Skocz do zawartości

DVB-T w Lubuskiem


Peter Parker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

fo_tvp_logo.gifWojewództwo Lubuskie pokryte sygnałem cyfrowym TVP S.A.

 

W środę, 9 kwietnia została uruchomiona emisja cyfrowa siedmiu programów Telewizji Polskiej S.A. – TVP1, TVP2, TVP Info/Gorzów, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Sport i TVP Historia.

 

Emisja jest prowadzona z dwóch stacji nadawczych: „Zielona Góra, Jemiołów” oraz „Żagań,Wichów” w kanale nr 45 w konfiguracji SFN.

 

Lubuskie jest pierwszym województwem w Polsce w pełni pokrytym sygnałem cyfrowym w standardzie DVB-T. Standardami kodowania i kompresji są: MPEG - 4 (H.264) i Dolby Digital.

 

Na razie emisja ma charakter eksperymentalny.

 

Aneta Wrona

Rzecznik Prasowy TVP S.A.

No no, bardzo ładnie ;) 30 i 50 kilometrów od nadajników, trzeba będzie więc w jakiś tuner zainwestować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum. Obiecałem sobie ze jak dotrze do mnie sygnał DVB-T to się zaloguje.

Ta chwila nastała choc do końca to nie jestem pewien zasięgu w mojej miejscowosci na 100% bo nie mam jeszcze mozliwosci sprawdzenia.

 

Mam pytanie np do pana @mm4738 z Rawicza na jakim sprzęciku odbiera sygnał z Jemiołowa lub Zagania.

Lubie testowac nowosci więc mam zamiar kupic tuner DVB-T/S2 MPEG-4 ,narazie widzę tylko Thomsona ,ale są moze jeszcze inne możliwosci.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamay mapkę zasięgu DVB-T Lubuskim. Jak widac, nie całe woj jest pokryte sygnałem np w Słubicach ,Sulecinie , Rzepinie, Osnie Lubuskim , Kostrzynie a I Strzelce Kraj na dwoje babka wróżyła. Wg mnie północna częsc jest poszkodowana zas skrawki dolnosląskiego i czesc Wielkopolskiego wzbogaciły sie o nowy multiplex.

Jak mozna sie domyslec owa mapa jest orientacyjna bo jak kolega@ mm4738 pisze W Rawiczu na kanale 45 ma sygnał na 60% a na mapie Rawicz jet poza zasięgiem multiplexu z Lubuskiego

http://www.emitel.pl/innowacje/telewizj ... _dvb-t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak się nie mają. DVB-T to standard transmisji danych drogą radiową, głównie telewizji, radia, programów interaktywnych i internetu. HDTV to standard telewizji wysokiej rozdzielczości. Istnieją trzy tryby: 1280x720, 1440x1080 i 1920x1080. W porównaniu do telewizji niskiej rozdzielczości PAL, mają o 2 2/9x, 3 3/4x oraz 5x większą rozdzielczość. Pełny PAL ma 720x576.

 

Dopiero w DVB-T możesz nadawać stacje w dowolnych rozdzielczościach i transmisje danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy któs mógłby "łopatologicznie" wytłumaczyć jaki sprzęt jest potrzebny do odbioru w lubuskim ?

Mam http://www.hauppauge.co.uk/pages/produc ... vr900.html ale w Słubicach nawet na kierunkowej antenie ani śladu polskich stacji cyfrowych (niemieckich mam 12 cyfrowych a polskie 4 analogowe). Jaki tuner najlepiej na USB ma możliwości odbioru tych programów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na mapie zasięgu i szybko zorientujesz się, że Słubice, tak jak i np. Kostrzyn na dzień dzisiejszy są poza zasięgiem. Jeśli Jemiołów u Ciebie nie jest zasłonięty przez jakieś budynki itp. to możesz próbować użyć dobrej anteny kierunkowej.

 

No i mamay mapkę zasięgu DVB-T Lubuskim. Jak widac, nie całe woj jest pokryte sygnałem np w Słubicach ,Sulecinie , Rzepinie, Osnie Lubuskim , Kostrzynie a I Strzelce Kraj na dwoje babka wróżyła. Wg mnie północna częsc jest poszkodowana zas skrawki dolnosląskiego i czesc Wielkopolskiego wzbogaciły sie o nowy multiplex.

