Jump to content
Ben

Dawna Polonia 1

Recommended Posts

Ostatnio Radio Kraków wyemitowało bardzo ciekawy reportaż radiowy o nieistniejącej już stacji telewizyjnej PTV Krater z Krakowa, która należała do Polonii 1.

Reportaż wysłuchacie tutaj:

http://www.radiokrakow.pl/audycje/reportaz-w-radiu-krakow/krater-reportaz-ewy-szkurlat/

Edited by Frontowiec

Nawet bardzo ciekawy materiał zwłaszcza że o Kraterze mało co jest wiadomo :)

Właśnie przed chwilą pojawił się na YT obszerny fragment kultowego magazynu o grach komputerowych pt. ''Escape'', który był emitowany w Polonii 1 w latach 90-tych. W tym wydaniu ''Escape'' omawiano m.in. grę komputerową ''Diablo'', a lektorem był Tomasz Knapik.

Zbiór reklam i zapowiedzi z 25 grudnia 1994 roku. Polonia 1 nadawała już wtedy z satelity, tylko dwie stacje lokalne retransmitowały jej sygnał:

Ciekawym elementem są tutaj życzenia świąteczne, które składa Jacek Pałasiński, ówczesny rzecznik prasowy stacji.

Blok reklamowy z PTV Morze z 1993, a tak w zasadzie to jeden dość długi program reklamowy, realizowany przez wrocławskie Echo dla całej sieci Polonii 1.

Nagranie Polonii 1/PTV Rondo Katowice z lutego 1994 roku, a w nim komunikat krytykujący KRRiT (w tym przyznanie koncesji dla Polsatu oraz wybór Wiesława Walendziaka na stanowisko Prezesa TVP).

https://www.youtube.com/watch?v=8ta6XFLTgJc

Grauso miał wtedy niezły ból, skoro kazał tego typu komunikaty wyświetlać na antenie ;)

No i emitowali całą masę amerykańskich filmów z lektorem włoskim w tle i jeszcze do tego Polski.Był jeden wielki bełkot. Seriale dziecięce produkcji japońskiej po włosku na polski.Że już o telenowelach nie wspomnę.

Ale dzięki temu wielu uczyło się włoskiego  :)

I tak dzięki Gigiemu wiedziałem, że ajudo to pomocy.  :)

Polonia 1 sponsorowała mecz Legii z jakimś włoskim zespołem w 1993 roku po tym jak odebrali im majstra po niedzieli cudów.

Jak ja chciałbym wrócić do tamtych czasów.

Pojawiły się odcinki programu sądowniczego ''Werdykt'', który był emitowany w Polonii 1 i Tele 5 (odcinki są z czasów Polonii 1). Prowadzącym program był dzisiejszy komentator tenisa w Polsacie Sport Tomasz Tomaszewski, którego później zastąpił mecenas Aleksander Pociej, dzisiejszy Senator RP.

''Werdykt'' był polską wersją emitowanego we włoskiej Canale 5 programu sądowniczego ''Forum''.

Ciekawy materiał mimo zakłóceń, tym razem z PTV Rondo - jak się okazuje Polonia 1 miała swoją spikerkę. Widać też inny wariant identu regionalnego:

Polonia 1 miała 2 spikerki, z czego jedna już nie żyje (zginęła w wypadku samochodowym). Druga natomiast jest aktorką, zagrała m.in. w ''Barwach Szczęścia'' oraz kilku reklamach.

Edited by Frontowiec

Dzięki za informacje. Ja tymczasem znalazłem pełną muzykę z oprawy Polonii 1:

Fragment używany w identach regionalnych zaczyna się od 1 minuty i 23 sekundy.

Jak nie działa jak działa  :)

Czytam o historii stacji .

Edited by Marek79

@adrian 18 miał chyba na myśli to, że strona nie jest już aktualizowana, a działa tylko poprzez Wayback Machine. Jakbyś wpisał sam adres www.polonia1.up.pl, to wtedy by nie zadziałała.

