Skocz do zawartości

AltDVB v2.3 – Mr. Orbita Edition


satesco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Happy New Year 2020 to all ?

Because ALT-DVB topic is closed, I have to open a new one,because a new 2.3 version of this player was released today by its author,@Altx(ro).

It can be downloaded from the Alt-DVB website: https://www.altx.ro/2020/01/v23/

 

v2.3 (2020-01-04)

Application:
– added support for HEVC
– added support for AAC,AAC-LATM and EAC3
– added support for EVR – Enhanced Video Renderer
– experimental built-in support for PLS and MIS.Currently only for TBS devices using my Dev_BdaDriver.int.
– simplified directshow config
– portable: doesn’t use registry to store settings, run as standard user (without admin rights)
– new version of DvbAvSrc.ax, used directly, does NOT need to be registered in the system using regsvr32.exe
– added support for “internal” directshow decoders (only LAV filters, for now)
– some optimization in TS packets demuxer & A/V stream path
– removed some unused/obsolete features (SDX files & coverage images,…)
– new directory structure.(files from dir. [SatFiles] moved to \Channels, \Configs, \Transponders)
– new file format for channel list.
– new file format for transponders with saving informations about signal
– channel search by name moved above list
– new options for better filtering channel list
– introduced kHz precision for frequencies
– external config file for CA names
– added more MODCODE’s and Roll-off values
– fixed a lot of bugs, added new ones ?

Old Non-BDA interfaces:
* New: Dev_TTBudget.dll
– need drv. 2.19h (28.11.2006)
– you have to copy “ttlcdacc.dll” (ver. >= 2.19.8.1) into ..\AltDvb\Devices\
– tested with S2-3200

* Dev_SkyStar2:
– fixed DiSEqC command when using driver >= 4.4.0
– built without VCL

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thanks @satesco, yes - it's here, 2020 has got a fantastic start :) Happy New Year for everybody :)

 

I'll put below some details in Polish ;)

 

Kochani, rok 2020 zaczynamy od wejścia smoka :)

 

Ostatnia oficjalnie wydana wersja AltDVB to było 2.2 b3912 i pojawiła się 23 października 2006 roku.

 

Mamy 4 stycznia 2020, 13 lat i 2 miesiące z kawałkiem później i oto debiutuje AltDVB v2.3 b5220 :)

 

To wspaniała wieść, AltDVB był jedną z moich inspiracji, aby zanurkować głębiej w świecie DVB i naprawdę marzyłem o tym, żeby aplikacja otrzymała aktualizację. Jestem bardzo wdzięczny autorowi, że podjął się tego, choć ma swoje zobowiązania, rodzinę, pracę - w dorosłym życiu nie ma naprawdę zbyt wiele czasu na pasje i wbrew pozorom ja, jak mało kto, to rozumiem. Bardzo podziwiam autora i darzę ogromnym szacunkiem :)

 

Zmian jest ogrom - najważniejsze - nie używajcie starych list kanałów i transponderów, zmienił się format - trzeba zeskanować kanały na nowo. Najlepiej wystartować na czysto, i to polecam :)

 

Informacja o wydaniu: https://www.altx.ro/2020/01/v23/

Changelog: https://www.altx.ro/projects/altdvb/changelog/#v2.3

Forum aplikacji: https://www.altx.ro/forum/ (prośba o posługiwanie się tam językiem angielskim i przestrzeganie tamtejszego regulaminu)

 

Najważniejsze zmiany po polsku:

  • dodana obsługa HEVC/H.265 (włącznie z UHD 4K i 8K, ale oczywiście trzeba mieć mocny PC i dobrą kartę graficzną)
  • dodana obsługa AAC, AAC-LATM i E-AC3 (wykrywa też AC4, ale nie zagra, brak dekoderów)
  • dodana obsługa EVR - Enhanced Video Renderer
  • eksperymentalna wbudowana obsługa dla PLS i MIS. Aktualnie tylko dla urządzeń TBS, korzystając z Dev_BdaDriver.int (nadal działa stara metoda przez Dev_Bda2Driver.int i plik mis.ini), autor testował osobiście odbiór kanałów z 5°W na TBS 5520SE i wydaje się działać OK :)
  • uproszczona konfiguracja DirectShow
  • całkowicie przenośny, nie trzeba rejestrować filtrów, nie korzysta z rejestru do zapisu ustawień - wszystko trzyma w plikach w swoim katalogu, można zabrać na USB i w drogę :)
  • nowa wersja DvbAvSrc.ax, używana bezpośrednio, nie wymaga rejestrowania przez regsvr32.exe, jak kiedyś
  • wsparcie dla "wewnętrznych" kodeków (obecnie są to tylko LAV Filters w wersji v0.74.1-31), nie trzeba mieć kodeków w systemie, ani ich rejestrować, AltDVB użyje najpierw domyślnie tych ze swojego katalogu - uwaga dla korzystających z Windows XP - dla nich trzeba zamienić pliki w katalogu .\AltDVB\Filters\LAV na wersję 0.70.2 - to była ostatnia ze wsparciem Windows XP
  • optymalizacje w demultiplekserze TS i przepuszczaniu ścieżek AV, może przyśpieszyć przełączanie kanałów
  • usunięte stare, zbędne i niedziałające funkcje (obsługa plików SDX nieistniejącego serwisu SatcoDX, mapki pokrycia z SatcoDX, itp.)
  • nowa struktura katalogów (zawartość z katalogu [SatFiles] przeniesiona do \Channels, \Configs, \Transponders)
  • nowy format listy kanałów, nie można użyć starych list, konieczne nowe skanowanie
  • nowy format plików z listami transponderów, z zapisem informacji o sygnale, autor dodał kilka plików .tplist, więcej można utworzyć samemu, np. synchronizując dane z King of Sat ;)
  • wyszukiwarka kanałów przeniesiona nad listę, czyści ją klawisz Esc
  • nowe opcje dla lepszego filtrowania (np. HEVC, AAC, AAC-LATM, E-AC3, AC4, napisy wg typów, itp.) i grupowania kanałów na liście
  • wprowadzono precyzję kHz do częstotliwości
  • nazwy systemów CA są teraz w zewnętrznym pliku i zostały dodane wszystkie zarejestrowane systemy CAS
  • dodane więcej wartości MODCODE i roll-off (obsługa DVB-S2 i DVB-S2X)
  • rozwiązano ogrom drobnych błędów, dodano różne nowe do poprawiania w przyszłości ;)

 

Poza tym z tego co wiem z problemów znanych z wersji 2.2, o których pisaliśmy na forum, rozwiązano:

  • rozszerzono zakres częstotliwości (poprawka dla pasma Ka) i SR od 50 ksps do 100000 ksps
  • poprawki synchronizacji transponderów w sieci (działa import z King of Sat)
  • dodano możliwość odznaczenia pozycji w oknach nowych kanałów i aktualizacji w skanerze (odznaczone serwisy nie zostaną dodane lub zaktualizowane)
  • dodano okno Filter Status
  • dodano obsługę polaryzacji kołowych L/R (do poprawnego działania może być potrzebny Dev_BdaDriver.int, na innych możliwe trudności, do weryfikacji)
  • dodano opcję deszyfrowania teletekstu, jeśli nadawca go szyfruje (jest w ustawieniach, domyślnie wyłączona)
  • poprawiono zamrażanie się okna skanowania w trakcie skanowania
  • poprawiono crashe związane z ntdll.dll
  • poprawiono Get Network Name (Scan NIT) w oknie skanera (przycisk nie robił nic)
  • zaktualizowano listę satelitów
  • przy zapisywaniu zmian po skanowaniu pojawia się małe podsumowanie ile serwisów dodano, ile zmieniono, a ile usunięto (odlicza to, co zostało odznaczone) 
  • poprawione odtwarzanie kanałów z niską rozdzielczością/bitrate, jeśli aktywne było wykrywanie MediaType (nie testowane na MPEG-2, włoskie kanały przestały z tego korzystać ;) )
  • poprawione zamrożenie przy przełączaniu pomiędzy kanałami o tej samej rozdzielczości i proporcjach obrazu
  • poprawione zamrażanie po popupie UAC w Windows (tylko z EVR)
  • poprawione sytuacje, gdy AltDVB nie wykrywał rozdzielczości wideo, zwykle przy H.264, podając wtedy 16x16p, 675 fps,65535:65535
  • poprawione działanie aktualizacji kanałów przez F5 (m.in. źle zmieniało nazwę, jeśli była krótsza od starszej, nie aktualizowało PID Video i typu wideo, zamieniało kolejność systemów CA, jeśli miały ten sam PID EMM)
  • poprawione działanie Delete Selected w oknie skanowania - zmieniało sortowanie transponderów
  • poprawione skanowanie w sytuacji, gdy na danym transponderze nie dodano i nie zmieniono nic, a tylko usunięto - AltDVB nie pokazywał serwisów do usunięcia
  • poprawiony błąd Access Violation podczas skanowania transponderów, gdzie tablica PAT była nadawana, ale była pusta (ten był męczący dla DX-erów ;) )
  • poprawione pozycjonowanie pływającego okna w środowisku z wieloma monitorami na Windows 7+
  • poprawiony crash po wejściu do okna właściwości kanału, jeśli wcześniej wywołano je po skanowaniu
  • poprawione przewijanie listy częstotliwości w oknie skanera, listy kanałów w oknie głównym
  • wybór kolumny informacyjnej teraz w dodatkowym menu nad listą

 

AltDVB teraz jest gotowy odtwarzać wszystko, radzi sobie z 4K i nawet 8K, gra wszelkie audio, bardzo dobrze identyfikuje składowe strumienia - rozpoznaje wszelkie typy audio, rozróżnia napisy itp. :)

 

Wydanie przede wszystkim uzupełnia wsparcie brakujących technologii, nie wprowadza wielu nowych funkcji.

 

W planach są:

  • opublikowanie SDK dla interfejsów urządzeń
  • publikacja paczki ze starszymi interfejsami, m.in. dla kart TechnoTrend i SkyStar - tam też są pewne poprawki
  • w dalszej przyszłości, jeśli znajdzie się czas - może uda się dodać obsługę napisów DVB oraz przejść na... nowy format listy kanałów (jeszcze raz, obecny format ma szereg ograniczeń) oparty o plikową bazę SQLite

 

Znane mi problemy:

  • napisy TXT nie wyświetlają się poprawnie przy wyborze EVR (workaround: przełączyć się na VMR9)
  • nazwy kanałów są limitowane do 31 znaków (podobnie było w v2.2, limit jest nieco większy)
  • ilość PID-ów ES i PID-ów CA maksymalnie 16 (np. brakuje dla EBS z 9°E, tak samo było w v2.2)
  • w wersji 2.3 nie ma przełączania kanałów audio lewo/prawo (został przycisk, ale jest zawsze wyszarzony)
  • nazwy kanałów i EPG nie obsługują Unicode, w EPG brak polskich znaków (tak samo było w v2.2)
  • serwisy HEVC z przeplotem (rzadko spotykane) mają złe proporcje obrazu (to szerszy problem z takimi emisjami, tak samo źle grają nagrany wcześniej TS odtwarzacze MPC-HC i VLC)
  • teletekst nie wykrywa automatycznie języka (psuje to też polskie znaki przy napisach TXT, sam teletekst można przestawić ręcznie na polski, napisów nie, tak samo było w v2.2)

Poza tym jest naprawdę świetnie, stabilnie, program działa szybko - wierzę, że oprócz tego, co powyżej, to innych problemów nie ma, a przynajmniej nic poważnego :)

 

Zgłosiłem też parę pomysłów (m.in. zrzuty ekranowe, szersza obsługa DiSEqC, zdjęcie ograniczeń listy kanałów i parę innych), ale generalnie autor ma skromne zasoby czasowe, cieszmy się, że jest wydanie v2.3, tak bardzo udoskonalające ten świetny, klasyczny program ;)

 

Jeśli chcielibyście okazać wdzięczność autorowi - na stronie znajdziecie przycisk Donate ;)

  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petarda Panowie z nowego roku ! Rewelacja !

Ogromne podziękowania dla autora jak i testera.

Dziękuję @Mr. Orbita !

Ogólnie AltDVB nie udało mi się zastąpić żadnym innym programem pomimo że ostatnie wersje były bez wsparcia HEVC, UHD etc... to i tak był i jest to jedyny program dla kart DVB z którego da się korzystać !

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega radocha :) Też nigdy nie mogłem zastąpić AltDVB, SmartDVB jest jeszcze super, korzystam równolegle i autor też jest super gościem, ale nadal wspierałem się AltDVB - altxro osiągnął absolutne mistrzostwo ergonomii interfejsu, jest tu po prostu wszystko, czego trzeba :) A do tego jest naprawdę świetnym programistą - stara wersja z 2006 działała do dziś, choć wychodziły nowe karty DVB, nowe Windowsy - no wizjoner, tak to napisał w 2006, że program był nie do zajechania :)

 

Widziałem, że masz jakieś problemy z 6903 - jest gorzej niż na v2.2?

Jeśli masz możliwość i nie skasowałeś jeszcze starszej wersji - porównaj ustawienia w Settings --> DiSEqc i jeśli są różne - spróbuj przepisać do 2.3, może to coś pomoże na braki sygnału?

 

Ja obecnie nie mam już od jakiegoś czasu dostępu do 6903, a przy Prof8000 Dev_Bda2Driver.int od Crazycat-a u mnie w ogóle nie startuje (tak samo było na v2.2), aby zweryfikować, czy v2.3 nie psuje stare moduły - używałem Dev_Prof.int, nie aktualizowanego od lipca 2010. Na nim problemów z sygnałem na Prof8000 nie mam (robiłem i sesje wielogodzinnego przełączania po kanałach i skanowania i też długie oglądanie jednej stacji, żeby potwierdzić, czy nie wywala się po czasie), ale z kartami TBS ten moduł nie zadziała...

 

Jeśli nic nie pomoże, to poszukam czy mam cokolwiek TBS, może ocalała gdzieś jakaś 6983 (6903 na pewno nie mam) i popróbuję...

 

Oryginalny Dev_BdaDriver.int nie wspiera jak na razie DiSEqC szerzej - jeśli v 2.2 nie było, to w tej kwestii w v2.3 jest tak samo, ale... być może poza kartami TBS multistandard na USB (5520, 5520SE, 5580) - to wymaga weryfikacji.

 

PS: Testując dodawałem tylko częstotliwości z precyzją kHz, czyli z dodatkowymi zerami, nie wiem czy po zmianach będzie OK wpisywanie MHz, może to też ma jakieś znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłem z miejsca powoli wszystko zmierza w dobrym kierunku ?.

Fakt zmiana na kHz miała duże znaczenie wszystko jeszcze w fazie testów ale jest bajka. 

SmartDVB wykorzystuje głównie do blindscan jakoś bardziej mi pasuje ze względu ze od razu robi skan.

Oj dzis noc nie przespana będzie. 

Dziękuję jeszcze raz  ! oczywiście wsparłem autora drobną darowizną bo zasłużył na to zdecydowanie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Good news :)

 

Cytat

Old Non-BDA interfaces:
* New: Dev_TTBudget.dll
– need drv. 2.19h (28.11.2006)
– you have to copy “ttlcdacc.dll” (ver. >= 2.19.8.1) into ..\AltDvb\Devices\
– tested with S2-3200

* Dev_SkyStar2:
– fixed DiSEqC command when using driver >= 4.4.0
– built without VCL

 

Dev_TTBudget.int, Dev_SkyStar2.int not found.

Look like device driver interface was extended comparing with 2.2 and and BDA2 interface not work propertly

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yes new Dev_TTBudget.int and Dev_SkyStar2.int are not yet published, but should be released hopefully soon.

 

There shouldn't be any breaking changes in interface - yours BDA2 basically works for me ;) It doesn't like my old Prof8000 for some reason, but it was the same in AltDVB v2.2, probably because I have some other DVB-T/C cards and Windows did some mess ;)

 

Log with my Prof8000 is (the same in v2.2 and v2.3):

BDA2: BuildGraph: Adding Network Tuner to graph
BDA2: BuildGraph: Added ID #1 'Prof 8000 BDA DVBS/S2 Tuner/Demod' Tuner filter to the graph
BDA2: BuildGraph: Connecting Network Provider with the Tuner filter
BDA2: BuildGraph: Connected Network Provider with the Tuner filter
BDA2: BuildGraph: Tuner exposes proprietary interfaces
BDA2: BuildGraph: Trying to connect Tuner filter directly to Callback
BDA2: BuildGraph: Failed connecting the Tuner Filter with the Callback Filter
BDA2: BuildGraph: Failed getting FriendlyName of potential Receiver

I've never reported this issue to you, sorry, did not wanted to bother you, Prof8000 is an old (ancient :) ) device, probably nobody is using it today ;)

 

My DVB-T/C card is working with BDA2, I have right now no other satellite PC card to test with...

 

EDIT - got confirmation from TBS 5520SE that satellite part is working, probably need some details how to reproduce issue, indeed @zuchnet has reported some unstable signal issue and I'm not sure about PLS/MIS from mis.ini, where frequencies were in MHz - cannot test if it is working and if not - can it be fixed just by changing freqiencies to kHz in mis.ini.

