Jump to content
  • 0
marcel_82

Rozdzielenie sygnału na dwa odbiorniki satelitarne

Question

Cześć

Być może zły dział, więc wybaczcie.

Obecnie mam 3x LNB i jeden kabel z dachu do HD6000, odbieram ros. i ukr. programy. Ukr. mają być zakodowane od stycznia.

Planuję kupić dekoder od firmy Viasat, która jest operatorem jak CP. Jak się łączy dwa dekodery? Normalnie wystarczy taki rozdzielacz i wszystko?

c224de9b7171f296e840c5aaf044efb5.jpg

Czy to się łączy kablem LAN? 

W mieszkaniu jest jeden TV.

Pozdrawiam

Edited by Barti
Wydzielono post jako nowy, odrębny wątek i przeniesiono do odpowiedniego działu forum.

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Dziękuję za odpowiedź.

1. A taki zwykły dwójnik nie wystarczy? Mam tylko jeden telewizor, on nie "zakuma" skąd ma sygnał w danej chwili gdy np. jeden dekoder wyłączę pilotem?

Ewentualnie jaka alternatywa do podchodzenia i pstrykania guzikiem? :)

Na dachu mam jakiś DiSEqC i przecież nie przełączam niczego w mieszkaniu. Mam dekoder CP, w którym wklepałem 3 satelity dawno temu i to działa.

2. Sprawdziłem i mój TV Sony KDL-40ex655 ma wejście PCMCIA. A dokładniej mama sprawdziła, bo wyjechałem akurat. W instrukcji nie znalazłem czy to slot CI czy CI+. Wyczytałem, że w slocie CI+ pójdą obydwa rodzaje, ale na odwrót już nie.

Kartka znamionowa TV pokazuje rok 2012, jak to sprawdzić, żeby nie kupić na Ukrainie karty i nie kląć w niebiosa?

3. Jeśli zdecyduję się na moduł, to rozumiem, że "rozdzielenie kabla"  z dachu tak samo jak ustalimy w pkt. nr 1? ;)  Po prostu wtedy kabelek do TV podłącza się, tak?

Tak sugeruje obrazek z instrukcji, niestety nie widzę teraz tego TV.

p6u1KCE.png

Z góry dziękuję za pomoc.

• 0

Nie rozdziela się sygnału SAT zwykłym rozgałęźnikiem. Gdybyś go zastosował, musiałbyś wyłączać jeden tuner przed włączaniem drugiego. I to najlepiej z prądu, bo nawet na czuwaniu tunery potrafią pobierać np EPG z satelity. Przypadkowe włączenie obu tunerów mogłoby spowodować jakieś uszkodzenia w instalacji lub odbiornikach (tam idzie napięcie kablem do konwertera). Mechaniczny przełącznik załatwia sprawę - nie puści napięcia z obu odbiorników jednocześnie.

• 0

Dziękuję za odp.

Cytat

Przypadkowe włączenie obu tunerów mogłoby spowodować jakieś uszkodzenia w instalacji lub odbiornikach 

A z własnego doświadczenia - to się dzieje w 1 na 10 przypadków czy raczej 1 na 10000 i po prostu radzisz, żeby nie było nawet takiego prawdopodobieństwa. W każdej dziedzinie są takie niuanse, żeby robić zgodnie z "regułami sztuki". To taka sytuacja jak mniemam? 

Wesołych Świąt :)

Pozdrawiam

Widzę, że nie zmieniasz opinii od 2015 r. ;)  Serio nie ma jakichś zabezpieczeń, żeby odłączało samo napięcie siedząc na kanapie? haha :D

• 0

Ciężko o jakieś doświadczenie w tej kwestii, bo mało kto rozdziela w taki sposób sygnał z jednego kabla. Przy standardowych konwerterach zasada jest taka, że 1 wejście = 1 kabel (od konwertera lub diseqc). Co innego przy konwerterach Unicable - tam możesz śmiało zastosować taki zwykły rozdzielacz i z jednego kabla podłączyć kilka odbiorników. Ale Unicable nie zastosujesz z kolei przy diseqc. 

Są jeszcze takie dekodery z przelotką SAT (wyjście SAT do kolejnego odbiornika). Nie wiem jak to dokładnie działa, ale możliwe, że załatwia sprawę "pstryczka".

Zawsze możesz być królikiem doświadczalnym i przetestować swoje rozwiązanie, oczywiście na własną odpowiedzialność :) Może akurat nie będziesz miał problemów. 

• 0

Były kiedyś takie przełączniki sterowane z 8 lub 9 nóżki eurozłącza,tylko to się stosowało do przełączania dwóch satelit ,najczęściej Hot Bird i Astra. Sterowało się pilotem ale właśnie nie wiem czy by zadziałało w odwrotną stronę no i sterowało się napięciem. Także gdybyś chciał to testować to robisz to na własną odpowiedzialność.

• 0

Mam duża antene obrotową i 2 tunery: Cryptobox 752 Combo i Octagon Optima SX88+. Oba tunery nie są ustawione na tryb ECO, więc w trakcie czuwania wysyłają sygnały zasilające do konwertera. Wobec tego połączenie przez przelotkę w Cryptoboxie nie wchodziło w grę. Zastosowałem stary przełącznik ręczny konwerterów i działa bezproblemow. Mam identyczny jak na zdjęciu. Kupiłem go chyba w 2004 roku😀

r85200.jpg

Edited by Mrozuś

• 0

Dzięki za odp.!

Ruch to zdrowie, pospacerujemy ;)  a pilotem i tak pewnie będę przełączał wedle życzenia (HDMI1 -> HDMI2) :-D

Ale to zgaduję, bo teraz jak wyłączam TV, to wyłącza się też dekoder i na odwrót.

• 0
W dniu 22.12.2019 o 20:07, maniek357 napisał:

Jak masz 1 kabel z dachu, to możesz zastosować taki ręczny przełącznik:

https://hollex.pl/przelacznik-reczny-signal-p-660.html

Sygnał będzie albo na jednym albo na drugim dekoderze. 

Dekoder kupiony.

Chcę zamówić pstryczek + od razu dwa kable, więc ostatnie pytanie: czy takie będą dobre? 

https://hollex.pl/kabel-przelotka-f-f-0-5m-p-42.html

Na zdjęciu nie widać drugiej końcówki po lewej.

Na 99% to są dwie męskie końcówki i na 99% właśnie takie potrzebuję.

Proszę o potwierdzenie.