Jump to content
  • 0
kemotxb

Pomoc w konfiguracji sprzętowej DVB-T DVB-S i DAB

Question

Witam, jestem na etapie wykańczania domu jednorodzinnego i zabrałem się za instalację TV i FM. Etap który teraz chcę zakończyć to spięcie wszystkiego w całość. Sprawa wygląda tak. Mam 5 pokoi z gniazdami końcowymi do których dobiega po jednym kablu (Triset pod tynkiem, po całości instalacji). Drugie końce kabla schodzą się w jednym punkcie w garderobie na poddaszu i tam mam skrzynkę w której umieściłem multiswitcha OMS 9/8. Do multiswitcha dochodzą także kable z dachu tj z anten umieszczonych na kominie - antena SAT i TV naziemna kierunkowa i dookólna radiowa. Antena SAT to czasza 90 cm (Corab) oraz dwa konwertery quattro (opticum) ustawione w uchwycie na zez (tzn jeszcze nie ustawione poprawnie tylko wstępnie). Tak więc wychodzi z niej 8 kabli (2x4). Tą anteną chcę odbierać sygnał z Astry i Hot bird. Druga strona komina to maszt z naziemną kierunkowa o dużym zysku pasywna (Fuba) oraz antena dookólna radiowa - obie połączone zwrotnicą i ze zwrotnicy jednym kablem do multiswitcha. Wszystko już połączyłem wtykami F i pozostaje ustawić anteny. Wstępne lokalizacje i kierunki znalazłem na podstawie wskazań Sat findera i DVBT findera i patrząc na kierunki anten sąsiadów. Mam też prosty i tani analogowy miernik sygnału. Pozostaje kwestia uruchomienia tego wszystkiego. Na razie nie mam żadnego TV żeby sprawdzić działanie i tutaj problem bo miernik nie zadziała bez tunera. Oczywiście TV na dniach może uda się zakupić, jednak pozostaje mi do wyjaśnienia kwestia zasilania całej instalacji. Jak rozwiązuje się problem zasilania w instalacjach z multiswitchem ? Przy tak rozbudowanej instalacji i metrach kabla powstaje problem przesyłu sygnału. Jak to działa w takiej instalacji ? Czy konwertery będzie zasilał aktualnie włączony TV (w którymś z pokoi) ? a co z anteną naziemną ? Potrzebuję wzmacniacz z zasilaczem ?

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0
36 minut temu, kemotxb napisał:

naziemna kierunkowa o dużym zysku pasywna (Fuba)

Skąd masz pewność, że ta antena zda egzamin w Twojej lokalizacji?

37 minut temu, kemotxb napisał:

Mam też prosty i tani analogowy miernik sygnału.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3611112.html

36 minut temu, kemotxb napisał:

Jak rozwiązuje się problem zasilania w instalacjach z multiswitchem ? Przy tak rozbudowanej instalacji i metrach kabla powstaje problem przesyłu sygnału. Jak to działa w takiej instalacji ? Czy konwertery będzie zasilał aktualnie włączony TV (w którymś z pokoi) ? a co z anteną naziemną ? Potrzebuję wzmacniacz z zasilaczem ?

Na wszystkie pytania masz odpowiedzi chociażby tutaj.

Edited by K63

• 0

W garderobie gdzie jest multiswitch musi być dla niego gniazdko 230V. Antenę sat z zezem i w dodatku z konwererami quattro nie będzie łatwo ustawić i to w dodatku przy kominie. Potrzebujesz gościa z miernikiem, bo się poplączesz. Trzeba też przemierzyć te twoja antenę naziemną o dużym zysku. Jeśli przesterujesz wejście dvb-t w multiswitchu to go zatkasz.

• 0
5 godzin temu, K63 napisał:

Skąd masz pewność, że ta antena zda egzamin w Twojej lokalizacji?

Nie mam pewności, dobierałem antenę z podpowiedzi. Mam 50 km do nadajnika na św. Krzyżu w Kielcach, bez przeszkód. Patrząc po moich sąsiadach to każdy ma antenę naziemną mówiąc kolokwialnie "mniejszą" niż moja. Nie jest to wyznacznik wiem, ale skoro inni odbierają sygnał to i ja powinienem. Jakoś trzeba to wszystko zacząć - dostęp do komina mam dość dobry i do anten również i mogę nią manewrować bez problemów. 

3 godziny temu, kfm877 napisał:

W garderobie gdzie jest multiswitch musi być dla niego gniazdko 230V. Antenę sat z zezem i w dodatku z konwererami quattro nie będzie łatwo ustawić i to w dodatku przy kominie. Potrzebujesz gościa z miernikiem, bo się poplączesz. Trzeba też przemierzyć te twoja antenę naziemną o dużym zysku. Jeśli przesterujesz wejście dvb-t w multiswitchu to go zatkasz.

Gniazdo w w garderobie mam, multiswitch ma zasilanie. Będzie potrzeba gościa z miernikiem ... wezwę, ale najpierw muszę sam. Wiele rzeczy zrobiłem w domu sam, to też chcę spróbować. Wiem że zeza ciężko ustawić. Może najpierw bym ustawił jedną satelitę a później bawił się w drugą, jak ogarnę temat głębiej. Czemu przy kominie ciężko ustawić ? Czy miernik analogowy nie da rady z pomiarem ? Jak nie przesterować tego wejścia w multiswitchu ?

• 0

Zeza nie trudno ustawić, trudniej Ci będzie znaleźć satelitę - tą analogową zabawką. Tym bardziej, że podłączasz się tylko do 1 wybranej polaryzacji, a nie jak w klasycznych konwerterach do całego pasma. Ale próbuj, powodzenia.

• 0

Trochę czasu minęło, zabawę z antenami przerwała elewacja (musiałem zrobić przed zimą), ale teraz parę dni ciepłych było więc zabrałem się za anteny. Sprawa wygląda tak: wszystko działa, na DVBt odbieram MUX 1,2,3, problem mam z TVP1 i 2 ogólnie z programami w HD, zacinają się i klatkują, jakość zła. Ustawienie kierunku nie było trudne, mapa i linia w kierunku nadajnika mi pomogła. Tak z ciekawości zmierzyłem napięcie na wejściu  do anteny i ledwo wskazało 1V, miernik analogowy nawet nie zareagował. Mniemam że to strata na kablu stąd problemy z odbiorem. Jakie napięcie powinienem mieć przy antenie naziemnej przed wejściem do sumatora ?

Antena SAT też działa, złapałem Astre 28E, Astre 19E i HB13E, tzn każdego z osobna w jakości 90 i wyżej, niestety problem mam z zezem, jak złapę Astrę i HB jest słaby albo odwrotnie. Uchwyt zez do konwerterów który mi zaproponowano nie powala stabilnością i jakością, nie mogę ustawić kąta ani pochylenia. Może warto wymienić go na taki nieregulowany ? Może ktoś mi podsunie sposób jak ustawić ten uchwyt, złapać kąt między konwerterami. Ten miernik analogowy to prawda ... niewiele pomaga, łatwiej korzystać z wykresów w TV.