Skocz do zawartości

Zezowanie na małej czaszy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rok temu w wakacje postanowiłem ożywić moją starą antenę satelitarną od CYFRY+ (rozmiar bodajże 65, jeszcze ta bez znaczka HD) ustawioną na 13E. Na początek zakupiłem tuner satelitarny HD FTA(28 zł na allegro, swoją drogą nie myślałem, że to takie tanie), gdy udało się wszystko podłączyć i złapać wszystkie kanały FTA z HOT-BIRDA postanowiłem pokombinować z zezem na ASTRĘ 19.2E. Tutaj zaczęły się schody, przeszukałem różne fora w tym satkurier i spotkałem się z licznymi komentarzami, typu "z taką małą tarczą to nie ma co próbować, nie ma szans, że coś złapiesz". Podliczając groszowe koszta konwertera, uchwytu i przełącznika DISEqc postanowiłem spróbować  szczęścia. Na początku próbowałem z uchwytem odchylonym w ten sposób, że odległość  od środków główek konwerterów wynosiła jakieś 4-5 cm. Sygnał na HOT-Bird bez zmian, na astrze 0. Pomyślałem, że to wina niewielkiego drzewka rosnącego niby obok ale mogącego w niewielki sposób wpływać na jakość sygnału. Po podcince okazało się, że to jednak nie była wina drzewka. Zacząłem kombinować bez uchwytu doklejając konwerter na taśmę obok konwertera z 13E. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, gdyż bez problemu udało się złapać wysoki sygnał. Pozostało doprecyzować położenie konwertera, aby uzyskać jak najwyższą jakość sygnału i dokleić konwerter taśmą na kilka obrotów. Szczerze nie sądziłem, czy ta konstrukcja wytrzyma pierwszy silniejszy wiatr i deszcz. Po prawie roku użytkowania mogę stwierdzić, że konstrukcja wytrzymała próbę czasu i wielu wiatrów, burz i deszczy i do tej pory uzyskuję taki sam sygnał jak w momencie ustawienia i zaklejenia konwertera.

Odbieram około 750 kanałów FTA (Hotbird+Astra). Piszę ten post, aby udowodnić i zachęcić innych którzy być może mają jeszcze małe stare anteny i boją się spróbować złapać coś na zeza ;), że jak najbardziej jest to możliwe :)

 

 

Przy okazji mam też pytanie o ASTRĘ (28.2), słyszałem, że jest tam jakaś wiązka skierowana tylko na Anglię i pytane jak wygląda odbiór kanałów dostępnych w centralnej Europie, czy jest też sens na małej antenie próbować coś złapać pod większym kątem? Ktoś już coś podobnego próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o 19.2E to ktoś Cię musiał wprowadzić w błąd, sygnał tam jest równie dobry w Polsce jak na Hotbird więc odbiór nawet na zezie powinien być. Fakt że piszesz że odbierasz 750 kanałów świadczy jednak o tym że nie masz wystarczającego, bo ja np na 80cm mam Hotbird + zez na Astre1 i mam na 13E: 2087 kanałów + 19.2E: 1246 kanałów (same TV bez radia i data).

Jeśli chodzi o 28.2E to z wiązki na EU mam 780 kanałów ale to już na osobnej antenie. Kiedyś miałem 28.2E razem z 13E i 19.2E i też dało się odebrać. Czy na 65 da rade? Pewnie część tak, musisz próbować na jakimś mocnym tp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze o kanałach FTA, że około 750 po przebraniu syfu i liczę bez radia, serio na HB i Astrze odbierasz ponad 2K kanałow FTA? czy liczysz też te kodowane? Co do zeza i astrze słyszałem, że ciężko łapać zeza na antenie 60cm wiem, że ta moja jest trochę większa bo sam widziałem te od cyfry mniejsze takie jak od dawnej wizji

Chciałem po prostu potwierdzić, że jest to możliwe, bo sam szukając takiej informacji nie znalazłem nic pewnego i zachęcającego ;)

