Skocz do zawartości

Satelity, które nigdy nie trafiły na orbitę


Rekomendowane odpowiedzi

Stentor

 

Francuski satelita wyposażony w 6 transponderów pasma Ku i jeden EHF (Extremely High Frequency). Zamówiony przez CNES, France Telecom i francuskie Ministerstwo Obrony. Próba wyniesienia nastąpiła 11 grudnia 2002 i zakończyła się niepowodzeniem - zawiodła rakieta nośna Ariane 5 ECA. Po 9 minutach od startu rakieta wodowała w Atlantyku. W tym samym starcie utracono także Hot Bird-a 7.

 

Eutelsat I F3

 

Został utracony wraz z satelitą Spacenet 3 podczas startu 12 września 1985 roku rakietą Ariane 3. Był wyposażony w 12 transponderów pasma Ku.

 

Eutelsat II F5

 

Został utracony wraz z satelitą Türksat 1A podczas startu 24 stycznia 1994 roku rakietą Ariane 44LP. Był wyposażony w 16 transponderów pasma Ku.

 

Türksat 1A

 

Turcja planowała szybko podbić rynek TV Satelitarnej wysyłając na orbitę dwie satelity w odstępie kilku miesięcy (Türksat 1A i 1B) tworząc system na wzór Astry na 19,2E, czy Eutelsata na 13E. Niestety niepowodzenie startu pokrzyżowało te plany. Türksat 1C trafił na orbitę w 1996 roku i do tego czasu koncepcja uległa zmianie - Turcja zdecydowała się zabezpieczyć dwie pozycje satelitarne - 42E i 31,3E i z tworzenia całego systemu satelitarnego zrezygnowano.

Türksat 1A miał oferować 16 transponderów podpiętych pod 3 wiązki kierowane na Turcję, Europę Centralną i Azję (skierowana na Afganistan).

 

Express A1

 

Był to pierwszy satelita Express z serii A. Miał trafić na pozycję 80E. Był wyposażony w 12 transponderów pasma C i 5 Ku. Utracono go podczas wyniesienia rakietą Proton-K 27 października 1999 roku. Przy drugiej fazie (w kilka minut po starcie) rakieta zboczyła z pierwotnie ustalonej trajektorii i spadła na wschodnie obszary Kazachstanu. Zastąpił go Express A1R, którego wyniesiono dopiero w 2002 roku.

 

NSS 8

 

Miał trafić na pozycję 57E. Był wyposażony w aż 88 transponderów: 46 C i 42 Ku. Skonstruowany przez Boeinga na platformie BSS-702. Wyniesienie miało nastąpić 30 stycznia 2007 za pomocą rakiety Zenit-3SL i zakończyło się niepowodzeniem - rakieta eksplodowała przy starcie.

 

Wyniesienie satelity NSS8 zakończyło się niepowodzeniem. Rakieta Zenit 3SL eksplodowała na starcie całkowicie niszcząc NSS8. Jest to druga w historii Sea Launch całkowita porażka przy wyniesieniu satelity. Pierwsza nastąpiła w marcu 2000 roku.

 

Eksplozja rakiety nastąpiła o 23:22 czasu GMT (0:22 naszego czasu). Niemal natychmiast przerwano transmisję na żywo z wystrzelenia, którą prowadzono z satelitów Astra 1D (23.5°E), NSS 7 (22.0°W), oraz w internecie.

 

Byłoby to 24 wystrzelenie satelity z Sea Launch od debiutu w 1999 roku.

 

Pierwsze skromne oświadczenie z Sea Launch pojawiło się dopiero po 30 minutach, a SES New Skies wydał komunikat po blisko godzinie. Nie znana jest skala zniszczeń platformy startowej, wiadomo natomiast, że nie ucierpiał nikt z obsługi.

 

NSS8 docelowo miał zastąpić wysłużonego NSS703 na pozycji 57.0°E, jednak z uwagi na niepowodzenie misji nie będzie to możliwe. Na chwilę obecną wiadomo już, że NSS703 będzie musiał pozostać na 57.0°E przynajmniej do 2009 roku.

SES New Skies złożył już zamówienie na budowę satelity NSS9. Zastąpi on satelitę NSS5 na pozycji 177,0°W. Zwolniony w ten sposób NSS5 będzie mógł być przesunięty na 57,0°E, podmieniając NSS703.

 

Niepowodzenie misji nie będzie miało żadnego wpływu na usługi świadczone z pozycji 57,0°E.

 

Na ten rok zaplanowanych było 6 misji z Sea Launch - wystrzelenie NSS8 było jedną z nich. W związku z niepowodzeniem realizacja kolejnych stoi obecnie pod znakiem zapytania.

 

Zapis filmowy:

 

[flash=425,355]

 

Panamsat 3

 

Miał trafić docelowo na pozycję 43W. Wyposażony w 20 transponderów pasma C i kolejne 20 Ku. Wg. przewidywań na orbicie miał spędzić 15 lat. Skonstruowany przez Hughes w oparciu o platformę HS-601. Miał zostać wyniesiony 1 grudnia 1994, ale został utracony w związku z awarią rakiety Ariane-42P. 13 stycznia 1996 roku w jego zastępstwie wyniesiono Panamsata 3R (tym razem trafił na orbitę bez problemów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hot Bird 7

 

Jego start odbył się w grudniu 2002 roku. Jego zadaniem miało być przejęcie zadań satelity Hot Bird 3.

Zawiodła rakieta Ariane 5, zamiast trafić na orbitę, satelita wylądował w Atlantyku.

Obecnie na orbicie pracuje jego "kopia" - Hot Bird 7A

 

Astra 1K

 

Start odbył się 25-go listopada 2002 roku. Rakietą nośną był Proton. Nie osiągnęła ona wyznaczonej orbity i satelita został utracony na "niskiej orbicie", około 290 km.

Były pomysły/propozycje uratowania satelity (wystrzelenie rakiety "holującej"), jednak stwierdzono, ze taka operacja była by zbyt ryzykowna (i kosztowna) oraz istniało ryzyko, ze satelita jest uszkodzony (poprzez wpływ atmosfery, tarcie o górne jej warstwy). W rezultacie orbita satelity została zmieniona i został zatopiony w Pacyfiku.

Zadaniem Astry 1K było zastąpienie na pozycji 19,2 East satelity Astra 2C. Podobnie jak w przypadku HB7 na orbicie pracuje "kopia" - Astra 1KR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...