 

DVB-C:

 

advb23-dvbsky.png

 

DVB-S/S2:


advb23-tbs5520se.png

 

 

I have tested breaking changes by running old Dev_Prof.int from 2010 year and with v2.3 it is working fine ;)

 

Eventually if you will find some time, altxro is planning to release some SDK, maybe it would be possible to use inbuilt PLS/MIS instead of mis.ini, maybe do some improvements? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Need only info about device interface extensions comparing with 2.2
 

Cytat

 

– experimental built-in support for PLS and MIS.Currently only for TBS devices using my Dev_BdaDriver.int.
– added more MODCODE’s and Roll-off values


 

This defined in dll.h - https://github.com/crazycat69/AltBDA2/blob/master/Sources/Dll.h

 

Look like extended TUNE_DATA (+ISI/PLP, PLS) and FEC, ROLLOFFS enums

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz za wspaniala wiadomosc! Wielkie dzieki dla Altxro! Sadzac po dopisku przy nazwie tej edycji wniskuje, ze Ty Mr. Orbita miales przy powstaniu tej wersji swoj duzy udzial? :rolleyes:Dzieki Ci rowniez! Domyslalm sie, ze ta dluga lista poprawek to wynik Twoich dlugoletnich obserwacji a i motywowanie autora(ow) (bo jest jeszcze autor SmartDVB) to tez pewnie Twoja zasluga? :wink: Zostalo nas (czyli uzytkownikow kart DVB) juz bardzo nie wielu, wiec kazda taka informacja o pojawieniu sie nowej wersji kultowego programu jest pokrzepiajaca.

 

hmm, teraz bede mial zagwozdzke ktorego programu uzywac na codzien. Obie te aplikacje (AltDVB i SmartDVB) sa swietne i ciezko bedzie mi zrezygnowac z ktorejs z nich, a stac w rozkroku nie potrafie...:-P

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, to u mnie jak daje pełny ekran, to zamraża obraz, jak wrócę z powrotem do widoku okna, to obraz normalnie odbiera.

Moja karta to SkyStar HD2, system Windows 7.

Też dołączam się do podziękowań za taki prezent na nowy rok od autora Altxro i Mr. Orbita za wkład do tej wersji.

 

Edytowane przez booboo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@booboo - jedziesz na kodekach LAV? VMR9, czy EVR? Jeśli LAV i EVR, zerknij do ich opcji LAV Video (prawy przycisk myszy na obrazie DS Filters --> LAV Video Decoder), może trzeba coś tam zmienić, np. uruchomić wsparcie sprzętowe (np. DXVA2). Jeśli zmieniłeś na Cyberlink, to jak na razie są z Cyberlink problemy, może nowsza wersja tych kodeków zadziała coś lepiej...

 

Uwaga ogólna do wszystkich: w miarę możliwości polecam korzystanie z dołączonych w zestawie kodeków LAV Filters oraz renderera EVR, o ile nie potrzebujemy napisów teletekstowych (na EVR znikają zbyt szybko, wtedy VMR9). LAV ma obecnie najlepsze możliwości jeśli chodzi o wykorzystanie kart graficznych do wsparcia sprzętowego, mocną konfigurację w zakresie usuwania przeplotu itp. Nieprzypadkowo LAV jest używany jako baza niektórych odtwarzaczy multimedialnych ;)

 

@peh - dzięki, zachęcałem najlepiej jak mogłem i szczególnie o to zawalczyłem, ale wierzę, że to zasługa wszystkich, którzy nigdy o AltDVB nie zapomnieli i dzięki Waszej nieustającej miłości dla tej zacnej aplikacji oraz wsparciu okazywanemu autorowi możemy się teraz wszyscy cieszyć z nowego wydania ;) Cudownie, że @altxro znalazł czas na wprowadzenie tylu zmian i udoskonaleń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z ustawieniem diseqc. Probuje roznych wariantow i moja aktualna karta dvbsky s960 nie potrafi przelaczac satelitow. W SmartDVB dodatkowo trzeba bylo wybrac producenta karty w ustawieniach i dopiero wtedy diseqc dziala. W altdvb nie ma takiej mozliwosci i za bardzo nie wiem co moge jeszcze zrobic?

 

Pamietam tez, ze wiele lat temu jak uzywalem tego programu podobala mi sie opcja kopiowania wszystkich parametry aktualnego kanalu do schowka. Teraz nie moge uzyskac tego efektu, ale byc moze o czyms zapomnialem?

 

Po kilku dniach testow alt kilka razy calkowicie wylecial z pamieci ale najprawodpodobniej wine za to ponosi plugin mdvbapi bo gdy zmienilem go na acamd lub dvbapiNet to juz nie zauwazylem tej przypadlosci.