• Like 1

Na nowej stronie Polonii 1 jest niewiele o historii.

Kurcze aż by się chciało wrócic do tych pięknych czasów (Ale z dzisiejszą wiedzą i pewnymi zmianami - Jedna ogólnopolska TV więcej)

• Like 1

Ja jako nastolatek,kanał Polonia 1 dobrze wspominam z seriali włosko -japońskich typu:Yattaman,W królestwie kalendarza, Generał Dajmos,filmów z takimi aktorami jak Bud Spencer i Terrence Hill,serial Jeronimo (taki nasz Janosik ),oraz wielu innych. He,he :-) .To były czasy lat 90".Dobrze powspominać.To było to co lubiałem oglądać na tym kanale.

Edited by ARTIPAPK
  • Like 2

Yattamana też pamiętam Gigi la Trotolla ,Kapitan Tsubasa to były pierwsze japońskie anime

Drużyna A ,Detektyw Remington Steele , W 80 dni dookoła świata (Pierce Brosnan ),MacGyver to były hiciory

Tak jak pisałem wyżej chciałbym wrócic do tamtych czasów ale z dzisiejszą wiedzą i pewnymi zmianami

1991 Startuje ogólnopolska prywatna TV

2 lokalne tv dla Warszawy oraz regionalna tv z Warszawy (Telewizja Mazowsze np  :)   )

1992 Polsat

1993 Polonia 1

Wtedy by było co oglądać  :)

W tamtych latach to nie było takiego wysypu kanałów jak w tej chwili. W związku z czym takie stacje jak Tv Polonia,Tv Ostankino (rosyjska ),Top Canal,WOT (Warszawski Ośrodek Telewizyjny),czy jak tutaj wspominana w temacie Polonia 1,to były na tamte czasy perełki. Więc było co oglądać. Potem pojawiły się Nasza Tv,Tv Niepokalanów i kilka innych kolejnych. Ale to już inny wątek. Druga połowa lat 80" i całe lata 90".Tak apropo,dla przypomnienia to na kanale WOT (regionalnym)w godzinach ok 17 może 18 w tamtych czasach w tygodniu to był emitowany serial "Das Boot".Pamiętam,ponieważ byłem wtedy fanem tego serialu.

Jeśli zboczyłem nieco z tematu, to proszę przerzucić do odpowiedniego działu. 

Edited by ARTIPAPK
  • Like 1

@ARTIPAPK Mógł byc wysyp kanałów tylko KRRIT forowała Polsat

Częstotliwości P1 przejął C+

Jakbyś sobie poczytał to byś wiedział że Mirosław Chojecki na początku lat 90 założył  spółkę Niezależna Telewizja Polska i jako NTP+ chciał nadawać.

Wcześniej jednak założył NTW ale jak nadarzyła się szansa to się jej pozbył i próbował właśnie z  NTP+

Chciała nadawać Ogólnopolska Telewizja Prywatna(Andrzej Jurga) , Antena1 (Marian Terlecki), TV7 (Mariusz Walter) ,swój kanał chciały mieć Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe ( czyli niedawny właściciel ESKA TV ,Polo TV ,Fokus TV ,Nowa TV)

Było jeszcze paru  :)

Andrzej Tadeusz Kijowski, twórca programów dla Nowej Telewizji Warszawa i Polonii 1, takich jak "A Teraz Konkretnie" czy "A TaK Show", wrzuca na swój kanał na YouTube nagrania tychże programów. One były w dużej części obecne już wcześniej, staraniem tego samego człowieka zresztą tam się znalazły, ale wcześniejsze kopie były słabej jakości. Obecnie są to programy zgrane z taśm typu U-matic w dobrej, jak na lata powstawania (1992-95), jakości, jest między innymi pierwsza w historii Polonii 1 bezpośrednia transmisja satelitarna, czyli specjalne wydanie "A Teraz Konkretnie" z prezydentem Wałęsą (25 czerwca 1994). Materiały można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/user/misjatv/videos

Identy i prezentacja programu dnia poznańskiej TV-ES z 31 marca 1994: