Skocz do zawartości

Duża antena słaby sygnał


Rekomendowane odpowiedzi

 

Kopiłem antenę 120 cm Laminas OFC-1200P i mam z nią problem. Wydaje mi się diametralnie słaby sygnał (CNR) na Hot Birdzie. Zainteresowałem się tematem głównie przez to, że za multiswitchem nie było szans złapać transpondera z TVP Info - ten konkretnie jest mierzony w pomiarach na zdjęciach niżej (bezpośrednio wpinając się sygnałem z LNB działa czyli , zakładam, że lekkie tłumienie multiswitcha wygasza resztki sygnału). Mecze się z tematem 2 dzień i nie bardzo wiem o co chodzi. zakłądam

Kopiłem miernik PCM-1210 i zaczynam badać sprawę. Mam w domu starą antenę z lat 90-tych, która ma ok 90 cm. (ma już pewnie blisko 30 lat a dalej jest w super stanie a mocowanie to inne anteny powinny brać przykład z precyzyjnego wizowania). Na niej mam bardo dobry sygnał 15  dB:

 

0850a7d05f7e.jpg

 

Jednak w porównaniu do Laminasa to tragedia.... w dużym skrócie opisowe foto:

 

82063f1ea09c.jpg

 

 

Laminas był pierwotnie na dole, ale dodałem rurę aby dać go wyżej aby sprawdzić czy coś to zmieni (totalnie nic nie zmieniło) . W to samo dolne miejsce dałem starą mała antenę aby sprawdzić czy miejsce ma znaczenie, jak widać mimo, że antena jest prawie na ziemi to sygnał jest całkiem dobry... nawet lepszy niż na laminasie + konwertery quatrro!

Kombonowałem nawet przesuwając maszt +/- 1 m w lewo i prawo. Ręką kręciłem  w okolicy mocownaia konwertera i zawsze najlepszy wypadał w miejscu  mocowania.

 

Laminasa wizowałem dużo razy i nigdy nie udało się więcej wykręcić choćbym nie wiem co robił... generalnie zawsze PWR jest większy na laminasie, jednak czemu CNR nie idzie w parze z wielkością?

Wydaje mi się, że bez problemu minimum 15 dB powinienem wykręcać z hotbirda a tutaj dużo brakuje... wydaje mi się jakby antena była uszkodzona  tutaj ciekawostka... udało mi się przypadkowo natrafić na Eutelsat 7E i tutaj be problemów dało się wykręcić 15 dB.

 

Wszystkie pomiary tego samego dnia. Pogoda bezchmurna.

 

O co tu chodzi? Bo nie mam już pomysłów. Może ktoś coś doradzi co jeszcze można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że podane transpondery nadają z mocno różnymi mocami  dla PL?

 

Gdzie mona zobaczyć? Bo kiedyś znalazłem:

 

https://www.lyngsat.com/muxes/Eutelsat-10A_Wide_10756-V.html

 

https://www.lyngsat.com/muxes/Eutelsat-10A_Wide_10836-V.html

 

https://www.lyngsat.com/muxes/Eutelsat-10A_Wide_10840-V.html

 

I myślałem, że mapki są tam ok ale teraz nie wiem  bot u pokazuje wszystkie transpondery, że mona odebrać na 60 cm.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie jest tak pięknie jak pokazuje mapa zasięgu.

W Praktyce się to  jednak nie pokrywa, a na antenie 60 cm trudno się pokusić o jakikolwiek odbiór chyba, że z danymi.

 Proponuję  przetestować te dwie antenki na tej satelicie z tymi dolnymi transponderami, bo na górne do odbioru powinna wystarczyć antena 80 cm.

 

Edytowane przez robsat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej domowej 90 złapałem 

10836 V 3000

10840 V 2061

 

Miałem 9 dB. Na Laminasie nie zdążyłem bo na satclub polecili wytłumić sygnał i eureka to strzał w dziesiątkę :) W końcu sygnał "wystrzelił" do poprawnego poziomu!

Ale z ciekawości chyba i tak sprawdzę ten 1-wszy transponder:)

 

W takim razie kto poleci dobry jakościowo tłumik?

Edytowane przez mixer666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
15 godzin temu, Mako napisał:

mam antenę 110 cm ale mi już trochę zardzewiała, czy można ją wyczyścić i pomalować farbą do metalu w spray-u ?

Oczywiście, że można. Ewentualna utrata jakości odbicia jest tak mała, ze przy 110cm nie warto jej poruszać. Margines.

Ja maluję  lowicynem i jest OK. Na lata. Spraye szybciej się ścierają.

Większym problem starych anten jest odkształcenie lustra. Czasem trzeba z czuciem ponaciągać aby antena działała na 100% możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...