 

Kanaly UHD tez dzialaja/nie dzialaja roznie. Np. na Museum 4k nie mam glosu mimo ze jest ustawiony LAV internal. Czasami po zabawie z kanalami 4k trzeba restartowac program poniewaz w/w pluginy przestaja dzialac i tylko restart pomaga.


Ogolnie, na ten moment SmartDVB zdaje sie stwarzac mniej problemow przynajmniej na mojej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@peh - DiSEqC jak pisałem wyżej i jak tu dodał @satesco - obecnie nie jest obsługiwany (w praktyce trochę działa z TBS 5520SE, bez wnikania w szczegóły). Możesz skorzystać z interfejsu BDA2 - w nim DiSEqC powinien działać także dla DVBSky: https://github.com/crazycat69/AltBDA2/releases :)

 

Kopiowanie parametrów nigdy nie było dostępne w AltDVB - w DVB Dream było ;) Tu pamiętam tylko, że kiedyś ktoś zrobił jakąś wtyczkę MDAPI zapewniającą namiastkę tego kopiowania, ale nie pamiętam już kto i jak się nazywała.

 

Z wtyczek - korzystam z kilku, nie obserwuję u siebie problemów ze stabilnością, ale wiele zależy od wtyczek i tego co robią, tu za wiele pewnie się nie podziała. Musiałby być powtarzalny sposób odtworzenia takiej usterki, a do tego trzeba mieć identyczną konfigurację, np. przy mdvbapi - oscam, dostęp itd. Mogę tylko podpowiedzieć, że po wejściu w Plugins w oknie u góry jest kilka opcji, może któraś poprawi stabilność dla Ciebie? Po zmianach trzeba restartować program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglbym przysiac ze kopiowanie bylo w Alt poniewaz DVBDream nigdy jakos u mnie nie dzialal poprawnie i zazwyczaj go nie uzywalem. No ale moze to juz demencja starcza? :roll:

 

Co do wtyczek, to wlasnie autor dvbapiNet ja poprawil (mozna sciagnac ze streamboard) i dostosowal do najnowszej wersji AltDVB 2.3. Testuje od godziny i dziala pieknie, bez zadnych freezow ktore zdarzaly sie w starszej wersji plugina, wiec polecam tym ktorzy uzywaja oscama. Ta wtyczka to zamiennik mdvbapi dla ktorej support zostal zakonczony a ktora to wtyczka powodowala wypadanie Alt-a z pamieci.

 

Nie wiem czy masz mozliwosc przetestowania Museum 4k z HB. Czy tez nie masz na nim dzwieku? Kanal nadaje w AAC ktory teoretycznie powinien dzialac. W SmartDVB wszystko z dzwiekiem jest ok.

 

EDIT.

 

Wyglada na to ze Dev_Bda2Driver.int nie dziala z moja karta. Po wrzuceniu sterownika do do kat devices nie widze go w dostepnych urzadzeniach :(

Edytowane przez peh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie widzisz w ogóle Dev_Bda2Driver.int na liście urządzeń, to w systemie nie masz najpewniej bibliotek C++... tylko nie wiem których :) Kiedyś były potrzebne 2008, ale pewnie teraz już autor to przekompilował na współczesnej platformie. Spróbuj może doinstalować te (wersja x86, nawet jeśli masz PC x64): https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2977003/the-latest-supported-visual-c-downloads

 

Z Museum 4K niestety nie mam możliwości, ale mam pomysł - nagraj z minutę zdeszyfrowaną, jeśli dasz radę, ze wszystkimi ścieżkami audio i kompletem tablic (PAT, PMT itp. tam się zaznacza startując nagranie). Wrzucimy to autorowi, żeby się przyjrzał :) Wierzę, że temat jest do ogarnięcia ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fixed MIS at 5.0 W and diseqc with the new ALT-DVB version(Dev_BdaDriver 2.3.0.434),which will be released soon.

 Tested 16in/1out (toroidal) switch with diseqc uncommitted

 

gBVlsvD.png

cwVFWYN.png

 

 

 

Updated BDA interface for AltDVB 2.3(Dev_BdaDriver – Version 2.3.0.435).Can download from here

  • added DiSEqC, PLS & MIS support for TBS PCI-E devices
  • fixed DiSEqC for TBS USB devices

 

Edytowane przez satesco
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

AltDVB zyskał kolejną ciekawą możliwość - autor Altx odgrzebał kod serwera/klienta sieciowego. Działał on jeszcze przy wersji 2.1, później jednak przy 2.2 w 2006 roku zmienił się interfejs modułów i od tego czasu serwer przestał działać. Po 14 latach wraca :) Warto odnotować, że przypomniał o tej funkcji użytkownik @puscas, któremu ślę podziękowania z tego miejsca ;)