Edytowane przez Satelitowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 60-tka po Cyfrze nadal pełni ważną rolę. Przez kilka lat służyła do odbioru Hellas Sat 39E. Niedawno przestawiłem ją na Astrę 23,5, z której jest bardzo mocny sygnał. @Satelitowiec przy zastosowaniu konwerterów z cienką główką np. Inverto MultiOPP dostępnych jeszcze w north.pl może udałoby się złapać 3 satelity: 13E, 19.2E oraz 23.5 E przy założeniu, że 19.2 E jest centralnym satelitą.

Edytowane przez markar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno też postanowiłem pobawić się w zezowanie na po-Wizyjnej 60cm na Astrę 19,2E z centralnie ustawionego Hotbirda, za pomocą uchwytu mocowanego za konwertery, lnb zwykłe białe Inverto. Astra 19 ma bardzo mocny sygnał, więc można dać ją w zez. Konwertery na te pozycje na takiej antenie przytulone, bo mała antenka, czym większa to wtedy jest między lnb większy odstęp. Zresztą Astra działała mi również na kempingowej 35cm, czego o 13E na takim malutkim rozmiarze powiedzieć nie można, bo zagrało tylko trochę transponderów dvb-s/mpeg2/sd czyli tych najprostszych do odbioru, reszta zero. Z nudów lub dla zabawy można pobawić się w zez do najbliższych i silnych satelitów na 60cm czaszy, ale wiadomo jakiegoś szału z poziomem sygnału i jego zapasem na niepogodę to nie będzie. Dość szybko znudził mi się tylko taki zestaw, i założyłem 120cm na siłowniku. Obecnie po-wizyjna 60tka została przesunięta na obsługę pozycji 46E+52E dla kanałów CBC Sport HD oraz Turkmenistan Sport HD. @Satelitowiec pytałeś też o 28E. Z takim rozmiarem anteny z tej pozycji to możesz próbować odbioru ale w północnej Francji lub krajach Beneluxu. W Polsce zależnie od lokalizacji potrzeba kilkukrotnie większej anteny do odbioru wiązki brytyjskiej, a na wschodzie kraju to i na 300cm nic nie odbierzesz, tylko zachodnia połowa kraju jest w zasięgu, a rozmiar anteny zależy od lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Satelitowiec

Spokojnie na talerzu 60cm z Cyfry złapiesz 3 satelity.

Ustaw Astrę 19,2E centralnie. Po jednej stronie zez na 28,2E (wiązka europejska). Po drugiej stronie zez na HB13E.

Wszystko przetestowane na mojej antenie z C+

ps1. podrzucam pomiary :)

https://zapodaj.net/26a319f864c1d.jpg.html

https://zapodaj.net/c80f30c3f3555.jpg.html

https://zapodaj.net/d7adbd55c5143.jpg.html

https://zapodaj.net/a62cbede9294f.jpg.html

https://zapodaj.net/43e062ef5b83a.jpg.html

 

Jak widać 28,2E (wiązka europejska) łatwo odebrać.

Gorzej zrobić zeza na 23,5E na standardowym LNB

 

ps.2. nie mogę wyszukać pomiarów jak astra jest centralnie  HB na zezie :(

Edytowane przez an10ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś kuzynowi na czaszy od Wizja tv ustawiłem Hotbird 13 centralnie, a na bokach:Astra 19,2 i Sirius 5E.Do tej pory wszystko działa. 3 konwertery single z wąskim promiennikiem firmy ALPS. Uchwyty na boczne satelity robiłem z tj. bednarki :pozaginane i poprzewiercane otwory.Do tego przełącznik diseq 4/1.

Tutaj poniżej też konwertery z wąskim promiennikiem, lecz w wersji twin. https://allegro.pl/oferta/alps-twin-lnb-40-mm-0-6-db-uniwersalny-konwerter-8327625756

Edytowane przez ARTIPAPK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...