Skocz do zawartości

instalacja antenowa - problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o pomoc w doborze/zmianie składowych mojej instalacji satelitarnej. O problemach z obecną konfiguracją napiszę poniżej.

Mieszkam we wschodniej Małopolsce, mam czaszę 90 cm Corab, konwerter Twin, kabel antenowy Triset 113 wraz z złączami kompresyjnymi. Brak jakichkolwiek przeszkód na drodze sygnału. Podłączone do instalacji są dwa dekodery z Canal+ ... WifiBox+ oraz Wifi PremiumBox+. Do pierwszego prowadzi ok. 10 metrów kabla, do drugiego kilkanaście. Pierwotnie podłączenie było powiedzmy zwykłym kablem, zmieniłem na ww. mając nadzieję na jakąś poprawę ale większej korzyści niestety nie zauważyłem.

 

Problemem jest jakość sygnału na obu dekoderach. Przy poziomie sygnału na poziomie ok 70-80% jego jakość to tak max 45% ale to rzadko i zależy też od transpondera, przy niektórych jest to jakość już na poziomie ok. 20-25%. Może jest stabilnie, ale już przy nawet najmniejszym deszczu (szczególnie latem) jakość spada do zera i koniec oglądania.

Jakiś czas temu korzystałem z tunera Ferguson, jakość sygnału tam może była wyższa, ale również warunki atmosferyczne torpedowały wszystko. W lecie jest zawsze gorzej, lekki deszczyk i niestety dzieje się to co wyżej opisałem, natomiast jesień czy zima to może padać dość mocno a problemów nie ma przez dłuższy czas.

 

Co w takiej sytuacji może pomóc? Większa czasza? Obecna wydaje się, że ustawiona wraz z konwerterem jest optymalnie. Może jakiś konkretny konwerter? Zapewne długość kabli nie jest bez znaczenia, ale tutaj niestety musi tak zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, gulas napisał:

mam czaszę 90 cm Corab, konwerter Twin, kabel antenowy Triset 113 (...) Co w takiej sytuacji może pomóc? Większa czasza? (...) Zapewne długość kabli nie jest bez znaczenia

Antena 90 cm jest - że tak powiem - w sam raz. Dobrze ustawiona, nieodkształcona 90k-ka powinna zapewnić stabilny odbiór nawet przy intensywnym deszczu. Chyba że na niebie pojawią się takie gęste chmury burzowe jak dzisiaj (też jestem ze wschodniej Małopolski), to mogą wystąpić chwilowe zaniki sygnału. Kilkunastometrowy odcinek dobrego przewodu - np. takiego jak używany przez Ciebie Triset - także nie powinien stanowić problemu. Robiłem próby na odcinku 80-metrowym i spadek siły sygnału był nieznaczny.

52 minuty temu, gulas napisał:

WifiBox+ oraz Wifi PremiumBox+

Obydwa modele dekoderów ten sam sygnał pokazują inaczej. Wskazania tej samej jakości sygnału mogą różnić się na nich o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent (PremiumBox+ pokazuje mniej).

Jeżeli przyczyną nie jest odkształcona czasza, to precyzyjne jej ustawienie powinno pomóc. Pamiętaj, że im większa antena, tym trudniej ją dokłądnie ustawić. Istotne jest równomierne i naprzemienne dokręcanie nakrętek cybantów, by nie pogorszyć parametrów sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi w temacie oraz porady.

Poczekam na bezwietrzną pogodę i spróbuję antenę jeszcze raz ustawić.

Jest któryś z transponderów na HB na którym najlepiej jest ustawiać? Z doświadczenia wiem, że na jednym może widnieć 70% a na innym wtedy jedna trzecia z tego.

Czy rozdzielenie sygnału poprzez konwerter TWIN ma jakiekolwiek negatywne skutki na jakość jakość? Może są powiedzmy jakieś polecane, dobre konwertery. Jestem w stanie kupić, byle to działało już bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A ja chciałbym zapytać z innej beczki. Jakim sposobem mi to wszytko dziś odbiera? Pamiętam że jeszcze kilka dni temu będąc u kolegi odgarnialismy miotłą śnieg z konwertera a tu u mnie wszytko idealnie. Anteny podobne, konwertery Inverto z tym że mój kupiony później. Nie rozumiem teraz 🙄 871e7ad1c460.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...