 

Szczegóły: https://www.altx.ro/2020/04/altdvb-device-server/

 

Podstawowa możliwość to pełne korzystanie z karty DVB podłączonej do innego komputera, w tym także zmiany częstotliwości, oczywiście oglądanie TV, korzystanie z wtyczek - ogólnie kompletne sterowanie i obsługa :)

 

Na komputerze, który ma być serwerem:

- do katalogu AltDVB (chociaż minimalnie wystarcza Devices) dorzucamy AltDVB_DevServer.exe i AltDVB_DevServer.cfg

- upewniamy się, że mamy odblokowane porty 37000 i 37001 (można zmienić w konfiguracji)

- uruchamiamy, wybieramy Select w oknie, wskazujemy interfejs, np. Dev_BdaDriver.int i z listy wybieramy kartę DVB. Następnie wskazujemy na Start

 

Na komputerze, który ma być klientem:

- przygotowujemy kompletny AltDVB, do Devices dodajemy Dev_Network.int i Dev_Network.cfg

- w Dev_Network.cfg konfigurujemy serwer (można zdefiniować do 8, szczegóły niżej)

- włączamy AltDVB, wybieramy Dev_Network.int i możemy korzystać dokładnie tak, jak byśmy mieli podłączoną fizycznie kartę DVB

 

Istotne uwagi:

- sieć musi być wydajna, pamiętajcie, że przesyłamy cały TS, który ma zwykle ok. 62 Mbit/s. Ale są przypadki, że i wykracza ponad 100 Mbit/s - pamiętajcie o ograniczeniach portów sieciowych, nie zawsze ma się sieć 1 Gbit/s!

- wynikające z powyższego - korzystanie z tego poza siecią lokalną jest w większości przypadków nie do zrealizowania, bo potrzebny byłby wysoki upload - tym samym jest to raczej do zastosowań lokalnych, w sytuacji, gdy chcemy działać np. z innego pomieszczenia. Chociaż gdyby ktoś chciał się bawić na mocnym symetryku, to kto wie ;)

- odblokowane porty 37000 i 37001 lub inne, które się ustawi

 

Konfiguracja serwera w pliku Dev_Network.cfg jest prosta:

[Server1] - kolejne wartości 1-8
DeviceType=DVBC - typ, do wyboru DVBS, DVBC, DVBT i ATSC, tu w przykładzie kablowy DVBC
DeviceName=Astrometa - dowolna nazwa, która wyświetli się w oknie programu
ServerAddr=127.0.0.1 - adres serwera, 127.0.0.1 to lokalny serwer, przy zdalnym po prostu sprawdzamy i wpisujemy lokalny adres IP komputera, który jest serwerem

 

Przetestowałem u siebie na DVB-C i śmiga jak złoto, bez problemu przeskanowałem pasmo nie mając karty podpiętej fizycznie do laptopa. Mogę obwiesić stacjonarny PC jak choinkę na święta kartami i działać na nim lub niekoniecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowolna karta TBS, zależy od możliwości komputera, czy na USB, czy na PCI-e, o doborze kart proponuję dyskutować w osobnym temacie, są już w dziale.

 

Natomiast co do CANAL+: w zasadzie już prawie nie. Jest to oficjalnie do zrobienia już tylko dla osób korzystających ze starych nieparowanych kart. I ta opcja za niedługo i tak zapewne zniknie. Do tego poziom komplikacji technicznych jest na tyle wysoki, że jest to do ogarnięcia wyłącznie przez zaawansowanych użytkowników, wymaga zorganizowania czytnika, doinstalowania, dobrania wtyczki lub wtyczek itp. itd. Nawet robiąc wszystko teoretycznie poprawnie, różnie bywa z finalną stabilnością, bo w grę wchodzą kwestie kompatybilności, kodeków, zaśmiecenia systemu itp.

