Jump to content
Peter Parker

DVB-T w Lubuskiem

Recommended Posts

fo_tvp_logo.gifWojewództwo Lubuskie pokryte sygnałem cyfrowym TVP S.A.

W środę, 9 kwietnia została uruchomiona emisja cyfrowa siedmiu programów Telewizji Polskiej S.A. – TVP1, TVP2, TVP Info/Gorzów, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Sport i TVP Historia.

Emisja jest prowadzona z dwóch stacji nadawczych: „Zielona Góra, Jemiołów” oraz „Żagań,Wichów” w kanale nr 45 w konfiguracji SFN.

Lubuskie jest pierwszym województwem w Polsce w pełni pokrytym sygnałem cyfrowym w standardzie DVB-T. Standardami kodowania i kompresji są: MPEG - 4 (H.264) i Dolby Digital.

Na razie emisja ma charakter eksperymentalny.

Aneta Wrona

Rzecznik Prasowy TVP S.A.

No no, bardzo ładnie ;) 30 i 50 kilometrów od nadajników, trzeba będzie więc w jakiś tuner zainwestować :D

Ile może kosztowac sprzęt do odbioru tego pakietu? Jak wygląda sprawa mocy i jakości sygnału w Sulechowie?

Witam bardzo serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum. Obiecałem sobie ze jak dotrze do mnie sygnał DVB-T to się zaloguje.

Ta chwila nastała choc do końca to nie jestem pewien zasięgu w mojej miejscowosci na 100% bo nie mam jeszcze mozliwosci sprawdzenia.

Mam pytanie np do pana @mm4738 z Rawicza na jakim sprzęciku odbiera sygnał z Jemiołowa lub Zagania.

Lubie testowac nowosci więc mam zamiar kupic tuner DVB-T/S2 MPEG-4 ,narazie widzę tylko Thomsona ,ale są moze jeszcze inne możliwosci.

Pozdrawiam

Odbieram na PC z tunerkiem analogowo-cyfrowym MEDION kupionym na allegro - programem dvbviewer.

Poziom sygnału podobny jak ten ze Śremu ale odległość jakby większa :)

Witam

zamówiłem tuner X3M HPC2000PCI. Myślę ze spełni swoje zadanie.

No i mamay mapkę zasięgu DVB-T Lubuskim. Jak widac, nie całe woj jest pokryte sygnałem np w Słubicach ,Sulecinie , Rzepinie, Osnie Lubuskim , Kostrzynie a I Strzelce Kraj na dwoje babka wróżyła. Wg mnie północna częsc jest poszkodowana zas skrawki dolnosląskiego i czesc Wielkopolskiego wzbogaciły sie o nowy multiplex.

Jak mozna sie domyslec owa mapa jest orientacyjna bo jak [email protected] mm4738 pisze W Rawiczu na kanale 45 ma sygnał na 60% a na mapie Rawicz jet poza zasięgiem multiplexu z Lubuskiego

http://www.emitel.pl/innowacje/telewizj ... _dvb-t.jpg

Panowie a w Dębnie da się to złapać ?? 17Km od kostrzyna

A przed chwila w wiadomosciach gosciu mowil, ze polnocna czesc woj. bedzie pokryta sygnalem od wakacji.A powiedzccie Panowie jak ma sie sygnal dvb-t do sygnalu HD?

Nijak się nie mają. DVB-T to standard transmisji danych drogą radiową, głównie telewizji, radia, programów interaktywnych i internetu. HDTV to standard telewizji wysokiej rozdzielczości. Istnieją trzy tryby: 1280x720, 1440x1080 i 1920x1080. W porównaniu do telewizji niskiej rozdzielczości PAL, mają o 2 2/9x, 3 3/4x oraz 5x większą rozdzielczość. Pełny PAL ma 720x576.

Dopiero w DVB-T możesz nadawać stacje w dowolnych rozdzielczościach i transmisje danych.

Panowie a w Dębnie da się to złapać ?? 17Km od kostrzyna

Można spróbować przy użyciu bardzo dobrej anteny kierunkowej, lub poczekać do wakacji ;-)

Czy któs mógłby "łopatologicznie" wytłumaczyć jaki sprzęt jest potrzebny do odbioru w lubuskim ?

Mam http://www.hauppauge.co.uk/pages/produc ... vr900.html ale w Słubicach nawet na kierunkowej antenie ani śladu polskich stacji cyfrowych (niemieckich mam 12 cyfrowych a polskie 4 analogowe). Jaki tuner najlepiej na USB ma możliwości odbioru tych programów ?

Zobacz na mapie zasięgu i szybko zorientujesz się, że Słubice, tak jak i np. Kostrzyn na dzień dzisiejszy są poza zasięgiem. Jeśli Jemiołów u Ciebie nie jest zasłonięty przez jakieś budynki itp. to możesz próbować użyć dobrej anteny kierunkowej.

No i mamay mapkę zasięgu DVB-T Lubuskim. Jak widac, nie całe woj jest pokryte sygnałem np w Słubicach ,Sulecinie , Rzepinie, Osnie Lubuskim , Kostrzynie a I Strzelce Kraj na dwoje babka wróżyła. Wg mnie północna częsc jest poszkodowana zas skrawki dolnosląskiego i czesc Wielkopolskiego wzbogaciły sie o nowy multiplex.

