Jump to content

Recommended Posts

Kupiłem antenę Laminas OFC-1200P oraz miernik PCM-1210. Zastanawia mnie jaki powinien być poziom sygnału na tej antenie? Rejon Śląsk.

Nie miałem do czynienia jeszcze z miernikami tego typu więc nie wiem jaki poziom sygnału uważać za bardzo dobry. Rozumiem, że transpondery mają różne moce i wiązki ale tak przedział jaki należy przyjmować za odpowiedni dla takiej nieco większej anteny?

 

Jaki poziom CNR dla sat jest minimalny do odpowiedniego działania?

 

Edited by mixer666

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tej stronie https://www.lyngsat.com/Hotbird-13B-13C-13E.html w przedostatniej kolumnie tabeli są niebieskie cyferki, które oznaczają minimalny poziom sygnał potrzebny do wyszukania transpondera no i żeby on teoretycznie grał.

Mam taką samą antenę i na Hotbirdzie wychodzą mi sygnały około 16-17 dB, na Astrze jest lepiej, bo do 18 dochodzą, a najlepiej jest na jednym Turksacie (50°E), bo nawet ponad 20 dB mają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na tej antenie HB to przedział ok  14.8 dB i poziom ok 87% max 93% ale to wskazania z tunera sat a nie miernika.Taki 45E pokazuje nawet 99% sygnału.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko minimalny sygnał to troszkę lipa bo muszę mieć zapas oczywiście. Na takiej "większej" antenie moim zdaniem nie powinno być najmniejszego problemu aby uzyskać minimalny sygnał. Bardziej mnie interesuje jaki powinien być bo nie wiem czy mam dobry. Wartości 16-17 dB jeszcze nie widziałem, choć może jeszcze antenę powinienem dowizować ale zanim dokładniej to chciałem zrobić to chciałem poznać jakie wartości powinienem mieć osiągalne.

 

Przy typowym deszczu/śniegu o ile  spada sygnał? Bo dla tego potrzebuję zapas ab to działało praktycznie zawsze. Tak wiem, że jak przyjdzie odpowiednia chmura to spadnie do zera sygnał ale tak typowo jakie to są wartości?

 

Dziękuje czerstwy za zainteresowanie, niestety tunery są różne i pokazują różne wartości. Dla tego najlepsze były by pomiary z mirników troszkę bardziej profesjonalnych aby było jakieś sensowne odniesienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety nie mam miernika a nie zaglądałem na jego ekran u osoby która montowała bo antena jest nie do końca ustwiona.Choć jestem prawie pewnien że nie jest poprawnie ustawina bo gdy kręcę siłownikiem na zachód  to za HB nie trafia już w żadną satelite niestety.

Share this post


Link to post
Share on other sites

15dB w większości osiągają anteny o średnicy 80-85cm. Także tą antenę 120cm trzeba trochę precyzyjniej ustawić, pamiętając o skręcie konwertera.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takich kilka wartości dla anteny Corab 80 cm i konwertera Opticum unicable w SNR dB podanych w tunerze na enigmie2. Co prawda to nie CNR ale może też masz podobny tuner i sobie porównasz.

 

10719  - 14,5 dB

10727 - 11,5 dB

10758 - 14 dB

10834 - 15,2 dB

11449 - 14,2 dB

11508 - 13,5 dB

11541 - 15 dB

11566 - 11,8 dB (tutaj moim zdaniem najbardziej kłopotliwa częstotliwość)

 

To przy antenie 120 moim zdaniem z +5 dB najbiedniej powinno być, oczywiście tak zgadując. Przy silnym deszczu u mnie spada o 2-3 dB i jeszcze daję radę.

Edited by Ramirez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...