Skocz do zawartości

zakup obrotnicy


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

A da się taką obrotnicę pogodzić z monoblockiem? Mam antenę 90 cm z pojedyńczym monoblockiem, do tego podpięta jest karta DVB i przez przelotkę nBox, chodzi o to, żebym w czasie korzystania z karty DVB mógł sterować obrotnicą, a w czasie korzystania z nBoxa mógł normalnie oglądać TV i przełączać się pomiędzy HB i Astrą za pomocą monoblocka, a nie obrotu anteny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dekoder może sterować tylko jednym z nich, ale już dwa różne mogą dwoma ;) Niestety jest problem innej maści - czy obrotnica przepuści sygnał DiSEqC 1.0 do konwertera. Gdyby tak było - na karcie sterowałbyś obrotnicą, ale dla nBoxa musiałbyś przed wyłączeniem komputera wracać na 13E. nBox radziłby sobie z resztą. Niestety prawdopodobnie obrotnica wytnie DiSEqC inny niż 1.2 dla siebie (uznając to za niepoprawną/niepełną komendę do obrotu), więc nie zalecam takiego układu (aczkolwiek nie testowałem - jeśli ktoś taki układ testował - mile widziana wypowiedź ;) ) - prędzej wymiana na monoblock twin - wtedy jedna nitka prosto do nBoxa, a druga przez obrotnicę do karty. Nie dość, że uniezależnisz nBoxa od karty w komputerze, to jeszcze wysterujesz obrotem na karcie. Pozostają tylko dwa założenia:

 

1) Obrotem trzeba będzie wracać na 13E, bo inaczej mimo wszystko nBox nie dostanie sygnału

2) Pamiętaj o wydajności prądowej karty DVB (jego wartość zależy od karty jaką posiadasz) - obrotnica i konwerter będą się sumować. Aby nie posłać karty do piachu nie może nastąpić przeciążenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej będzie konwerter Twin jako centralny i single na zezie do nBoxa. Przy Monoblocku Twin i obrotnicy tez może (ale nie musi) być jakiś problem. Najlepiej unikać dwóch urządzeń DiSEqC, tak na wszelki wypadek ;)

Opisywałem jakiś czas temu moje testy z dwoma przełącznikami w instalacji, jednak tam był wykorzystany jedynie sygnał 1.0, ogólnie nie wyszło to dobrze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalny pobór prądu w czasie startu obrotnicy: 350 mA

Pobór prądu konwertera: 125 mA

Moja karta jest w stanie dostarczyć: zasilanie LNB 13/18V <400mA

 

Biorąc pod uwagę to, że karta nie jest klasy high-end to może coś się spalić :D

 

Mam podobną kartę do tej: http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=49&id=908

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zmieścić się w 400mA musiałbyś znaleźć LNB

 

Pojawiła mi się następna wizja instalacji ;) Dwa single - Hot Bird i Astra. Hot Bird sprowadzony do obrotnicy i dalej do karty i z niej przez przelotkę trafia dopiero na przełącznik DiSEqC 1.0. Astra prosto do przełącznika. Automatycznie wymaga to sprowadzenia dwóch przewodów do mieszkania i przełącznik znajdzie się za komputerem. Obrotnica nie będzie miała przeszkody w postaci dwóch DiSEqC, a nBox wysteruje nim nie trafiając na obrót, bo DiSEqC znajdzie się przed nim :o Wada - za dużo kombinacji.

 

Mój ranking pomysłów od najbezpieczniejszego, do najbardziej ryzykownego:

 

1) Dwie osobne czasze dla komputera z obrotem i LNB o niskim poborze prądu, a dla nBoxa najlepiej 80cm + Monoblock

2) Pomysł @pittera (minus: ciężko będzie znaleźć Twina o niskim poborze prądu - u nas najmniej SAT - 140mA wg. producenta)

3) Pomysł opisany wyżej (minus: dwa kable, przełącznik w mieszkaniu)

4) Dwa DiSEqC w szeregu (istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie zadziała)

 

Jako że potrzeba matką wynalazku, może ktoś dorzuci jeszcze własną koncepcję wykonania takiej instalacji w możliwie najbezpieczniejszy sposób ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam sie nad zakupem obrotnicy ( doszedłem do wniosku ze sie chyba lepiej sprawdzi niż instalacja na 7 konwerterów). Fundusze mam dosyć ograniczone. Dlatego zainteresowałem sie takim zestawem Opticum DM2200 + Triax TD 100. Tylko wydaje mi sie ze 100 cm to trochę za mało :wink: Czy ta obrotnica uciągnie coś większego tak np. 115 cm i czy jest taka antena w granicach 130 zl ?? Lepiej kupić mniejsza ale markowa antenę??. Jeśli zakupie konwerter twin to czy będę mógł sterować obrotnica za pomocą Sky Stara 2 i jednocześnie dekodera HD (zamierzam kupić azboxa HD :smile:)??.