Jak mozna sie domyslec owa mapa jest orientacyjna bo jak [email protected] mm4738 pisze W Rawiczu na kanale 45 ma sygnał na 60% a na mapie Rawicz jet poza zasięgiem multiplexu z Lubuskiego

http://www.emitel.pl/innowacje/telewizj ... _dvb-t.jpg

Mam dobrą antenę kierunkową (wytłoczone na niej jest DVB). Sygnał analogowy odbieram właśnie z nadajnika w Jemiołowie. Sądzę że przyczyną niemożności obejrzenia audycji cyfrowych jest sprzęt (MPEG-4). Chodzi mi o poradę jakim sprzętem można by odebrać kodowany w MPEG-4 sygnał. Najlepiej gdyby to był jakiś tunerek na USB :).

Jak chcesz odebrac sygnal DVB-T skoro nie masz tunera? A na allegro jest kilka tunerow na USB sam mysle zeby kupic.

@szpakuu: poczytaj na Formu Satkuriera lub na Forum EmiTela, tam znajdziesz informacje na czym możesz odbierać te przekazy. Jednakże jeśli mieszkasz w Słubicach to na dzień dzisiejszy miasto to jest poza zasięgiem i poprostu nie złapiesz.

Wg dyrektora TVP Gorzów północno-zachodnia część województwa lubuskiego będzie doświetlona około lipca tego roku. Polecam obejrzeć materiał wyemitowany w "Informacjach Lubuskich" 15 kwietnia 2008:

http://www.wrzuta.pl/film/niadqBjqUv/

lub do pobrania (*.avi / 5,34 MB) http://www.sendspace.pl/file/QzfVpaYn/

Pozdrawiam

Judash - skoro piszesz że nie mam tunera to chyba nie rozumiesz po "polskiemu" - wyraźnie napisałem że mam http://www.hauppauge.co.uk/pages/produc ... vr900.html

- a to jest tuner hybrydowy - odbiera telewizję analogową i cyfrową. Problemem chyba jest tylko sposób kodowania - MPEG-4. Nie mam pojęcia który z dostępnych na rynku tunerów (w polsce lub w niemczech) obsługuje to kodowanie.

Nie wiem czego więcej chciałbyś Szpakuu by na swoim tunerze MPEG4 odebrać. Według mnie to tylko kodek CoreAVC Tobie jest potrzebny. Po zaaplikowaniu kanały MEG4 stają przed tobą otworem. Te w HD też.

Witam bardzo serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum. Obiecałem sobie ze jak dotrze do mnie sygnał DVB-T to się zaloguje.

Ta chwila nastała choc do końca to nie jestem pewien zasięgu w mojej miejscowosci na 100% bo nie mam jeszcze mozliwosci sprawdzenia.

Mam pytanie np do pana @mm4738 z Rawicza na jakim sprzęciku odbiera sygnał z Jemiołowa lub Zagania.

Lubie testowac nowosci więc mam zamiar kupic tuner DVB-T/S2 MPEG-4 ,narazie widzę tylko Thomsona ,ale są moze jeszcze inne możliwosci.

Pozdrawiam

Niszczot.Jak sie sprawuje twoj tunerek i z ktorej czesci lubuskigo jestes?

Hej

Mieszkam w Bobrówku to od Strzelec Kraj 10 km na północ.

Tunka jeszcze nie mam a zmówiłem kartę do kompa (w poniedziałek powinna byc) tak do testów po powadpiewam aby u mnie smigło z Jemiołowa na mojej siatce,jak bedzie kiszka inwestuje w kierunkowa. W Szczecinie w firmie RAJSAT Thomsona będa miec po 650 ale gosc powiedział ze ma dużo telefonów z Lubuskiego i pewnie cena pójdzie w górę przy następnej dostawie,czuja ze interes sie szykuje.

Pozdrawiam

A ja zastanawiam sie jaki tuner na USB, ktory ma MPEG-4.Na allegro znalazlem taki opis;

#

ożliwość bezpośredniego oglądania programów telewizyjnych na PC lub laptopie,

# obsługa standardów USB 2.0 i USB 1.1,

# prędkość transmiscji danych do 480Mbps,

# możliwość konwersji między różnymi formatami nagranych filmów,

# automatyczne skanowanie i zapamiętywanie programów,

# możliwość zapamiętania do 125 kanałów,

# łatwy w obsłudze panel sterowania tunerem,

# opcja nagrywania bezpośrednio do MPEG-1 MPEG-2 MPEG-4(DVD),

:censored:

Czy to bedzie dobry tunerek?

Myślę, że każdy będzie działał. Wystarczy, że będzie odbierać program. Dekompresja obrazu nie jest sprzętowa. Aby obsłużyć MPEG-4 wystarczy tylko inne oprogramowanie. Np. DVB Viewer. Albo co innego z kodekami. Może nawet wystarczy ściągnięcie paczki kodeków.

Lepsze odbiorniki są na PCI, a najlepsze na USB na kabelku, ponieważ poziom zakłóceń od komputera jest wtedy najmniejszy.

Ten wspomniany tuner jest tunerem analogowym, DVB-T on nie obsłuży.