Jak mozna sie domyslec owa mapa jest orientacyjna bo jak kolega@ mm4738 pisze W Rawiczu na kanale 45 ma sygnał na 60% a na mapie Rawicz jet poza zasięgiem multiplexu z Lubuskiego

http://www.emitel.pl/innowacje/telewizj ... _dvb-t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrą antenę kierunkową (wytłoczone na niej jest DVB). Sygnał analogowy odbieram właśnie z nadajnika w Jemiołowie. Sądzę że przyczyną niemożności obejrzenia audycji cyfrowych jest sprzęt (MPEG-4). Chodzi mi o poradę jakim sprzętem można by odebrać kodowany w MPEG-4 sygnał. Najlepiej gdyby to był jakiś tunerek na USB :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpakuu: poczytaj na Formu Satkuriera lub na Forum EmiTela, tam znajdziesz informacje na czym możesz odbierać te przekazy. Jednakże jeśli mieszkasz w Słubicach to na dzień dzisiejszy miasto to jest poza zasięgiem i poprostu nie złapiesz.

 

Wg dyrektora TVP Gorzów północno-zachodnia część województwa lubuskiego będzie doświetlona około lipca tego roku. Polecam obejrzeć materiał wyemitowany w "Informacjach Lubuskich" 15 kwietnia 2008:

 

http://www.wrzuta.pl/film/niadqBjqUv/

 

lub do pobrania (*.avi / 5,34 MB) http://www.sendspace.pl/file/QzfVpaYn/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Judash - skoro piszesz że nie mam tunera to chyba nie rozumiesz po "polskiemu" - wyraźnie napisałem że mam http://www.hauppauge.co.uk/pages/produc ... vr900.html

- a to jest tuner hybrydowy - odbiera telewizję analogową i cyfrową. Problemem chyba jest tylko sposób kodowania - MPEG-4. Nie mam pojęcia który z dostępnych na rynku tunerów (w polsce lub w niemczech) obsługuje to kodowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum. Obiecałem sobie ze jak dotrze do mnie sygnał DVB-T to się zaloguje.

Ta chwila nastała choc do końca to nie jestem pewien zasięgu w mojej miejscowosci na 100% bo nie mam jeszcze mozliwosci sprawdzenia.

 

Mam pytanie np do pana @mm4738 z Rawicza na jakim sprzęciku odbiera sygnał z Jemiołowa lub Zagania.

Lubie testowac nowosci więc mam zamiar kupic tuner DVB-T/S2 MPEG-4 ,narazie widzę tylko Thomsona ,ale są moze jeszcze inne możliwosci.

Pozdrawiam

 

Niszczot.Jak sie sprawuje twoj tunerek i z ktorej czesci lubuskigo jestes?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mieszkam w Bobrówku to od Strzelec Kraj 10 km na północ.

Tunka jeszcze nie mam a zmówiłem kartę do kompa (w poniedziałek powinna byc) tak do testów po powadpiewam aby u mnie smigło z Jemiołowa na mojej siatce,jak bedzie kiszka inwestuje w kierunkowa. W Szczecinie w firmie RAJSAT Thomsona będa miec po 650 ale gosc powiedział ze ma dużo telefonów z Lubuskiego i pewnie cena pójdzie w górę przy następnej dostawie,czuja ze interes sie szykuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zastanawiam sie jaki tuner na USB, ktory ma MPEG-4.Na allegro znalazlem taki opis;

 

#

ożliwość bezpośredniego oglądania programów telewizyjnych na PC lub laptopie,

# obsługa standardów USB 2.0 i USB 1.1,

# prędkość transmiscji danych do 480Mbps,

# możliwość konwersji między różnymi formatami nagranych filmów,

# automatyczne skanowanie i zapamiętywanie programów,

# możliwość zapamiętania do 125 kanałów,

# łatwy w obsłudze panel sterowania tunerem,

# opcja nagrywania bezpośrednio do MPEG-1 MPEG-2 MPEG-4(DVD),

 

:censored:

 

Czy to bedzie dobry tunerek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że każdy będzie działał. Wystarczy, że będzie odbierać program. Dekompresja obrazu nie jest sprzętowa. Aby obsłużyć MPEG-4 wystarczy tylko inne oprogramowanie. Np. DVB Viewer. Albo co innego z kodekami. Może nawet wystarczy ściągnięcie paczki kodeków.

 

Lepsze odbiorniki są na PCI, a najlepsze na USB na kabelku, ponieważ poziom zakłóceń od komputera jest wtedy najmniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...