 

Interesują mnie także kwestie użytkowania obrotnicy. Awaryjność, zużycie prądu i czas obrotu np. z Hot Birda na Astre. Mam dosyć małą techniczną wiedzę na temat tv sat i obawiam sie ze jeśli nastąpi ewentualna awaria to będzie sporo kłopotu :smile: Z góry dzięki za pomoc :smile:

 

P.S Mam antenę tak na oko 70-75 cm. I zastanawiam sie czy będą na niej dobrze odbierać kanały HD z platformy N? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka cennych uwag już wcześniej dostałeś, na przyszłość lepiej odszukać swój temat i dalej kontynuować problem.

 

Obrotnicę, którą wybrałeś może pociągnąć maksymalny ciężar anteny do 13 kg, dlatego przy wyborze większej czaszy zorientuj się, jaką masę własną ma ta antena. Anteny stalowe są cięższe niż anteny z aluminium (np. Famaval). Aluminium jest materiałem mniej sprężystym, więc jednocześnie bardziej podatnym na odkształcenia (wiejący wiatr, czy też sam transport - czym większa czasza, tym większe prawdopodobieństwo, że czasza ulegnie trwałej deformacji). Wybór trudny, ale myślę, że zestaw Opticum DM2200 + Triax TD 100 jest jak najbardziej słuszny.

 

Jeśli zakupie konwerter twin to czy będę mógł sterować obrotnica za pomocą Sky Stara 2 i jednocześnie dekodera HD (zamierzam kupić azboxa HD :smile:)??.
To, albo to niestety. W tym temacie proponuję jeszcze lekturę powyższych postów @Mr. Orbita i @pitter.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam zastanawiam się nad kupnem nowej obrotnicy, ponieważ starą sterowaną pozycjonerem trafił szlag (tzn kręci anteną, ale nie wiadomo ile :cry: ).

Antenę mam ale niestety stalową :? 120cm (talerz tłoczony ponoć w Szwecji, po tylu latach nie ma śladu rdzy).

Najbardziej wytrzymałe obrotnice, które znalazłem to:

Golden Interstar GI- 140 ALU albo Stab HH120 (do 17kg ale jest dość droga).

Ewentualnie obrotnica DiSEqC SM3D12.

W sumie najchętniej kupiłbym tą z Hollexu Opticum DM2200 bo jest tania. :mrgreen:

Zastanawiałem się również nad kupnem siłownika, niestety uchwyt polarmount w Hollex’się jest ale na małe anteny, również nie wiem czy połączyłbym to wszystko sam tak aby działało i gdyż przewody zasilające oraz sterujące do anteny są już doprowadzone ai pozycjoner jest.

No to czekam na rady, Panie i Panowie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem obrotnicę do większych anten. DiSEqC 1.2 dla anten do średnicy 180 cm.

Jak widać montaż możliwy jest nawet do balkonu.

Kosztuje około 250 złotych.

 

Mega Force System

Protokół: DiSEqC 1.2

Zasięg azymutu E -W: + - 50 stopni (w sumie 100)

Kąt elewacji: 30 - 80 stopni

Liczba zaprogramowanych pozycji: 49

Maksymalny rozmiar anteny: 180 cm

Długość uchwytu dla anteny: 200 mm

Dwa przyciski do ręcznego ustawiania bezpośrednio na motorze.

Zużycie prądu: StandBy 15 mA - Normal 350 mA

Funkcja Goto X (USALS)

Funkcja Goto Position 0

Funkcja Resynchronize

Średnica rurki do umocowania na maszt: 35 - 60 mm

Średnica nośnej rurki anteny sat: 50 mm

Waga: 6 kg

 

DG-180.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KAMILO2810 - zaczynam od Ciebie, bo łatwiejszy problem ;) Warto, do tego 90cm od Coraba jest dość lekka i nie zniszczy szybko obrotnicy nawet jeśli będziesz bardzo często dryfować po orbicie ;)

 

@Wanderer - Co do Mega Force System - widzę, że sama konstrukcja jest rozwiązania nietypowo, oparta na siłowniku, coś ala polarmount uniwersalny, tylko większe (???), ale brakuje mi istotnej informacji na temat masy anteny, jaką obrotnica może pociągnąć - wielkość to nie wszystko - aluminiowa 180cm jest z pewnością o wiele lżejsza niż stalowa ;) Porozglądam się za tym jeszcze, ale póki co wstępnie nie namierzyłem tej informacji w sieci - to jakieś rozwiązanie zawsze.

Przy obecnej sytuacji doradzić coś ciężko, bo jak rozumiem chcesz ocalić antenę. Brak polarmountu powoduje, że zostajesz ograniczony do obrotnic, ale niestety obrotnice nie mają zbyt długiego żywota przy cięższych antenach, nie są tak solidne jak kiedyś. Być może to dobry moment na przesiadkę na coś większego z polarmountem i siłownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Google wpisz: DG 180 diseqc, maksymalnej wagi anteny nie znalazłem.

Biorąc uwagę, że musi ona oprócz ciężaru anteny wytrzymać także porywy wiatru anteny o średnicy 180cm a ja mam tylko 120cm, to powinna wytrzymać.

Mam drugą taką samą, ale polską i daje o 10 dB mniej.

Jakby ta antena nie miała tak dobrych parametrów pewnie bym się jej pozbył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...