 

Obecnie w ogóle możliwości legalnego oglądania polskich ofert płatnej TV na kartach DVB bardzo się zawęziły, jeśli ktoś szuka takiego rozwiązania pod polskie platformy, to jest to zły kierunek. W tej chwili karty DVB do PC widzę przede wszystkim jako narzędzia do amatorskiego analizowania strumieni, odkrywania zagadnień technicznych transmisji DVB oraz w zależności od modelu także do DX, blindscanu, ewentualnie oglądania FTA. Do platform - osobne odbiorniki, a o kartach DVB do tego celu najlepiej zapomnieć. AltDVB dodatkowo na ten moment nie wspiera kart TBS z gniazdami na moduły CAM (które i tak obsługują tylko moduły CI, bez CI+).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie sądziłem, że kiedykolwiek jeszcze ten program zostanie reaktywowany, obok smartdvb jest świetny. Ostatnio wróciłem do tematu na win bo głównie używam tunerów na linuksie, jednak są pewne problemy z tym związane w przypadku tvheadend i pozycji 36E pol kołowa. Pod widowsem wszystko działa nawet w przypadku łączonych diseqc kaskadowo 1.1 (8port) + diseqc 4/1 (1.0) pod linuksem to samo, jednak z pozycją  36E jest problem. Jakieś karty dvb-s2 pod usb, które nie są drogie są aktualnie dostępne? Dodatkowo jakby miały clot CI+, który współpracowałby z modułami polskich platform to byłoby dobre rozwiązanie pod linuksem. Ktoś siedzie w temacie?

 

Edit: nie zauważyłem, ale na org sterowniku bda, nie działa diseqc. 

 

Edytowane przez DDiablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DiSEqC na oryginalnym module na ostatniej wersji autor dodał wsparcie tylko dla kart TBS - jeśli bez zmian korzystasz z TT S2-3600 i SkyStar 2, to dla nich jedynym rozwiązaniem jest BDA2 od CrazyCat'a: https://github.com/crazycat69/AltBDA2/releases

 

Co do kart na USB, w tej chwili wybór został skromny, tańsze są produkty DVBSky, ale i ich wsparcie jest skromniejsze. Trochę ciężko kupić, ale na Allegro są pojedyncze sztuki S960 bez CI oraz S960CI z gniazdem na moduły CAM (o jego przydatności napiszę dalej).

 

Droższe są karty TBS. Model 5520SE jest obecnie podstawowy, jego zaletą jest, że można tą kartę przełączać do różnych trybów, jest multistandard, możesz podpiąć jej satelitę, ale i DVB-T i przełączać między trybami pracy. Odpowiednikiem z gniazdem na moduły CAM jest 5580. Jest też kilka innych modeli na USB, np. nie multistandard z CI (5980), z dwoma tunerami SAT i CI (5990), pod zaawansowane modulacje, ale bez DVB-S2X (5927).

 

Niezależnie od producenta - na tą chwilę wszystkie karty DVB w obiegu są na USB 2.0. Niekiedy nie współpracują najlepiej na portach USB 3.0, z czym ja zderzyłem się np. z TBS 5520SE na laptopie, na którym nie mam już USB 2.0. Dodatkowo zastosowanie 2.0 limituje prędkość strumienia, czytałem ostatnio że np. karty DVB na USB krztuszą się na transponderach Pantelio/Fotelki z 51,5°E z uwagi na zbyt wysoki bitrate jak na USB 2.0.

 

Obecność gniazda CI w kartach DVB ogólnie nic nie da. Nie ma oficjalnego wsparcia CI+ dla kart DVB i pewnie nigdy nie będzie (problemem jest licencjonowanie). Ktoś coś próbował stworzyć na Linuksa, ale nigdy nie widziałem tego działającego w akcji, są jakieś resztki śladów w sieci, w każdym razie opiera się to tak samo jak w dekoderach E2 na "wyciekniętym" certyfikacie. Za chwilę nawet to nie będzie mieć sensu, bo wejdą CAM z ECP i nawet te resztki, które nie wiadomo, czy działają - polecą do kosza. Generalnie nie widzę możliwości z korzystania z CAM polskich platform na kartach DVB, chociaż CAM Cyfrowego Polsatu powinien się jeszcze uruchamiać w trybie "legacy" korzystając z komunikacji po CI. Ale i to jest zdradliwe, bo znowu nie każde oprogramowanie potrafi się z CAM komunikować - to nie jest załatwione sprzętowo. AltDVB nie wspiera tych gniazd, SmartDVB wspiera, ale czy stabilnie - raczej nie. Sama biblioteka od TBS, która służy do komunikacji z CAM pod Windows ma zamknięte źródła i jest mało stabilna sama w sobie. Pod Linuksem - nie wiem. Ogólnie nie pakowałbym się w CAM polskiej platformy i kartę DVB, to połączenie będzie trudne do ogarnięcia, szanse na działanie są może nie zerowe, ale bliskie zeru. Szkoda wpakować się na minę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...