieżąco możliwie najuczciwiej oraz szczegółowo o swoich odczuciach i teraz to podsumowałem. Wtedy jakoś nie byłeś chętny włączać się do dyskusji. Kto chce, to skorzysta z tych informacji i sam podejmie decyzję. Będzie miał więcej argumentów za i przeciw oraz moją subiektywną ocenę. Ktoś inny napisze coś zupełnie innego, ale to nie jest powód, aby kogoś za to atakować.

 

Cieszę się z każdej poprawy, którą opisujesz i którą muszę przyjąć za prawdę, bo nie jestem tego w stanie zweryfikować. Ja jednak na szczęście zdążyłem z wymianą i nie muszę się już o to martwić. Gdyby nie to przewijanie, to prawdopodobnie nie chciałoby mi się już go wymieniać, ale to jest ważna funkcja także dla domowników. Mieli do mnie pretensje, że niepotrzebnie wymieniłem dekoder, skoro poprzedni był lepszy.

 

A takie porównanie side-by-side byłoby bardziej fajne. Sam bym coś takiego zrobił, gdybym miał oba dekodery jednocześnie. Przy przełączaniu trzeba pamiętać, aby uwzględnić różne grupy kanałów.

 

Ok, zapomniałem wspomnieć o HDR w Netflixie w wersji ADB. Myślę jednak, że niemal każdy telewizor z HDR ma także Smart TV z dostępem do Netflixa, dlatego nie jest to funkcjonalność, która równoważyłaby resztę niedostatków.

 

Wybrać wersji w APS nie można, ale można wybrać APS. :P Z tym, że może być trudniej dopytać się o wersję. Ja miałem o tyle łatwiej, że pytałem o dekoder 4K z Netflixem i znalazłem właściwy APS, gdzie go mieli. Ale jeśli komuś zależy na konkretnej wersji, to zawsze może spróbować odpytać telefonicznie kilka APS-ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru dekodera to mimo że ADB dostał jakieś tam aktualizację to nadal siedzi w nim ten chiński procesor i żadne poprawki oprogramowania nie zmienią serca sprzętu. Jeśli chodzi o decyzję jaki chcemy sobie wziąć to i tak może to okazać się drogą przez mękę bo podejrzewam że sporo pracowników APS w szczególności ładne panie siedzące na "wyspach" w centrach handlowych nie mają zielonego pojęcia że w ogóle istnieją na rynku dwa modele tego samego dekodera. Podobnie może być po kontakcie telefonicznym z konsultantem Platformy bo wiadomo jak z nimi też często jest. Też zastanawiam się nad zmianą mojego Mediaboxa na dekoder 4K i mam coraz większy mętlik w głowie jednak z przewagą na Technicolora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...